Skocz do zawartości

Sinice, nitki - cierpliwość mi się kończy...


SirBogus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę Was bardzo o pomysły. Akwarium wygląda jak na zdjęciach. 100x40x50 (200l) zalane z początkiem kwietnia b.r. Od początku planowane jako HT ze światłem T5/T8 0,7 W/l + CO2 z butli z nawożeniem solami. Ze względu na totalną inwazję sinic, z którą nie radziłem sobie wcale - miesiąc temu wyrzuciłem ostatnie wymagające rośliny i wyłączyłem CO2 oraz zmniejszyłem światło do 0,4 W/l T5. Rośliny zwolniły wzrost, ale nadal jest jakiś postęp. Problemem są nitki, których jest coraz więcej, sinica też nie ustąpiła całkiem.

 

Podłoże - piach ZEW + kulki pod korzeniami

Woda - mieszanka twardego kranu i RO

Temperatura - 26 st

Światło - 0,4 W/l

Filtracja - Unimax 250 (w środku 4 komory ceramiki) + to coś, gąbkowego, co widać w rogu po lewej stronie jako mechanik

Nawozy - od miesiąca tylko potas jako K2SO4 podaję od czasu do czasu (tester K pokazuje i tak zawsze wartości poza skalą)

 

Parametry wody:

NO3 - waha się na b. niskim poziomie 1-5

PO4 - między 0 a 1, najczęściej ok. 0,3

Ph po wyłaczeniu CO2 - 7,6

Gh - 5-6

Kh - 4

Fe - 0-0,1

post-21837-0-62324300-1473690463_thumb.jpg

post-21837-0-68068600-1473690486_thumb.jpg

post-21837-0-22660200-1473690497_thumb.jpg

Edytowane przez SirBogus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak ciężka sprawa  po pierwsze  to zacznij zwalczać przyczyny a nie skutki .Jedną z przyczyn jest :

NO3 - waha się na b. niskim poziomie 1-5

 

ustabilizuj ten parametr na ok 10-20 ppm  b,fosfor masz w porządku trzymaj w okolicach 0,5 ppm

 

Ph po wyłaczeniu CO2 - 7,6

 

?  moja rada dozuj CO2 24/24   zapobiegnie to  skokom PH które są bardzo niebezpieczne  .

 

 

 

A tu masz trochę lektury :

http://www.roslinyakwariowe.pl/akwarium-rosliny-akwariowe/akwarium-glony.html#12
 

 

Nawozy - od miesiąca tylko potas jako K2SO4 podaję od czasu do czasu (tester K pokazuje i tak zawsze wartości poza skalą)

 

 

Testem na Potas się nie sugeruj bo pokazuje bzdury nie ważne czy to JBL czy Zoolek  mam oba  i oba pokazują w cały świat   wywalone 70zl w błoto ,ale przynajmniej wiem ze testy się nie sprawdzają .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawkowanie CO2 zmusza mnie niejako do bogatego nawożenia, a tego wolałbym na obecnym etapie uniknąć kierując się trochę w kierunku LT. Sztuczne podniesienie NO3 wydawało mi się uzasadnione, gdy rośliny pędziły w górę. Dziwię się, że i teraz mam NO3 bardzo nisko - dokładnie tak, jak było za "czasów HT".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny zmieniają się "dość dynamicznie" ;)  Ostatnio rzeczywiście dosadziłem kilka zwartek, ale było różnie. Rośliny na ogół rosły ładnie, problemem były sinice, które rosły jeszcze ładniej i zabijały mi rośliny.

W każdym razie CO2 i sole to na razie chyba przeszłość.

 

Obsada:

- 15 tęczanek neonowych

- 15 modrooków słonecznych

- 6 głowaczyków barwnych

- 4-5 ślimaków helenek

 

@Dhuz Od miesiąca (od odcięcia CO2 i światła) nie nawożę niczym poza potasem. Ograniczenie podmian miałoby mi pomóc na podniesienie NO3 (?)

Edytowane przez SirBogus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...