Skocz do zawartości

Uzupełnienie obsady ?


duś898
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Proszę o pomoc w uzupełnieniu obsady ;-)

 

Moje akwa : 240 l długość : 120cm, wysokość : 50cm, szerokość : 40cm

Aktualni mieszkańcy :

 

- 5 skalarów w tym dwa około 15-17 cm

 

- 2 duże kosiarki około 10 cm

 

- 2 glonojady około 10-12cm

 

Jakie rybki byłyby dobrym towarzystwem dla mojej obsady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Proszę o pomoc w uzupełnieniu obsady ;-)

 

Moje akwa : 240 l długość : 120cm, wysokość : 50cm, szerokość : 40cm

Aktualni mieszkańcy :

 

- 5 skalarów w tym dwa około 15-17 cm

 

- 2 duże kosiarki około 10 cm

 

- 2 glonojady około 10-12cm

 

Jakie rybki byłyby dobrym towarzystwem dla mojej obsady?

 

Na chwilę obecną masz już źle dobraną obsadę. Chcesz w to brnąć dalej, czy poprawić? Jeśli brnąć, to nie mogę pomóc. Jeśli poprawić... Skalary i kosiarki mają inne preferencje co do warunków w akwarium, w dodatku kosiarki to aktywne ryby stadne, dla których 120cm to takie ubogie minimum długości zbiornika. Glonojady jakie? Syjamskie? Jeśli syjamskie, to zbiornik mocno za mały. Podobnie, większość "glonojadów", czyli zbrojników, które z glonojadami mają niewiele wspólnego, dostępnych często w handlu nie nadaje się do Twojego zbiornika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę naprawić :-)

 

Kosiarki poleciła mi Pani w akwarystycznym która wiedziała że bd mieszkać ze skalarami. Ja się jeszcze za bardzo nie znam, staram się czytać na tyle na ile mi czas pozwała (tak właśnie trafiłam tutaj). Szukam pomocy bo nie nie chce wpuścić do zbiornika rybek które wg mnie bd pasowały albo po prostu mi się spodobają.

 

Co do "glonojada" jest to ten najbardziej popularny którego z resztą też poleciła Pani w akwarystycznym jako towarzystwo do bojownika w akwarium 30l.

 

Brdzo proszę o wskazówki będę bardzo wdzięczna moje rybki z pewnością też. I jeszcze gdybym mogła gdzie najlepiej poczytać by dowiedzieć się faktów dt akwarystyki

 

z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko... ._. Dobra, teraz kilka spraw, bo akwarium jest jak najbardziej do ogarnięcia.

 

Po pierwsze, przestań słuchać rad pani z akwarystycznego. Albo usiłuje pozbyć się żywca, który jej nie schodzi, albo jest zwyczajnie niedoinformowana. Żadne 'glonojady' oprócz krewetek do 30-litrowego zbiornika się nie nadają.

 

Po drugie, podjerzewam, że "glonojada" wcisnęła Ci zbrojnika "kundelka" - przydałoby się zdjęcie do identyfikacji, bo może to być też zbrojnik lamparci, którego łatwo kupić a ciężko się pozbyć, gdy przerośnie akwarium. Jeśli to wspomniany kundelek (Ancistrus sp.), to trochę średnio zgadza się z temperaturą, którą lubią skalary - jego górna granica tolerancji leży miej-więcej w temperaturze, w której skalrom jest najlepiej.

 

Co do lektury na temat akwarystyki - sprawdź główny portal superakwarium.pl, znajdziesz tam po lewej stronie sporo linków do potrzebnych informacji*. Jako uzupełnienie polecam strony po angielsku - seriouslyfish i fishbase, ewentualnie z polskich http://forum.superakwarium.pl/forum/83-encyklopedia-ryb/. Gdy czytasz o rybach, zawsze sprawdzaj minimalne wymiary zbiornika i potrzebne parametry - w kwestii samych parametrów, gdy widzisz, że ryba ma zaznaczone, iż może żyć np. w wodzie miękkiej do średnio twardej, zawsze zakładaj, że naturalnym - a zarazem zdrowszym i o niebo lepszym - stanem są niższe wartości twardości i pH. Optymalne temperatury to te po środku podawanych zakresów.

 

Wracając do Twojego zbiornika. Przydałoby się, byś zaopatrzyła się w testy kropelkowe do wody, marka JBL kojarzę, że jest polecana. Nie kupuj testów paskowych. Kropelkowe kosztują więcej na samym początku, ale później, gdy dokupujesz tylko odczynniki, cała sprawa wyjdzie taniej, niż paskowe. W dodatku testy paskowe są bardzo niedokładne w porównaniu z kropelkowymi. Tutaj na początek przydadzą się testy na parametry takie jak amoniak, NO2, NO3, GH, KH, pH. Po co testy? Otóż, będziesz potrzebować ich do sprawdzania, czy w akwarium panuje względna równowaga biologiczna i czy podmiany wody robisz wystarczające(pierwsze trzy - amoniak i NO2 muszą być niewykrywalne, NO3 poniżej 20mg/l), a także do sprawdzania warunków bytowania swoich ryb. Skalary to ryby czarnych wód - miękkich i kwaśnych. Sprawdź w obrazkach google akwaria biotopowe czarnych wód, będziesz mieć ogólne pojęcie jak taki zbiornik wygląda. Oczywiście można je też trzymać w przejrzystym roślinniaku pod warunkiem, że parametry będą ok. Jeśli masz w akwarium wodę twardą i zasadową (czyli typową polską) dobrze byłoby rozważyć kupno filtra RO do obniżenia twardości wody używanej do podmiany i wyposażyć się w coś do obniżania pH - tutaj zależnie od sytuacji (akwarium w stylu 'herbatka', czy przejrzysta woda) torf w filtrze lub roztwór kwasu solnego.

 

Kosiarki oddaj. To ryby stadne i czasem mogą stać się uciążliwe dla współmieszkańców, znajdując im nowy dom wyświadczysz im przysługę. Gdy dowiemy się, co to za glonojad i sprawdzisz (lub skorygujesz) parametry wody, będzie można coś kombinować z gatunkami towarzyszącymi do skalarów, jest ich dość trochę. :)

 

* Zawiera on niestety wiele błędnych i nieaktualnych informacji, lepiej z niego nie korzystać - są lepsze źródła informacji, jak chociażby to forum. /ahr/

EDIT: Dzięki ahr za sprostowanie i przepraszam za wprowadzenie OP w błąd. :P

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nie uzupełniaj ..

Oddaj jednego "glonojada"

Oddaj mniejsze skalary

Dokup kosiarki :)

 

Kolega trzyma ze skalarkami Bocje wspaniałe :) Możesz mieć ze dwie..

Polecam też z sześć kirysków..

 

Edit : kilka wskazówek

 

Zmień podłoże na piasek, wybierz jakieś ładne ozdoby typu korzeń kamyk i patyk..

"Glonojady" ciężko sprzedać, zwłaszcza "nierasowe"

 

Powiedź ile razy trzeba Cię jeszcze upominać abyś zastanowiła się co piszesz. Więcej upomnień już nie będzie, a za kolejne wprowadzanie użytkowników w błąd będą punkty.   /splend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega trzyma ze skalarkami Bocje wspaniałe :) Możesz mieć ze dwie

Bocje wspaniałe to ryby stadne osiągające znaczne rozmiary, a po pierwsze dwie sztuki to nie stado, a po drugie dla stada tych ryb potrzebne jest większe akwarium.

 

Już Cię upominałem abyś zastanowiła się co piszesz bo takimi radami wprowadzasz ludzi w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...