Skocz do zawartości

Problem z roślinami w nowym 240 l.


cycu2205
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Mam problem z roślinami w Nowym baniaku 240 l. W ogóle nie chcą rosnąć , czarnieją liście ,robią się dziury ,odpadają,marnieją i gniją. Akwarium było zarybione niestety od razu po wlaniu wody miesiąc temu bo niechcący uszkodziłem stare 112l.i musiałem szybko zmieniać baniak a z obsadą nie miałem co zrobić. Filtr ma własnej roboty zewnętrzny z rur PCV o pojemności 7 litrów. W środku ceramika,gąbka,i watolina.wydajność pompy 1500l/h. Dodatkowo na wlocie prefiltr gąbka. Pokrywę czarną od spodu pomalowałem na biało wysoki połysk .Oświetlenie to 3x30w. t8 ,od tyłu: Philips865,sylvania grolux , sylvania aquastar. Świecę 9 godzin. Dodatkowo akwarium stoi w bardzo widnym miejscu między oknami. Promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na baniak,glonów nie mam,nigdy nie miałem. CO2 podaję z bimbrowni przez kostkę lipową. Podłoże to bazalt czarny 1-3mm. Czegoś brakuje mi w wodzie bo jak podmienie 1/3 akwarium kranòwki to przez 2 dni rośliny puszczają nowe liście a na trzeci dzień jest stop i robią się na nich czarne plamy ,potem dziury itd. Nawet Moczarka ,czy paprotnica nie che rosnąć i marnieje. Próbowałem już kilku rzeczy. Kulki gliniane w żwir,-nie pomogły,pałeczki nawozowe-żadnej zmiany,nawożenie słupa wody na razie tanimi nawozami tropicala podejrzewając braki potasu,azotu czy fosforu. Np.zgodnie z zaleceniami producenta :aquaflorin potassium-brak zmiany na lepsze, ferro activ- nic,aqua plant-nic. Jedyne co pomaga na chwilę to podmiana 1/3 wody. Nie mam zamiaru co 2dzień podmieniać wody. Chciałem raczej żeby to było akwarium typu LT. Dodam że obsada dość spora,około 50 ryb. Akwarium towarzyskie. Ryby mają się dobrze,nie padają. O co tu może chodzić,bo już wariuje :huh:

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Witam . Mam problem z roślinami w Nowym baniaku 240 l. W ogóle nie chcą rosnąć , czarnieją liście ,robią się dziury ,odpadają,marnieją i gniją. Akwarium było zarybione niestety od razu po wlaniu wody miesiąc temu bo niechcący uszkodziłem stare 112l.i musiałem szybko zmieniać baniak a z obsadą nie miałem co zrobić. Filtr ma własnej roboty zewnętrzny z rur PCV o pojemności 7 litrów. W środku ceramika,gąbka,i watolina.wydajność pompy 1500l/h. Dodatkowo na wlocie prefiltr gąbka. Pokrywę czarną od spodu pomalowałem na biało wysoki połysk .Oświetlenie to 3x30w. t8 ,od tyłu: Philips865,sylvania grolux , sylvania aquastar. Świecę 9 godzin. Dodatkowo akwarium stoi w bardzo widnym miejscu między oknami. Promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na baniak,glonów nie mam,nigdy nie miałem. CO2 podaję z bimbrowni przez kostkę lipową. Podłoże to bazalt czarny 1-3mm. Czegoś brakuje mi w wodzie bo jak podmienie 1/3 akwarium kranòwki to przez 2 dni rośliny puszczają nowe liście a na trzeci dzień jest stop i robią się na nich czarne plamy ,potem dziury itd. Nawet Moczarka ,czy paprotnica nie che rosnąć i marnieje. Próbowałem już kilku rzeczy. Kulki gliniane w żwir,-nie pomogły,pałeczki nawozowe-żadnej zmiany,nawożenie słupa wody na razie tanimi nawozami tropicala podejrzewając braki potasu,azotu czy fosforu. Np.zgodnie z zaleceniami producenta :aquaflorin potassium-brak zmiany na lepsze, ferro activ- nic,aqua plant-nic. Jedyne co pomaga na chwilę to podmiana 1/3 wody. Nie mam zamiaru co 2dzień podmieniać wody. Chciałem raczej żeby to było akwarium typu LT. Dodam że obsada dość spora,około 50 ryb. Akwarium towarzyskie. Ryby mają się dobrze,nie padają. O co tu może chodzić,bo już wariuje :huh:

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

post-5264-1465923599,08_thumb.jpg

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Przepraszam moderatora ale pierwszy raz piszę z telefonu i nie za bardzo jeszcze wiem jak ,a chciałem tyko wstawić zdjęcie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem testy wody prosto z kranu i są identyczne jak te z baniaka. Przedwczoraj kupiłem w castoramie nawóz florovit do roślin zielonych. 100gram rozrobiłem w 1,1/2 l wody i wlałem 50 gram tego roztworu do akwarium. Od wczoraj rośliny zaczęły bąblować,co do tej pory nie występowało. A że naczytałem się o wykorzystywaniu takich nawozów w akwarium ,a ceny nawozów w zoologu to jakiś kosmos ,postanowiłem poeksperymentować. Jak na razie z rybami jest wszystko w normie

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podasz linka co mam kupić i jak to rozrobić żeby mieć pełne mikro i makro? Byłbym wdzięczny.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Wszystko od A do Z 

http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

a wszystko co potrzebne kupisz np. u tego gościa

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=2770571

Edytowane przez grzesio764
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 to akurat masz dobre. Za to NO3...

 

 

Dodam że obsada dość spora,około 50 ryb

 

To chyba trochę mało na takie zarybienie.
 Wiesz, ciężko mówić, że mało albo dużo, skoro nawet nie mówisz, jakich ryb. Inaczej brudzi 50 brzanek, inaczej 50 bystrzyków, a jeszcze inaczej 50 pielęgnic.

 

 

Ryby mają się dobrze,nie padają
Tu Ci dam dobrą radę, którą sam swego czasu dostałem: To, że ryby żyją, nie znaczy, że mają się dobrze. Nigdy nie popełniaj mojego błędu i nie zakładaj tej zależności. :) Nie sugeruję teraz, że mają się obecnie źle, po prostu wyłapałem stwierdzenie, które mi przypomniało własne przygody lata temu. :P

 

 

Chciałem raczej żeby to było akwarium typu LT
I to byłoby świetne rozwiązanie, bo LT nie wymaga dużo zachodu, ale na początek trzeba mocno obsadzić, by ruszyło z kopyta. HT wymaga bezwzględnego ogara z parametrami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio mi się uśmiecha jakiekolwiek nawożenie prócz co2. Nie miałem zamiaru tego robić. Chciałem żeby wszystko sobie powoli rosło i nie gniło,a nie co tydzień wkładać nożyczki do akwarium. To nie wiem teraz ,czy dokupić więcej ryb ,czy jednak nawozić ?

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam w braki fosforu i azotu. Zazwyczaj w kranówie jest tego sporo jak na lt. Roślin sporo więc tyle co z kranówy idzie szybko. Brak glonów jest spowodowany prawdopodobnie zerową ilością fosforu zresztą nekroza pasuje do tego. Żółte liście to prawdopodobnie braki azotu i/lub żelaza. Karłowacenie i kręcenie liści albo totalny brak makro albo braki również mikro. Tak więc szykuje się delikatne nawożenie npk. I od czasu do czasu mikro. Podając CO2 powodujesz zwiększone tempo pobierania makro przez rośliny nawet przy małym świetle.

Swoją drogą jak tak zapuściłeś Ceratopteris to na serio musi tam nic nie być. Jak ogarniesz nawozy to będziesz się tego szybko pozbywał bo chwast niezły.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj kupiłem testy na no3 i po4 i właśnie zrobiłem. W niedzielę zaaplikowalem do akwarium jak pisałem florovit. Teraz mam no3-20,a po4 -1,5. Sobotnie testy wykazywały no3-1,po4-1. Rybom jak na razie nic nie jest. Jedynie na przedniej szybie zrobił się lekki prawie niewidoczny zielony nalot,czego nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Za to paprotnice puściły nowe mocno zielone liście,kabomba się świetnie rozwinęła i nabrała szerokości,a żabienica puszcza bąble. Po innych na razie nie widzę efektów. Sole jeszcze nie dotarły niestety.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Witam. Dzisiaj kupiłem testy na no3 i po4 i właśnie zrobiłem. W niedzielę zaaplikowalem do akwarium jak pisałem florovit. Teraz mam no3-20,a po4 -1,5. Sobotnie testy wykazywały no3-1,po4-1. Rybom jak na razie nic nie jest. Jedynie na przedniej szybie zrobił się lekki prawie niewidoczny zielony nalot,czego nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Za to paprotnice puściły nowe mocno zielone liście,kabomba się świetnie rozwinęła i nabrała szerokości,a żabienica puszcza bąble. Po innych na razie nie widzę efektów. Sole jeszcze nie dotarły niestety.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

Dołączona grafikaDołączona grafika Dokładnie taki . Może ktoś obcykany w tych sprawach rzuci okiem na skład i się odniesie.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczy mi ktoś jak mam rozrobić te sole na 0,5 litrowe butelki, i ile podawać na 240litrowe akwarium? Chodzi oczywiście o azot,magnez,fosfor i potas. Wagi takiej oczywiście nie mam żeby odważyć takie ilości ,ale może jakoś przelicze na ml. Nie mam na komputerze internetu a na telefonie nie za bardzo widzę o co chodzi w tych tabelkach. Jak ktoś z okolic to stawiam dobrą piankę.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 620 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...