Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 150L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji iż jest to mój pierwszy post chciałbym się przywitać z forumowiczkami jak i forumowiczami.

 

Z akwarystyką nie mam żadnego doświadczenia lecz od 3 miesięcy wertuje fora oraz artykuły na ten temat. Postanowiłem napisać na tym forum ponieważ sporo ciekawych artykułów przeczytałem właśnie tutaj.

 

Przechodząc do sedna sprawy. Całkiem nie dawno nabyłem od znajomego w promocyjnej cenie zbiornik ~150L (100x36x43h), 50L (50x30x30h), szafka, żwirek ~ 30kg, pokrywa na duże akwarium z dwiema świetlówkami, filtr atman AT-F301 oraz zwykłą grzałkę.

 

Na początku kwietnia chciałem zalewać zbiornik by sobie stał i dojrzewał do przyjęcia rybek, niestety moje wyobrażenie na temat głównego zbiornika oraz miejsce nie pozwoli mi tego dokonać dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc.

Pewnie zastanawiacie się jakie jest moje wyobrażenie tego akwarium. Chciałbym by znajdowało się tam kilka rurek (da się łatwo ukryć), ozdoby, roślinki i to wszystko. Na początku byłem pewny że kupie jakiś filtr kubełkowy i sprawa będzie załatwiona po przeczytaniu wielu artykułów przekonałem się że sump będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i tańszym. Problem w tym że sump ten musiałby stać powyżej akwarium głównego. Znacie takie rozwiązania?? Sumpa raczej będę zamawiał u szklarza o wielkości około 30l a tą 50-tkę postawie pod dużym akwarium jako kwarantanne na początek a później jako kotnik.

 

Na chwile obecną muszę rozwiązać ten problem później będę zadawał kolejne pytania.

 

Pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, to trochę tak jak u mnie. Postanowiłem, że założę akwarium wiec kupiłem 112 L szafkę i pokrywę z 2 świetlówkami do tego filtr kubełkowy już myślałem, że jestem gotów i dopiero się zaczęło. Trzeba kupić grzałkę ale jaką ma być ładnie więc przepływową, potem testy, bez testów ani rusz więc test podstawowe ale jak zacząłem czytać to podstawowe mało więc dokupiłem rozszerzenia. Czytam dalej okazało się, że światła mam za mało, wiec odbłyśniki, ledy dodatkowe itp.

 

Już miało być tak pięknie ale teraz jak światła więcej to CO2 więc kupiłem zestaw z butlą do tego test CO2 myślałem, że teraz to już wszystko a tu raptem okazało się w kranie woda twarda i PH 7,8 no to kupiłem RO, na koniec przypomniałem sobie o nawozach, wiec komplet wszystkie 6 z carbo :)

 

A więc jestem gotów mogę startować ale przecież, żwirek kwarcowy i kamienie i piasek bo chce zrobić krajobrazowe akwarium, poza tym kamienie takie i takie i jeszcze piaskowiec jako podstawa, masakra :)

 

Usiadłem więc w końcu spokojnie i tak parze mam kubełek e901 a tam 1x ceramikę i same gąbki no to trzeba wymienić i dokupić wkłady. Dokupuje wiec ceramikę, watę, nawet torf.

 

Jeszcze rośliny przede mną o rybach nadetnie myślę.

Kobiecie powiedziałem ze wydałem na wszystko 800 zł a poszło 3000 zł i dalsze wydatki w planach, ale co tam przynajmniej jestem szczęśliwy hehe :)

 

Regulamin 5.2. A co to ma wspólnego z tematem, chciałeś się pochwalić czy pożalić? Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 5.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jak zmieścić sumpa pod akwarium ale nie bardzo mi to wychodzi :/ Jak wymyśle jak to ładnie ukryć to na pewno napisze, na chwile obecna najlepiej by był nad głównym.

Czemu upieram się przy sumpie?? Dobry kubełek to 300zl w przypadku awarii (nic nie jest wieczne) zaczynają się problemy i kolejne wydatki jak nie kupno nowego :/ Widziałem kubełek z gwarancją na 4 lata ale co jeśli odeślę go na gwarancje?? Dwa tygodnie bez filtra? Przecież to będzie się równało z restartem akwa jak i wymianą obsady.

 

Kolego takedown ja swojej powiedziałem że w tysiaku się zmieszczę więc proszę nie strasz mnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt sumpa to coś około 200zl, prawda cena podobna ale nie wiem czemu żyje w przekonaniu że sump jest bardziej bezobsługowy jak jakikolwiek filtr, chyba że się mylę.

Przeglądając allegro trafiłem na to:

http://allegro.pl/jbl-crystalprofi-e901-do-300l-greenline-ekoline-i4087159522.html

Jeśli już bym się zdecydował na kubełek to czy jest to produkt który z czystym sumieniem można zastosować do tego akwa zamiast sumpa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś już koniecznie się uparł i nie chciał kupować kubła to na Twoim miejscu bym postawił hydroponikę, a nie sumpa. Dlaczego? Po pierwsze hydroponika zasypana keramzytem także służy jako filtr biologiczny, po drugie pozwala na ograniczenie podmian wody bo rośliny zużywają nadmiar związków z wody, po trzecie jak to ma być nad akwarium to lepiej będzie wyglądało jak coś w tym będzie rosło. No chyba, że chcesz to wstawić do jakiejś szafki nad akwarium to wtedy sprawa wygląda nieco inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...