Skocz do zawartości

Tetra Aquasafe


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można ten preparat używać, gdy ryby są w zbiorniku. To uzdatniacz do wody, nie lek. Pytanie tylko, czy jest to konieczne? Neutralizować chlor można odstawiając wodę do podmian na 24 godziny w jakimś dużym wiadrze np.

Natomiast środek ten jest świetny w przypadku uszkodzenia w jakikolwiek sposób naskórka u ryb (martwica płetw, otarcia, pozostałości po wrzodach, wypryskach itp.) Świetnie łagodzi takie uszkodzenia i w widoczny sposób przyspiesza regenerację tkanek. Osobiście sprawdzałam, niejeden raz. Dlatego też bardzo przydaje się po chorobie, podczas rekonwalescencji.

I w tym celu jedynie pozostawiłabym ten środek w swoim wyposażeniu akwarystycznym. Do podmian - to niepotrzebne wlewanie chemii do zbiornika.

Ale to każdego osobisty wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mętną wodę i wyczytałem że dzięki niemu szybko sie jej pozbędę

Nie, stanek 1983 nie pozbędziesz się.

Musisz usuwać/likwidować przyczyny a nie skutki. Będziesz miał taką wodę choć byś nie wiem co tam lał, dopóki nie usuniesz przyczyny powstawania zmętnienia ;-) .

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba ktoś cię prowadził w błąd, albo pomyliłeś preparaty. Na zmętnienie to TETRA Aqua Crystal Water.

Ale tak jak powyżej napisano szukaj przyczyny, a nie tylko likwiduj skutki.

Zmętnienie zwykle spowodowane jest niedojrzałością zbiornika, czyli masz zbyt świeżą wodę w której nie ma wystarczającej ilości pożytecznych bakterii oczyszczających wodę.

Najczęściej przyczyną jest czyszczenie filtra w wodzie kranowej, podmienianie zbyt dużych ilości wody na raz (ponad 50%) lub ciągłe wymienianie wody w całości na świeżą.

Ale opisz swój zbiornik od podstaw a na pewno doradzimy ci co zrobić, żeby woda w nim była czysta jak kryształ, bez środków chemicznych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 80 l, filtr póki co hanza z zamontowaną deszczownią, napowietrzacz, skład rybek w 1 poście..... co mam jeszcze napisać...... ok czyściłem fitr pod kranówą, woda póki co biała, planuję jej wymianę 20 %, póki co brak możliwości sprawdzenia PH i innych czynników. nie mam pojęcia jak się pozbyć mętnej wody....... nie mam póki co gdzie odłowić rybek, by zrobić je na nowo.

 

Na forum wymagana jest dbałość o pisownię.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż się woda wyklaruje... I tyle z tego co czytam to świeżo zalany zbiornik normalka.

 

Czyżby...? Pamiętam swój zbiornik jak był świeżo zalany,nie zauważyłem zbyt wielkiego zmętnienia,tylko jak patrzyłem z boku widziałem lekką mgiełkę.

Wszystko zależy od jakości wody.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ok czyściłem fitr pod kranówą, woda póki co biała, planuję jej wymianę 20 %

Filtr płucze się w wodzie spuszczonej z akwarium i tylko wtedy jak jego przepływ spadnie.

Rozwalona biologia, zarybione niedojrzałe akwarium, cykl azotowy szaleje...

 

 

 

Czyżby...?

Tak. Każde akwarium jest inne.

 

 

Wszystko zależy od jakości wody.

No jakość wody w tym akwarium akurat nie jest dobra (bo akwarium nie dojrzało i jest w nim pełno amoniaku, azotynów i azotanów), bakterie mają niezłą pożywkę, pierwotniaki też, więc tu się z Tobą zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć kawałek oczyszczonego/obranego ze "skóry" korzenia chrzanu wielkości Twojego palca wskazującego.

Na pewno za bardzo nie pomoże na Twoją mętną wodę ale poczujesz się lepiej bo będziesz miał świadomość, że coś zrobiłeś prostego i nie wymagającego cierpliwości, skoro informacje i podpowiedzi z poprzedniego tematu nie rozjaśniły nic z tych mrocznych zakamarków tajemnej wiedzy jaką jest chemia wody w akwarium.

 

Nie masz żywych roślin które są płucami i zarazem filtrem bo pożerają NO3 i inne związki w baniakach, nie masz za dużego filtru który by te szkodliwe związki rozkładał z zastraszającym tempie na mniej szkodliwe związki, nie masz też filtra denitryfikacyjnego który by rozkładał związki NO3 na pierwiastki N i O i uwalniał je go atmosfery. Można powiedzieć, że dzięki Tobie Twoje zwierzaki pluskają się we własnych fekaliach no ale jako przedstawiciel Homo sapiens musisz być tego świadomy.

 

Porady dostałeś w poprzednim założonym temacie, tu na szybko możesz spróbować dodać kilka garści rogatka lub innych szybko rosnących roślin. Wzmocnij filtrację drugim filtrem, wywal muszle i inne dziwadła które zatwardzają wodę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to poradźcie co mam robić, by pozbyć się mętnej wody. Poczekać czy np. za 3 dni wymienić 20 % z tym aquasafe?

 

Poczekać. Ale nie 3 dni, tylko 2-3 tygodnie. Nie miałeś cierpliwości czekać aż woda dojrzeje przed wpuszczeniem ryb, to teraz będziesz musiał przez "chwilę" patrzeć na mętną wodę ;)

Jedynie co koniecznie musisz robić przez ten czas to mierzyć poziom azotynów - a więc kupno testu na NO2 cię czeka.

Poziom na pewno skoczy, bo musi się zamknąć cykl azotowy, więc nie ma co oczekiwać, że będziesz miał cały czas wynik 0,0 (a taki powinien być normalnie)

Jeśli jednak test pokaże powyżej 0,5 trzeba podmieniać wodę, bo to już poziom na dłuższą metę trujący.

 

Jest jeden sprawdzony sposób, żeby na drugi dzień mieć klarowną wodę, bez chemii :)

Znajomy akwarysta :D  Można poprosić o syfek z gąbki jego filtra. Czyli woreczek na ryby, wlewasz wodę z jego akwarium, płuczesz w niej gąbkę z jego filtra, wlewasz to do swojego akwarium. Woda będzie syfiata i to trzeba przecierpieć, ale w ten sposób zaszczepisz swój filtr florą bakteryjną i na drugi dzień (w zależności od tego jak dużo tego syfku dostaniesz) woda jest kryształ (ewentualnie po 2-3 dniach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeden sprawdzony sposób, żeby na drugi dzień mieć klarowną wodę, bez chemii :)

Znajomy akwarysta :D  Można poprosić o syfek z gąbki jego filtra. Czyli woreczek na ryby, wlewasz wodę z jego akwarium, płuczesz w niej gąbkę z jego filtra, wlewasz to do swojego akwarium. Woda będzie syfiata i to trzeba przecierpieć, ale w ten sposób zaszczepisz swój filtr florą bakteryjną i na drugi dzień (w zależności od tego jak dużo tego syfku dostaniesz) woda jest kryształ (ewentualnie po 2-3 dniach)

 

 

Pomysł wydaje mi się nieco ryzykowny... Można przy okazji przywlec jakieś choróbsko do swojego zbiornika :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajomy akwarysta jest uczciwy, to nie da ze swojego zbiornika nic, jeśli ma tam (lub miał) chorobę.

Ryzyko jest zawsze, jak cokolwiek dajemy nowego do swojego akwarium, czy to ze sklepu, czy od znajomego akwarysty.

Pomysł jest sprawdzony, bo w taki sposób pomogłam mojej znajomej, dostała syfek z mojego akwariowego filtra. Tylko, że ja miałam pewność, że akwarium mam wolne od choróbsk ;)

Nikogo nie zmuszam do wypróbowywania metody, ale jak jest taka możliwość... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...