Skocz do zawartości

jakie wybrać podłoże?


_Paker_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

po około 2 letniej przewie powracam do akwarystyki , i zwracam się do was z pytaniem jakie podłoże wybrać ?

Zbiornik jaki kupie to 112 l baniak , planuje zakup ryb ( Neony, Ramirezy, Glonojady, Bocje, Kiryski ) oczywiście wszytko zweryfikują testy , które ryby ostatecznie znajda się w zbiorniku.

Jednakże jakie polecalibyście podłoże do takiego zbiornika, by roślinki ładnie rosły.

 

Z góry dziękuję  za pomoc.

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla kirysków i ramirez najlepszy byłby piasek zwykły.
 

Poprawię: jedynym właściwym podłożem dla nich jest piasek :) 

Jak dla pielegniczek może być jeszcze mieszane podłoże to dla dla dennych kirysków tylko piasek, całe dno. 

 

Poczytaj o planowanej obsadzie, a najlepiej temat w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem na etapie startu swojej 112 ma to być pseudo holender i zdecydowałem się na podłoże JBL Aquabassis + kulki GT  i na to piasek(SOBEX) z marketu 

 

Także rozważ opcję  jakiegoś substratu  na dno +kulki GT i na  to piach  który nie ograniczy cię przy obsadzie ,a tym bardziej ze chcesz mieć kirysy .Piasek ma ten plus ze nie ogranicza obsady  bo  jest naturalny a dwa łatwo utrzymać czystość na podłożu bo odchody nie wnikają w piach tak jak w żwir czy bazalt .na piasku nie masz odmulania  tylko  ładnie wężykiem zasysasz cały syfek :)

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek i kulki. Jak mawiają informatycy: u mnie działa. ;)

Substratu bym nie polecał, zazwyczaj więcej z nimi problemów niż pożytku. Tak naprawdę wszystko zależy od roślin jakie zamierzasz posadzić. Ale nawet jakie by nie były, ja dałbym nawet więcej kulek pod korzenie niż substrat. Wiem jak wygląda przesadzenie rośliny przy aquabasis, wiem jak pięknie rotala potrafi owinąć kulkę g-t korzeniami, tak że nic się nie wydostaje przy przesadzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Ty po 2,a ja po 20 letniej przerwie wróciłem do [ na początku trzymania rybek ] a teraz chciałbym akwarystyki.Jednym z pierwszych moich błędów było to, że nie dałem piasku.Bardzo ograniczyło to pole manewru z obsadą .A miałem już 6 kirysków spiżowych i 6 bocji wspaniałych i w ogóle. jak to na początku zupę rybią. Teraz mam 3 akwaria w każdym piasek budowlany,kupiony na tony za parę złotych w kotlinie kłodzkiej,Planuje już czwarte .takie ok.1000 l i w nim też będzie piasek plus GT. Mało której rybce przeszkadza piach.a bardzo dużo jest rybek które go potrzebują Na roślinność też nie narzekam. Nie zauważyłem gnicia .Polecam piasek .Udanego powrotu do akwarystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...