Skocz do zawartości

Nawożenie solami .


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej , chciałbym zmienić u siebie netodę nawożenia na El . Aktualnie nawiziłem solami ale wyliczonymi z kalkulatora zulixa i teoretycznie lałem codziennie 10 ml . Dobrych efektów nie ma , nie testuje wody i jest jak jest .

Chciałbym się dowiedzieć ile soli rozpuszczac do osobnych butelek w tej metodzie El i ile wody codziennie podmieniać i ile dolewać nawozów .

Tutaj parametry akwarium .

60x35x45 ok.90 L

Belka 2x24W 6500 i 6800K

Filtr unimax 250 i eheim skim

Butla co2 z filtrem narurowym

post-17002-0-84329800-1458374962_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 ml, ale nie wiemy jak stężone masz nawozy, czy mam rozumieć, że wziąłeś po prostu dawki, które są z automatu w kalkulatorze? (w sumie one są całkiem niezłe)
Cel jest taki mniej więcej:

CO2 25-30 ppm
NO3 5-30 ppm
K+ 10-30 ppm
PO4 1.0-2.0 ppm
Fe 0.2-0.5ppm 
GH 3-5+
KH 3-5

Więc wpisujesz te wartości NO3, K, PO4, Fe do kalkulatora Zulixa jako tygodniowe i masz gotowe EI ;) Teoretycznie podmiany raz w tygodniu 50%, żeby nie kumulować nawozów. Jeśli masz miękką wodę w kranie to warto pomyśleć jeszcze o dodawaniu Mg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie testujesz to skąd wiesz? Moim zdaniem jest ok, co więcej byś chciał osiągnąć. Dodatkowo magnez czasem się podaje nawet w twardej wodzie bo w Polskiej kranówie często jest go mało.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak jak ma być do akwa 90l" czyli jak ma być? Bo tego raczej nie wiadomo. Prędkość pobierania makro przy 0.48W/L nie jest zbyt imponująca. Dawno miałem tyle ale było to jakoś 6ppm azotu na tydzień. Ten stosunek nie jest aż tak mega ważny. Taka wskazówka. Masz ryby, one dają też coś od siebie. Nie ma znaczenia czy lejesz codziennie czy raz na 3 dni. Ważne ile lejesz w pojedynczej dawce. Polecam zacząć testować i modyfikować ilość poszczególnych makro tak aby Ci się to wszystko nie rozjeżdżało. Jakieś doświadczenie masz, testuj raz na tydzień przy podmianie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole zrobiłem według kalulatora zulixa :

K2SO4 - 17.1g na 500ml

KH2PO4 - 1g

MGSO4 - 20,6 g

Mikro - 5g + 4mk intermag + 496 destylki

KNO3 11,1 G ale nieuzywam solibo wogóle testy mi nie wykrywały i stosuje easy life nitro

CO2 mam na poziomie 20mg

 

Teraz walcze z białą wodą wiec nie poszaleje z nawożeniem bo codziennie wode podmieniam .

Kiedys testowalem co tydzien i nitowałem ile leje jakie jak testy wychodzą ale nie mogłem tego skorygować , raz brały tak , raz inaczej i odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz w ppm ile dajesz tygodniowo. Po co mam to liczyć jeszcze raz. Testy codziennie to jak masz dużo kasy na refille ale to dobry sposób, trzeba tylko klepać wyniki do excela i stosować regresję liniową. Wtedy nabiera to sensu.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziennie daje :

PO4 0,15mg/l

K2SO4 ok. 3mg/l Tyle ze potasu 2,5 i weglan potasu o,5

Mg 0,4 mg/l Magnezu praktycznie nie leje

NO3 ok.1mg/l

A mikro nie wiem .

 

Nie używam ppmow bokiedyś przeloczyłem z przelocznika i mi naposali ze albo robie w mg albo ppmach . Tak to wyglafa z moich wyliczeń .

 

Nie wiesz gdzie kupić taką krateczke do skimmera ?

post-17002-0-31434800-1458572534_thumb.jpg

Edytowane przez Coolfon1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Lepiej podawać na zmianę micro/makro. 
  2. Lepiej podmieniać wodę w cyklach tygodniowych.
  3. Światło takie sobie.
  4. 20 ppm CO2 to bliżej minimum niż optimum.
  5. Podawanie CO2 nie oznacza, że dociera ono do wszystkich roślin w wystarczającej ilości. Podobnie z micro i makro.
  6. Dobrze jest poprawić cyrkulację wody w zbiorniku (ad .5) w taki sposób aby rośliny lekko się poruszały w toni. Czyli instalacja wewn filtra. Polecam Aqua Szut Turbo.

 

 

 i mi naposali ze albo robie w mg albo ppmach

 

To jest to samo. :) Możesz napisać:

"podaję 1,5 mg/l PO4 tygodniowo" albo "podaję 1,5 ppm PO4 tygodniowo"

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Robisz tak - masz teraz te jakieś wartości. Nie nawozisz nic przez tydzień, mierzysz co drugi/trzeci dzień - jeśli po drodze nic nie zejdzie do 0, to tyle ile zjedzą przez tydzień, tyle chcesz dodawać przez cały tydzień. Wpisujesz, że chcesz tyle i tyle ppm tygodniowo i masz dzienną dawkę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca...

Jego jednorazowa dawka KNO3 to 20 mg/L a  tyle ma teraz w akwarium, jeżeli całkiem przestanie tym nawozić to będzie głodzić rośliny.

Jedno delikatnie zwiększasz, drugie zmniejszasz i nawozisz dalej... Roślinom ma nie zabraknąć papu...

Tylko że takie testowanie, mierzenie, wyrównywanie to już nie EI...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...