Skocz do zawartości

Klejenie akwarium metody łączenia


DamianChen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

 

Jest to mój pierwszy wpis i pewnie nie ostatni.

Jako młody miałem akwarium 60 litrowe, ale przez różne ograniczenia i czynniki mało się tam działo.

Ostatnie lata nie miałem zbiornika i wreszcie jest miejsce i czas na akwarium.

Sytuacja jest niestety taka, że będę cieszył się tym zbiornikiem troszkę ponad dwa lata ponieważ będzie kolejna przeprowadzka. Za te dwa lata oddam je w dobre ręce lub sprzedam.

Szukałem jakiś czas akwarium używane, ale już mnie to zmęczyło. Ciężko trafić na okazję, a jak już coś jest to za chwilę nie ma. Postanowiłem, że zakupię szkoło u szklarza i skleję akwarium samemu.
Tak wiem, że zaraz profesionaliści powiedzą, że tak się nie da, że się rozszczelni itp. Ja mimo wszystko chcę spróbować. Zanim zacznę postanowiłem poradzić się was.

 

Wymiary akwarium 120x40x40

 

PYTANIE !

 

Obejrzałem na youtube parę nagrań i nie zawsze widać jak umocować szkło. Widzę, że są trzy metody i zastanawiam się która jest bezpieczniejsza ? Aha, dodam, że biorę pod uwagę szkło 8mm lub 10mm.

Metoda pierwsza: szkło tylnie, przednie i boczne kleimy razem ustawiając je na szybie dolnej. Czyli wszystie scianki za podpore mają dolne szklo.

Metoda druga: boczne scianki sa ustawione na dolnej a przednia i tylna sa klejone bokiem ustawiając je dookoła dolnej szyby.

Metoda trzecia: wszystkie scianki czyli tył, przód i boki są klejone z boku szyby dolnej, dostawiane po bokach, żadna z scianek nie siedzi na dolnej szybie.

 

Szperając w google znalazłem również metodę klejenia na konty otwarte z sylikonem na zewnątrz akwarium, ale nie podoba mi się ten pomysł.

Proszę was bardzo o pomoc. Sprawdziłem 27 stron działu Zrób to Sam i nie znalazłem dokładnej odpowiedzi na mój problem.

 

Dzięki

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Metoda trzecia: wszystkie scianki czyli tył, przód i boki są klejone z boku szyby dolnej, dostawiane po bokach, żadna z scianek nie siedzi na dolnej szybie.


Najlepsze, najłatwiejsze i najrozsądniejsze rozwiązanie.

 

Aha, dodam, że biorę pod uwagę szkło 8mm lub 10mm.


8mka starczy + wzmocnienia poprzeczne.

Tylko tyle chciałeś wiedzieć, czy masz jeszcze jakieś konkretne pytania ? :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie zamówić dolną szybę 10mm a resztę 8mm. 

 

Tak, mam jeszcze jedno, troszkę głupie pytanie. Mieszkam w Chinach i jak niedawno malowałem mieszkanie i chciałem kupić rozpuszczalnik w sklepie z farbami to nie wiedzieli o czym mówię.

Tak samo nie znajdę spirytusu. Zastanawiam się czy mógłbym oczyścić szkło przed sylikonwaniem przy użytku płynu do mycia okien lub po prostu czystej wódki.

 

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem i doszedłem do wniosku, że chyba lepiej będzie postawić wszystkie szyby na dolnej.

Może źle myślę, ale te scianki będą chyba stać pewniej mając za podstawę dolną szybę. W innym przypadku przy przenoszeniu lub gdyby była wystawała któraś szyba poza szafkę (przy klejeniu bocznym) czy by nie było dużego parcia na silikon ?
Bardzo by mi pomogło gdyby inni użytkownicy podzielili się swoją opinią. Uzytkowanik Pley napewno wie o czym mówi, postawił już więcej postów na tym forum niż było odcinków Mody na sukes :-)) ale w sobotę prawdopodobnie udam się do szklarza i jak już mi potnie szkło to nie będzie odwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następna sprawa to nie tylko siły a sam silikon.

Silikon jest bardziej wytrzymalszy na rozciąganie niż na ścinanie.

W trzecim przykładzie wszystkie siły będą działały na silikon rozciągająco co będzie o wiele bezpieczniejsze.

I dłuższe boki akwarium mają być na zewnątrz a te krótsze w środku.

Z akwarium do przenoszenia będziesz i tak spuszczał wodę, bo szkoda kręgosłupa...

A przecież dłużej stoi zalane, niż jak się je przenosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm. Sprawdziłem wszystkie posty i nie widziałem wcześniej tego zdjęcia. To dużo tłumaczy.

Pewnie wcześniej ta grafika nie wyświetliła mi się. Ma to związek z pewnymi ograniczeniami w Chinach :-(

 

Właściwie zacząłem szukanie po angielsku co było bezsensu. No, ale znalazłem ten temat
http://www.marineaquariumsa.com/anything-diy-related/35014-aquarium-glass-arrangement-types.html

Wariant B, czyli ten przez was od początku sugerowany jest najbardziej popierany.

 

To jeszcze raz dziękuję wszystkim i zamawiam szkło  :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...