Jump to content

[200l] Tęczankowate - ile ryby?


SirBogus
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

Po dwuletniej zabawie z 54l zakładam pierwszy większy zbiornik (próbuję HT). Celuję w region Nowej Gwinei/Australii. Wybrana obsada to: tęczanka neonowa, modrook słoneczny i głowaczyk barwny. Pytanie moje brzmi: Ile ryby?

Myślałem o 10-12 tęczankach, 15 modrookach i 3 parach głowaczyków - jednak w trakcie oczekiwania na dojrzewanie baniaka nachodzi mnie wrażenie, że będzie tego zbyt dużo.... Co sądzicie?

 

 

Parametry:

 

Gh 10

Kh 5

Ph 7

Dno: piach

 

Link to comment
Share on other sites

Za małe akwa na tęczanki neonowe. Przecie to spokojnie rośnie 6cm, a powinno do 7 bez problemu dociągnąć. Za dużo ryb planujesz, zwłaszcza na starcie. Furcatusy to woda twarda i ciepła. Głowaczyki miękka i względnie chłodna. Lepiej zdecydować się na jednolitą obsadę z wymaganiami chyba, że planujesz regularnie wymieniać ryby.

Link to comment
Share on other sites

Za małe akwa na tęczanki neonowe....

 

200l za małe na 6-7cm ryby? Wg seriouslyfish minimalne akwa dla nich to 55l (!?)

 

Co do głowaczyków i modrooków - mam z tym problem.. Z jednej strony te różnice w temperaturze i twardości, a z drugiej - występują one podobno razem w tych samych wodach (gdzie ja to wyczytałem?)

Link to comment
Share on other sites

Oczopląsu dostałem, wydawało mi się, że w tytule jest 60l :D Wielkościowo będzie ok. Zaplanuj im tylko strefy rozległego cienia.

 

Co do modrooków i głowaczyków, można przyjąć, że przesłanki o super twardej wodzie są trochę przesadzone. Przy twardości 10 stopni powinno dać się jako-tako utrzymać je bez problemów - przynajmniej w siedlisku modrooków takie były odczyty, nie wiem jak się będą trzymać głowaczyki. Pozostaje kwestia pH, które będzie trzeba utrzymać stabilnie na odrobinę wyższym od neutralnego.

Link to comment
Share on other sites

Uff.. Założenie, że się pomyliłeś okazało się trafne... Z podwyższeniem Ph nie mam większych problemów, bo 10 stopni Gh jest po mieszance RO. W kranie mam "naturalnie" Ph 7,6 i Gh 16. Pozostaje pytanie: Ile ryby? Czy Twoje "Wielkościowo będzie ok" odnosi się do całego mojego pomysłu obsady, czy tylko do tęczanek? :)

Link to comment
Share on other sites

Trzymam te ryby to coś się dołożę:

 

- furcatusy są bardzo małe i tęczankom zdarza się je poturbować, ale ty chcesz mieć neonowe a ja mam czerwone i boesmana;

- furcatus dobrze wygląda tylko w ławicy (im większy zbiornik tym dużo większa ławica)

- tęczanki wystraszają furcatusy z toni wodnej więc zrob im dobrze zarośnięte akwa zeby miały gdzie się chować - inaczej będą pływać przy powierzchni

- głowaczyki są w deche; ale w dostępne w PL są raczej mikre rozmiary (dużo poniżej średniej raportowanej)

- pogłoski o miękkolubności głowaczyków można schować miedzy bajki - (ryba jest mało znana) ale w twardej wodzie trze się jak głupia a w miekkiej jakoś nie za bardzo

 

U ciebie i woda i środowisko są dobrze dobrane, zapewnij głowaczykom dużo roślin przy dnie i szybach i będzie dobrze.

 

ps Głowaczyki jak się dobrze czują to są wszędzie

 

ps.2 Glowaczyki lubią wpływać do wszelkich dziur, więc uważaj co masz w akwa - u mnie musiałem usunąć stary mechanik aquaszut 750 bo ma dziurki w obudowie a gadziny tam się chciały trzeć

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...