Skocz do zawartości

powrót po latach-prośba o pomoc w skonfigurowaniu akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na forum więc na początek-Witam wszystkich szanownych akwarystów. 

Choć co prawda nie jestem nowicjuszem, bo jako nastoletni chłopak dobre kilka lat fascynowałem się i zajmowałem w praktyce akwarystyką, to mówiąc wprost- wypadłem z obiegu. Jestem bardzo zaskoczony jak od czasu mojej młodości zmieniła się technika i podejście do niektórych zagadnień. 

Ale konkretnie: 
Przygotowuję się do urządzenia nowego akwarium 
60x30x33 co daje szkiełko o pojemności 60 l. 

w zestawie który do mnie idzie znajduje się (wydawać by się mogło) wszystko co do urządzenia akwarium jest potrzebne. 
Przewertowałem jednak literaturę i niniejsze forum i rodzi się we mnie kilka pytań: 

Idea jest taka aby w zbiorniku była duża liczba roślin. 
co do ryb- karpieńcokształtne- Gupiki, Molinezje, Zmienniaki, Mieczyki i wszelkie ich wariacje. 

czy świetlówka z allegrowego zestawu o mocy 15w barwa dzienna standardowa będzie wystaczająca? 

filtr z zestawu to model 111B hanza- da radę? 

czy zwykły żwirek akwariowy (jak to było kiedyś) nie jest już wystarczającym materiałem dennym, by zapewnić wzrost roślinom? 

no i wreszcie: Sporo naczytałem się o bakteriach na start. Czy to konieczne? jesli tak co polecacie? 

i czy moze jest coś o czym przy zakładaniu akwarium powinienem pamiętać, a nie poruszyłem danego zagadnienia w powyższym poście? 

dziękując za ewentualne odpowiedzi pozdrawiam całe forum. 
karred

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gupiki, Molinezje, Zmienniaki, Mieczyki i wszelkie ich wariacje. 
 

Molinezje 80cm akwarum, mieczyki 100cm akwarium.

 

 

 

filtr z zestawu to model 111B hanza- da radę? 
 

Spójrz na ten filtr i dopowiedz sobie sam czy takie cos zapewni odpowiednią biologie w 60l. Nie, nie wystarczy. Jakiś nie wielki kubełek lub coś pokroju Aquael Turbo 500. 

Najlepiej odpuść sobie chińskie zestawy i kup samo akwarium z pokrywą. 

 

 

 

czy zwykły żwirek akwariowy (jak to było kiedyś) nie jest już wystarczającym materiałem dennym, by zapewnić wzrost roślinom? 

Piasek + kulki gliniano torfowe. Brud nie wchodzi, nie trzeba odmulać tylko ściągać syfek przy podmianie. 

 

 

 

Sporo naczytałem się o bakteriach na start. Czy to konieczne? jesli tak co polecacie? 

Strata pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie może być, trzeba tylko odpowiednio dobrać rośliny i będzie zielono i ładnie (na trawnik specjalnie to nie licz, ale jest z czego wybrać).

Jeśli obsada marzy Ci się "bogata i kolorowa" to mimo wszystko rozważ opcję ograniczenia gatunków do 2-3.

Z rzeczy ważnych to jeszcze: cykl azotowy, parametry wody i odpowiednia obsada.

 

Acha, "glonojady" nie są niezbędne w akwarium. Serio. ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mod mnie już zdążył skarcić zanim jakąkolwiek poważniejszą pomoc uzyskałem :) nadgorliwośc jest gorsza od faszyzmu :)

 

 
Filtr już widzę że wymienię. 
wpadł mi w ręce i mam w domu Aquael Fan Mini nówka sztuka, no ale nie będę leciał na dwa filtry raczej ( a może jednak... :wink:  ) więc dokupię właśńie prawdopodobnie większego Aquela.
 
Zastanawia mnie bardzo mocno kwestia podłoża... jakie te nawozy? kulki? pałeczki? pod korzenie?
a może w formie płynu? zależy mi na roślinoości bardzo
 
Mod Ci zwrócił uwagę a nie skarcił i na Twoim przykładzie dokładnie widać, że pomimo, że to zauważyłeś to nie dotarło. :) Głupota czasami przerasta ludzi :) Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia.

Są rośliny które czerpią potrzebne do wzrostu związki z podłoża, są też rośliny które pobierają minerały ze słupa wody,a są takie które czerpią stąd i stąd.

Jeśli trochę bardziej się wczytasz to znajdziesz na tym forum nawożenie solami.

Tak jak mówili poprzednicy coś w podłożu musi być.

Przy takim oświetleniu możesz spróbować z Low Tech.

Tylko najpierw sporo poczytaj!

Powodzenia! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

 

jedna kwestia, o ile wcześniej nie hodowałeś molinezji, mieczyków etc, daj sobie z nimi spokój i poszukaj czegoś co mniej brudzi (niestety te rybki strasznie brudzą), najlepiej poszukaj rybek pod swoją wodę, tj. sprawdź jakie masz parametry i dostosuj coś pod nie; nie będziesz się później dziwił czemu coś nie rośnie, choruje, lub po prostu walki o prawidłową chemię/balans wody.

 

Co do nawożenia do wody nie będę się wypowiadał, mam same negatywne doświadczenia, nakorzenne, jestem bezwzględnym partyzantem nawozów ferka, jak dotąd się nie zawiodlem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...