Skocz do zawartości

Uporządkowanie akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

wczoraj niestety musiałem się pozbyć rybek z akwarium ( akar czerwonych) , które teraz stoi puste (bez roślin, bez ryb), ale z wodą. Mam w nim straszny problem z glonami, a woda jest żółta i mętna. Nie wiem jakie kroki mam teraz podjąć. 

 

ZBIORNIK: 126l 80x35x45

OŚWIETLENIE: 4x24W T5

FILTR: Zewnętrzny Aquael Unimax 250 ze standardowym wyposażeniem, wewnętrzny Eheim Aquaball 130

 

TESTY PRZEPROWADZONE TYDZIEŃ TEMU: 

ph ok. 8 

azotyny 0,2 mg/l

azotany, amoniak, fosforany 0 mg/

CO2 4 mg/l

KH 8 niemców 

GH 11 niemców 

 

Święciłem 12 godzin dziennie, ale teraz światło jest wyłączone. Filtr zewnętrzny pracuje, bo mam go tylko tydzień i chcę by namnożyły się w nim bakterie. 

 

Mam kilka pytań: 
 

1) Co mam zrobić? Restart czy starać się ustabilizować akwarium w aktualnym stanie? Ogólnie chciałbym zacząć od początku, posadzić dużo roślin, wpuścić Księżniczki z Burundi

2) Czy muszę zacząć podawać CO2 z butli czy wystarczy w płynie? 

3) Czy wystarczy nawozić nawozami typu "wszystko w jednym" czy badać po kolei wszystkie pierwiastki i je uzupełniać? 

 

Głównie chodzi mi o to jak mam doprowadzić to akwa do porządku. 

 

Z góry dziękuje ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze zibi6.

Przy okazji zdemontuj połowę oświetlenia, chyba nie będzie Ci potrzebne. Świecenie po 12h to też trochę długo.

Podawanie nawozów w akwarium w którym nie ma roślin to chyba trochę bez sensu.

 

 

Ogólnie chciałbym zacząć od początku, posadzić dużo roślin, wpuścić Księżniczki z Burundi

Ja to się na rybach nie znam, ale na kolonię księżniczek to chyba trochę przymałe to akwarium. Z roślinami to też tak sobie. Czytałeś w ogóle o wymaganiach tych ryb? W jakim środowisku żyją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz we wszystko co znajdziesz w necie.

Poza tym ryby bardziej naturalnie (a więc ma się więcej frajdy z ich oglądania) zachowują się w zalecanych litrażach niż w minimalnych litrażach. 112L i 80cm długości to chyba minimum.

Z tego co ja wiem o księżniczkach (znam się na rybach na pewno mniej niż Ahr) to księżniczki wymagają piasku i skał. Rośliny raczej w minimalnej ilości i dobrze zabezpieczone przed wykopaniem.

Więc przy takim biotopie to raczej lepiej zredukować oświetlenie.

Poza tym mało jest ryb lubiących solarki lub prawie solarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierując się Waszymi odpowiedziami, za które dziękuję ;) i informacjami z internetu zrezygnuję z księżniczek, ponieważ zależy mi bardziej na roślinach. Na razie obsadzę i ustabilizuję akwarium a później będę myślał co wpuścić do takiego akwa.

 

Czyli ogólnie 10 godzin 4x24W, CO2 i jakieś nawozy, może coś polecicie? 

Podpowie ktoś po jakim czasie od restartu posadzić rośliny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli ogólnie 10 godzin 4x24W,

Ja bym jednak zachęcił Cię , abyś zmniejszył oświetlenie o połowę, tak jak radzi ahr, a i rybom będzie lepiej, mniejsze będą też problemy z glonami.

 

 

CO2 i jakieś nawozy, może coś polecicie?

Na początek carbo i potas, resztę jak zauważysz braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zachęcił Cię , abyś zmniejszył oświetlenie o połowę, tak jak radzi ahr, a i rybom będzie lepiej, mniejsze będą też problemy z glonami.

 

 

Na początek carbo i potas, resztę jak zauważysz braki.

 

Chodzi o to że mam w domu butlę CO2 na zbyciu jedną. To podłączać czy w płynie lać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...