Skocz do zawartości

Montaż świetlówki kompaktowej w pokrywie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie tworzenia pokrywy do mojego akwarium, wykonałem już całą konstrukcję, włącznie z otwieranym wierzchem Zaplanowałem, że podstawę oświetlenia w moim akwarium będzie stanowić świetlówka kompaktowa. Światło jakie daje, w zupełności wystarczy na mój mały baniaczek. Mam tylko pytanie, jak ją zamontować do pokrywy? Nie znam się na elektryce i nie za bardzo wiem, jak się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już zgłupiałem i ja. Miałbym prośbę, mogłabyś mi podać rozwiązanie twojego pomysłu z tymi świetlówkami T5? Tzn co byłoby mi potrzebne i jak to zmontować wszystko (mile widziane linki do konkretnych produktów, tak bym sobie mógł podliczyć cenę).

 

Wiem, że był już taki temat, a nawet ich wiele, ale jakoś nie mogę się w nim odnaleźć

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o świetlówkę energooszczędną, to wszystko masz w linku powyżej.

 

Natomiast świetlówki T5 to tak:

 

-philips aquarelle T5 8W

-sylvania gro-lux T5 8W lub zwykła daylight (6500K) T5 8W -firma bez różnicy

-4 oprawki bryzgoszczelne do T5

-statecznik do T5 2x8W,

-kable z drutem w środku a nie ze skręconymi żyłkami,

-kabel podwójny zasilający z wyłącznikiem,

-kilka kostek przyłączeniowych, taśma izolacyjna,

-4 uchwyty do świetlówek T5 (ale jak nie dostaniesz to możesz kupić uchwyty do mocowania rur PCV o rozmiarze 22),

-śrubki jakieś, żeby to wszystko zamocować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej zastosować gotowe oprawy i połączyć je kablem łączącym zamiast bawić się w stateczniki, uchwyty, oprawy bryzgoszczelne itd? link do przykładowej oprawy Do tego są kable łączące długości ok 15cm (dokładnie tyle, aby podłączyć świetlówki szeregowo). Dodam, że takie rozwiązanie też jest szczelne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kabli to się zgodzę -> ja w mojej pokrywie mam już chyba ze 4->5 m zamontowane a dzisiaj jade jeszcze po 6 kolejnych (omg ile miedzi na zmarnowanie)

jeśli chodzi mo montowanie opraw doświetlówek to ja robiłem tak:

 

wycinałem duży kwadrat ze spienionego pcv(kupiłem w końco ponad dwa metry kwadratowe) w tym kwadracie wycinałem prostokątną dziure w której osadzałem na klej ochwyt od oprawy bryzgoszczelnej (takiej jaka jest w standardowych pokrywach abs)

doprowadzałem kabel i przykręcałem całość do pokrywy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ją przymocować do pokrywy? Chyba, że w zestawie są już uchwyty do montażu np na ścianie i można je wykorzystać

w zestawie jest gotowy zestaw montażowy. Jak nie to zawsze można ją rozebrać i przewiercić a potem skręcić np śrubą z podkładką. PS. polecam montaż seryjny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie na temat takiej świetlówki - http://moto.allegro.pl/item658119149_la ... v_10m.html

Bo przyznam się że też jestem na etapie dokładania oświetlenia - a przerabianie tej "instalacji" jaką mam to chyba się mija z celem z uwagi na znaczne koszty.

A taka - warsztatowa lampa ma tę przewagę nad tymi "kuchennymi", że jest już w oprawie hermetycznej, więc odpada ryzyko zawilgocenia.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co do tych jak ja to nazywam kuchennych to mam pewną wątpliwość - szczelność - nie wiem jak u Was ale u mnie sporo woda paruje i często używam deszczownicy co powoduje znaczne rozbryzgi wody - Jak to wygląda u Ciebie ?

Nie ma zagrożenia zwarciem bo tego się najbardziej obawiam, może nie od razu ale z czasem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...