Skocz do zawartości

Zestaw dla początkującego


Keldorn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I przytnij korzenie, tak, żeby po posadzeniu nie wystawały(oczywiście nie całe, w necie aż nadto informacji jak to robić). A profilowane się rysują w momencie jak próbuje się je czyścić z góry na dół albo pod złym kątem. Tak czy siak każdy profil który dostałem (a mam 3 takie, po różnych ludziach z dzieciństwa) jest porysowany.Dziurę w pokrywie najłatwiej wyciąć dremlem, aczkolwiek Ja raz ciąłem nawet szczypcami do cięcia drutu i wygładzałem papierem, daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądam różne aranżacje akwariów w internecie, to najbardziej podobają mi sie jak mają dosłownie dywan z rośliny trawnikowej + jakiś ciekawy korzeń/większe kamienie pokryte mchem. To standardowe oświetlenie wystarczyło by, żeby parę sadzonek rośliny trawnikowej z czasem rozrosło się na całe podłoże i utworzyło dywan? Albo raczej czy rośliny trawnikowe i mchy są dość mało wymagające? Jeśli tak to jakie byście konkretnie mogli polecić (głównie chodzi mi o nazwę, żeby wiedzieć czego szukać w zoologicznym lub gdzieś zamówić ;P)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mchy dadzą radę ale rośliny trawnikowe niestety są bardziej wymagające i będzie potrzebne lepsze oświetlenie. To nie jest problem zawsze można dokupić np. dodatkową świetlówkę T8/T5 na allegro i dołożyć do zbiornika. Są nawet gotowe zestawy T5/T8.

 

Jak chcesz mieć fajne rośliny do akwarium z pewnego źródła i dobrze dobrane to napisz do @Sławek121 na pewno coś Ci doradzi i zaproponuje. 

Edytowane przez włóczykij
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą grzałkę byście wybrali z następujących:

Aquael Easy Heater 75W - ok. 50zł

Aquael Neo Heater 75W - ok. 85zł

Eheim Jager 75W - ok. 65zł

 

Czytałem wiele opinii na temat tych Heaterów Aquael'a i wynika z nich, że są strasznie awaryjne... Natomiast na temat Eheim'a nie znalazłem nic konkretnego prócz tego, że "Eheim robi dobre grzałki" i tego, jak @Dhuz napisał że: "Aquaele są ok, nie tak bardzo zachwalane jak Eheimy, ale dają radę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspieraj polskich producentów a nie niemieckich:

 

Polecam aquael comfort zone 75w mam kilka lat i działa bez zarzutu a do tego tańsza.

 

Znasz regulamin, żadnych linków do konkurencyjnych forów. darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja muszę powiedzieć, że nawet eheim potrafi zawieść. W swoim czasie w moim akwarium ~350l postanowiła zrobić zupę rybną, gdy wróciłam do domu wieczorem patrzę na termometr 37 st., a od grzałki praktycznie paruje woda, na szczęście ryby przetrwały. Może to być jednostkowy przypadek, ale jakoś od tej pory trudno mi się zdecydować na grzałki eheim :P (za to filtr eheim 2028 bezawaryjnie od 9 lat u mnie pracuje). W związku z powyższym - chyba sensowniej wziąć po prostu tańszą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam grzałkę 150W w 350l, zbyt mocna to ona nie była ;) jej zadanie tam było niewielkie, na tak zwany "wszelki wypadek", gdyby w domu ogrzewanie wysiadło czy coś, ale i tak jej się udało nieźle przygrzać.
Muszę się zgodzić, że pomysł z zewnętrznym termostatem brzmi całkiem rozsądnie... też się może zepsuć, ale jakoś osobne części dają większą nadzieję, że będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej miałem na myśli jak wyglądają termostaty w grzałkach, nie wiem jak jest w Jagerach ale w każdej którą miałem to był zwykły bimetal. Termostaty elektroniczne mają stopień wykonawczy albo na przekaźnikach(gorzej) albo na triakach(znacznie lepiej). Prawdopodobieństwo uszkodzenia triaka który jest dobrze dobrany do mocy grzałki jest praktycznie zerowe. Prawdopodobieństwo uwalenia reszty masakrycznie prostej elektroniki też jest niewielkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się, że 1W = 1L ale ogólnie lepiej kupić mocniejszą chociażby z tego powodu, że może kiedyś będziesz chciał większe akwarium. Poza tym jeśli masz zimno w pomieszczeniu to 75W będzie miała większą sprawność. 

 

Polecam: http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/grzalka-do-akwarium-grzalki-akwariowe-id301.html

Edytowane przez włóczykij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok powracam z pytaniami :P W kwestii podłoża tym razem. Ustaliliśmy już, że piasek do piaskownic będzie ok, ale co ze wzrostem roślin bo podobno sam piasek nie wystarczy? Wysypać i ubić na dnie zbiornika jakąś ziemię i dopiero potem przysypać piaskiem? Próbował ktoś coś takiego tutaj już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób tak robi, ale trochę bezpieczniejsze dla początkującego będzie zastosowanie kulek gliniano-torfowych (na allegro albo od forumowiczów można kupić pewnie), wpychasz pod korzenie roślin i gotowe :)
Z ziemią jest o tyle trudno, że wystarczy, że w czasie porządków w akwarium jakoś do niej dotrzesz i zaraz do słupa wody wpada dużo za dużo żarełka dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...