Skocz do zawartości

Ospa...


Mikail
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

32 'C zatrzymuje rozwój  ale nie do końca zabija (tzn nie wszystkie osobniki), jeżeli w akwarium nie ma ryb to najlepiej podnieść temp do 27'C wtedy z wszystkich cyst wykluwają się młode w dość krótkim czasie, które muszą znaleźć żywiciela, jeżeli tego nie zrobią to zginą.

A w pustym akwarium nie mają szans żeby coś podjeść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam tak przy okazji jeśli mogę...

 

 

 

A w pustym akwarium nie mają szans żeby coś podjeść.

Czy to się tyczy także krewetek i ślimaków? Bo o ile one nie chorują na ospę (a przynajmniej o tym nie słyszałem), to czy mogą być nosicielami czy czymś w tym rodzaju?

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasożyt wywołujący ospę potrzebuje żywiciela - konkretnie rybę. Jak słusznie zauważono ani krewetki, ani ślimaki nie wykazują typowych objawów ospy (charakterystycznej wysypki), a więc ten konkretnie kulorzęsek na nich/w nich nie bytuje (przynajmniej teoretycznie, nie sprawdzałam ;) )

Formy przetrwalnikowe ospy (cysty) wytwarzane są poza żywicielem (rybą), ale "żyją" w takiej formie tylko przez krótki okres czasu, zależny od temperatury. Po powstaniu młodych osobników muszą one znaleźć nowego żywiciela - inaczej zginą.

Kulorzęsek może sobie "po prostu żyć" w ciele ryby, nie wywołując objawów, typowych dla ospy, dopóki ryba ma silny układ immunologiczny. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobre środowisko w akwarium. 

 

O tym, że kulorzęski "mieszkają" sobie jakiś czas w ciele np. ślimaków - tak jak pisał Mapet o żywicielu pośrednim - nie słyszałam. Możliwe, że tak jest. Pytanie jak długo tam mogą żyć? Do czasu wytworzenia cyst i nowych osobników? Wtedy trzeba by doliczyć kolejne 3 tygodnie kwarantanny (bez nowych ryb) dla zbiornika. Ale wtedy zachodzi pytanie, czy nowe osobniki nie mogą "przetrzymać" bez żywiciela (ryby) na innych ślimakach...? Koło zamknięte by było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie jak długo tam mogą żyć?

Myślę, że max do kilku dni, co jest również uwarunkowane wysokością temp. bo od niej zależy jak szybko dany pasożyt się rozwija.

 

 

 

Do czasu wytworzenia cyst i nowych osobników?

Żywiciel pośredni może służyć do przejścia pewnego etapu, np z cysty do postaci larwalnej ale już dojrzałość płciową może dopiero osiągnąć w żywicielu ostatecznym.

Kulorzęsek nie potrzebuje żywiciela pośredniego ale jak się nawinie może z niego skorzystać.

Nie mam w akwarium ślimaków i mogę być spokojny, że nie będą moje ryby miały tasiemca czy niektórych rodzajii przywr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...