Skocz do zawartości

co to za braki?


karo83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paprotnica sumatrzańska zrobiła się przeźroczysta.

Nurzaniec ma końcówki jakby zbrązowiałe i takie czarne poprzeczne kreski.

Akwarium

Podłoże ziemia i żwir.   160l

Nawożenie

potas 15 ppm raz na tydzień po podmianie

trochę mikro z allegro

1-2 psiki ferro aquaartu dziennie

2,5 ml carbo

CO2 butla

no3 i po4 zawsze w okolicach 10-25 (azot) , 1-2(fosfor) jakoś nie mogę dojść do ładu raz mi spadają a raz podskoczą choć 2 tygodnie nie nawożę tymi składnikami

podmiany co tydzień 30l RO plus mineralizator

 

Znowu zagubiony w nawożeniu..

post-20512-0-14841300-1417374371_thumb.jpg

post-20512-0-15560100-1417374394_thumb.jpg

post-20512-0-83284100-1417374414_thumb.jpg

post-20512-0-90626200-1417374441_thumb.jpg

post-20512-0-22450600-1417374466_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podmiany co tydzień 30l RO plus mineralizator

 

Moim zdaniem tu szukaj przyczyny.  

Paprotnica bierze "papu" z wody a u Ciebie ubogo na RO w pierwiastki.

Nurzańcem się nie przejmuj, ten typ tak ma.Czasami jak wyciągam coś z wody pęsetą i uszczypnę nurzańca to liść już do końca idzie w dół brązem.    

 

Ps. Przymocuj Anubiasy na korzeń, mimo że masz kłącza na wierzchu. Anubias lepiej się przytwierdza do korzenia i ładniej rośnie.

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to może rozwiń myśl

 

 

Paprotnica bierze "papu" z wody a u Ciebie ubogo na RO w pierwiastki.
.

Jakie to brakujące pierwiastki? Leję RO a potem uzupełniam i wszystko. Dużo ludzi twierdzi, że RO jest lepsze bo czyste. Ogólnie mam kołowrotek bo jak jechałem na kranie to wszyscy gadają musisz przejść na RO a potem odwrotnie. Proszę o dokładniejsze podpowiedzi czego brakuje , bo to że brakuje czegoś jest oczywiste.Oczywiście pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potas 15 ppm raz na tydzień po podmianie trochę mikro z allegro 1-2 psiki ferro aquaartu dziennie 2,5 ml carbo CO2 butla
 

 

A to tylko tyle powinno być w kranówce? 

A tu jaśniej --->  http://ilkus.pl/~triamond/objawyniedoborow.html

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi twierdzi, że RO jest lepsze bo czyste. Ogólnie mam kołowrotek bo jak jechałem na kranie to wszyscy gadają musisz przejść na RO a potem odwrotnie.

A jaką masz obsadę? Woda jest dla niej ważna! Roślinom ogólnie to "w sio ryba" aby woda nie była za kwaśna ani za "betonowa".

 

A może czegoś lejesz za dużo albo za mało? Często nawożenie to kombinowanie, i wlewanie raz tego więcej raz tego, to nie tylko stosunek azotu do fosforu. Czasami i on się nie sprawdza...

Są różne sytuacje i odstępstwa od reguły,

 

 

 

Proszę o dokładniejsze podpowiedzi czego brakuje , bo to że brakuje czegoś jest oczywiste.

Niestety nie dostaniesz od nikogo takiej bo nikt nie siedzi przy Twoim akwarium, nie podaje nawozów, nie robi podmian, nie zapala światła.

Problem może być złożony i zależeć nie tylko od jednego czynnika, my możemy Cię ukierunkować na co masz zwracać uwagę, ale gotowego przepisu na pięknie rosnące roślinki nie da Ci nikt...

Czekają Cię zabawy z laniem i obserwacja. Np: przez tydzień podajesz większą dawkę potasu i obserwujesz, jeżeli po tygodniu jest widoczne polepszenie to znaczy że to jeden z czynników i nadal lejesz więcej i zmieniasz coś następnego. Jeżeli się pogorszyło wracasz do poprzedniego dawkowania.

Najlepiej to rób co tydzień zdjęcia, na zdjęciach zobaczysz różnice porównując je, bo tylko patrząc nie...

 

A co do roślin, zwróć uwagę na pierwiastki mobilne.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada ok 20 neonów innesa , 5 kirysów panda, 2 otoski , 2 glonojady, 1 kosiarka , 3 bocje kubotai i krewety. Mieszałem Ro z kranem pół na pół ale w kranie zrobiło sie kh 17 i postanowiłem przejść na 100% RO. Teraz mam kh 5 i to mi pasuję. Poza tym butla prawie nie schodzi przy tej twardości a przy kh 10 uciekało szybciutko.

Po prywatnej poradzie mam zamiar podnieść potas żelazo i mikro ale nie gwałtownie.Choć potas 15 ppm na tydzień przy podmianach ok 20 - 25 % nie jest mało ( co o tym sądzisz Mapet?). Kiedyś przedawkowałem potas i mi powykręcało rośliny ale też mogło brakować innych pierwiastków i temu tak się stało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i odnalazłem: http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawożenie-roślin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/Ostatni akapit na pierwszej stronie :Stosowanie wody RO (woda z filtra odwróconej osmozy) a nawożenie roślin 

 

A jaką masz obsadę? Woda jest dla niej ważna!
 Mapet, oczywista oczywistość :) Ale:  ​  

 

Roślinom ogólnie to "w sio ryba" aby woda nie była za kwaśna ani za "betonowa".
Z tego co czytam w temacie Łorena jak i z moich doświadczeń z wodą RO to jednak ma znaczenie. Chodzi mi tylko o to, że przy nawożeniu gotowcami,( wodę w 100% RO) nie jesteśmy w stanie każdej roślinie dostarczy pierwiastków w sposób taki aby były w super kondycji. Jeżeli się mylę... Mapet karć :P  Oczywiście wychowawczo :)  Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prywatnej poradzie mam zamiar podnieść potas żelazo i mikro ale nie gwałtownie.Choć potas 15 ppm na tydzień przy podmianach ok 20 - 25 % nie jest mało ( co o tym sądzisz Mapet?). Kiedyś przedawkowałem potas i mi powykręcało rośliny ale też mogło brakować innych pierwiastków i temu tak się stało

Może być, tym bardziej, że potas jest jednym z pierwiastków mobilnych. Ja zawsze dawkowałem potas wg kalk 18 mg/l i u mnie nigdy z tego powodu nic się nie działo.

Tylko ja bym się wstrzymał z tym żelazem i mikro i tak na marginesie, żelaza niby podajemy dość dużo ale ono wciąż zalicza się do mikro. ;)

 

 

 

Z tego co czytam w temacie Łorena jak i z moich doświadczeń z wodą RO to jednak ma znaczenie. Chodzi mi tylko o to, że przy nawożeniu gotowcami,( wodę w 100% RO) nie jesteśmy w stanie każdej roślinie dostarczy pierwiastków w sposób taki aby były w super kondycji. Jeżeli się mylę... Mapet karć :P Oczywiście wychowawczo :)

DawW właśnie gotowcami. ;) więc sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. ;)

A resztę dopisał sam Łoren co ważniejsze wg mnie pogrubię.

 

 

Musimy pamiętać że woda RO to w zasadzie woda czysta ( tak zupełnie czystą H2O możemy pozyskać jedynie w procesie destylacji) , która została zdemineralizowana , zawiera zazwyczaj śladowe ilości azotanów , czasami fosforanów ,ale jest pozbawiona związków wapnia i magnezu tak więc z punktu widzenia roślin w zasadzie nieprzydatna. Stosowanie czystej wody demineralizowanej jest więc zupełnie bez sensu ponieważ woda jest jałowa.

Ale ten fakt ma także jeden plus : Woda ma stałe parametry i stosując odpowiednie mineralizatory i nawozy możemy właściwie uzyskać każdy założony parametr - zarówno twardość , kwasowość jak też ilości pierwiastków niezbędnych do życia roślin.

 

:)

Z tym, że czasami trzeba wybrać, albo rośliny, albo ryby.

U mnie choć cały zestaw do HT jeszcze jest i wszystko mogę z powrotem odpalić, priorytetem są ryby.

Rośliny rosną bo rosną, nie to nie ich wybór. :)

Niedawno byłem zmuszony przesadzić żabienicę ale tylko z tego powodu bo L-ki zrobiły sobie jamę pod jej korzeniami i zaczęła marnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowcami aby podnieść jeden pierwiastek np. śladowy łatwo przedawkować inne i to już nie jest sposób na to aby były w super kondycji. 
"stosując odpowiednie mineralizatory i nawozy możemy właściwie uzyskać każdy założony parametr" czytaj sole, mam rację? 

"Z tym, że czasami trzeba wybrać, albo rośliny, albo ryby." -  o tym już się przekonałem jak straciłem całą Hygrophile, pół Tridenta i całą Alternanthere Reineckii :(  Na dzień dzisiejszy mieszam 50/50 RO z kranem i poprawa jest a nawożenie to samo. Skok GH i KH oczywisty,  A u mnie przy 50/50 GH-6 a KH- 5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czytaj sole, mam rację?

Nie do końca, ale po częśći.

Wszystkie nawozy są robione z soli...

Gotowce to nawozy (wg mnie), które w sobie zawierają wszytskie pierwiastki nawet te co się ze sobą "gryzą" i wytrącają.

Można kupić rozrobione, firmowe czy też nie ale ważne jest aby każdy pierwiastek był osobno, żeby nad każdym mieć kontrolę.

Nie polecam tego do mikro bo jest to ciężko skonfigurować razem , żeby było ich odpowiednia ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...