Skocz do zawartości

Nadmiar PO4 w kranówie


ermukis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Po paru latach przerwy postanowiłem wrócić do akwarystyki, więc zaopatrując się w akwarium i niezbędne akcesoria, zaopatrzyłem się również w nowy zestaw problemów. Jednym z nich jest podwyższony poziom PO4 w wodzie akwariowej.

 

Data zalania:

26/08, czyli akwarium stoi tydzień i dwa dni.

Akwarium

100x45x50cm

 

Oświetlenie

3x30W

 

Podłoże:

Ziemia z ogrodniczego a na to 5cm żwirku bazaltowego, 4-6mm.

 

Filtracja:

Filtr wewnętrzny Aqua-Flow XL. Jakiś angielski noname według mnie, około 600l/h, wkłady: gąbka/ ceramika. Filtr będzie wymieniany w przyszłym tygodniu na kubełek Eheima, wkład ceramiczny zostanie tam przeniesiony, gąbki będą nowe.

 

Grzałka:

300W

 

Roślinność:
Dość bujna. Z racji na niedawno założony zbiornik kupiłem zestaw 120 roślin po 10-20cm długości każdy

 

Parametry (mierzone testami JBL):

 

PH- 7

kH- 4, (wiem, że za niskie, będzie sypana soda)

NH4- 0.1

NO3- 20

NO2- 0.05

PO4- poza skalą

 

Zwierzątek jeszcze nie ma.

 

Jak wspomniałem wyżej, mam problem z nadmiarem fosforanów. Źródłem tych kłopotów jest woda kranowa, którą mierzyłem testem na PO4 i również wychodzi poza skalą.

 

Glonów nie mam, jeszcze, ale chcę temu oczywiście zapobiec, więc proszę Was o rady, jak pozbyć się fosforanów ze zbiornika, kiedy podmianki wody nie pomogą.

Czy wystarczy dodać trochę NO3, aby zachować równowagę między tymi związkami?

Jeśli tak, to czy jest jakiś sposób, aby dowiedzieć się o ile ppm muszę zwiększyć azot, jeśli nie wiem dokładnie, ile fosforu mam w wodzie?

 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam

post-14404-0-51394400-1472991726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek bym sprawdził test na fosfor na wodzie destylowanej, może po prostu z nim jest coś nie tak.

Woda pitna ma też jakieś ograniczenia, sprawdzałeś może z tabeli ujęć (wodociągi) ile może wynosić ich wartość?

 

 

 

Podłoże: Ziemia z ogrodniczego a na to 5cm żwirku bazaltowego, 4-6mm.

Z tym ryzykujesz, przez bazalt ziemia będzie Ci oddawać do wody pierwiastki i mieszać w parametrach, dodatkowo odcinasz się od obsady dennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir był polerowany w jakiś bębnach, więc ostry nie jest. Jeszcze parę lat temu bazalt uważany był za bezpieczny, ale jak już zakupiłem, wyczytałem, że za taki już się go nie uważa. Co z nim nie tak?

Dzisiaj postaram się dorwać wodę destylowaną i sprawdzić test.

 

Dostępu do tabeli ujęć też nie mam, mieszkam w Anglii, i nic takiego nie znalazłem.

 

EDIT:

Zakupiłem wodę destylowaną, wynik: 0, więc test działa w porządku.

Edytowane przez ermukis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...