Skocz do zawartości

Jak obniżyć ph przy niskich twardościach.


Aisulim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z obniżeniem ph wody. Od jakiegoś czasu robię podmiany samą demineralką, a ph stoi w miejscu. GH i KH powoli spada (w tej chwili gh-6, kh-5), a ph 7,4 i nie chce zejść niżej. :) Akwa co prawda stoi dopiero od 5 tygodni.

 

Akwa: 54l (60x30x30)

Oświetlenie: 13W ledów
Podłoże: piasek Sobex i kulki gt.

Dekoracje: liście dębu, korzenie
Rośliny: crypcie, nurzaniec, anubias, microsorium.

Mieszkańcy: 11 bystrzyków amandy, 5 kirysków panda, bojek (do oddania), xx  krewetek RC.

Ph- 7,4

gh- 6

kh- 5

 

Chciałbym uzyskać ph 6,5-6,7.

 

Cierpliwie czekać, może coś zmieni tu stabilizacja zbiornika?

Dolewać nadal demineralkę przy podmianach?

 

Z góry dzięki za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze rozumiem, że jeśli nadal będę sukcesywnie podmieniał wodę, wodą demineralizowaną (ph 6.0, gh i kh 0) to w końcu ph zacznie spadać?

Powinno za każdym razem spaść o trochę.

 

 

 

Czy jest taka opcja, że się nie ruszy mimo podmianek?

Jak masz w akwarium coś co zatwardza Ci wodę, to jest taka opcja.

Zawsze możesz sprawdzić podłoże, ceramikę i inne rzeczy które wg Ciebie mogą to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak masz w akwarium coś co zatwardza Ci wodę, to jest taka opcja. Zawsze możesz sprawdzić podłoże, ceramikę i inne rzeczy które wg Ciebie mogą to robić.

Podłoże to piasek filrmy Sobex (używany przez niejednego forumowicza) no ale pójdzie do przebadania w takim przypadku dla pewności. Innych ozdób nie posiadam.

 

Czy ceramika z filtra też może zatwardzać wodę?

 

 

 

Czy dobrze rozumiem, że jeśli nadal będę sukcesywnie podmieniał wodę, wodą demineralizowaną (ph 6.0, gh i kh 0) to w końcu ph zacznie spadać?Powinno za każdym razem spaść o trochę.

Narazie tylko spadają twardości, a ph niestety twardo się trzyma no ale mam nadzieję, że ruszy niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ceramika z filtra też może zatwardzać wodę?

Osobiście się z tym nie spotkałem ( używam Fluvalowskiej i  no name chińskiej), ale gdzieś czytałem, że ceramika u kogoś była problemem.

Sprawdzić w każdym razie nie zaszkodzi.

 

 

 

Narazie tylko spadają twardości, a ph niestety twardo się trzyma no ale mam nadzieję, że ruszy niebawem.

pH jest dość mocno uzależnione od KH, przy około KH-4 powinno i pH zacząć spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramikę mam jedną chińską chyba, a drugą jakąś firmówkę (ale nie pamiętam w tej chwili).

 

 

pH jest dość mocno uzależnione od KH, przy około KH-4 powinno i pH zacząć spadać.

Czytałem właśnie o tym dlatego liczę, że przy następnej podmianie może pójdzie w dół. :)

 

Nie chciałem otwierać kubełka ale skoro trzeba, to trzeba. Sprawdzę również podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam się obawiać, że to jednak ten piasek, wcześniej nie wnikałem za bardzo w pH, ale teraz sprawdzam i też coś słabo. Udało mi się osiągnąć 6,8 przy KH 3, GH 4 i CO2. Zaczynam się zastanawiać czy jakiegoś octu do podmianek nie dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię właśnie test z piaskiem i demineralką... Mam nadzieję, że to nie to bo w kwas wolałbym się nie bawić :/ Restart akwa też niewskazany ale jeśli by było trzeba to może... Zobaczymy co wyjdzie z testu.

 

 

Mam winnego!

Wyniki testu po 14h:

 

Sama woda demineralizowana: ph 6.2-6.4 (testy zoolek, kropelkowe)

Woda demineralizowana + piasek Sobex: ph 7.0 (testy zoolek, kropelkowe).

Twardości na szczęście nie podniósł (lub naprawdę nieznacznie).

 

Co w takim razie radzicie? Powiedzmy, że wymiana podłoża to konieczność.

Planuję narazie lać czystą demineralkę, aż obniżę jeszcze KH. Później chyba zacznę stosować ocet przy podmianach. Przyznam, że nie bawiłem się w takie coś jeszcze. Trochę czytałem ale nie do końca kumam. Jeśli bylibyście tak mili i wyjaśnili jak to dawkować to będę wdzięczny :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi głupio. Bo sam Ci ten piach zachwalałem. KH i GH sprawdzałem przed użyciem go u siebie, delikatnie podnosił. PH nie sprawdzałem, chyba nie miałem nawet testu wtedy. Na c.pl nic nie wspominali o tym, że podnosi pH, chyba że też nie sprawdzali tego.

U mnie teraz KH 3, GH 4, pH 6,8, ale idzie CO2 z butli, dokładam liści. Żeby to wynikło 2 miesiące temu to pewnie sam bym go wymienił jak robiłem restart. W tej chwili (po prawie półtora roku) już twardości nie rusza, ale pH ciągnie do neutralnego jednak.

Z tym octem to taka moja wizja na zakwaszenie, żeby się w jakieś mocniejsze kwasy nie bawić. Spróbuję jakoś doświadczalnie dojść ile tego trzeba by dawać i czy jednorazowo przy podmianie czy jak nawozy codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Ahr :) uczymy się codziennie na to wychodzi. Pisałem z kimś na forum że widocznie trafił się nam jakiś gorszy bo tej osobie nie podnosi ph. Czytałem trochę o occie i chyba też pójdę w tą stronę. Jestem tylko ciekaw czy jak obniże octem to piasek na nowo nie będzie podnosił ph? Sam zrobię taki testy i zobaczę czy się utrzyma ph :) Lej ostrożnie ten ocet bo przy niskim kh podobno mocno zbija ph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocet jak każdy kwas (bo nim też jest) pierwsze wejdzie w reakcję z węglowodorami dopiero wtedy weźmie się za pH.

Dopóki pierwiastki podnoszące pH i twardości będą zawarte w podłożu dotąd będzie trzeba podawać ocet.

Produktem ubocznym będzie wydzielane CO2 , który obniży pH a z czasem jego "wyparowywania" z wody pH sie unormuje (będzie wyższe jak na początku zaraz po podaniu), oczywiście z powodu że to wciąż tkwiło będzie w podłożu z czasem znów zacznie rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie chcę się jakoś wcinać w dyskusję ekspertów ale pH demineralki to sprawdzałeś tak od razu czy po jakimś czasie? U mnie jakoś tak się robiło, że woda z demineralizatora miała tendencje do zmian pH w zależności od czasu. Prawdopodobnie w wyniku braku buforu i rozpuszczania się CO2 z powietrza stopniowo kwaśniała delikatnie podczas "odstawania". Z kolei ta po absorpcji na jonicie regenerowanym solą powoli się alkalizowała (wyjściowo wysokie KH i niskie GH). Nie wszystko rozumiem ale może warto sprawdzić zanim zrestartujesz baniak a może ktoś z uczonych w chemii przy okazji wyjaśni i mnie co się działo w moim akwarium :) Po zbiciu KH poniżej 5 woda stopniowo się zakwasza przy dozowaniu CO2. Pozdrawiam i przepraszam za laicki głos w dyskusji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 24h sama woda miała 6.2 a woda z piaskiem 7.0.

Mapecie ile może trwać taka walka z podłożem? Czy jest sens w ogóle z tym walczyć? Przetestuję i zobaczę jak szybko będzie wracało ph do wersji początkowej.

Nie mam gdzie ryb przechować żeby robić restart. Może na wiosnę o tym pomyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mapecie ile może trwać taka walka z podłożem? Czy jest sens w ogóle z tym walczyć?

Dłuuuugo. W sumie to nie wiem bo nigdy nie walczyłem z czymś takim.

Możesz np co 2/3 dni podawać dawkę 2 ml (to tak na oko- sam musisz sprawdzić ile będzie ok).

Jak nie masz teraz szans na restart, to po prostu dawkuj ten ocet, rośliny trochę przy tym skorzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...