Skocz do zawartości

CO2 a obniżenie ph


misiek1784
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bo nie wiedział byś jakie masz stężenie CO2 w akwarium, a jego kontrola jest bardzo ważna, żeby nie podusić obsady. Potrzebny jest test na KH i pH, bo te trzy wartości są od siebie zależne. Chyba, że zainwestujesz w komputer, to wtedy test na pH nie będzie potrzebny. Pamiętaj tylko, że taki sprzęt to ok 300zl, a elektroda pH następne 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak dojdzie do rozszczelnienia układu i całkowitego ulotnienia się co2 z butli w nocy czy się obudzę rano... Tak wiem wiem że dużo ludzi korzysta z co2 i raczej nikt się nie potruł.

A jaką masz butle co2 ? 2 /5/7 litrów ....bez paniki nic się nie stanie co innego jak byś miał 50litrową butle w pokoju .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 to nie tlenek węgla, nie otrujesz się. Słyszałeś, żeby ktoś zagazował się oranżadą na przykład? ;)

Takie układy nie rozszczelniają się raczej tak nagle, poza tym ulatnia Ci się dwutlenek z bąbelków nie rozpuszczonych w wodzie i nikogo nie potruło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

CO2 to nie tlenek węgla, nie otrujesz się.

 Przy oddychaniu powietrzem zawierającym dwutlenek węgla w małych stężeniach (poniżej 5% w powietrzu wdechowym) zwiększa się jego ciśnienie parcjalne we krwi (hiperkapnia), co powoduje uczucie duszności, niepokój, pobudzenie ośrodka oddechowego i zwiększenie częstości oddechów. Przy zwiększaniu się jego stężenia dochodzi do bólów i zawrotów głowy, szumu w uszach, zaburzeń postrzegania, tachykardii, nadmiernej potliwości i przekrwienia spojówek. Przy stężeniach powyżej 10% narasta duszność i osłabienie, pojawiają się omamy i zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie oraz drgawki. Stężenia powyżej 20% powodują śmierć w ciągu kilkunastu minut, a powyżej 30% śmierć natychmiastową[potrzebne źródło]. Niedotlenienie i obrzęk mózgu mogą spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu, mimo uratowania zatrutej osoby.

 

 

poza tym ulatnia Ci się dwutlenek z bąbelków nie rozpuszczonych w wodzie i nikogo nie potruło

Ale to jest bardzo niskie stężenie przecież w końcu np za noc do akwarium nie dozujesz całej 5kg butli... 

Edytowane przez misiek1784
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. To po pierwsze nie do końca jest prawda a po drugie to trzeba by na prawdę sporo CO2 żeby takie stężenie osiągnąć. Butla 5l cisnienie 100atm oznacza 500 l co2. Pokój 5x5x2.5 m ma ok 65 tys litrow. To daje ok 0.8 %. Więcej wyprodukujesz przez noc oddychające a na dodatek dochodzi jeszcze wymiana powietrza w pomieszczeniu.

Ja bym się nie bał jakoś bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę panikujesz. W pokoju przeważnie masz mikrowentylację, więc powietrze jest w ruchu.

Zgadza się. :)

 

 

 

Poza tym nie znam przypadku takiego rozszczelnienia, żeby w krótkim czasie opróżnić butlę.

Ja znam jak podczas piantballa koleś zostawił torbę na słońcu i wywaliło zawór bezpieczeństwa w buti. :)

Troszeczkę zamroziło mu całą torbę.

 

Co do zatrucia się CO2 z butli podczas podawania go do akwarium, o takim przypadku nie słyszałem, nawet sam w akwarium stojącym w sypialni kiedyś podawałęm 24 h.

 

Misiek1784 jak tak panikujesz po prostu nie bierz butli, by to było niebezpieczne nikt by tego nie używał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do zatrucia się CO2 z butli podczas podawania go do akwarium, o takim przypadku nie słyszałem, nawet sam w akwarium stojącym w sypialni kiedyś podawałęm 24 h.

Wcześniej już o tym wspomniałem...

 

Ja nie panikuje tylko rozważam każda możliwość :P Posiada ktoś z Was komputer ph w swoim baniaku?

Edytowane przez misiek1784
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...