Skocz do zawartości

Usprawnienie oświetlenia


Glebaa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panie,Panowie

 

Czytałem dużo ale im więcej czytam tym bardziej zakręcony jestem.

Pomóżcie proszę wybrnąć mi z obecnej sytuacji. Chodzi dokładnie o słabe/za małe oświetlenie w akwarium.

Kupiłem używane akwarium, założone 2 miesiące temu ale popełniłem błąd bo nie przygotowałem się do tego odpowiednio. W sumie nie ma większych problemów, ryby się trzymają bardzo dobrze. Ale moim słabym punktem jest oświetlenie, tak mi się wydaje.

 

Akwarium 60 l. profilowane czyli około 57? chyba tak.

Wymiary :

Długość : 60 cm

Bok : około 28? cm

Wysokość 30 cm

 

I tak... pracuje obecnie świetlówka wsadzona pierwsza z brzegu ze sklepu akwarystycznego 

AQUA-GLO 15W T8 46cm  

To daje zawrotne 0,26 Wata na Litr - mam wsadzone kilka roślin, i ogólnie na które by nie patrzył to jednak za mało..

W pokrywie jest miejsce na jedną świetlówkę - co najlepiej zrobić żeby podbić to oświetlenie ?

Z tego co mi pierwsze przychodzi na myśl to wykonać samodzielnie pokrywę z dwoma slotami na oświetlenie, wtedy przy użyciu dwóch świetlówek powinno wyjść coś w okolicach 0,6 co powinno być raczej zadowalające.

 

Proszę, o podpowiedź jak najlepiej i w miarę najlepiej finansowo poprawić tą sytuację :)

 

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi pierwsze przychodzi na myśl to wykonać samodzielnie pokrywę z dwoma slotami na oświetlenie, wtedy przy użyciu dwóch świetlówek powinno wyjść coś w okolicach 0,6 co powinno być raczej zadowalające.

 

Proszę, o podpowiedź jak najlepiej i w miarę najlepiej finansowo poprawić tą sytuację :)

 

Pozdrawiam,

 

Pierwsza myśl najlepsza :)  działaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej finansowo posadź zwartki, przyczep do dekoracji mikrozorium, anubiasa i mchy. I po problemie ;)

 

Trudno się nie zgodzić, ale... 

Żonie podobają się rośliny o czerwonych liściach, mi w sumie też. Bardzo dobrze przełamują monotonię kolorystyczną a do nich bez lepszego oświetlenia nie podchodź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj 6W. ;) A jak się uprzesz to i dwie takie zmieścisz.

Przy tej wysokości zbiornika powinno wystarczyć, aby doświetlić te czerwone rośliny.

Nie sugeruj się tym archaicznym przelicznikiem W/L, odkąd wymyślono technologię T5 słabo się sprawdza.

No chyba, że masz naprawdę wymagające rośliny, to wtedy musisz kombinować bardziej. Możesz zacząć od wymiany T8 na T5, to już prawie dwukrotnie zwiększenie mocy oświetlenia (przy bardzo zbliżonym współczynniku W/L).

Ale z tym zaraz będzie się wiązało nawożenie, podawanie dwutlenku węgla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj 6W. ;) A jak się uprzesz to i dwie takie zmieścisz.

Przy tej wysokości zbiornika powinno wystarczyć, aby doświetlić te czerwone rośliny.

Nie sugeruj się tym archaicznym przelicznikiem W/L, odkąd wymyślono technologię T5 słabo się sprawdza.

No chyba, że masz naprawdę wymagające rośliny, to wtedy musisz kombinować bardziej. Możesz zacząć od wymiany T8 na T5, to już prawie dwukrotnie zwiększenie mocy oświetlenia (przy bardzo zbliżonym współczynniku W/L).

Ale z tym zaraz będzie się wiązało nawożenie, podawanie dwutlenku węgla...

 

Ok, więc czym się sugerować ? Wszędzie jak mantrę wszyscy przywołują przelicznik W/L.

Mówisz że to się nie sprawdza? Z twojej sugestii wynika że Watów nie przybędzie a zmieni się tylko barwa światła - ta z kolei z mądrości internetu nie jest ważna dla roślin.

Wybaczcie ale w necie pełno jest sprzeczności a chciałbym zrobić to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watów nie przybędzie, lumenów za to tak. Z pewnością będzie chłodniej, za to widniej. ;)

Barwa teoretycznie jest nieistotna, ważne jest widmo. A te z kolei ma dość duży wpływ na barwę. Mówiąc krótko: świetlówki o barwie powyżej 10000K widma z którego korzystają rośliny mają mało, więcej jest go w tych 6500K-800K (a i dla oka to jakoś bardziej naturalnie).

Tak naprawdę to taki zbiornik w zupełności oświetliłbyś 3 modułami leddy tube 6W (jakbyś się uparł to i dwoma, kwestia kompozycji roślinnej, trawnik idzie na tym uchować), świetlówka 24W T5 to mogłoby być aż nadto.

W zasadzie od świetlówek T8 wszystko da więcej światła (no może poza paskami 2835 czy ogrodowymi wężami świetlnymi). Kwestia kombinacji. Moim zdaniem te moduły to bardzo dobry wynalazek. I mają tą przewagę nad świetlówką, że świecą w dół, nie dookoła.

 

E:

A przy okazji innego tematu, to są też leddy retro zamienniki zwykłych świetlówek np: http://allegro.pl/aquael-retrofit-sunny-8w-modul-oswietlenie-114047-i6500336462.html.

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... Dzięki koledzy za odpowiedź ale w sumie to uzyskałem to samo co czytając wszystkie dostępne materiały :)

 

Kolega z początku wątku zaradził że najlepsze będzie zwiększenie ilości świetlówek co bezpośrednio przekłada się na więcej Watów dostarczonych do Akwa 

 

Dhuz politcznie podpowiedział o zmniejszeniu zapotrzebowania - ok to też wyjście :)

 

A ahr przełamuje sterotyp o świeceniu rozkładając światło na czynniki pierwsze. 

 

3 różne podejścia i w sumie dalej jestem w punkcie wyjścia - dziękuję za podpowiedzi i przepraszam za moją dociekliwość ale wydaje mi się że artykuły/fora akwarystyczne cierpią właśnie na brak jednomyślności.

 

Zostanę chyba jednak przy pierwszym pomyśle i dołożę jeszcze jedną świetlówkę, o innej barwie i powinno być ok :)

 

Ahhh... bym zapomniał, dokładając początkującemu kłody pod nogi to moja świetlówka w opisie w internecie jest nacechowana doskonałymi własnościami dla roślin ;) 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz dać tzw. oświetlenie dodatkowe, czyli zewnętrzny statecznik, oprawy bryzgoszczelne, świetlówkę... Do tego jeśli chcesz wymienić obecną świetlówkę to cena rośnie.

 

Na Twoim miejscu kupiłbym 3 moduły Aquael Leddy Smart (2x Sunny, 1x Plant) lub kupiłbym belkę oświetleniową 2x15W T8 z jedną świetlówką 6500K i jedną 8500K. Ja wiem, że T8 to przeżytek, ale nie przesadzajmy, cena takiej belki nie jest aż tak wygórowana a 30W takiego światła to idealny kompromis mocy i braku problemów w akwarium tej wielkości. 

 

Jeszcze fajniejszym pomysłem byłaby samodzielna budowa belki oświetleniowej na diodach power led 1W :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...