Jump to content

Uporządkowanie akwarium

Recommended Posts

Witam, 

wczoraj niestety musiałem się pozbyć rybek z akwarium ( akar czerwonych) , które teraz stoi puste (bez roślin, bez ryb), ale z wodą. Mam w nim straszny problem z glonami, a woda jest żółta i mętna. Nie wiem jakie kroki mam teraz podjąć. 

ZBIORNIK: 126l 80x35x45

OŚWIETLENIE: 4x24W T5

FILTR: Zewnętrzny Aquael Unimax 250 ze standardowym wyposażeniem, wewnętrzny Eheim Aquaball 130

TESTY PRZEPROWADZONE TYDZIEŃ TEMU: 

ph ok. 8 

azotyny 0,2 mg/l

azotany, amoniak, fosforany 0 mg/

CO2 4 mg/l

KH 8 niemców 

GH 11 niemców 

Święciłem 12 godzin dziennie, ale teraz światło jest wyłączone. Filtr zewnętrzny pracuje, bo mam go tylko tydzień i chcę by namnożyły się w nim bakterie. 

Mam kilka pytań: 

1) Co mam zrobić? Restart czy starać się ustabilizować akwarium w aktualnym stanie? Ogólnie chciałbym zacząć od początku, posadzić dużo roślin, wpuścić Księżniczki z Burundi

2) Czy muszę zacząć podawać CO2 z butli czy wystarczy w płynie? 

3) Czy wystarczy nawozić nawozami typu "wszystko w jednym" czy badać po kolei wszystkie pierwiastki i je uzupełniać? 

Głównie chodzi mi o to jak mam doprowadzić to akwa do porządku. 

Z góry dziękuje ;)

Dokładnie tak jak pisze zibi6.

Przy okazji zdemontuj połowę oświetlenia, chyba nie będzie Ci potrzebne. Świecenie po 12h to też trochę długo.

Podawanie nawozów w akwarium w którym nie ma roślin to chyba trochę bez sensu.

Ogólnie chciałbym zacząć od początku, posadzić dużo roślin, wpuścić Księżniczki z Burundi

Ja to się na rybach nie znam, ale na kolonię księżniczek to chyba trochę przymałe to akwarium. Z roślinami to też tak sobie. Czytałeś w ogóle o wymaganiach tych ryb? W jakim środowisku żyją?

OŚWIETLENIE: 4x24W T5

Przy tak mocnym świetle bez CO2 z butli będziesz miał plagę glonów. Wychodzi u Ciebie 0,76W/l. Jeśli nie stosujesz Co2 z butli to zostaw tylko 2x24W i będziesz miał problem glonów z głowy. Świecenie 10h/dobę wystarczy.

Nie wierz we wszystko co znajdziesz w necie.

Poza tym ryby bardziej naturalnie (a więc ma się więcej frajdy z ich oglądania) zachowują się w zalecanych litrażach niż w minimalnych litrażach. 112L i 80cm długości to chyba minimum.

Z tego co ja wiem o księżniczkach (znam się na rybach na pewno mniej niż Ahr) to księżniczki wymagają piasku i skał. Rośliny raczej w minimalnej ilości i dobrze zabezpieczone przed wykopaniem.

Więc przy takim biotopie to raczej lepiej zredukować oświetlenie.

Poza tym mało jest ryb lubiących solarki lub prawie solarki.

Kierując się Waszymi odpowiedziami, za które dziękuję ;) i informacjami z internetu zrezygnuję z księżniczek, ponieważ zależy mi bardziej na roślinach. Na razie obsadzę i ustabilizuję akwarium a później będę myślał co wpuścić do takiego akwa.

Czyli ogólnie 10 godzin 4x24W, CO2 i jakieś nawozy, może coś polecicie? 

Podpowie ktoś po jakim czasie od restartu posadzić rośliny? 

Roślinki sadzić można od razu. Ryby wpuszczasz gdy zbiornik dojrzeje a parametry są dla nich odpowiednie.

Na początku świeć mniej godzin. Zacznij od 6h a później stopniowo zwiększaj o 30 minut aż dojdziesz do 10h.

Czyli ogólnie 10 godzin 4x24W,

Ja bym jednak zachęcił Cię , abyś zmniejszył oświetlenie o połowę, tak jak radzi ahr, a i rybom będzie lepiej, mniejsze będą też problemy z glonami.

CO2 i jakieś nawozy, może coś polecicie?

Na początek carbo i potas, resztę jak zauważysz braki.

Ja bym jednak zachęcił Cię , abyś zmniejszył oświetlenie o połowę, tak jak radzi ahr, a i rybom będzie lepiej, mniejsze będą też problemy z glonami.

Na początek carbo i potas, resztę jak zauważysz braki.

Chodzi o to że mam w domu butlę CO2 na zbyciu jedną. To podłączać czy w płynie lać? 

A w czym widzicie problem? W podawaniu CO2 przy mniejszym świetle? Ja nawet teraz podaję, oczywiście zmniejszone dawki. A w tej chwili w 112 świeci mi 2 x 24W, z tym że razem świecą tylko przez dwie godziny, pozostałe 8 godzin świeci tylko jedna.