Skocz do zawartości

[32l] moje pierwsze akwarium.


Oberon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wystartowałem już jakiś miesiąc temu swoje pierwsze akwarium... juwel vio 40. trochę czytałem itp ale wielu błędów się nie ustrzegłem.

Obsada:

8neonow innesa(1zdechl)

3kiryski panda wszystkie ok

3otoski 2 zdechły

5krewetek r-c I to tyle ;)

Walczyłem z no2 no3.... nie do końca się ustabilizowało a wpuściłem ... wiem wiem :wacko: teraz w miarę ok.

PH koło 7 mam zamiar szyszki kupić bo za dużo trochę.

No2 bardzo spadło...teraz jest niezauważalne

No3 trochę się utrzymuje koło 80

Temp 22-23st C.

 

Niebawem muszę przemeblować jak się to ustabilizuje i rozrośnie. Puki co Suzy bałagan w układzie

post-24330-1475512164,55_thumb.jpgpost-24330-1475512180,3_thumb.jpgpost-24330-1475512190,92_thumb.jpg

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez ahr
Edycja w tapatalku to zło ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyszki nie zbiją ci Ph jak masz wysokie twardosci . Pewnie lejesz krajową wodę więc masz.

Faktycznie po obsadzie nie widać byś dużo czytał,bardziej sugeruje ona ,że wybrałeś ryby razem ze sprzedawcą z zoologicznego.

Zamiast filtra wewnętrznego który zajmuje dużo miejsca kupił bym na twoim miejscu kaskadę jakąś.

 

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za konstruktywne info ... jak juz mowilem jest to moje pierwsze akwarium... nie sądziłem że będzie aż tak niestabilnie. Fakt obsadę w sklepie sugerowali.... teraz wiemze większy baniak by się przydał. Fakt zewnętrznie filtr był by lepszy ale teraz nie chce robić rewolucji. Zobaczę czy coś się ustabilizuje. Wczoraj dosadzilem 2 rośliny.zobaczę jaka będzie reakcja. Fakt leje odstaną kranowke z dodatkiem aquasafe ale nie mam miejsca na filtry RO. A o tym chyba mowa. Narazie podmieniam regularnie codziennie po 5l gdzieś wody i badam zoocostam kropelkowym parametry. A to nie jest tak że po wysokim no2 wzrasta no3 a później się to stabilizuje. W planach jeśli mnie to nie zniechęci planuje większy baniak... narazie z racji że dziecko chciało ... a i ja zawsze marzyłem żeby mieć akwarium

 

 

Aha akwarium to juwel vio 40

 

Edytowane przez Oberon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ta błona to film bakteryjny. Raczej niegroźne. Pomaga skimer,ściąganie mechaniczne recznikami papierowymi, intensywny ruch tafli wody albo czas (w moim przypadku).

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Ok parametry trochę się stabilizuja Dołączona grafika

 

Teraz na kryptokorynie pojawiły się krasnorosty Dołączona grafika

 

Zmniejszylem oświetlenie i nie daje macro greena.

 

Podmiany robię codziennie odstana woda z aquasafem w ilości 4litrow .

 

Jakieś rady mile widziane

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krasnej podobno pomaga woda utleniona bezpośrednio, że strzykawki. Pisze podobno bo nigdy nie zastosowałem. Nie miałem powodu. Mi krasnej nie przeszkadzały nigdy.

Poczytaj w necie o tym sposobie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj skąd się biorą krasne :

Twarda woda

DOC

Duzy nurt wody

To wszystko kochają krasne.

Pozbyć się ich ciężko najgorszy glon w akwarium ,ale można z nimi skutecznie walczyć ale ta walka trochę trwa nie dzien ,tydzień ale miesiące.

Podstawa to usuniecie DOC doskonale sprawdza się węgiel aktywny, nie przekarmiać ryb.

Krasne nie lubią miękkiej wody najlepiej podmiany robic woda ro.

Krasne nie lubią ph poniżej 7 należało by zakwasić wode co2 a jesli nie podajesz to liście dębu,buku,ketapang szyszki olchy.

Dobrze spisuje się tez wywar z herbaty zielonej.

 

Woda utleniona nie wiele im robi ale sprawdza się przy innych glonach.

Tutaj trzeba usunąć przyczynę powstawania krasnali a skutki same znikną

Lumia 640

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj skąd się biorą krasne :

Twarda woda

DOC

Duzy nurt wody

To wszystko kochają krasne.

Pozbyć się ich ciężko najgorszy glon w akwarium ,ale można z nimi skutecznie walczyć ale ta walka trochę trwa nie dzien ,tydzień ale miesiące.

Podstawa to usuniecie DOC doskonale sprawdza się węgiel aktywny, nie przekarmiać ryb.

Krasne nie lubią miękkiej wody najlepiej podmiany robic woda ro.

Krasne nie lubią ph poniżej 7 należało by zakwasić wode co2 a jesli nie podajesz to liście dębu,buku,ketapang szyszki olchy.

Dobrze spisuje się tez wywar z herbaty zielonej.

 

Woda utleniona nie wiele im robi ale sprawdza się przy innych glonach.

Tutaj trzeba usunąć przyczynę powstawania krasnali a skutki same znikną

Lumia 640

Tak prawda. Czytałem trochę o tym zielona herbata już 3dni temu była zastosowana. Ok postaram się powoli faktycznie eliminowac czynniki powstawania.

 

O szyszkach już slyszalem... o liściu nie tylko widziałem u kogoś w akwarium. Rozumiem że dębu też może być?... bo o ten chyba najłatwiej. Jeden na 32l narazie dam i będę obserwował reakcje ... testami pH.

 

Nurt ciężko bo mam wewnętrzny filtr juwela ... więc ciężko to ograniczyć co najwyżej mogę skierować strumień gdzie indZiej... teraz wypada prosto na kryptokoryne więc tam najbardziej się osiedlily.

 

DOC?co to za skrót? Zaraz docZytam ...Co to słyszałem że światło i no3 też lubuja więc powoli zmniejszam.... oświetlenie i dawkę pokarmu rybkom.

 

O co2 i weglu też slyszalem... muszę powoli rozpoznać temat bo jedynie wiem coś o bimbrowniach itp ale nie rozpoznalem tematu jeszcze.

 

Zastanawiam się czy zewnętrzny kubelek nie był by lepsZy .... napewno by miał lepszą kontrolę nad przepływem.

 

A właśnie jeszcze jedna ważna rzecz ...mam taką trawkę w akwarium .. ona jedynie słabo mi rośnie... i trochę brazowieje co może być źródłem złych parametrów .... jak na zdjęciu z 1planu jak to się nazywa to doczytam jakie warunki tym roślinom potrzeba

 

Teraz widzę że trochę małe to akwarium... ok przyjdzie czas to będzie większe ... narazie trochę eksperymentuje z waszą pomocą za którą dziękuję.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Oberon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie jeszcze jedna ważna rzecz ...mam taką trawkę w akwarium .. ona jedynie słabo mi rośnie... i trochę brazowieje co może być źródłem złych parametrów

Jak dla mnie za słabe światło. 0,16W/L ...

 

Teraz widzę że trochę małe to akwarium... ok przyjdzie czas to będzie większe ... narazie trochę eksperymentuje z waszą pomocą za którą dziękuję.

Zdecydowanie za małe akwarium do tej obsady ... Szkoda, że na tych eksperymentach cierpią trochę rybki :-| 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt zewnętrznie filtr był by lepszy ale teraz nie chce robić rewolucji. Zobaczę czy coś się ustabilizuje. Wczoraj dosadzilem 2 rośliny.zobaczę jaka będzie reakcja.

Obawiać się rewolucji to możesz w momencie, gdy sytuacja jest stabilna. A nie będąc specjalistą jestem w stanie przewidzieć, że przy kilkunastu rybach w 30l stabilna nie będzie nigdy. Walczysz z azotanami i azotynami poprzez częste podmiany, ale to rozwiązanie doraźne, bo woda z kranu jest jałowa.

Kaskada to w Twojej sytuacji chyba najlepsze rozwiązanie: zapewni lepszą filtrację (w tym biologiczną), zlikwiduje nurt, który przyczynia się do rozrostu krasnorostów, oraz poruszy taflę, pomagając pozbyć się problemów z filtrem. Tylko odpal tę kaskadę na jakiś czas (tydzień? dwa?) przed wyjęciem filtra wewnętrznego.

Z problemami można walczyć chemią, można herbatkami i szyszkami, ale ja stawiam na naturę - jeśli po wymianie filtra sytuacja nie poprawi się, to prostą receptą jest zasada "mniej ryb, więcej roślin". No i życzę powodzenia w instalowaniu drugiego akwarium - bo przecież będziesz miał dwa, nie oszukujmy się ;)

EDIT:

A co do wystroju: drobne liście pomagają optycznie powiększyć zbiornik, a duże liście - przeciwnie, optycznie go pomniejszają.

Edytowane przez hipolit
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiać się rewolucji to możesz w momencie, gdy sytuacja jest stabilna. A nie będąc specjalistą jestem w stanie przewidzieć, że przy kilkunastu rybach w 30l stabilna nie będzie nigdy. Walczysz z azotanami i azotynami poprzez częste podmiany, ale to rozwiązanie doraźne, bo woda z kranu jest jałowa.

Kaskada to w Twojej sytuacji chyba najlepsze rozwiązanie: zapewni lepszą filtrację (w tym biologiczną), zlikwiduje nurt, który przyczynia się do rozrostu krasnorostów, oraz poruszy taflę, pomagając pozbyć się problemów z filtrem. Tylko odpal tę kaskadę na jakiś czas (tydzień? dwa?) przed wyjęciem filtra wewnętrznego.

Z problemami można walczyć chemią, można herbatkami i szyszkami, ale ja stawiam na naturę - jeśli po wymianie filtra sytuacja nie poprawi się, to prostą receptą jest zasada "mniej ryb, więcej roślin". No i życzę powodzenia w instalowaniu drugiego akwarium - bo przecież będziesz miał dwa, nie oszukujmy się ;)

EDIT:

A co do wystroju: drobne liście pomagają optycznie powiększyć zbiornik, a duże liście - przeciwnie, optycznie go pomniejszają.

A nie lepszy zewnetrzny kubel ?

 

Ryb jest 10 i pare krewetek . Rosliny staram sie zwiekszyc ilosc fakt mniejszych by sie przydalo.... myslalem ze to trawa cos ladnie rozrosnie sie ale widze ze marnieje .... a jak one sie wogole nazywa ? Co no dno budgie polecili zeby zazielenilo sie troche ?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepszy zewnetrzny kubel ?

 

Ryb jest 10 i pare krewetek .

 

Pewnie lepiej, jeśli chcesz i Cię stać. Jak będziesz chciał jechać z pięcioosobową rodziną na wakacje to też zaproponuję zamianę fiata 126p na, powiedzmy, opla corsę, co nie znaczy, że jeszcze lepszy nie byłby focus w kombi ;)

 

A to, że ryb jest "tylko" 10 to żaden argument - ani filtrowi, ani wodzie, ani rybom tego nie wytłumaczysz. Nie wytłumaczysz też, co chciałeś zrobić albo nad czym myslałeś. Opcji działania masz jednak wiele:

- częste podmiany (ale są pracochłonne i pojawiają się krasnorosty)

- mniejsza obsada (ale gdzieś trzeba ryby oddać)

- większy litraż przy zachowaniu tej samej obsady (rozwiązanie powszechnie uznawane za najlepsze, ale nie zawsze jest miejsce)

- większa filtracja (kompromis, pozwala poprawić jakość wody, ale ryby dalej mają ciasno)

- śmierć rybek

 

Nie jestem jakimś specjalistą, ale też te zależności na podstawowym poziomie są dość proste.

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie lepiej, jeśli chcesz i Cię stać. Jak będziesz chciał jechać z pięcioosobową rodziną na wakacje to też zaproponuję zamianę fiata 126p na, powiedzmy, opla corsę, co nie znaczy, że jeszcze lepszy nie byłby focus w kombi ;)

 

A to, że ryb jest "tylko" 10 to żaden argument - ani filtrowi, ani wodzie, ani rybom tego nie wytłumaczysz. Nie wytłumaczysz też, co chciałeś zrobić albo nad czym myslałeś. Opcji działania masz jednak wiele:

- częste podmiany (ale są pracochłonne i pojawiają się krasnorosty)

- mniejsza obsada (ale gdzieś trzeba ryby oddać)

- większy litraż przy zachowaniu tej samej obsady (rozwiązanie powszechnie uznawane za najlepsze, ale nie zawsze jest miejsce)

- większa filtracja (kompromis, pozwala poprawić jakość wody, ale ryby dalej mają ciasno)

- śmierć rybek

 

Nie jestem jakimś specjalistą, ale też te zależności na podstawowym poziomie są dość proste.

Ok filtr mini kani 80 w drodze. 3 filtracje dostępne ... tak więc pewnie mechaniczną gąbkę ... później ceramikę i iii co jeszcze dać? Jakieś węglowe ustrojstwo czy torf czy co?

 

Na wlocie zamierzam zainstalować gąbkę taki prefiltr żeby pierwszy syf nie leciał do filtra. Zastanawiam się nad wylotem ... deszczownia czy bardziej punktowo?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zastanawiam się nad wylotem ... deszczownia czy bardziej punktowo?
Przy tym litrażu to raczej bez znaczenia.

 

 

iii co jeszcze dać?
Daj więcej ceramiki. Gąbki więcej nie potrzebujesz, jak dasz prefiltr. Węgla i innych zeolitów chyba nie potrzebujesz, A z torfu to ewentualnie zrób armatkę torfową, do przygotowywania wody do podmian, jak zamierzasz zbijać twardości i pH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym litrażu to raczej bez znaczenia. Daj więcej ceramiki. Gąbki więcej nie potrzebujesz, jak dasz prefiltr. Węgla i innych zeolitów chyba nie potrzebujesz, A z torfu to ewentualnie zrób armatkę torfową, do przygotowywania wody do podmian, jak zamierzasz zbijać twardości i pH.

Ok zrobiłem tak :

 

Na 1faze prefiltr gabka od aquela a turbo 500.

 

Teraz już kubelek:

1koszyk gabka w połowie w połowie ceramika:

post-24330-1479407766,43_thumb.jpg

 

2koszyk : sama ceramika kulki:

post-24330-1479407799,64_thumb.jpg

 

3koszyk pół koszyka zeolitu a na samą górę gabka (na tym zdjęciu widać prefiltr choć nie łapie on tak z góry i ta rurka podlegla modyfikacjom)

post-24330-1479407840,53_thumb.jpg

 

Całość zamontowana z deszczownia . Jeszcze drobne poprawki mnie czekają ale to już z czasem. (Min. Wymiana rurek bo użyłem gietkich i się zaginaja >_> oraz usprawnienie podłączenia na kolanku 90 stopni wlotowym cZyli podłączenia deszczowni )

 

Wygląda to tak b079bc105942893b79608ab7d59bb970.jpg5f6def352d55a798571207e72e21d1e3.jpg

Edytowane przez Oberon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś posprzątalem w akwarium. Wyleciała ta trawa gdyż upatruje w niej źródło COD ...trochę gnila i nie rosła. Wyodkurzalem podłoże elektryk iem ręcznym....trochę ciężko operować w tak małym akwarium..oraz wypłukalem wkład w filtrze wew. Zewnętrzny też działa już od tygodnia ponad.

 

Kupiłem 2 roślinki:

Zabienica amazonska

Moczarka

 

Narazie wsadzone tak żeby rosły jak będę wyjmowal filtr wew. To poukładam ładniej.

 

Narazie zbieram elementy do podłączenia porządnie deszczownicy ... mam wyjście 20mm z kolanek od unimaxa a od minikani jest 12mm. Nie chce dawać większych rur do środka tak małego akwarium bo będzie źle wyglądać. Czekam na kolanka 90st z Chin (aliexpress) oraz unimaxa żeby coś pokombinować z tym połączeniem.

 

Narazie wygląda to tak 1h po sprzątaniu:

046b36a79a9ef23a7b42a0bb7d316722.jpgf1495346a5235f2583a817a168add0ae.jpg

 

 

A jeszcze zakupiłem Ferro i k+ zaczynam podawać. Nie doszło jeszcze carbo w płynie.... no ale to też niebawem ruszy... szczególnie że względu na krasnoludki :P

 

 

Jakieś rady i komentarze chętnie posłucham bo dopiero raczkuje w prowadzeniu akwarium.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

ee667cc3b47411931d6f15d6701c1ba5.jpg82121a49445770d3e58ed992411059fb.jpg

Edytowane przez Oberon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...