Skocz do zawartości

Przygotowanie do restartu...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do restartu akwarium.

Myślę zabrać się za to w połowie przyszłego tygodnia. Na ta chwilę uzależnione to jest od przyjazdu roślinek.

 

Napiszę Wam co mam w planach, a jak znajdziecie jakieś błędy to mnie poprawcie.

 

Welonka zamieszkała u mnie pójdzie do nowego 200 l lokum u znajomych.

Roślinki mam zaatakowane okrzemkami więc wiele ze starego akwarium nie wyjmę, jedynie co to może jedną czy dwie sadzonki Cryptocoryny. Korzeń mam zamiar trochę obciąć i dokładnie wyczyścić, bo okrzemki go obsiadły. Nie potrzeba mi szybkiego dojrzewania akwarium. Dlatego zastanawiam się czy zostawiać wodę z aktualnego zbiornika. Jej parametrów nie znam. w wodzie z akwarium chyba wyczyszczę korzeń i filtr a po restarcie zaleje nową wodę. Nie wiem czy dobrze kombinuje. Poradźcie coś.

 

Stare podłoże idzie do ogrodu :)

 

Po restarcie korzeń mam zamiar obsadzić mchem. Na podłoże 3 cm warstwa ziemi ogrodowej, Płukanej. Na to piasku 5 cm. Takiego http://allegro.pl/aquawild-quartz-sand-ss-0-25mm-1kg-bialy-piasek-i4129338097.html

 

Litraż 45 l

Światło będzie: T8 14W 6500K + T5 8W 8500K.

Filtracja bez zmian Tetra Tec in 400

Temperatura 24-25 stopni.

 

Mam dylemat jakie roślinki.

Akwarium ma 30 cm wysokości więc nic specjalnie wysokiego nie dam.

 

Podobają mi się następujące:

Anubias nan na korzeniu

Echinodorus magdalenis

Echinodorus tenellus

Heteranthera zosterifolia

Hydrocotyle sp. Japan

Hygrophilia difformis

Limnophilia aromatica

Ludwigia repens

Pogostemon helferi

Staurogyne repens

 

Na połowie akwarium chciałabym trawniczek a na drugiej połowie zostaje czysty piasek.

 

Obsada docelowo jak parametry pozwolą.

Neonki

Kiryski panda

Krewetki

 

Easy carbo mam podawać zaraz po zalaniu.

W dalszej perspektywie Nawożenie solami.

 

Wiem że to kiedy zrobię pierwsza podmianę wody zależy od tego czy wleje kranówe/odstaną/starą wodę.

 

Proszę o opinie. Każda sugestia, komentarz i opinia mile widziana.

Edytowane przez pinula30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę jak najbardziej możesz użyć ze starego akwarium. Najważniejsze są złoża których nie ruszaj przy restarcie, sama wymiana podłoża zachwieje równowagę i spora część bakterii zginie.

Nie widzę litrażu zbiornika żeby móc ocenić czy światła starczy dla tych roślin. Na początek zapomnij o większości, nie lubią niedojrzałego akwarium i najpewniej zgniją. Obsadź akwarium gatunkiem szybko rosnącym a z czasem wymienisz stopniowo na wybrane rośliny. 

Podczas dojrzewania lanie easy carbo zmniejszy ilość glonów ale też opóźni samo dojrzewanie. Koniecznie zakup testy przed rozpoczęciem nawożenia solami. Przy 30 cm akwa za dużo tego podłoża 2 cm ziemi i 3 piasku wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność 45 l. Już edytowałam post główny.

Testy jadą. będą na pewno wcześniej niż rośliny,

A jak bym z ziemią pomieszała aktualny substrat, nie czyściła filtra i wlała połowę starej wody to te rośliny miały by szanse przeżyć? Bo samo przesadzanie, jak będą już ryby to wolałabym ograniczyć do minimum.

Edytowane przez pinula30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dadzą radę. Sadź tak jak mają docelowo rosnąć, wystarczy im jednorazowe przesadzanie do ewentualnego odchorowania.

Węgiel podawaj, rośliny muszą się z czegoś odbudować.

 

Dadzą radę w całkowicie nowym akwarium, czy zastosować świeżą wodę.

 

Która opcja lepsza w przypadku gdy nie zależy mi na szybkim wpuszczeniu ryb i akwarium spokojnie może miesiąc dojrzewać??

Użycie kranowej odstanej wody do wyczyszczonego filtra, czy użyc starej wody i nie czyścic filtra? W wodzie okrzemki i parametry nie znane, niczym nie nawożone, podmiany co tydzień ok 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuścił bym sobie ten piasek a zastosował ten:

 

attachicon.gifpiasek.JPG

 

10 zł za 20 kg, wygląda w akwarium o wiele naturalniej niż ten z aukcji.

A gdzie taki kopić?? W jakimś konkretnym markecie. Czy tutaj chodzi o barwę?? żeby była bardziej żółta a nie taka biała?? Cena taka istotna nie jest, ilośc też bo jak kupie za dużo to dziecku do piaskownicy wsypię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz użyć świeżej wody, ważne tylko aby była odstana, bo zimna i nachlorowaną to jednak można rośliny wysłać "na tamten świat".

Ten piasek z marketu budowlanego jest bardzo jasny. Ja sam zdecydowałem się na piasek firmy Sobex, jest trochę ciemniejszy i ma bardziej zróżnicowaną granulację. Ale oba to sprawdzone produkty nie wpływające na parametry wody (co będzie później przydatne przy obsadzie). No i będzie dużo tańszy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie taki kopić?? W jakimś konkretnym markecie. Czy tutaj chodzi o barwę?? żeby była bardziej żółta a nie taka biała?? Cena taka istotna nie jest, ilośc też bo jak kupie za dużo to dziecku do piaskownicy wsypię.

 

Zapomniałem napisać ale już edytowałem mój post. Piasek ten można dostać w Obi, Leroy Merlin a także w Castoramie, chociaż tam jest już troszkę inny. Chodzi właśnie o barwę i frakcję tego piasku. Naprawdę o wiele lepszy niż ten z aukcji. Piasku firmy Sobex nigdy nie miałem więc nie moge sie na jego temat wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie kranowej odstanej wody do wyczyszczonego filtra, czy użyc starej wody i nie czyścic filtra?

 

Opcja druga, z dojrzewaniem nie chodzi tylko o ryby, ale też np o okrzemki i inne glony, które lubią niedojrzałe i nie ustabilizowane akwaria.

Ze starą wodą i dojrzałym fitrem szybciej wszytsko dojdzie do siebie.

Jeżeli jeszcze przez miesiąc nie będziesz miała ryb, a nowe będą wymagały innych parametrów wody, będziesz miała jeszcze czas, żeby je zmienić (parametry wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zauważyłam na szybach w akwarium wypławki. Czy w związku z tym przy restarcie używać wody ze starego akwarium i nie czyścic filtrów?

W związku z okrzemkami i waszymi radami, żeby nie zaburzać równowagi biologicznej akwarium ostatnimi czasy podmieniam mniej wody i filtra nie czyściłam od 3 tyg.  To może być przyczyna?? No i od ok 3 tygodni jest mocniejsze światło. Rośliny wzięły się do życia, Cryptocoryna wypuszcza nowe listki a Bacopa na czubkach też wypuszcza i od ziemi też zauważyłam. Pojawiły się też glony, ale to nie dziwne bo więcej światła, rośliny niczym nie nawożone, mało roślin.

 

Co radzicie z tą wodą?

Edytowane przez pinula30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj starą, wypławki są elementem każdego akwarium, nawet jak weźmiesz nową wodę to i tak się pojawią.

Zawsze są, często w mniejszej ilości (nie widzimy ich) , no i w większej jak teraz u Ciebie.

Z czasem ich ilość zacznie się zmniejszać i będą niezauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile taka woda może. Jak akwarium zlikwiduje jutro i spuszczę wodę do wiader.  a rośliny przyjadą mi we wtorek/środa to może stać do tego czasu bez światła gdzieś? czy ewentualnie filtr włączać?

 

W poniedziałek nie mam czasu na czyszczenie akwarium, bo cały dzień jestem sama z dzieckiem, a muszę do umyć dokładnie. dlatego chce to zrobić w sobotę żeby  na wtorek było gotowe.

Przy okazji przyszły mi testy dzisiaj więc w ramach próby przetestowałam kranówę i wode z akwarium. Oto wyniki:

KRANÓWA:
pH 8
KH 20
NO2 <0,01
No3 1

Fe 0


WODA Z AKWARIUM:
pH 8,5

KH 14

NO2 0,025

NO3 5

Fe 0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...