Skocz do zawartości

Stężenie Fe w wodzie.


ryszard233
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam..Posiadam akwarium 112l.

Zakładając ze co tydzień robię podmiankę 20% wody, w której jest 0.013mg/l żelaza- tak podaje wodnik

http://www.wodnik.net.pl/pl/parametry-jakości-wody.

To robiąc podmiankę te 20% , ile będzie wynosić stężenie Fe w całym akwarium (zakładając że przed podmianka fe=0)

Pozdrawiam i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli patrząc na to od strony Fe w zbiorniku które pobierają rośliny to za mało. W  akwarium ogólnym Fe powinno oscylować w granicy 0,2ppm.

W zbiorniku roślinnym w zależności od jego charakteru od 0,3- do 0,5ppm. Jeśli będziesz miał bardzo wymagające rośliny przy pełnym nawożeniu EI w zbiorniku HT mocno zarośniętym, zagazowanym i oświetlonym. To wartość ta może być podniesiona nawet do 0,8ppm. Wszystko zależy od tego co masz, jakie rośliny jaki typ akwarium posiadasz. Warto pamiętać, że jeśli już zdecydujesz się na dodawanie Fe do zbiornika to podawać go w postaci jonów żelazowych ( fe2+) np. W postaci glukanianu. Który jest najlepiej przyswajalny przez rośliny wodne na pewno lepiej niż byś podawał go w formie EDTA połączonego z jonem żelazowym ( fe3+). Jeśli dokonujesz pomiaru Fe za pomocą testów kropelkowych  to maksymalnie 30 min od podania  Fe do zbiornika. Fe podajemy albo wieczorem po zgaszeniu światła albo rano ok 5 godzin przed zapaleniem się oświetlenia się w zbiorniku. Ma to na celu uniknięcia kontaktu helatu ze światłem. Ważną rzeczą jest aby nie łączyć przy podawaniu go z Po4. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ważną rzeczą jest aby nie łączyć przy podawaniu go z Po4. ;)

Wiedziałem, że fosforanów nie miesza się razem z magnezem, ale, że żelazo również wchodzi w interakcję z PO4 tego nie.

Tylko że ja jakoś tym nigdy się nie przejmowałem, lałem wszystkie mikro i makro (oczywiście wszystko mieszane osobno) w tym samym czasie (przed wyjściem do pracy), światło zapalało się mniej więcej tak jak piszesz, kilka h od wlania, na roślinach nie zauważyłem nigdy złego wpływu, wytrąceń w postaci osadów również.

Człowiek uczy się całe życie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ok.A jesli chodzi o moje pytanie ile tego fe będzie po podmianie?

Biorąc pod uwagę to że masz rośliny, zalałeś akwarium  kranówą i nie nawozisz, rośliny to wyciągneły do zera, z każdą podmianą lejesz 0,013 mg/l ale jest to tylko 20 % całości  więc po podmianie masz 0,0026 mg/l więc tyle co nic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...