Jump to content

Pytania Początkującego


Recommended Posts

Witam wszystkich. Planuje  zakup swojego pierwszego akwarium, jestem totalnie zielony w tym temacie więc mam kilka pytań na początek.

Koncepcja była taka że zakupie baniak 112 l (profilowany, 80x35x40) i założę w nim (będę próbował) biotyp jeziora tanganika. Jednak przeglądając  wasze forum (oraz kilka innych) doszedłem do wniosku ze akwarium 112 l jest jednak troszkę małe na tanganikę (przydało by się co najmniej 200l). Dodatkowo przyjrzałem się wodzie w kranie, na stronie wodociągów wyczytałem:

pH – 7,87

Twardość ogólna – 141

GH – 7,9

NO3 – 4,3

NO2 - <0,01

Z tego co zrozumiałem ta woda jest zdecydowanie za miękka do tego biotypu. I z tąd moje pytania czy jest sens bawić się w tanganike i zatwardzać tą wodę (ewentualnie ja można to zrobić)? Jaki biotyp pasuje do tej wody, tak żebym nie musiał na początek specjalnie kombinować? Generalnie chciał bym mieć w akwarium ławice jakiś przyjemnych rybek i może 2,3 parki (haremy) kolorowych i ruchliwych bestii ;) Możecie coś zaproponować?  Z góry dziękuję za wszystkie sugestie ;)

Link to comment
Share on other sites

Na Malawi jest za minimum ale Tange to możesz zrobić w 45l. Miałem też mały problem z wodą i użyłem, jak doradzono, sody oczyszczonej. Jeżeli chcesz Tanganike to rybki Neolanprologus brevis, Neolaprologus multifasciatus, Altolaprologus comreciseps shell. Jeżeli nie chcesz Tanganiki to poczytaj w temacie "obsady zbiorników".

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tragedii z wodą nie ma ;) do podniesienia ph dobra jest soda oczyszczona-tanio i prosto. Odradzam akwa. profi. węższe i zniekształca,ciężko foto zrobić. Co do obsady to przy 80x40 możesz się pokusić o taki skład Altolamprologus "compressiceps shell" 2+2 i Telmatochromis vittatus 2+4 .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Generalnie chciał bym mieć w akwarium ławice jakiś przyjemnych rybek i może 2,3 parki (haremy) kolorowych i ruchliwych bestii ;) Możecie coś zaproponować? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie ;)
Wtedy najlepiej jak byś założył akwarium z większą ilością roślin niż w typowym malawi i tanganice. Jednak wtedy zdecydowana większość ryb wymaga mniejszego pH niż jest u Ciebie w kranie.

Najpewniejsze wyniki co do parametrów wody dają pomiary, najlepiej testami kropelkowymi w już założonym akwarium. Parametry wody ze strony wodociągów można traktować jedynie jako wartości poglądowe.

Na chwilę obecną musisz zdecydować czy chcesz akwarium typu tanganika czy akwarium z większą ilością roślin, a co za tym idzie z innym biotopem. A parametry wody zawsze można skorygować.

Link to comment
Share on other sites

Zastanów się dobrze czy chcesz akwarium profilowane ;) Takie małe poboczne wtrącenie z mojej strony ale wydaje mi się, że zakrzywiona szyba nienaturalnie załamuje obraz, boki są wyraźnie węższe, cena takiego akwarium zazwyczaj jest wyższa. Oczywiście to tylko moja opinia :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi! Idąc za waszymi radami będzie akwarium proste   ;)

Jeszcze pytanko czy jest jakikolwiek sens kupować na początku filtr wewnętrzny ( np.Aquael  Turbo 500 lub 1000 ) czy od razu zapodać zewnętrzny? Im więcej czytam o filtrach tym głupszy jestem... Gdzieś czytałem że do 112l spokojnie na początek wystarcza Aquael Turbo 1000, a wiadomo na początku chce ciąć koszta ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie mam poważnych ograniczeń budżetowych. Generalnie chodzi o to że akwaria zawsze mi się podobały i zawsze chciałem mieć, a to akwarium ma być testowe tzn. przede wszystkim czy złapie bakcyla itp. Itd. Mimo wszystko żal wydać 600 zł na np. filtr a po 2 miesiącach szukać kupca ;) W głowie mam już większe akwarium a kiedyś w przyszłości akwarium morskie, ale wydaje mi się że lepiej powoli się dokształcać, pytać i testować  ;) dzięki za odzew!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...