Jump to content

Wkłady do filtra RO


Nemo7
 Share

Recommended Posts

Czy wkłady do filtrów w linkach są takie same ? Jeżeli nie to jak wyglądają do tego drugiego ? Chodzi mi m.in. o kształt i ceny ewentualnej wymiany wkładu sendymencyjnego i węglowego.
Pytam bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem sprzedawcę.

http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122

http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-100-GPD-OSMONICS/133

Edited by Nemo7
Link to comment
Share on other sites

W przypadku tego drugiego wkłady to standardowe do korpusów 10". W sumie chyba jest to tańsze rozwiązanie, komplet znajdziesz już za jakieś 15 zł.

Przy tym pierwszym kupujesz gotowe, ważne żeby końcówki pasowały (wydaje mi się, że występują w wersji z gwintem i bez). Dwa wkłady to koszt ok 20-25 zł.

Link to comment
Share on other sites

Sprawa wygląda tak, wziąłem ten http://allegro.pl/filtr-odwrocona-osmoza-akwarystyczna-75-gpd-i4091793743.html od gościa z Dąbrowy Górniczej, miałem tylko chwilę więc chciałem to sprawnie załatwić. Zaproponował mi jeszcze taki http://allegro.pl/filtr-odwrocona-osmoza-akwarystyczna-75-demi-di-i4077221934.html i powiedział że wkłady do niego są tańsze, ale nic o nim za bardzo nie wiedziałem, a nie chciałem podejmować decyzji w parę sekund tym bardziej że różnica 130zł. Co prawda RO4 ma DI, ale na razie nie będzie mi potrzebne. Dodatkowo ten RO4 jakoś w miarę wygląda, a będzie pod umywalką na widoku gdzie nie mam szafki.

Kiedy wróciłem do pracy przeszukałem ich oferty i  faktycznie wkłady do niego są tańsze o ile nie pomyliłem rodzajów wkładów. Na dłuższą metę ten większy RO4 będzie bardziej ekonomiczny. Zadzwoniłem do nich jeszcze wieczorem i zapytałem czy ewentualnie jak się do jutra zdecyduję to mogę go wymienić na ten większy, gość powiedział że bez problemu. 

Więc muszę dziś dowiedzieć się co i jak żeby jutro na przerwie wyskoczyć do nich. Mam nadzieje że nie pomyliłem wkładów.

 

Wkłady do RO4:

Polipropylenowy - 2,89

http://allegro.pl/filtr-wklad-piankowy-polipropylenowy-osmoza-1-mikr-i4054856572.html

Węglowy - 5,50

http://allegro.pl/filtr-wklad-weglowy-blok-weglowy-osmoza-10-i4063980639.html

 

Wkłady do RO3

Polipropylenowy - 9,85

http://allegro.pl/filtr-wklad-weglowy-liniowy-osmoza-wwl2-tanio-i4111310272.html

Węglowy - 12,99

http://allegro.pl/filtr-wklad-weglowy-liniowy-osmoza-aicro-aquafilt-i4080395242.html

Edited by Nemo7
Link to comment
Share on other sites

Osobiście wybrał bym RO4 większy ale, membrana jest taka sama, większe prefiltry dają nam dłuższą żywotność wkładów.

Moje RO mam używane(nie wiem w jakiej ilości przedtem), u mnie jest około 6 miesięcy, co tydzień podmieniam jakieś 120 L wody, czasami więcej czasami mniej.

Wkładów jeszcze nie zmieniałem, twardości zerowe, pH-6,0 po napowietrzeniu pH-6,4, nie wiem jak wygląda TDS bo tego nie mierzę a dało by to na pewno obraz w jakim stanie jest membrana.

Link to comment
Share on other sites

Wkłady zidentyfikowałeś właściwie.

Dużo tej wody będziesz filtrował? Jeśli dużo to faktycznie może być bardziej opłacalne to ro4. Jeśli mało, to nie wiem czy jest sens. Nawet wymieniając wkłady ro3 co pół roku a ro4 co rok, to różnica w cenie zestawu zwróci Ci się za 1,5 roku.

Link to comment
Share on other sites

Mam plany w zimę uruchomić trzecie akwarium, prawdopodobnie 112L. Później myślę o przejściu na morszczyznę i wydaje mi się że nastapi to w czasie około 2- 4 lat. Pierwotnie chciałem kupić ten RO3 i jak zdecyduje się na morszczyznę to wtedy dokupić korpus z DI. Zestaw kosztuje około 70zł z tym że ostateczna równica w cenie nie wyjdzie jakaś spora , a ten RO4 przynajmniej jakoś wygląda. Więcej zachodu i dziadostwa w łazience chyba będzie w tej wersji RO3 + DI.

Edited by Nemo7
Link to comment
Share on other sites

Sama membrana usuwa z wody 95% zanieczyszczeń, dopóki nie będziesz miał morszczaka możesz zamiast DI włożyć prefiltr 5 µ (w odpowiedniej kolejności), co również przedłuży żywotność wkładów.

Link to comment
Share on other sites

A skoro już rozmowa jest o kolejności wkładów. Kiedyś natknąłem się na porady, aby najpierw dać węgiel, następnie polipropylenowy i membrane podobno to bezpieczniejsze i pewniejsze dla membrany. 

Mapet dzięki za radę z tym drugim  prefiltrem, może nawet uda się dogadać że wezmę bez żywicy i odejmą ją od ceny zestawu.  :)

Edited by Nemo7
Link to comment
Share on other sites

Ja mam węglowy po 5 mikronowym, wszytskie prefiltry są po to by chronić membranę.

Polipropylenowe służą do zatrzymywania większych zanieczyszczeń, węglanowy do usuwania z wody utleniaczy, które mogą uszkodzić membranę (np. chlor).

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj dopiero udało mi się wymienić RO3 na RO4. Dopłaciłem 9zł i dorzucili mi dwa wkłady sendymencyjne i dwa węglowe tak że mam zapas.

Zauważyłem że na wylocie z DI nie ma elementów szybko złączki. Jest kolanko i uszczelka w środku, ale nie ma tej ruchomej części w którą wkłada się wężyk i na nią nasuwa zaślepkę. Czy wystarczy jak wetknę tam wężyk czy lepiej to wymienić od razy na kompletny ?

 

Tak to wygląda:

2im48y1.jpg

Edited by Nemo7
Link to comment
Share on other sites

 

 

Czy wystarczy jak wetknę tam wężyk

Tak, to wystarczy.

To się uszczelnia automatycznie pod wpływem ciśnienia (ta część jest ruchoma, możesz zobaczyć że da się to obkręcać).

Jak podłączysz wodę zobaczysz że ta dolna część z kolanka lekko się wysunie.

Żeby wyciągnąć z niej wężyk będziesz to musiał wcisnąć do środka i lekko obracać wężykiem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...