Skocz do zawartości

Zaczerwienione skrzela


pikaczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w akwarium 5 zmienniaków plamistych i 2 glonojady. Filter to zewnętrzny kubełek tetry, pojemnośc 60l, temperatura 25C. Praktycznie od zawsze (akwarium ma jakiś miesiąc), stosuje bacto-active, multimineral sera toxivec (dotąd potrzeba była tylko raz), esklarin do uzdatniania wody). Niestety, od około dwóch tygodni mam wrażenie, że moje zmienniaki mają zaczerwienione skrzela (nie wiem, być może one tak mają a ja po prostu na początku nie zwróciłem na to uwagi). Wodę podmieniam raz na tydzień 25%, jednak póki co dopiero raz podmieniałem (akwarium jest nowe). Oprócz tego odmulam też akwarium około 2 razy na tydzień (robię to tak, że zbieram wszystkie kupy, później odcedzam je z wody i wodę odlewam do akwarium). Niestety, mimo tych wszystkich działań ich skrzela są wciąż zaczerwienione, a przynajmniej tak mi się wydaje. Mimo to, ryby zachowują się normalnie, nie są ospałe, nie ocierają się (raz były bardzo ospałe ale wlałem kilka kropli toxivecu i bylo ok), wszystko wydaje się być ok. Dlaczego tak się dzieje? Przesyłam zdjęcie ryb (niestety rozmazane bo ryby są bardzo ruchliwe). Czy te objawy to rzeczywiście powód do obaw?


Forumowy silnik uciął i obrócił zdjęcie więc przesyłam linka do zdjęcia w lepszej jakości:

http://postimg.org/image/9v2b2s62p/


Dodam też, że niestety aktualnie nie posiadam testów (kupie je w weekend). Sądzę jednak, że parametry wody nie są takie złe, ponieważ ostatnio glonojady złożyły ikrę, a już wczoraj zobaczyłem w akwarium kilka sztuk narybku. 

post-23528-0-45144700-1452539742_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kupiłem testy paskowe TETRA 6 in 1 (zestaw 25 pasków za 60zł, specjalnie kupiłem te droższe, żeby w miarę dobrze pokazywały :P).

Wyniki:

pH około 7.2

NO3: około 50mg/l

NO2: prawie w ogóle/ 5-10mg/l

Chlor: 0

Twardość GH: około 8

Twardość kH: nie pamiętam  :mrgreen:

Co zrobić, żeby zmniejszyć poziom no3? Wiem, że podmiana wody pomoże, ale w końcu znowu wzrośnie. Dzisiaj podmieniłem 20% wody, odmuliłem dno i dodałem odrobinkę preparatu SERA toxivec.

PS: w ostatnim miesiącu 3 razy zmieniałem filter (najpierw był to aquael fan-1 który się zepsuł, później jakiś chiński jako zastępczy a teraz tetra in 600 plus), może to dlatego?

Zmiany filtra starałem się "załagodzić" stosowaniem bacto-active'u

Edytowane przez pikaczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie masz te paski dokładne, że nawet nie wiesz, ile masz NO2 xD

 

Za 60zł miałbyś NO3 Sery + NO2 i pH Zooleka, do tego ~16zł za GH i KH.

 

Kasa wyrzucona w błoto. 25 pasków za 60zł? Przecie to zaraz się zużyje :D

Bardzo dobrze wiem ile mam NO2 tylko po prostu nie pamiętam xD A jako że jest ich tylko 25, to nie mogę nadmiernie używać

 

Przykro mi, w sklepie nic innego nie było xD

 

Przynajmniej mam satysfakcję, że jeśli kosztowały niemało, to może pokazują dokładnie. Bardzo dobre paski xDDD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrażnione związkami azotowymi. Podmiana 20% dziennie póki NO3 nie spadnie do 1/5 obecnego stężenia. Tak wysokie NO3 wskazuje, że akwarium jest źle prowadzone. "Glonojadom" znajdź nowy dom, bo to nie jest akwarium dla nich. Miałem lata temu zbrojniki w 63l i to stanowczo za mały litraż na te zwierzaki. Zwiększ częstotliwość podmian lub zredukuj karmienie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrażnione związkami azotowymi. Podmiana 20% dziennie póki NO3 nie spadnie do 1/5 obecnego stężenia. Tak wysokie NO3 wskazuje, że akwarium jest źle prowadzone. "Glonojadom" znajdź nowy dom, bo to nie jest akwarium dla nich. Miałem lata temu zbrojniki w 63l i to stanowczo za mały litraż na te zwierzaki. Zwiększ częstotliwość podmian lub zredukuj karmienie.

Niezbyt chcę się z nimi rozstawać  :-|  Planuje też powiększyć swoje akwa do 112l

A właśnie, odnośnie zbrojników... Ostatnio dałem im ogórka - zjadły bardzo moim zdaniem dużo. Później dałem im jeszcze coś w stylu spiruliny dla glonojadów. Także zjadły. I teraz ten jeden cały czas jest przyssany do liścia w tym samym miejscu i w ogóle na nic nie reaguje. Co to może oznaczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...