Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium [54L]


Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieję,że nie masz na myśli ozdób typu zatopiony statek lub jakieś ruiny?Bo inaczej Twoje akwarium może trafić Tutaj.

Roślinki,korzeń jakiś kokos.Ułóż to wszystko w trakcie  zalewania.

Nie martw się. To nie będą statki itp ;)

Planowałem kupić właśnie korzeń i połówkę (ew. cały) kokosa.

 

A nie mogę ich dołożyć później już po zalaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak posadzić taki mech na korzeniu?

 

W bardzo prosty sposób:musisz najpierw ułożyć sobie aranż kamieni - korzeni na sucho,tak jak będzie Tobie pasowało,potem tam gdzie będziesz widział mech, czyli gdzie będzie Twoim zdaniem najlepiej pasował,układasz i związujesz nicią akwarystyczną lub żyłką wędkarską,czekasz parę tygodni aż mech zacznie się rozrastać i wtedy zdejmujesz żyłkę,gdzieś czytałem że nici akwarystyczne ponoć same się rozpuszczą.

Nie zapomnij o nawozach,jakiś węgiel w płynie i potas na początek

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj odebrałem akwa z resztą elementów.

Zostało mi kupić piasek, ziemię, rośliny i korzenie.

 

Jak wypakowałem z pudełka filtr, to przeraziła mnie jego wielkość :/

Zastanawiam się czy nie wymienić go na jakiś mniejszy, bo przy tym akwa musi odstawać jakieś 10cm od ściany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi być dobrany do pojemności akwarium, a nawet zaleca się kupić o większej mocy.

Ja polecam filtry kubełkowe i zdania nie zmienie. Wiem,że są droższe ale naprawde warto dołożyć,filtr to serce akwarium. Swojego JBLa nie oddałabym za żadne skarby-cichutki, mega łatwy w obsłudze i czyszczeniu,  deszczownica = świetnie napowietrza, no i nie zajmuje miejsca w akwarium ;) Do Twojego akwarium wystarczyłby e401.

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem możliwości, aby pozwolić sobie na kubełkowy ze względu na brak miejsca oraz na jego koszt. Może kiedyś sobie go sprezentuję ;)

 

Tymczasem poustawiałem wszystko, wyciąłem dziurę w pokrywie i wygląda to nie najgorzej :)

 

Czy ktoś kupował rośliny w Kakadu?

Chciałbym w weekend ogarnąć temat do końca a innych sklepów w pobliżu nie mam :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepu nie znam ale jeśli chodzi o kupowanie roślin to polecam od jakiegoś akwarysty z przycinki. Może tutaj na forum ktoś oferuje (popytaj) albo na allegro-tylko sprawdź komentarze i kup od kogoś kto dobrze pakuje,żebyś zamiast roślin nie dostał roślinnej miazgi. Takie rośliny są od kogoś z akwarium, kto przeważnie ma akwaria holenderskie i się hodowlą roślin zajmuje-nie sztucznie i masowo pędzone nawozami ze sklepu. Cena nieporównywalnie niższa, większy wybór,  znacznie szybciej się przyjmują i lepiej rosną niż te ze sklepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny w sklepach zawsze wyglądają nieźle, a nawet pięknie. Problem zaczyna się po tygodniu-dwóch , kiedy nagle okazuje się, że w twoim akwarium nie ma takiego nawożenia, w takich dawkach jak otrzymywały w sklepach. U mnie niestety jak zaczynałam z 4 sklepowych przyjęła się jedna i rosła bardzo marnie, myślałam,że coś jest nie tak z moim akwarium mimo,że nawoziłam już solami. Rośliny które kupiłam z przycinki bezpośrednio od hodowcy z akwarium przyjęły się praktycznie od razu i rosną do dziś. Nie wiem czy to jest reguła, u mnie tak było ale może u Ciebie będzie inaczej :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki mam z Laboratorium Kultur Tkankowych, które podobno ma dobre opinie i z tego co zapewniał mnie sklep, to pudełeczka nie stoją u nich długo.

 

Tak czy inaczej w tym tygodniu muszę znaleźć chwilę na złożenie wszystkiego do kupy i wtedy zobaczymy.

 

Jakoś teraz pojawiły się u mnie obawy co do ziemi jako podłoża.

Czy nie zanieczyści mi ona za bardzo wody?

Edytowane przez dudekd55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki mam z Laboratorium Kultur Tkankowych, które podobno ma dobre opinie i z tego co zapewniał mnie sklep, to pudełeczka nie stoją u nich długo.

 

Tak czy inaczej w tym tygodniu muszę znaleźć chwilę na złożenie wszystkiego do kupy i wtedy zobaczymy.

 

Jakoś teraz pojawiły się u mnie obawy co do ziemi jako podłoża.

Czy nie zanieczyści mi ona za bardzo wody?

Nie, ziemia jest pod kamieniami i nie będzie pływała po akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje warstw to raczej odwrotne bym dał.

Tylko pytanie: jakie rośliny zamierzasz sadzić? I czy jesteś gotowy na testy i sole?

Bo obawiam się, że jak na pierwsze akwarium ziemia to dość ryzykowny sposób. Możesz po prostu nie ogarnąć, zasypie Cię glonami i zamiast przyjemności z posiadania akwarium będą tylko stresy i nerwy.

Bezpieczniej jest dać piasek z kulkami g-t pod korzenie, do tego nawożenie węglem i makro (jak stosujesz wodę kranową, bez ro, to mikro w zasadzie może być niepotrzebne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to posiadanie ziemi w akwa nie jest takie straszne i w sumie dlatego zdecydowałem się na taką opcję.

Tak czy inaczej nim wpuszczę rybki to minie jakiś czas (3-4tyg) i zobaczę jak przez ten okres będzie "funkcjonować" akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...