Skocz do zawartości

Chilodoneloza czy ospa rybia - Welon


zbigniew3401
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

mam welonka w akwarium 70l, temperatura  - 24 - 25 stopni. Woda sprawdzana pod kątem NO3, NO2 i NK4. Wszystko ok.

 

Rybka jest ruchliwa, woda krystalicznie czysta.

 

Dzisiaj zauważyłem u niej na skórze biały płat z jednej strony - zajmuje sporo miejsce na jej boku. Rano jak podszedłem do akwarium to rybka spała  głową dół w rogu akwarium, tuż za filtrem. Wczoraj wieczorem też to zaobserwowałem.

 

Pytanie - co to za choroba? Z forum wyczytałem, że są dwie opcje - chilodoneloza albo ospa rybia.

 

Zerknijcie proszę na zdjęcia i dajcie znać, jakie macie zdanie.

 

Dzięki

 

 

1. Litraż zbiornika. -> 72l

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb. -> Zbiornik ma kilka miesięcy, nie dojrzewał bez ryb.
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas. -> AQUAEL TurboFilter 1000
4. Gatunki i ilość ryb. -> 1x młody Welon
5. Ilość i rodzaj roślin. -> Gatunków nie znam, dwie liściaste rośliny. Niejedzone przez Welony.
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. -> Napowietrzanie w ramach filtra.
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. -> Hikari Oranda Gold, suche kuleczki
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). -> Wszystko ok na bazie testów.
9. Temperatura w zbiorniku. -> 24 - 25 stopni
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra). -> raz na tydzień podmiana 30% wody, biorę pod uwagę wskazania testów
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane). -> Opisane powyżej.
12. Zdjęcie chorej rybki. -> Załączone.

 

 

post-23304-0-39361400-1449515295_thumb.jpg

post-23304-0-95167100-1449515300_thumb.jpg

post-23304-0-31377700-1449515306_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia bardzo niewyraźne. Przydałyby się zbliżenia tej plamy.

Ospa objawia się wysypką, nie takimi rozległymi plamami. Chyba, że ryba wykazuje jeszcze inne objawy, mogące zwiastować dodatkowo początek ospy.

W 4 punkcie piszesz, że jest 1x młody welon, a w 5 że rośliny nie są zjedzone przez welony (liczba mnoga). To ile jest w końcu tych welonów?

Parametry wody w stylu "ok" nic nam nie mówią ;)

Te zdjęcia są "do góry nogami", czy ryba pływa do góry brzuchem? :shock:

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry "ok" sugerują, że albo nie chcesz powiedzieć, albo masz testy paskowe, które mają zakresy "OK" i "nie OK" :P

 

Złote rybki mogą zmieniać kolor w miarę dorastania. O ile to nie jest plama po poparzeniu azotem, to raczej obstawiałbym na to - zbyt jasna i wydaje się mieć te samą strukturę, co skóra wokół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Parametry "ok" sugerują, że albo nie chcesz powiedzieć, albo masz testy paskowe, które mają zakresy "OK" i "nie OK"  :P

 

Złote rybki mogą zmieniać kolor w miarę dorastania. O ile to nie jest plama po poparzeniu azotem, to raczej obstawiałbym na to - zbyt jasna i wydaje się mieć te samą strukturę, co skóra wokół.

 

 

Zdjęcia mi się źle wrzuciły :)

 

Welony - to literówka, jeszcze z 2 miesiące temu były dwa welony, ale jeden tajemniczo mi zdechł (opisałem to tutaj: http://forum.superakwarium.pl/topic/48244-welon-posocznica-czy-ospa-rybia/).

 

Co do wyników testów to:

 

NO2 - 0,025 mg/l

NO3 - 5 mg/l

NH4 - 0,1 mg/l

 

Przyjrzałem się tej plamie - to są wybielone łuski wokół takiej "zdartej" plamy. W sensie, że ewidentnie straciła kilka łusek i w miejscu, w którym były jest biało czerwono (trochę strzępów widać), a wokół tego są łuski normalne, ale wybielone. Potem zaczynają się normalne łuski - złotawo-pomarańczowe.

 

Zdjęcia tego nie oddają, ryba jest zbyt ruchliwa na mój aparat. Wrzucam jeszcze dwa.

 

 

post-23304-0-04166500-1449518340_thumb.jpg

post-23304-0-18176100-1449518346_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te plamy przypominają trochę bakteryjne zapalenie skóry, zwłaszcza jeśli są tam czerwone otwarte rany i dookoła białe miejsca. Ze zdjęć ciężko to wywnioskować. Ale może szukaj pod tym kątem i porównaj ze zdjęciami w internecie. Nazywa się to Erythrodermatitis (Erytrodermatoza)

Testy nie wykazują dużych stężeń azotu, ale NO2 powinno wynosić zero - u ciebie jest minimalnie ponad, więc podejrzewam, że filtracja nie wyrabia.

Masz mały zbiornik, jak na welonkę, ale to już wiesz, bo miałeś w planach większe akwarium. Co z tymi planami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gorzej. Minęło 24h i plama się powiększyła. Przebija już dosyć mocno czerwony kolor pod białą plamą. Najgorsze jest to, że ryba straciła prawie całą płetwę prawą przednią - zamiast płetwy ma strzępy.

 

Cokolwiek to jest postępuje bardzo szybko.

 

Ryba zaczęła się ukrywać pod roślinkami, za filtrem. Straciła apetyt.

 

Generalnie wszystko zgadza się z tymi objawami: http://www.domowe-akwarium.pl/akwarium/flexibakterioza

 

Załączam zdjęcia.

 

Nie wiem, od czego zacząć leczenie - to się dzieje tak szybko, że równie dobrze mogę nie zdążyć jutro kupić leków.

 

post-23304-0-72431700-1449607314_thumb.jpg

post-23304-0-66631900-1449607321_thumb.jpg

post-23304-0-25545500-1449607327_thumb.jpg

post-23304-0-91840400-1449607332_thumb.jpg

post-23304-0-71554900-1449607338_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z welonem?

 

W linku, który podałeś masz opisane jak leczyć. Jest tam wiele rodzajów leków, które można próbować. Czas nie działa na korzyść ryby. Trudno na odległość podać 100% diagnozę, ty musisz zdecydować i podjąć leczenie lub skrócić cierpienie tej rybie przez humanitarne uśmiercenie.

Podjąłeś jakieś leczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...