Skocz do zawartości

[DIY] Szafka 60x35x80


Sławomir
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zaprezentować wam co próbuje zrobić możne się komuś przyda.Na razie prace idą powoli są inne obowiązki ."sory za jakość zdjęć ,będę dodawał kolejne fotki i opis w trakcie realizacji prac"

 

 

Materiały:

- 18 mm płyta laminowano (wykorzystałem stara szafka)

- klej

- wkręty

- kołki

- kątowniki stalowe

- szpachla do drewna

 

Narzędzia:

- wkrętarka

- wyrzynarka

- poziomica

- metrówka

- ołówek

 

post-23488-0-13595600-1448744437_thumb.jpg

post-23488-0-95602900-1448744488_thumb.jpg

post-23488-0-32042900-1448744508_thumb.jpg

post-23488-0-86585100-1448744529_thumb.jpg

post-23488-0-51228800-1448744543_thumb.jpg

post-23488-0-29173000-1448744670_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko nie wiem o co ci chodzi z tym solidnej bo materiał ten sam ?

1 Nie bardzo widzę użyteczność tych połączeń na kątowniki.

2 Wydaje mi się, że płyta jest już bardzo stara i chyba zaczęła się rozwarstwiać ( puchnąć ), a jeśli tak to ma teraz jakieś 20% pierwotnej wytrzymałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś ją składał zauważył byś różnice .Wytrzymała moja wagę jakieś 92 kg + 40 kg obciążenia wiec nie wiem czy tak utraciła wytrzymałość,poza tym nie robił bym szafki  ze spuchniętej sklejki .  

Edytowane przez Sławomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy i tak obciążenie będzie na tyle małe, że gdybyś się uparł, to mógłbyś szafkę zmontować trytytkami ;).

Ale jak już skręcamy, to możemy to robić porządnie i faktycznie kątowniki są zbędne- wystarczy wkrętami połączyć płyty, a całość nie powinna się złożyć bo jest pewien zastrzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteśmy już tak dokładni to laminowana :razz:

To, że laminowana jest widoczne gołym okiem i sam o tym napisałeś w 1 poście, nie widziałem sensu tego dodawać, jednak różnica między płytą wiórową i sklejką jest znaczna ;)

 

 

Pley, obciążenie może i niewielkie, ale szafka powinna też wytrzymywać siły działające z boku, np. gdy ktoś się oprze o baniak, a starą wiórówkę wkręty rozrywają z łatwością.

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru się opierać to nie poręcz ,jak już wyżej pisałem wytrzymała 130 kg bez tylnej płyty .Moim skromnym zdaniem wytrzyma.Dodam tylko że wkręt są do drewna z drobnym skokiem i przy wkręcani wkrętarka nie miała łatwo wszelkie szafki akwarystyczne są klejone zazwyczaj tylko  na kołki.Niektóre tańsze egzemplarze nie posiadają nawet tyły tylko zwykła płyta

 

a starą wiórówkę wkręty rozrywają z łatwością.

Chyba sugerujesz się własnym doswiadczeniem.

Edytowane przez Sławomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba sugerujesz się własnym doswiadczeniem.

Tak, własnym. Robię z płytą od 20kilku lat i niejedną płytę przerabiałem, zdarzało mi się też rozbierać meble z takiej starej płyty, więc co nieco wiem o tym jak się taka zachowuje.

 

Nie mam zamiaru na siłę odwodzić Cię od robienia tandety, jak pisałem to Twoje akwa, nie moje będzie na tym stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak zbiornik nie będzie ważył więcej niż 80 kg ,szafka wytrzymuje  około 130 -140 kg wiec ja nie widzę tu żadnego problemu z jej stabilnością czy wytrzymałością od 2 czy 3 dni leży na niej obciążanie 90 kg i również nic się nie dzieje nie wygina .Dzisiaj odwiedziłem 2 sklepy meblowe i patrząc na wykonania tych szafka rozpadają się w rękach i faktycznie wystarczy się oprzeć i nie ma szafki.Skoro kolega się zajmuje takimi sprawami jaki by był koszt zrobienia jej u ciebie bo na necie szafki w takim stylu lataj po parę stówek a adowski po 500-600.No i nie wiem gdzie tu widzisz tandetę i jak można określić coś na podstawie zdjęć zwłaszcza jakoś materiału.

Edytowane przez Sławomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale zamiast pisać nie lepiej pokazać dalsze prace nad szafką? Bo to, że wytrzyma to nie podlega dyskusji. O ile nikt w impetem w szafkę nie wejdzie (albo zastosujesz lepsze wzmocnienia), to będzie stała.

Ja mam DIY szkaradną szafeczkę pod 130L i stoi ładnie, a nad niej jeszcze wysoka klatka dla gryzoni. Szafka z mebli w moim wieku.
Ale ja zastosowałem wzmocnień trochę :).


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się podpytać w hurtowni płyt w okolicy ile by kosztowało.

Do zrobienia takiej szafki potrzebujesz 8 formatek (1,8m2 - białej pewnie by sprzedali pół, ale w kolorze raczej całą płytę), 8mb obrzeża. Myślę, że za 150zł miałbyś materiał na szafkę, równo pocięty, oklejony, do złożenia w godzinkę.

 

Nie wiem czy będziesz oklejał czy malował, ale pod farbę lepiej byłoby użyć szpachli poliuretanowej (samochodowej), miękka szpachla stolarska będzie pękać raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy będziesz oklejał czy malował, ale pod farbę lepiej byłoby użyć szpachli poliuretanowej (samochodowej), miękka szpachla stolarska będzie pękać raczej.

 

Przepadło i wygląda to tak jak na 1 szafkę wyszło w miarę jednak to nie ten efekt który chciałem osiągnąć 

 

 

3872452_IMG_20151206_103619.jpg

 

3872467_IMG_20151206_103606.jpg

Edytowane przez Sławomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz nic modrego do powiedzenia to się nie odzywaj, twój komentarz nic nie wnosi i jest zbędny ,ale zapewne taki wiek więc nie ma co się dziwić

 

 

Bez obrazy, ale psu na legowisko może by się nadawała. :-|

 

 

 

Jedynka do drewna i metalu

 

Czym była malowana ? farbą olejną :shock:  .

Edytowane przez Sławomir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...