Skocz do zawartości

160 l Tanganika


adrianek11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zaprezentować swoje nowe akwarium:

 

160 l 100cmx40cmx40cm

Filtracja Juwel Bio Flow 3.0

Oświetlenie 2x30W T8 i 1x39W T5

Na dno poszedł piasek kwarcowy KREISEL

10 kg łupka ciemnego, ale w planach mam dołożenie na 3/4 wysokości akwarium

Te rude skały wyglądają na wapienne, ale na dniach zrobię zdjęcie z bliska.
 

Prawdopodobnie dzisiaj zaleje akwarium do pełna 
 
Akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak:

 

13193880.jpg?1413573186

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja bym wywalił wszystkie te kamienie i pomyślał nad czymś innym,z tego łupka i makaronu nic sensownego nie ułożysz

A ja bym zostawił tego łupka, a wywalił te "rude" skałki, nie pasują do niczego.

Dorzuć więcej piachu, wg mnie trochę go przymało.

Dokładając kamieni, ułożył bym je bardziej na boki, i rozwalił obecną aranżacje, żeby wyglądało bardziej naturalnie.

Taka mała sugestia; ja u siebie układając korzenie, nie cackałem się w dopieszczanie szczegółów, przez co aranżacja wydaje się nieco bardziej naturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane, dołożyłem też piachu, decydując się na Tanganikę właśnie taki miałem plan aranżacji i według mnie nie wygląda to sztucznie dołożę jeszcze około 5 kg łupka i jak dla mnie jest mega ;)

 

Mam kilka pytań,

 

1. jakie nawozy dawać do akwarium ?

 

2. co z glonami ?

 

3. co z oświetleniem ? świecić wszystkimi świetlówkami ? 99 watt ?

 

Zdjęcie akwarium po zalaniu.

 

Kompletnie nie oddaje tego co widać na żywo, ale czego się można spodziewać po zdjęciu zrobionym telefonem ;)

 

13199416.jpg?1413638377

Edytowane przez adrianek11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. jakie nawozy dawać do akwarium ?


Po co ?

 

2. co z glonami ?


Mamy nadzieje, że się pojawią. To sama natura.

 

3. co z oświetleniem ? świecić wszystkimi świetlówkami ? 99 watt ?


30W w zupełności by wystarczyło.

 

taki miałem plan aranżacji i według mnie nie wygląda to sztucznie


Dla porównania zdjęcie z Jeziora - kapampa_8002.jpg 

Hasło - BRYŁY.

Takie łupeczki nie są ani stabilne, ani nie rozdzielają dobrze terytorium. O gustach sie nie dyskutuje, więc nie będę wspominał czy to wygląda dobrze czy nie- kwestia indywidualna, ale funkcjonalności w tej aranżacji brak.

Aranż też musi być robiony pod ryby tak, by mogły z niego korzystać odpowiednio, a co za tym idzie- zachowywać się naturalnie.
Ja bym wywalił całe te "kamienie" i wrzucił parę większych kamieni. Piaskowiec się do tego nadaje idealnie i jest tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po co ?

 

 

 

Mamy nadzieje, że się pojawią. To sama natura.

 

 

 

30W w zupełności by wystarczyło.

 

 

 

Dla porównania zdjęcie z Jeziora - kapampa_8002.jpg 

 

Hasło - BRYŁY.

 

Takie łupeczki nie są ani stabilne, ani nie rozdzielają dobrze terytorium. O gustach sie nie dyskutuje, więc nie będę wspominał czy to wygląda dobrze czy nie- kwestia indywidualna, ale funkcjonalności w tej aranżacji brak.

Aranż też musi być robiony pod ryby tak, by mogły z niego korzystać odpowiednio, a co za tym idzie- zachowywać się naturalnie.

Ja bym wywalił całe te "kamienie" i wrzucił parę większych kamieni. Piaskowiec się do tego nadaje idealnie i jest tani.

 

 

No to mnie teraz zagiąłeś ;), zmiana aranżacji to żaden problem, tylko nie widzę tego.. parę dużych kamieni i piach moim zdaniem nie wygląda, więc zostanie tak jak jest i rozumiem, że ryby mają się dobrze czuć mam nadzieję, że u mnie z tą aranżacją będą ;)

 

30 Watt starczy, ale nie wygląda dobrze, lubię mocno oświetlone zbiorniki, ale wiem, że jak będzie go za dużo to pojawią się glony, na co dzień będzie świecić T5 39 Watt

 

Dzięki za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lubię mocno oświetlone zbiorniki, ale wiem, że jak będzie go za dużo to pojawią się glony, na co dzień będzie świecić T5 39 Watt

Glony i tak się pojawią z czasem nawet przy oświetleniu 39W  i tylko się cieszyć...  Ja bym nie przesadzał z światłem ,T5 39W na to akwarium w zupełności starczy. Palenie wszystkich to proszenie się o kłopoty, nalot sinic gwarantowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu akwarium wygląda tak jak chciałem ;)

 

Do filtra doszło Azoo active filter 4 in 1

 

zdjęcie z dzisiaj ;)

 

13253348.jpg?1414084514

 

i mała aktualizacja ;) 

 

Akwarium Juwel 100x40x40 
Oświetlenie 2x30 Watt 1 godzina dziennie + 1x39 Watt 10 godzin na dobę, 
Grzałka Tetra 75 Watt 
Filtracja BioFlow 3.0 w tym gąbki i 1 L Azoo active filter 4in1 

Wystrój: 
Piasek kwarcowy 35 kg, 
Łupek ciemny 10 kg, 
Jakiś brązowy koral 5 kg, 
Lawa 2 kg, 
Muszle naturalne 10 sztuk 

Roślinność: 

Vallisneria green americana, (chciałem nurzańca olbrzymiego, ale nie mieli w sklepie, a ta odmiana miała najszersze liście icon_wink.gif ) 
Zwartka (chyba, bo wysępiłem w sklepie icon_wink.gif i nie do końca wiem co to jest.) 

Ryby: (planowane) 

Naskalniak wężogłowy - 5 sztuk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium wygląda ok. A ta zwartka to przypadkiem nie jest Microsorium Narrow Leaf? Jeżeli tak, to nie jest to roślina w którą sadzi się w podłoże. Sprawdź sobie na zdjęciach i porównaj.
I te rude skałki... ah. Mi osobiście nie pasują, ale ma się tobie podobać ;)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Fajnie, że wybrałeś tanganikę bo to rzadki biotop jednak i warto go propagować.

Wszytko oczywiście jest kwestią gustu, więc na siłę do zmian nie ma co Cię przekonywać.

Nurzańca w tanganice bardzo lubię (sam też mam :P ) więc dla mnie ok, co do tej drugiej roślinki sprawdź co to jest (jak sugerował DawW).

Jak już powiedziano na tym jak i na "tym drugim forum" na którym masz temat - byłoby super jakbyś skupił się na łupku bez tej lawy, no i dobrze żebyś zamiast jednej kupki zrobił dwie sterty po bokach żeby dać Julidochromisom możliwość podziału rewirów. Julido są dość agresywne w obronie swojego terenu i taka wspólna konstrukcja będzie doprowadzać do starć.

 

Co do filtracji ja bym sugerował więcej złoża a mnie gąbek bo filtracja mechaniczna będzie ok, ale biologiczna na pewno nie da rady.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W końcu kupiłem ryby, wybór padł na:

 

Julidochromis dickfeldi, 1 sztuka docelowo parka,

 

Altolamprologus compressiceps "Kongo White Pearl" F1, 2 sztuki docelowo parka,

 

Synodontis eupterus, 5 sztuk,

 

Księżniczki z Burundi, 5 sztuk,

 

Zdjęcia dam jak dołożę kamieni i rośliny podgonią ;)

 

Proszę o opinie na temat obsady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem ryby, wybór padł na:

 

Julidochromis dickfeldi, 1 sztuka docelowo parka,

 

Altolamprologus compressiceps "Kongo White Pearl" F1, 2 sztuki docelowo parka,

 

Synodontis eupterus, 5 sztuk,

 

Księżniczki z Burundi, 5 sztuk,

 

Zdjęcia dam jak dołożę kamieni i rośliny podgonią ;)

 

Proszę o opinie na temat obsady.

Szkoda, że nie prosiłeś o opinię ZANIM kupiłeś te ryby. Obsada fatalna niestety... :(

Alto w tej odmianie to duże ryby, za duże na ten litraż. Jak chciałeś Alto to trzeba było poszukać odmiany shell.

Księżniczki mogłyby być w tym akwarium ale same. To bardzo agresywne ryby, które w tak małym litrażu można trzymać w akwarium jednogatunkowym.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby dobierałem w zoologicznym ze sprzedawczynią która sprawiała wrażenie mega obcykanej w Tanganice, co do zachowania ryb to większy alto atakuje mniejszego do tego stopnia ze mniejszy jest caly blady i nie pokazuje się zbyt często, księżniczki bardzo odważne zwiedzają akwarium, naskalnik zajął jedno miejsce i goni jak któraś wpłynie za blisko, synodontisy bardzo żywe i często walczą ze sobą, to tyle po kilku dniach obserwacji

 

Dzisiaj dojdzie filtr wewnętrzny tetra in 600,

 

Co do przyszłej zmiany obsady to jeszcze obserwuje i myślę ;) ale na pewno zostaną synodontisy i naskalnik dojdzie do niego jeszcze jakąś samiczka, a co do naskalnika to jest to gwiazdor był na okładce jakiegoś kalendarza ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ryby dobierałem w zoologicznym ze sprzedawczynią która sprawiała wrażenie mega obcykanej w Tanganice

Sprzedawca wciśnie wszystko, nie słuchaj rad sprzedawców o ile sam się nie orientujesz na tyle dobrze by weryfikować owe "rady".

Alto prawdopodobnie zginie wskutek agresji większego osobnika. Generalnie w tanganice agresja jest dość ważnym zagadnieniem, temperament ryb tanganickich jest zwykle większy niż to widać w innych biotopach. Kupiłeś 2 alto, ale kto Ci powiedział że to para? Zasada jest taka, że albo kupujesz od hodowcy, który wie co ma i sprzedaje Ci zdeklarowaną parę albo kupujesz np 5 sztuk młodych ryb, pozwalasz się dobrać parze z nich a resztę oddajesz/odsprzedajesz.

 

 

 

Co do przyszłej zmiany obsady to jeszcze obserwuje i myślę ;) ale na pewno zostaną synodontisy i naskalnik dojdzie do niego jeszcze jakąś samiczka, a co do naskalnika to jest to gwiazdor był na okładce jakiegoś kalendarza ;)

Co do synodontisów się nie wypowiadam, nie znam tych ryb. Ale Alto są od razu do oddania. Księżniczki rozniosą Ci z czasem to akwa, więc albo oddaj je już teraz albo zachowaj tylko ten jeden gatunek a wszystkie inne do oddania.

W temacie tym jak również chyba na forum KMT ludzie Ci doradzali właściwą obsadę, mówiłeś już jaką chcesz (tam chyba same naskalniki planowałeś o ile pamiętam) i taką też obsadę bardziej doświadczeni "klepnęli"... szkoda że krzywdzisz ryby robiąc znowu po swojemu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki fajny litraż i jeszcze to zepsułeś.

http://forum.superakwarium.pl/topic/45854-tanganika-72l/

Zobacz zbiornik pod linkiem. Litraż o ile mniejszy a jaki wycinek natury można stworzyć.

Zweryfikuj co piszą koledzy, zasięgnij rady na specjalistycznym forum i pokaż na nowo zbiornik.

Edytowane przez Luna
Regulamin, 4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy, blogi i strony internetowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi alto to faktycznie nie przemyślana decyzja ;), po świętach zamawiam naskalniki.

 

układ łupków się mocno zmienił ilość kryjówek się podwoiła, ale mam w planach dorzucić jeszcze trochę bo w górnej części akwarium jest trochę pustawo :)

 

doszedł filtr tetra in 600, z preparatów wlałem azoo plus supreme bioguard i vitamins, kupiłem i zrobiłem również testy

 

PH 8,

KH 9,

GH 15,

NO2 1 mg/l,

NO3 25 mg/l,

 

jak do jutra nie spadnie NO2 i NO3 podmienić część wody ? (chyba pośpieszyłem się z wpuszczeniem ryb :( ) z tego co wyczytałem pojawiły się u mnie pierwotniaki (mętna woda).

 

Co do obsady tak jak pisałem trochę się zmieni po części chciałem sprawdzić które bardziej mi pasują, jak wszystko dopnę na ostatni guzik zrobię foty i obszerniejszą aktualizację, dzięki za odpowiedzi wszystkim, no może oprócz emio_ck ;)

Edytowane przez adrianek11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Trochę zaniedbałem temat, ale tanganiki już dawno nie ma :) po chyba dwóch tygodniach od ostatniego posta, sprzedałem wszystkie ryby oprócz 4 demonów (synodontis emperus) :) 4 bo jeden padł przez przekarmienie pod moją nieobecność.

 

ostatnie zdjęcie jakie mam, jeszcze z księżniczkami, losy tej 160-tki w innym temacie ;)

post-20329-0-55962100-1436292113_thumb.jpg

post-20329-0-75287400-1436292123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...