Skocz do zawartości

112-litrowe marzenie o neonach Innesa


nówka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Zostałam dziś posiadaczką akwarium o wymiarach 80x35x40cm - klasyczne 112l. 
Grzałka aquael 100W, filtr aquaszut turbo (planuję za jakiś czas wymienić na coś lepszego, póki co musi zostać), klasyczne oświetlenie dla takiego zbiornika - 2x18W co daje 0,32 W/l. 
Stoi i czeka na zalanie. 
Woda - kranówa (ph 7,6, gh 18, kh 13), mam dostęp do ro. 
Na dnie piasek, w środku korzenie, gałęzie, kokosy, roślin na początek niewiele, cieniolubne. Kusi mnie generalnie lekka herbatka, ale nie zdecydowałam ostatecznie. 
Jutro zalewam, i mam kilka pytań: 
1. Czy jest sens robić na dzień dobry idealne, naturalne warunki dla ryb, skoro w zoologu żyją w kranówce? Czy lepiej schodzić z parametrów powoli, wykorzystując cotygodniowe podmiany? 
2. Czytałam o cyklu azotowym, ale wolę się upewnić. Po ilu dniach od zalania wrzucić pożywkę bakteriom? Kiedy mierzyć NO2? Następnego dnia? Co ile dni? 
3. Kogo dobrać do towarzystwa neonom Innesa? Jakaś rybka na dno i coś większego w toń co dobrze się będzie czuło w kwaśnej, miękkiej i chłodnej wodzie. I w jakich ilościach? 
4. Jaką temp ustawić zaproponowanej obsadzie? 
Dziękuję z góry za cierpliwość, wszystkie odpowiedzi i uprzedzam, że będą kolejne pytania icon_smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

 

 

2. Czytałam o cyklu azotowym, ale wolę się upewnić. Po ilu dniach od zalania wrzucić pożywkę bakteriom? Kiedy mierzyć NO2? Następnego dnia? Co ile dni?

Odrobinę karmy możesz wrzucić od razu po zalaniu i potem np co 3 dni małą szczyptę. Bakterie tak czy inaczej zaczną się namnażać, ta pożywka to tylko taki dodatek dla przyspieszenia sprawy :)

Pierwsze pomiary to najwcześniej po tygodniu od zalania (tak dla orientacji),a potem można co 4 dni sprawdzać jak się zmieniają.

 

 

 

1. Czy jest sens robić na dzień dobry idealne, naturalne warunki dla ryb, skoro w zoologu żyją w kranówce? Czy lepiej schodzić z parametrów powoli, wykorzystując cotygodniowe podmiany?

Możesz spokojnie ustawić parametry na właściwym poziomie od razu. Ważne tylko żeby przeprowadzać wolną, stopniową aklimatyzację kupionych ryb przed wpuszczeniem do akwarium - powiedzmy 3-4 godziny w jakimś naczyniu, najlepiej z napowietrzaniem, dolewać co 30-40 minut pół szklanki wody z akwarium (zakładając, że na starcie masz ilość wody ze standardowego woreczka sklepowego).

 

 

 

3. Kogo dobrać do towarzystwa neonom Innesa? Jakaś rybka na dno i coś większego w toń co dobrze się będzie czuło w kwaśnej, miękkiej i chłodnej wodzie. I w jakich ilościach?

Możesz pomyśleć o parce/haremiku jakichś pielęgniczek, np parka Apistogramma borelli (ale wtedy odpada herbatka) lub tradycyjne kakadu (w układzie 1+2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

3. Kogo dobrać do towarzystwa neonom Innesa? Jakaś rybka na dno i coś większego w toń co dobrze się będzie czuło w kwaśnej, miękkiej i chłodnej wodzie. I w jakich ilościach?

Skoro masz piasek (za co duży plus) możesz spokojnie dać jakieś stado kirysków :) Polecam je bo to bardzo pocieszne rybki :) Co do "czegoś większego" to może rzeczywiście jakieś apisto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z powodzeniem trzymałam zarówno borelli jak i ramirezy z neonami w tem 25 stopni. Jest to teoretycznie górna temp dla neonów i dolna dla ramirezów. Niestety dowiedziałam się o tym po dłuższym czasie, kiedy moje apisto były już w dość sędziwym wieku (niestety to rybki dość krótko żyjące) ale mimo tego nie zauważyłam aby był z tym jakikolwiek problem. Rybki regularnie odbywały tarło, były pięknie wybarwione, żywe jak iskierki. Neony żyją do dziś.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 witam 

Ja bym nie ryzykował z kranówą .  Lepiej doprowadzić ją do odpowiednich parametrów

Życzę powodzenia                                         mati199

 

 


3. Kogo dobrać do towarzystwa neonom Innesa? Jakaś rybka na dno i coś większego w toń co dobrze się będzie czuło w kwaśnej, miękkiej i chłodnej wodzie. I w jakich ilościach? 

 

kiryski spiżowe,lamparcie,panda,zbrojniki niebieskie, guraminy mozaikowe,brzanki rekinie,cierniooczki, gupiki, krewetki filtrujące,razbory klinowe

dobry wybór sprawdziłem na własnej skórze, polecam :razz:

 

A ja polecam poczytać o tych rybach. Za kolejne pisanie takich głupot dostaniesz osta.  /splend

Edytowane przez splend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niestety to rybki dość krótko żyjące


Jak dla mnie 3-4 lata to nie jest krótko :). Zwłaszcza, że znane są przypadki Apisto, które żyły nawet i 5 lat.


Ryby będą odbywać tarło nawet w najgorszych warunkach- chęć przetrwania.
Czy miały dobre warunki da się stwierdzić po wynikach hodowlanych. 



Do Innesek dobre będą i Borelki, jak i Trifasciaty.
Oczywiście wybierz jeden gatunek.

Corydoras paleatus jest świetnym "dennym" uzupełnieniem :).



Lekka herbata w akwarium jest jak najbardziej wskazana.  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski - to prawda bardzo pocieszne. Ale albo źle czytałem albo nie ma - ile tych neonów ma być/jest?? Najlepiej prezentują się w "przyciemnionej" wodzie - i raczej nie kranówce ( no chyba że ma się jakieś "miękkie" źródło).

Jeszcze nie ma, zbiornik dojrzewa, chciałabym z 10-14, dopytam was o to :-)

Woda lekko zabarwiona, w 80% ro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane, 25l kranówki, reszta ro. Na dnie piach, 2 korzenie, gałęzie wierzby tej kręconej, kokosy (wszystko wygotowane w wodzie z solą, potem w czystej wodzie, potem moczone - woda kilka razy wymieniona). 
Z rośllin nurzaniec, kryptokoryna i anubias, po kilka sztuk, ale malutkie, bo kupiłam z przycinki, cośtam jeszcze dokupię i dosadzę. No i mech na ten korzeń po prawej kupię, to może zasłoni filtr. 

Mam za to problem z grzałką - ustawiłam na 24 st, nagrzała do 26 i grzała dalej :/ ustawiłam na 19 i nadal dioda świeciła. Wyłączyłam całkiem. Może wiecie czemu tak się dzieje. 

Wygląda to tak jak na zdjęciu - absolutnie niedoskonałe, ale zamysł mi się podoba. Wszelkie rady co można poprawić mile widziane. Dojdą na pewno suche liście i szyszki olchy albo ich wywar w celu uzyskania koloru lekkiej herbaty. 

 

i6H87P.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie start jak najbardziej na tak ;) Duży plus za piasek (kiryski i/lub apisto będą szczęśliwe).

Elementy drewniane są w porządku, powinny robić niezły klimat jak się wszystko zazieleni.

Roślin mało, ale sama już to wiesz ;) Dosadź coś, ludzie oddają z przycinek całą masę roślin.

Kokos daj od razu z tyłu żeby potem był ukryty jak rośliny bujną.

Jedna ważna uwaga - z tego co widzę anubiasa masz posadzonego w podłożu a to błąd! Tego typu rośliny przywiązuje się do korzeni lub kamieni, z czasem ich kłącza same się oplatają i roślina już sama się trzyma. Anubias posadzony w piasku zgnije szybko - popraw to jak najszybciej.

Powodzenia w dalszym rozwoju baniaczka - chętnie zajrzę tu czasem zobaczyć jak postępy ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie start jak najbardziej na tak ;) Duży plus za piasek (kiryski i/lub apisto będą szczęśliwe).

Elementy drewniane są w porządku, powinny robić niezły klimat jak się wszystko zazieleni.

Roślin mało, ale sama już to wiesz ;) Dosadź coś, ludzie oddają z przycinek całą masę roślin.

Kokos daj od razu z tyłu żeby potem był ukryty jak rośliny bujną.

Jedna ważna uwaga - z tego co widzę anubiasa masz posadzonego w podłożu a to błąd! Tego typu rośliny przywiązuje się do korzeni lub kamieni, z czasem ich kłącza same się oplatają i roślina już sama się trzyma. Anubias posadzony w piasku zgnije szybko - popraw to jak najszybciej.

Powodzenia w dalszym rozwoju baniaczka - chętnie zajrzę tu czasem zobaczyć jak postępy ;)

Dzięki za rady.

O rybach czytałam dużo, o roślinach mniej i wyszło szydło z worka :/ Jak to przymocować? Nicią przywiązać? Mogę wyżej, np. na tym korzeniu po prawej, żeby zasłoniły filtr, czy przy podłożu?

Roślin na pewno będzie więcej, dojdą suche liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...