Skocz do zawartości

[530] litrów kwaśne i miękkie


michal_n
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Po małych perturbacjach z parametrami wody i po instalacji demineralizatorów woda zmierza w stronę zadanych parametrów czyli twardości ogólnej koło 3, twardości węglanowej koło 3, pH około 6,2 - 6,4. Temperatura do ustalenia - na razie 26-27 stopni. 

 

Akwarium około 530 litrów (176 cm długości, 60 wysokości a szerokość zmienna od 40 do 55 cm).

Podłoże piasek kwarcowy. Trochę korzeni, głównie mangrowiec. 

Oświetlenie około 100 W LEDów. 

 

Planowana obsada:

 

Ryby główne:

- Pterophylium - najchętniej Leopoldii ale planowane źródło wyschło :) więc mam teraz zagwozdkę. Planowałem 8 sztuk. Ma ktoś może namiary? Jak nie to pewnie będzie P. scalare

 

Ryby uzupełniające

- ławicowo - czerwonogłówki lub zwinniki Blehera oraz neony czerwone (czy to dobry pomysł żeby były dwie ławice?)

- Pielęgniczki Ramireza - 4 szt 

 

Ryby "użytkowe"

- kiryski (Panda, lamparci, coś fajnego i nie robiącego dużego kipiszu w roślinach) - 10 szt?

- zbrojniki (jakieś mniejsze, nie robiące strasznego bałaganu w roślinach i najchętniej ładnie ubarwione). Myślałem np. o L-127 ale wpadły mi w oko też Sturisomy i Loricarie. 4 szt. 

 

 

Do tego mam trochę ślimaków zawleczonych z roślinami oraz wpuszczonych celem mieszania podłoża (MTSy czy coś w tym rodzaju). 

 

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady i sugestie

 

Michał 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey

Piękny zbiornik się szykuję.

Osobiście odpuściłby jednak ramirezy, a rzucił jakąś ciekawszą pielęgniczkę.

Kirysów na taki litraż dałbym z 25-30 sztuk i wtedy ujrzałbyś całe piękno tych fascynujących rybek. Polecam np. Sterbai.

Co do zbrojników to odradzam wszelkie gibbicepsy, plecostomusy etc. Skup się właśnie np na sturisomach, może jakieś tańsze hypancistrusy albo ancistrusy, które rosną do około 12-13 cm.
W sprawie zbrojników pisz w razie czego na PW. Mogę coś załatwić, a i sam coś tam posiadam.

Ps. Nie myślałeś o altumach, albo chociaż manacapuru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie akurat to zaciekawiło:

 

 

 

To akwarium dopiero będzie klejone i masz do wyboru szerokości, czy o co chodzi z tą "zmienną szerokością"...?

Cześć

 

Akwarium wypełnia dziurę ze słupem wiec nie ma podstawy prostokątnej. Większość ma szerokość 55 cm ale część zwęża się do 40 cm. 

 

pozdrawiam

 

Michał 

Hey

Piękny zbiornik się szykuję.

Osobiście odpuściłby jednak ramirezy, a rzucił jakąś ciekawszą pielęgniczkę.

Kirysów na taki litraż dałbym z 25-30 sztuk i wtedy ujrzałbyś całe piękno tych fascynujących rybek. Polecam np. Sterbai.

Co do zbrojników to odradzam wszelkie gibbicepsy, plecostomusy etc. Skup się właśnie np na sturisomach, może jakieś tańsze hypancistrusy albo ancistrusy, które rosną do około 12-13 cm.

W sprawie zbrojników pisz w razie czego na PW. Mogę coś załatwić, a i sam coś tam posiadam.

Ps. Nie myślałeś o altumach, albo chociaż manacapuru?

Z tym pięknym to bym nie przesadzał ale się staram - na razie mam głównie glony, zdychające roślinki, szybko rosnącą liczbę ślimaków, jedną zawleczoną krewetkę czerwoną i 3 krewetki japońskie z darów (było 5 ale nie bardzo mogę je znaleźć wygląda na to, że 2 nie przeżyły "czegoś").

 

Co do altumów - są bardzo ładne ale chyba nie bardzo mam źródło pozyskania i jakoś tak bardziej mi Leopoldy podeszły koncepcyjnie ze względu na mniejsze rozmiary i spokojniejszy charakter ale nie mówię "nie".

z kiryskami to chętnie takie stadko Sterby koło 20-25 sztuk przygarnę ale więcej chyba nie bo dno trochę zagracone kamieniami i korzeniami - muszą mieć miejsce do zabawy i sporo odsłoniętego piasku więc wydaje mi się, że pomimo litrów to nawet 20 to raczej sporo. 

Co do "glonojadów" to jeszcze otoski mi przyszły do głowy choć niewątpliwie sturisoma jest fajniejsza tylko chyba otoski bardziej będzie widać z akwarium :) 

 

A co do pielęgniczek to masz jakieś konkretne sugestie? Mnie się p. Ramireza podobają :) ale chętnie usłyszę jakąś ciekawą sugestię najchętniej taką możliwą do realizacji bez wielkiej wyprawy łowieckiej do Niemiec czy coś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po małych poszukiwaniach aktualny plan do konstruktywnego krytykowania jest następujący:

 

Pterophylium sp. 8 szt

Apteronotus albifrons 2 szt

Kiryski Sterby 10 szt - trochę się boję, że będą się mocno kłócić z Apisto o grunt więc na razie bez pielęgniczek choć przyznam, że mi ich żal :) 

L-066 5 szt

Sturisoma aureum lub Loricaria sp lub Farlowella acus (szydlik iglasty) 3-4 sztuki 

Czerwonogłówki 25 szt

 

Ryby planuję dawać partiami w sensie np kiryski, potem "glonojady" potem duchy, zmierzyć jak "bioload" wpływa na cykl azotowy i jak jest dalej wydolny to stosowanie do tego kolejne grupy. 

Jeśli po tym wszystkim dalej będzie działać :) to dodam jeszcze druga ławicę choć boję się, że 14 sztuk sporych ryb (skalary, duchy i sturisomy lub loricarie) i 40 szt małych to może być za dużo na taki zbiornik pomimo 40 litrów złoża filtracyjnego... 

Przestrzenią powinno się to jakoś pogodzić, duchów i glusiów widać bardzo nie będzie :) chyba tylko będę musiał namoczyć jakiś trzeci korzeń :) 

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze rady :) bo mi azotyny spadają czyli zbliża się czas :) 

 

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

nikt nie ma uwag? Żadnej krytyki? Chyba postu nikt nie zauważył :) niepodobne do uczestników forum tak zignorować :) 

 

Dzisiejsze pomiary wody: pH 6,8; Two 3, Tww 9, amoniak 0, azotyny 0,025, azotany 10, fosforany 0,2 i żelazo 0. 

Akwarium za kilka dni będzie gotowe do przyjęcia mieszkańców... 

 

pozdrawiam i z góry dzięki za rady

 

Michał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie daj więcej kirysków przy tak sporym dnie nie będą się kłócić z Ramirezami. Tak po za tym skalary też grzebią w ziemi. Bardziej bym się obawiał większej ilości apisto może któryś z samców naprawdę dominować. To są moje spostrzeżenia z własnego akwarium. Pozdrawiam kolejnego fana skalarów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...