Skocz do zawartości

Problem z roślinami w nowym 240 l.


cycu2205
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjmij że 1ml = 1mg różnice nie są wielkie. Ja odmierzam np. sypiąc sól do strzykawki. Ile podawać to się zobaczy ale nie dużo na początek. W tabelkach jest tak prosto że już się prościej nie da. Ilość wody w akwa, ilość nawozu, dawka dzienna i liczba g soli. Wychodzi ile tygodniowo ppm dostarczasz wszystkiego. Stosunek NPK 10:1:15 i raczej więcej jak 10ppm NO3, tygodniowo bym nie próbował a pewnie i tak za dużo. Magnez odpuść na razie często można go nie dawać, zależy od wody w kranie, ile podmieniasz etc.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kalkulator zulixa opisany jest dogladnie przez mapeta w dziale z roślinami.

Waga jubilerska na allegro lub chińczyka ma 10 zl.

 

W kalkulatorze wpisujesz poszczególne wartości pierwiastków np. Potas 15 ,no3- 15 po4-1 ... I kalkulator sam wylicza ie danej soli trzeba odważyć i rozpuścić w ro .

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczy mi ktoś jak mam rozrobić te sole na 0,5 litrowe butelki, i ile podawać na 240litrowe akwarium? Chodzi oczywiście o azot,magnez,fosfor i potas. Wagi takiej oczywiście nie mam żeby odważyć takie ilości ,ale może jakoś przelicze na ml. Nie mam na komputerze internetu a na telefonie nie za bardzo widzę o co chodzi w tych tabelkach. Jak ktoś z okolic to stawiam dobrą piankę.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Policzyłem na 220L netto

NO3 25,5g w 0,5L RO 

KH2PO4 2,3g w 0,5L RO

K2SO4 29g w 0,5L RO

MgSO4 47,8g w 0,5L RO

dawki dzienne to 10ml 

NO3 10ppm tyg.

PO4 1ppm tyg.

K 15ppm tyg.

MG 3ppm tyg.

tydzień nawożenia, testy przed podmianą i korekcja. Ale bez wagi widzę że się nie obejdzie, lepiej kup będzie przydatna na później.

A co z micro i Fe?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro wmiałem zamiar rozcienczyć i dozowaç tak Jak napisał sprzedający na aukcji

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Żelazo też mi przyszło . Takie mikro zamówiłem i na aukcji pisze jak podawać http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6016222076 Co do żelaza to nie sprawdzałem. Brak testu .

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Wszystko kupione u tego gościa. Żelazo 13%

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jutro z ciekawości muszę to przeliczyć bo jakoś sporo tego wyszło ale jest już późno więc pewnie się mylę. Mikro dajesz bardzo lekko bo światła mało, żelazo w ogóle daruj póki nie będzie brakowało. Raczej nie będzie, chociaż czasem zdarza się że trzeba przyhahamować z mikro bo glony, a rośliny wtedy kryczą o braki żelaza.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

CO2 podaję z bimbrowni przez kostkę lipową

Zawsze to jakieś źródło CO2 chociaż niestabilne. W zasadzie można uznać (przy akwarium 240l), że nie podajesz CO2.

 

Moc oświetlenia też przeciętna, masz 0,3 - 04 W/l. W związku z tym podawanie nawozów w postaci w/w soli mija się z celem.

 

Brak CO2, Słabe światło - soląc możesz tylko pogorszyć sytuację.   

 

W tym akwarium zastosowałbym jakiś uniwersalny nawóz mikroelementowy z potasem, np Sera Florena, JBL Ferropol. Na efekty powinieneś poczekać 2-4 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co 2 z bimbrowni ale, woda wlana do wzmocien szyb a kostka właśnie pod tą szybą i pod wzmocnieniem na całej długości akwarium jest ładny pęcherz właśnie co2 przez cały czas więc uważam że jednak ie podaje. Oświetlenia mocniejszczego nie potrzebuję bo to nie ma być akwarium do rozmnażania roślin handel, tylko mają sobie rosnąć powoli i ładnie wyglądać. A nowozic muszę bo skoro brak w wodzie no3 to raczej trzeba nawozić. Wlałem głupiego nawozu do kwiatów i w tydzień akwarium nie do poznania. Wszystkie rośliny ruszyły z kopyta,a glonów brak. Wybrałem sole, bo to tania metoda i to tyle.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęcherz z CO2 pod wzmocnieniem oznacza, że nic Ci się z tego CO2 nie rozpuściło w wodzie, tylko cała ta malutka ilość jaką podajesz od razu ucieka do góry ;-)

Oznacza też ze to co się nie rozpusciło po drodze, zbiera się właśnie tam na długości metra i tam się powoli rozpuszcza,na dodatek jest na bieżąco uzupełniane.:-)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że Twój gaz z bimbrowni jest chemicznie tak samo czysty jak CO2 które można kupić w butlach na stacjach technicznych? :)

 

Są to różne gazy:CO2, alkochol, jakieś lotne związki fosforu, siarki i azotu oraz inne pochodne fermentacji.

Bez różnicy na sposób podawania do 240 L bimbrownia jest bardzo mało efektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze że rośliny odżyły,puszczają nowe liście,zrobiły się zielone i nie gniją. Nie będę jednak nawoził aż tyle co napisał Grześ bo przy tym świetle wystarczy 2x w tygodniu taką dawka dzienna. O to mi właśnie chodziło ,a nie o codzienne przycinki.Testy wykazały że 2x w tygodniu w zupełności wystarczy. Ostatni raz nawozy Wlałem w środę,a dzisiaj rano zrobiłem testy. O dziwo zmieniły się trochę parametry.GH 10,KH 7,PH 6,6 , NO3 10, NO2 0, PO4 1.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Piszę bo odkryłem u sąsiada(starszy facet który od zawsze tu mieszka) źródło super wody, ktòra wypływa z podziemi w lesie. Twierdzi że jak jeszcze nie było na wsi wodociągowej to całe życie pili tylko ją. Terac ma doprowadzoną wężem na podwórko dla kur . Z węża cały czas leci ,tak że 5 litrową bańkę można napełnić w minutę. Mówi że to z byłej kopalni srebra , nie wiem czy to legenda czy prawda,w każdym razie postanowiłem zrobić podstawowe testy. Woda jest super klarowna,żadnych zmętnień,po prostu kryształ. I tak: PH6.2, GH5,KH3 . Czy mogę bez obaw podmienić 1/2 baniaka ? Bo parametry mówią same za siebie :-) Oczywiście jest to wioska , mieszkam w małej wiosce k.Wałbrzycha.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...