Jump to content

Pielęgniczki ramireza padły po podmianie wody? :(


Minni
 Share

Recommended Posts

Hej! Posiadam akwarium 250l od świąt. Regularnie co tydzień podmieniam wodę 20%, odstaną 24h. Tym razem czyściłam skałki pod normalną wodą i do tej odstanej wody nie dałam płynu z witaminami - pewnie dzięki temu uśmierciłam parkę ramirezek ale proszę o poradę jak prawidłowo czyścić akwarium żeby nie zaszkodzić rybkom? Jak czyścić dno? Kupić specjalny odmulacz? Odławiać rybki gdy wymieniam wodę czy nie koniecznie? Proste pytania ale wolę się upewnić by nie zrobić więcej krzywdy mojej ekipie. Okropny mam dzień :(

Link to comment
Share on other sites

 

 

Tym razem czyściłam skałki pod normalną wodą
 

 

Jakie skałki? Może te skałki zmieniają parametry wody? Daj zdjęcie jeżeli nie wiesz jaki to rodzaj kamieni. Zwróć też uwagę czy wodę do odstania nalewasz do czystego naczynia, być może były w nim jakieś związki. Powiedz też jakiej temperatury wodę wlewasz przy podmianie, jeżeli była zimna i spowodowała duży skok temperatury w akwarium to ryby mogły dostać szoku termicznego. Wszelkie dekoracje i filtr płucz w wodzie spuszczonej z akwarium a nie w bieżącej.

Link to comment
Share on other sites

Kurcze nie wiem jakie to skałki ale jak już je mam od 3 miesięcy to chyba nie to. Dam zdjęcie. Nie sprawdzałam jaką temp miała woda :( ale była koło kaloryferów w wiaderkach z przykrywką tylko dla rybek. Jak wymieniłam wode było wszystko ok. Rano padły :( Na noc gasze światło i wyłączam bąbelki. Może powinnam zostawić to woda by się szybciej zagrzała? Już szukam problemu gdzie mogę! Dziekuje za pomoc.

post-20539-0-06055500-1393247155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wyrzuć ten kamień, to wapień i zatwardza wodę. Pielęgniczki nie lubią wody twardej i przez 3 miesiące mogło im szkodzić, aż padły. Być może z podmianą wody złożyło się przypadkiem a może do tego doszedł szok termiczny. Sprawdzaj temperaturę w akwarium i temperaturę wody dolewanej. Kup sobie również testy PH, KH i GH i podaj parametry wody. 

 

Na noc gasze światło i wyłączam bąbelki
Jak długo świecisz i o jakich bąbelkach, mówisz? Czy filtr pracuje 24h?
Link to comment
Share on other sites

Światło 10-12 godznin, filtr 24h, bąbelki takieod dołu- ryby je lubią czy lepiej ich nie mieć? A co do parametrów to dziś lecę do sklepu i kupię :) Jak to jest z tym odmulaniem dna? Mam kupić jakiś odmulacz i czy wyławiać rybki gdy podmieniam wodę?

Link to comment
Share on other sites

Świeć zawsze tyle samo, więc albo 10 albo 12. Najlepiej kup sobie do oświetlenia programator czasowy. Najtańszy analogowy około 30zł i sam będzie załączał i wyłączał światło o ustawionych godzinach. Napowietrzanie kwestia gustu, jeżeli masz wydajne filtry i ruch tafli wody to te "bąbelki" mogą być lub nie. Jeżeli nawozisz CO2 takie bąbelki szybciej usuwają go z wody. Odmulacz możesz kupić, ale ryb przy odmulaniu nie odławiaj. Podaj pełne wyposażenie akwarium i obsadę ryb.

Link to comment
Share on other sites

 

 

w wiaderkach z przykrywką tylko dla rybek

Przykrywanie wiader z wodą do odstania utrudnia ulatnianie się chloru.

Przy podmianie wody wyławianie ryb z akwarium jest bezcelowe.

 

 

i do tej odstanej wody nie dałam płynu z witaminami - pewnie dzięki temu uśmierciłam parkę ramirezek

Raczej przyczyna padnięcia Twoich ramirezek nie jest spowodowana brakiem witamin w odstanej wodzie. Ramirezki są dość delikatnymi rybami i trzymane w nieodpowiednich warunkach zapadają na różne choroby. Być może ryby były już osłabione, a dodanie świeżej wody, która być może różniła się znacznie parametrami tylko spotęgowało osłabienie ryb które w konsekwencji padły.

Ale oczywiście do puki nie będą znane parametry wody, to jest to tylko zwykłe gdybanie co do przyczyny padnięcia ryb.

Link to comment
Share on other sites

Dziś nie zdążyłam kupić testów. Na teraz posyłam Wam zdjęcia akwarium i żwirku. Myślę że tylko i wyłącznie jakaś nagła zmiana je uśmierciła tak gwałtownie w tym samym czasie! Musiało być coś z wodą. Zachowywały się wzorowo, kopały dołki, było tarło, były bardzo aktywne, dobrana para. :(

Akwarium wygląda jak wygląda, sztucznie  ( teraz to wiem). Zamierzam dodać piasek żeby zmienić sztuczne rośliny na prawdziwe, żałuje że od razu tego nie zrobiłam bo teraz to będzie dużo zabawy i pewnie założenie innego akwarium na ten czas. 

 

Mieszkańcy:

- 2 skalary 

- 5 molinezji samic

- 3 gurami mozaikowe samce

- 2 kiryski panda 

- jeden glonojad niebieski

 

Akwarium 125l z filtrem zewnetrznym EFX 200 z Aquamanta.

 

Bez Ramirezek tak jakoś nie ma życia w tym akwarium. 

 

 

post-20539-0-76782500-1393264636_thumb.jpg

post-20539-0-73103400-1393264643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

W tym akwarium życia jest, aż za dużo. Obsada do wymiany. Jeżeli chcesz mieć ramirezy to trzeba pod nie dobrać od nowa obsadę i wyposażenie akwarium. Teraz jest tragedia.

 

Wysłane z mojego GT-S7560 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Roślinki wymienie na 100%. Co do obsady to pewnie nie jest super wybór ale też nie tragiczny. Nie mam niestety możliwości w UK wymiany rybek przynajmniej tak mi w sklepie powiedziano. A dlaczego jest źle Waszym zdaniem? Jakieś konkrety?

Link to comment
Share on other sites

Sztuczne rośliny - tragiczne. Zmień to asap. Widzę napowietrzacz, a filtr jest? Chyba, że niewidoczny. Jak tak bardzo zależy Ci na ramirezach to tylko je trzymaj. Ewentualnie dorzuć do nich jakąś ławicę + kiryski. Wtedy ładniej to wygląda niż tak jak w tej chwili misz masz.

 

Wysłane z Xperia T

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zamierzam dodać piasek żeby zmienić sztuczne rośliny na prawdziwe

Ty nic nie dodawaj, chcesz zachować te ryby, to czeka Cię zmiana całego piasku na taki, który nie zatwardza wody.

Sprzedawca nie uprzedził Cię, że dzięki "coral sand" będziesz miała wodę jak beton?

Dziwię się, że podczas sprzątania czy podmiany ręki sobie nie połamałaś.

A co do ryb to są bardzo wytrzymałe, ramirezki wytrzymały długo a reszta nadal się męczy.

Szacun dla ryb, za wytrwałość.

Dopóki nie zajdziesz odpowiedniego piasku, ten wylatuje z akwa i ryby żyją na gołym szkle!

Link to comment
Share on other sites

A dlaczego jest źle Waszym zdaniem? Jakieś konkrety?

 

Ponieważ są to ryby o odmiennych wymaganiach. Nie każdym odpowiada zalanie zbiornika kranówką.

 

Pomijam to, że masz tam pewnie pięknie twardą wodę skoro jako podłoże używasz CORAL sand, a jako dekoracje używasz takich skał.

 

Te ryby się męczą. Inne jakoś zipią bo są wytrzymalsze. Niestety Ramirezki padły.

 

 

 

To akwarium wymaga wielu zmian. Biedne ryby...

Link to comment
Share on other sites

Teraz to ja się załamałam! Nie rozumie tego, przecież ja tych rzeczy nie wytargałam z lasu tylko ze sklepu zoologicznego!!! Czyli mogę sobie do d.. wsadzić rady specjalistów ze sklepu! Roślinność swoją drogą bo stwierdziłam że na to przyjdzie czas ale reszta?! Myślałam że jak kupie naturalne a nie plastikowe dodatki to będą one dobre dla rybek i późniejszych roślinek. ( tanie to wszystko nie było swoją drogą! ) Głowa mnie aż od tego boli ale jeżeli parametry będą złe to wszystko pozmieniam. Dzięki za rady i biore sobie je do serca!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...