Skocz do zawartości

Zestaw dla początkującego


Keldorn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
To mój pierwszy post (temat) na tej stronie, więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość do mojej osoby. Do rzeczy: żona wpadła na pomysł, żeby dodać mieszkaniu uroku w postaci akwarium z rybkami (nie za dużo rybek i nie za duże rybki, byle były kolorowe - podobały jej się neony, pawie oczka itp.). Fakt faktem, że zawsze chciałem mieć coś takiego, ale nigdy w sumie się do tego bardziej nie zmobilizowałem. Oczywiście jestem zupełnie zielony w tym temacie, więc prosiłbym o poradę. Znalazłem na allegro zestawy z "full wyposażeniem" (w opisie aukcji powinna być jeszcze grzałka 50W z termostatem i kontrolką działania, bo pytałem sprzedawcy czemu jej brakuje - powiedział, że podczas wystawiania przypadkiem pominął - na innych jego aukcjach jest w opisie) i teraz mam pytanie, czy jeden z tych zestawów byłby wystarczający pod względem jakościowym oraz pod względem wyposażenia dla kogoś tak początkującego jak my. Z góry dziękuję za pomoc.

http://allegro.pl/akwarium-60-profil-pok-mata-ska-full-wyp-gratisy-i5294974486.html

http://allegro.pl/akwarium-72l-profil-pok-mata-zwir-full-wyp-gratisy-i5294952426.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gotowymi zestawami akwarystycznymi jest jak z gotowymi zestawami komputerowymi, nie opłaca się ;) Może i cena jest atrakcyjna, ale w środku masz śmieci ;)

Dużo lepiej jest wszystko skompletować samemu (lub z forum :)). Ewentualnie akwarium z pokrywą, jeśli nie chcesz belki lub własnej pokrywy / innego światła.

 

Powiedz ile możesz maksymalnie przeznaczyć miejsca na akwarium (im większe tym mniejsze problemy na starcie i więcej możliwości) i ile pieniędzy. Na pewno uda się dobrać dobrej jakości sprzęt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie co do miejsca to tak z 60 długość (80 jeśli naprawdę nie było by mozliwości 60) x 30-40 szerokość x 35 max wysokość bez pokrywy. Co do wydatku to tak chciałem się zamknąć w 250zł (akwarium + pokrywa z oświetleniem + filtr wewnętrzy + grzałka). Cała resztę jak rybki, rośliny, mata, tło, itp itd będe dokupywał w miarę możliwości. Tylko, że jak widzę ceny akwarium + pokrywa w zoologicznych to się słabo robi... 54l akwarium + pokrywa to już u nich 300zł. Dlatego patrzyłem na zestawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałabym w takim wypadku akwarium typowe 60x30x30 (koszt samego szkła - nawet za 40 zł się zrobi), radzę proste, profilowane wykrzywia obraz i to strata cennego miejsca ;)
W gotowych pokrywach bywa mało światła, chociaż pewnie zaczynając z akwarystyką lepiej nie świecić aż za dużo. Może warto spróbować z jakąś belką led (na szybko widzę takie od aquaela http://allegro.pl/aquael-oswietlenie-belka-led-3x3w-akwarium-60-cm-i5580678765.html) do tego jakiś wewnętrzny filtr może aquael fan 1? (~40 zł) + grzałka 75W (przyzwoite już od ~30 zł). W sumie jakieś 240 zł, ale generalnie, jeśli chodzi o oświetlenie to warto jeszcze popytać :)
Polecam rozejrzeć się za każdym elementem osobno, wbrew pozorom zazwyczaj wychodzi taniej niż zestaw, bo z zestawu oprócz szkła, to właściwie wszystko będzie do wymiany.

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr wewnętrzny to proponuję Aquael Turbo 500. Na Allegro 50-60 złotych. Grzałka Aquaela 50 lub 75w ok. 50 zł (jeśli potrzebujesz grzałki. Możemy dobrać obsadę, która nie potrzebuję grzałki. Tylko wtedy zabawa w chłodzenie wody :P). Akwarium 60x30x30/35 z pokrywą widzę, że ok. 150 zł. Nawet jeśli kupisz wszystko u jednego sprzedawcy do z dostawą może wyjść więcej niż 250, ale będziesz miał dobry i markowy sprzęt ;) Światło z fabrycznej pokrywy wystarczy dla niewymagających roślin.

 

Szkła z oświetleniem możesz też poszukać używanego np. Na OLX. Można znaleźć w dobrej cenie akwaria jak nowe ;)

 

Podrzucam link do poczytania na początek. Poczytaj o cyklu azotowym ;) http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zacznę od tego dlaczego taki zestaw jest do kitu:
-akwarium jest profilowane, to jest dosyć kiepski wybór, chociaż by z punktu widzenia czyszczenia szyb, poza tym takie zbiorniki nie wyglądają super, bo wypukła szyba zniekształca obraz
-światło jest morderczo badziewne w tym, jakieś najprostsze rośliny przy tym rosną ale szału nie ma, świetlówka jest sporo krótsza niż akwarium, nie ma odbłyśników, sam mam taką pokrywę(dostałem razem z akwarium) i statecznik grzeje się tak, że prawie przetopił się przez pokrywę i wpadł do akwa :)
-filtr wewnętrzny serio jest kiepskim pomysłem, raz, że zajmuje miejsce i szpeci zbiornik, dwa, że najczęściej ma tylko trochę gąbki przez co działa jak pompa cyrkulacyjna, nie jest natomiast miejscem gdzie mogą się osiedlić bakterie (patrz cykl azotowy)
-2,2 kg żwiru do 60 litrowego zbiornika to jest kilka razy za mało, poza tym ten żwir prawdopodobnie będzie zmieniał parametry wody. Ja w setce mam spokojnie 30kg podłoża.
-matę sobie możesz sam zrobić chociaż by ze styropianu czy z mat pod panele podłogowe
-tło z roślinkami nie wygląda po prostu dobrze, najlepiej się sprawdza tło w jednolitym kolorze np. czarnym
-uzdatniacz możesz sobie odpuścić, nawet jak to coś daje, to dużo z nas tego nie używa i jakoś ma całkiem fajne akwaria
 
W tych wymiarach możesz sobie pozwolić na coś pomiędzy 60-100L.

Kolejne marudzenie tym razem na temat ryb. Pawie oczka są proste w hodowli, fajne rybki etc. ale to się mnoży jak króliki, kupisz 2 sztuki za pół roku będziesz miał 100 albo i więcej. O ile nie masz co zrobić z narybkiem to będziesz miał problem. Neony znowu potrzebują wody której w naszych kranach nie ma. W Polsce jest woda twarda i zasadowa, Neony żyją w kwaśnej i miękkiej. Chcesz wydać totalne minimum na akwarium więc powiedzmy sobie krótko, filtr RO, żeby taką wodę uzdatniać odpada.

Filtr zdecydowanie polecam jednak kaskadę albo kubełek, filtr wewnętrzny jest służy najczęściej jako filtr mechaniczny, żeby usuwać widoczne zanieczyszczenia. Nie daje on jednak rady przerabiać szkodliwych dla ryb związków azotu, na mniej szkodliwe(którymi się żywią rośliny).

Poszukaj używek, nie wiem czy mogę wkleić link(panowie moderatorzy?) ale na alledrogo jest cały zestaw za 200pln z filtrem kubełkowym. To już ma sens. Mimo, że ta pokrywa to lipa to po pierwsze akwa jest proste(można w przyszłości dorobić samemu normalną pokrywę, przy profilu jest ciężko) po drugie można zmodyfikować istniejącą, a kubełek to kubełek. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr wewnętrzny to proponuję Aquael Turbo 500. Na Allegro 50-60 złotych. Grzałka Aquaela 50 lub 75w ok. 50 zł (jeśli potrzebujesz grzałki. Możemy dobrać obsadę, która nie potrzebuję grzałki. Tylko wtedy zabawa w chłodzenie wody :P). Akwarium 60x30x30/35 z pokrywą widzę, że ok. 150 zł. Nawet jeśli kupisz wszystko u jednego sprzedawcy do z dostawą może wyjść więcej niż 250, ale będziesz miał dobry i markowy sprzęt ;) Światło z fabrycznej pokrywy wystarczy dla niewymagających roślin.

 

Co do filtra to nie będzie on czasem trochę za duży do takiego akwarium 60x30x30?

 

Co do grzałki to właśnie wolałbym ją mieć bo obsadę mam w sumie upatrzoną coś w stylu:

6-8 neon innesa

4-6 danio pręgowany

3-4 gupiki

3-4 mieczyki

4-6 kiryski panda

1-2 najmniejsze z możliwych zbrojniki jeśli by pasowały do powyższej obsady bo ich jest dość dużo rodzajów i większość rośnie ogromna, więc tutaj przydałaby się pomoc z konkretną nazwą żeby miał tak z max 5cm ;p

i co do powyższej obsady to chyba nadawałoby się utrzymywać jej wodę w 24 stopniach? (jeśli w ogóle taka obsada pasowałaby do siebie rodzajowo, rozmiarowo, ilościowo?). Myślałem też nad 3-4 czarnymi molinezjami, ale one chyba rozmiarowo zbyt odstają od powyższych?

 

Co do tego akwarium co widzisz z pokrywą za 150zł, mógłbym prosić o link do niego?

 

Rośliny chciałbym właśnie takie podstawowe i niewymagające, ale które będą się dosyć przyjemnie prezentowały z powyższą obsadą rybek (i tutaj, jeśli to nie problem, też by się przydała jakaś pomoc co do roślinek, jaka konkretnie nazwa i ile ich by wypadało mieć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem trochę i z tych co wymieniłem to ich wielkość jest do siebie zbliżona, pH wody 7,0-7,5, temperatura właśnie średnio 24 stopnie. Tak jak mówiłem, jestem totalnie zielony i jeśli te wymagania co sprawdziłem nie wystarczą bo to będzie porażka to ja nie wiem :/ Może mógłbyś coś zaproponować lub podpowiedzieć co do czego nie pasuje i co by trzeba usunąć z mojej listy?

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj FORUMOWĄ encyklopedie. Masz tam jasno podane parametry wody i minimalne akwarium jakiego potrzebuje dany gatunek.

 

Mieczyka np. widzę nie ma, więc Ci podpowiem. Miseczki potrzebują akwarium minimum 100cm długiego, najlepiej 120 cm :)

 

EDIT:

Kup testy do wody lub sprawdź na stronie wodociągów swojego miasta, załóż temat w dziale obsady i opisz jak najwięcej informacji z znajdującego się w tym dziale schematu. Tam dobierzemy dla Ciebie i Twojego akwarium ODPOWIEDNIĄ obsadę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę rzeczy ode mnie, na spokojnie, z rana, biorąc pod uwagę jak zwykle wyglądają początki z akwarystyką.
 

  1. Co tanio, to drogo. Zestawy są słabym pomysłem. Rób składaka. Zapłacisz tyle samo, lub minimalnie więcej, a będziesz mieć więcej radochy.
  2. Rozmiar akwarium - olej małe akwaria, jeśli chcesz więcej ryb. W 50l akwarium zwyczajnie nie da się utrzymać zróżnicowanej obsady, jaką Ty chcesz. Po kilku miesiącach zbiorniczek wyda Ci się za mały i będziesz chcieć więcej. Tak się to zwykle kończy, jeśli zabiera się do akwarystyki, ale nie ma się odwagi bądź funduszy porwać na większy zbiornik. Zamów u szklarza akwarium 80x35x35 - daje ono 98 litrów brutto, netto będziesz mieć w nim wody ~70-80 zależnie ile dekoracji włożysz - cena wyjdzie około 100zł, chyba, że kupisz używane na olx. Do tego standardowa pokrywa oświetleniowa 80x35 - nówkę dostaniesz za ~110-130 zł. Więcej, jeśli będziesz chcieć się bawić w LEDy itp. Na początki z akwarystyką nie potrzebujesz więcej światła, niż dają te 'standardy'. Jeśli później będziesz chcieć się bawić w silne światło, to możesz wymienić świetlówki(można się bawić w projekt zrób-to-sam, ale na początek wystarczy kupna, lipna pokrywa z słabym oświetleniem).
  3. Wyposażenie do 'wewnątrz'. Grzałka moc trochę poniżej lub na styk 1W/1Lbrutto. W temperaturze pokojowej da radę, a bez sensu kupować za mocną. Filtracja do tej wielkości baniaka IMO najlepsza kaskadowa. Łatwy dostęp do materiałów filtracyjnych i bezproblemowa obsługa. FZN-2 Aquaela powinien zaspokoić potrzeby akwarium o którym pisałem. Wycinasz w pokrywie 'standard' okienko z tyłu i masz wejście na filtr.
  4. Dekorowanie akwarium. Nie daj się namówić na żwirki. Żwir jest gorszym podłożem od piasku (minus kilka konkretnych przypadków) i optycznie pomniejsza zbiornik. Kupujesz 20kg piasku do piaskownic w OBI czy innym Leroy, sypiesz warstwę ile tam cm chcesz (3cm z przodu wznoszące się do 5 z tyłu będzie ok) i masz podłoże. Zależnie, czy chcesz ryby wód miękkich, czy twardych - do miękkich do dekoracji dobrze użyć korzeni i kamieni obojętnych dla wody, do twardych można użyć kamieni wapiennych ale lepiej pominąć korzenie. Nie daj się naciągnąć na ceramiczne dekoracje typu zameczki i stateczki - rybom nie służą, a po jakimś czasie człowiek się orientuje, że są kiczowate. :P Co do roślin - kryptokoryny, mchy, mikrozorium, anubiasy. Wszystko to będzie rosnąć przy słabym świetle. Wolno, ale będzie. To moim zdaniem nawet plus, bo początkujący akwarysta nie powinien musieć się przejmować częstymi przycinkami zielska.
  5. Ryby. Nie rozpędzaj się. Wpierw dowiedz się, jakie są parametry wody w Twoim kranie. Zazwyczaj w Polsce jest to woda twarda i zasadowa. Wbrew obiegowej opinii, można dobrać obsadę do twardej wody składającą się z ryb Ameryki Południowej, czy Azji, ale nie są to jakieś spore ilości gatunków i tez mają swoje zakresy tolerancji. Przygotuj się, że 2-3 gatunki to maksymalna ilość, jaką będziesz mógł mieć w akwarium. Bez sensu jest wrzucić po trochę wszystkiego i patrzeć potem, jak się kotłuje bezładna zupa rybna - większą radochę dostarczają ryby dobrane z rozmysłem, do konkretnych celów. ;)
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, duży filtr (zewnętrzny) to żaden problem, byle wyregulować przepływ i nie robić pralki. Roślin do 0,35W jest sporo nawet kilka trawników do wyboru jest :)

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może krewetkarium z neocaridinami? Proste w hodowli, ciekawe do obserwacji i nie syfią mocno. Mchy im wystarczą, nie potrzeba pokrywy tylko jakaś lampka (widziałem leddy smart za 50 zeta na olx) zawieszona na krawędzi szkła. Za filtrację może odpowiadać jakaś chińska kaskada z ceramiką + gąbka na wlocie. Akwa 40+50 lampka +25 filtr +parę złotych na podłoże i wkład+gąbka do filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być rybki. Dla żony krewetki to "robaki" i koniec tematu. ;)

 

Przechodząc do rzeczy wyszukałem w internetowym sklepie z mojej okolicy (pozwoli mi to zaoszczędzić na przesyłkach ;P) coś w stylu:
Akwarium proste lub profilowane 60x30x35 (producent Wromak) --> 59zł <-- potrzebna opinia czy producent jakiś konkretny czy niewiadomo co i czy proste jest faktycznie tak dużo lepsze od profilowanego jak niektórzy się wypowiadają.

 

Grzałka regulowana Aquael AQn 50 W, 27,3cm (regulowana znaczy z termostatem tak?) - 42zł <-- potrzebuję opinii czy jest odpowiednia pod względem jakości i mocy.

Jeszcze do porównania znalazłem taką: Aquael Easy Heater 50W, 16cm --> 53,51zł

 

Filtr: albo zewnętrzny kaskada Aquael FZN-2, 800l/h, wymiary 22,5x15x23,5 --> 82,40zł

        albo wewnętrzny Aquael Turbo Filter 500, 500l/h, wymiary 7x6x24 --> 55,01zł

Również prosiłbym o opinię co do filtrów, czy są ok, czy macie może informację na temat ich głośności oraz który by się bardziej nadawał do powyższego akwarium.

 

Co do pokrywy, to albo znajdę jakąś do 100zł, albo dokupię ją jakiś miesiąc później jak będę miał większy fundusz.

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego szkła - najtaniej jest zrobić je u lokalnego szklarza. Będę się upierać, że profilowane odbiera sporą ilość cennego miejsca w akwarium, a po co szafka/półka ma się marnować na pustkę? ;) Dla samego obserwatora - dziwne wygięcia obrazu, nienaturalne kształty... co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po odpisaniu zaskoczyło mi w głowie o co chodziło z tą pustką i musiałem całość edytować :P. Profilowane akwarium się zwęża przecież po bokach... Czyli jak akwarium profilowane ma 60x30x35 to boki tak naprawde schodzą jakoś do 25cm i znacznie zmniejszają litraż?
Co do szklarza, kupując w zoologicznym przeważnie rzucają 2 lata gwarancji itp, u szklarza jest jakoś podobnie z gwarancją na jakość wykonania?

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka profilowanych w domu (dostałem) i jest to kiepska opcja. Masz tyle miejsca i chcesz takie małe akwa? Im więcej miejsca tym ciekawsze ryby można hodować. Filtr jest względnie ok ale fzn 3 nie wiele cenowo się różni a będzie lepszy. Oczywiście kaskada zamiast wewnętrznego. Jak chcesz pokrywę kupować miesiąc później to może całe akwa zaczniesz startować w tym samym czasie. Bez światła rośliny pogniją, a na ryby i tak poczekasz :)

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszą być rybki. Dla żony krewetki to "robaki" i koniec tematu. ;)

 

Przechodząc do rzeczy wyszukałem w internetowym sklepie z mojej okolicy (pozwoli mi to zaoszczędzić na przesyłkach ;P) coś w stylu:

Akwarium proste lub profilowane 60x30x35 (producent Wromak) --> 59zł <-- potrzebna opinia czy producent jakiś konkretny czy niewiadomo co i czy proste jest faktycznie tak dużo lepsze od profilowanego jak niektórzy się wypowiadają.

Proste > Profilowane. Szersze > Wyższe. Proste mają lepsze zagospodarowanie miejsca, brak zniekształceń obrazu. W wysokich akwariach masz tylko więcej wody, a mniej miejsca do pływania. Do tego profilowane rysują się tak śmiesznie łatwo, że po parudziesięciu czyszczeniach szyby masz niemal gwarancję na zarysowania. Mam u siebie 2 akwaria wromakowe. Baniaki, jak baniaki - standardowe szkło float pozlepiane silikonem. Nie miałem jeszcze przypadku, by Wormak przeciekał. IMO trochę przepłacone i warto zapytać u szklarza lub zerknąć na OLX, czy nie da się dostać taniej lub używanego w okolicy.

 

Grzałka regulowana Aquael AQn 50 W, 27,3cm (regulowana znaczy z termostatem tak?) - 42zł <-- potrzebuję opinii czy jest odpowiednia pod względem jakości i mocy.

Jeszcze do porównania znalazłem taką: Aquael Easy Heater 50W, 16cm --> 53,51zł

Aquael jest OK. Mniej zachwalany, niż np. Eheim, ale daje radę. Trzeba zwykle 'wyczuć' temperaturę, jaką należy ustawić, by mieć pożądany efekt. U mnie w krewetkarium grzałka grzeje do 24 stopni, ale nastawiona jest na ~22. :P Easy Heater jest mniejszy i łatwiej go ukryć. Ale za te kilkanaście złotych miałbyś już na większe akwarium lub pokrywę.

 

Filtr: albo zewnętrzny kaskada Aquael FZN-2, 800l/h, wymiary 22,5x15x23,5 --> 82,40zł

        albo wewnętrzny Aquael Turbo Filter 500, 500l/h, wymiary 7x6x24 --> 55,01zł

Również prosiłbym o opinię co do filtrów, czy są ok, czy macie może informację na temat ich głośności oraz który by się bardziej nadawał do powyższego akwarium.

 

Co do pokrywy, to albo znajdę jakąś do 100zł, albo dokupię ją jakiś miesiąc później jak będę miał większy fundusz.

Kaskady przebijają wewnętrzne - nie zjadają litrażu przez zajmowanie miejsca, mają więcej przestrzeni na wkłady filtracyjne. Jeśli planujesz przesiąść się w ciągu najbliższych lat na większy zbiornik, to weź FZN-3. Do takiego baniaczka jak chcesz obecnie, dwójka będzie aż nadto. Jeśli utrzymujesz poziom wody powyżej, lub tuż poniżej dolnej krawędzi 'wylotu' kaskady, to pracuje ona praktycznie bezgłośnie. Jeśli w wewnętrznym zamontujesz rurkę do 'bąbelków', to będzie hałasować.

 

Pokrywę wlicz sobie w wydatki początkowe. Założenie akwarium, niestety, kosztuje. Jeśli nie stać Cię w danej chwili, to zaczekaj, bo warto. Sprzedaj jakieś stare rupiecie jeśli takowe posiadasz - zawsze to kilka dych więcej. Dlatego też uważam, że nie powinieneś przepłacać za osprzęt do tak małego akwarium i celować w większe(dłuższe i szersze, wysokość 30-35cm wystarczy w zupełności). Trochę więcej wydasz, ale zrobisz lepszy interes. ;)

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dhuz

Dzięki wielkie za wyczerpujące odpowiedzi :) A co do pokrywy to zapewne trzeba będzie w niej wyciąć miejsce na kaskadę?

Jeszcze jedno pytanie dotyczące pokrywy: oświetlenie w pokrywie 60x30 to 1x15W, natomiast w pokrywie 80x35 to 2x18W. I to by był taki standard wystarczający dla niewymagających roślin?

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, dla niewymagających roślin starczy. Te świetlówki są niestety dość słabe (choć akwarium wizualnie całkiem-całkiem rozświetlają) dla roślin i trzeba się liczyć z tym, że zielsko z tych bardziej wymagających nie urośnie. Ale łatwych w uprawie roślin jest od groma i będzie z czego wybierać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek do piaskownic. Uniwersalne podłoże, dobre dla kirysków i roślin. Ciężko na kilogramy doradzać, więc dobrze byłoby, gdybyś mógł przejść się do najbliższego marketu budowlanego, zobaczyć jaki wybór piasków mają i mniej-wiecej objętościowo na litry zmierzyć ile wchodzi na paczkę. Do 60x30 ~8-9 litrów, do 80x35 ~12-14 litrów piasku będzie dość lub aż nadto. Jeśli liczyć, że piasek waży 1.5-1.8 razy tyle, co woda, to tak ~12kg dla 60x30 i ~18kg do 80x35. Ale to tylko spekulacje, bo nie wiem ile będzie ważyć konkretny piach. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze małe pytanie dotyczące roślin. W sklepach zoologicznych widziałem, że zarówno rośliny na sprzedaż, jak te  umieszczone w akwariach, które są stała wystawą są w takich małych "kubeczkach", "doniczkach", czy jakkolwiek to zwał. Czy po zakupie takiej rośliny mam wyjąć ją z tego pojemniczka, tak żebym miał korzenie w rękach i wsadzić je bezpośrednio do tego piaszczystego podłoża?

Edytowane przez Keldorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...