Skocz do zawartości

Niechciany efekt lustra w akwarium


Emiel Regis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy komuś się zdarzyło, że wszystkie szyby w akwarium zachowywały się jak lustra?

 

Ja gdy patrzę na daną szybę przez szybę równoległą to nie ma lustra i prawie nic się nie odbija, natomiast gdy patrzę przez prostopadłą to jest idealne lustro. Nie wkładałem głowy do wody ale po rybach odnoszę wrażenie jakby one widziały właśnie ścianki jako lustra (z powyższego wynika, że powinny widzieć normalnie ale obserwacje wskazują inaczej). Potrafią pływać szybko wzdłuż szyby patrząc się na nią dość długo tak jakby pływały za swoim odbiciem myśląc, że to inna ryba. Dodatkowo nie reagują na nic co się dzieje w pokoju. Mogę podchodzić do akwarium, a ich to nic nie rusza, zupełnie nie widzą co się dzieje nawet tuż przy akwarium.

 

Oczywiście pozytywną stroną jest to, iż mogę je spokojnie obserwować, a one się nie chowają ani nie uciekają tylko naturalnie zachowują (normalnie w takich sytuacjach są dość płochliwe co widzę np wtedy gdy podnoszę pokrywę i od góry na nie patrzę).

To co opisałem powyżej może być też oczywiście minusem, bo jednak fajnie gdy ryby jakoś reagują na właściciela. Poza tym one potrafią naprawdę intensywnie tak pływać wzdłuż szyby (góra-dół bądź lewo-prawo). Zaczynałem się bać czy nie zwariują jednak zmniejszyły intensywność. Większość czasu już pływają w całej toni wiec może powoli się przyzwyczajają do swojego odbicia.

 

W podpisie mam link do zdjęć i filmów także można samemu zobaczyć jak to wygląda. Sądzę, że musiało się to komuś przytrafić, a ja niespecjalnie widzę wyjaśnienie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawy optyki mówią, że promień padający na szkło/taflę wody itp odbija go symetrycznie pod tym samym kątem do osi padania ale część tego promienia jest załamywana pod innym kątem ( w zależności jaką gęstość materiałów z których promień padający przechodzi w załamany.

 

tutaj chcę pozdrowić wszystkich anty-kulowców... Wasze proste akwaria też zniekształcają i na 100% też wpływają na wzrok ryb... Jak nie wierzycie to załóżcie sobie okulary zerówki i porównajcie efekty :D

 

PS. Ja też jestem przeciw trzymania ryb w kulach, bo zniekształcenie sferyczne jest dużo bardziej szkodliwe ze względu na promień załamania i krzywizny sferycznej obraz jest dożo bardziej zniekształcony co szybciej pogarsza wzrok...

post-1911-13685155582932_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast gdy patrzę przez prostopadłą to jest idealne lustro. Nie wkładałem głowy do wody ale po rybach odnoszę wrażenie jakby one widziały właśnie ścianki jako lustra

Ty to widzisz, bo masz taka mozliwosc widziec szybe prostopadla(tzn pvtrzec na tylna szybe przez boczna szybe akwarium) one tego nie zrobia bo sa w srodku i zawsze widza tylko jedna szybe lub dwie poloczone, ale nigdy jedna przez druga. Gdybys mial np przedielone akwa na pol, to bylo by to możliwe, z tym ze rybka nie widziala by swojego odbicia, tylko dobicie środka drugiej półówki, i to tez za to nie ręcze bo nie próbowalem:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hipcio_stg, właśnie tutaj moja wiedza z optyki się kończy. Myślisz, że wystarczy wiedzieć, że kąt padania promienia jest równy kątowi odbicia oraz, że przy zmianie gęstości ośrodka następuje załamanie kąta rozprzestrzeniania się fali aby wyjaśnić czemu jak patrzę przez prostopadłą szybę (czyli np przez przednią na boczną) to widzę lustro? Ja jakoś nie mam pomysłu na wyjaśnienie tego... Choć pewnie proste to jest; )

 

dEn, zgadzam się z Tobą, tylko tak rozumując to ryby nie powinny widzieć lustra tylko normalnie to co jest za szybą (skoro patrzą równolegle do niej, a lustra jako takiego tam ewidentnie nie ma). Jakbyś to wyjaśnił?

 

[edit]

Zrobiłem test i wsadzilem głowę do wody xD No i tak... obraz gdy patrzę przez przednią szybę na pokój jest lekko zdeformowany. Także nie chcę nawet wiedzieć co by się musiało dziać w kuli. A co do luster to nie zaobserwowałem ich... Czyli moje rybki nie tyle nie widzą mnie co są po prostu takie odważne xD Być może rybki gdy podpłyną bardzo blisko szyby to wtedy widzą jakieś słabe swoje odbicie i stąd u nich efekt "torpedy"; p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za temat ryby widzą nas tak samo jak my widzimy je i nie ma tam żadnego efektu lustra (dla ryb) My kiedy patrzymy przez przednią szybę na boczną widzimy odbicie ale to chyba nie jest dla nikogo żadnym problemem??

 

Ryba w wodzie widzi inaczej jak człowiek w końcu to jej naturalne środowisko..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrycja, zauważ, że ja nie piszę o Twoim akwarium tylko o swoim. Przy odbijaniu światła bardzo wiele zależy od samego usytuowania akwarium, padania promieni słonecznych czy też na ile ono jest 'obudowane'. Ja patrząc na zachowanie ryb miałem wszelkie podstawy twierdzić, że one mnie nie widzą. Na szczęście Akary zaczynają reagować na to co się dzieje. Wcześniej to co bym nie robił (przybliżał się bądź oddalał) to nie było u nich żadnej reakcji np gdy jedna z Akar powoli unosiła się w wodzie przed szybą to mogłem np przyłożyć twarz całkiem do akwarium i nawet na milimetr nie drgnęła inaczej niż do tej pory.

 

 

Co za temat ryby widzą nas tak samo jak my widzimy je i nie ma tam żadnego efektu lustra (dla ryb) My kiedy patrzymy przez przednią szybę na boczną widzimy odbicie ale to chyba nie jest dla nikogo żadnym problemem??"

Nie 'co za temat' tylko Ty go po prostu nie zrozumiałeś, przeczytaj od początku może jeszcze raz. Zauważam, że dość często tak robisz na forum. Włączasz się do jakiejś dyskusji, żeby tylko powiedzieć co sam myślisz, a czynisz to w sposób delikatnie mówiąc wątpliwy.

Poza tym przed Tobą wyraźnie dwie osoby stwierdziły, że ryby nie widzą nas tak samo jak my je. A co do odbicia na bocznej szybie to nie chodzi o to czy jest to problem tylko zaciekawiło mnie jak to wyjaśnić fizycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zrozumiałem świetnie a po twoich wypowiedziach nie wnioskuje by interesowało cie wyjaśnienie fizyczne ....

 

Cytat

Zrobiłem test i wsadzilem głowę do wody xD No i tak...

 

No proszę i bez tego typu " doświadczeń " wiadomo co i wygląda .....No chyba ze nie . Przepraszam za swoją wypowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hipcio_stg, właśnie tutaj moja wiedza z optyki się kończy. Myślisz, że wystarczy wiedzieć, że kąt padania promienia jest równy kątowi odbicia oraz, że przy zmianie gęstości ośrodka następuje załamanie kąta rozprzestrzeniania się fali aby wyjaśnić czemu jak patrzę przez prostopadłą szybę (czyli np przez przednią na boczną) to widzę lustro? Ja jakoś nie mam pomysłu na wyjaśnienie tego... Choć pewnie proste to jest; )

No dość wyraźnie widać, że jednak wyjaśnienie fizyczne...

 

Osobiście przypuszczam, że mnóstwo osób (już nawet pomijając fanów kul) nie wie jak naprawdę widać z wnętrza akwarium [także prostego] jego otoczenie.

 

Ale nie róbmy offtopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... ludzie nigdy nie poprawialiście fryzury w oknie wystawy sklepowej? czy w przeszklonym regale nie zauważyliście, że macie coś na brodzie? albo inaczej nie widzieliście nigdy podwójnego obrazu? togo co za szybą i tego co na chodniku? :arrow: [akwarium] Jasną rzeczą jest, że jeżeli promień wpada przez szybę, dwa razy się załamuje, dolatuje do następnej szyby od której też częściowo się odbija, a częściowo znów ulatuje. Powracający promień może powodować różne obrazy. Jeżeli ryba podpływa pod przednią szybę pod kątem który przy tych warunkach panujących w akwa będzie padał na boczną szybę to ryba będzie widziała to co zakrzywia się za szybą, lub to co odbije się od prostopadłej ściany lub to i to jednocześnie. Trudno mi to ubrać w prostą formę, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi :D

 

PS. Nigdy nie widzieliście stojąc przed szybą sklepu i widzieć co na półkach i jednocześnie to co na chodniku? kwestia dopasowania kąta patrzenia do warunków panujących ( gęstości ośrodków, odległości, czy grubości ośrodków )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOLLLLL

 

co bierzecie i gdzie kupujecie bo też tak chce ??

 

ryby widza nas normalnie, nienormalne natomiast jest zastanawianie się czemu nie widza nas normalnie ;///

 

ps. hipcio_stg brawo za rycinę i opis załamania światła :) oraz za cierpliwość w szerzeniu wiedzy :DD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba generalnie akwa są takie same, nie? No, jeśli szyba a szyba się czymś różnią.

 

Widzi i to, i to - i to, co za akwa, i siebie. Czyli wyjaśnione zostało już wcześniej.

 

hipcio, a ja bym tutaj się trochę spierała, bo rybka widzi przez wodę, a my "normalnie". Czyli efekt musi być troszkę inny niż w powietrzu. ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hipcio, a ja bym tutaj się trochę spierała, bo rybka widzi przez wodę, a my "normalnie". Czyli efekt musi być troszkę inny niż w powietrzu. ? .

niestety nie :( różni się tylko gęstość ośrodka w którym patrzymy. Jeżeli otworzysz oczy na basenie to widzisz inaczej? nie dopiero kiedy patrzysz przez zmianę gęstości ośrodka patrzenia (woda -> szyba -> powietrze). Jeżeli szyba jest prosta i nie zakrzywia promieni (skupia, bądź rozprasza) to obraz będzie realnym odzwierciedleniem przesuniętym jednak o wektor różnic gęstości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może niektórzy nie zauważyli więc napiszę, w tym temacie zostało już prawie wszystko powiedziane. Żeby oszczędzić ciągnących się w nieskończoność [i w dodatku sprzecznych ze sobą] komentarzy to podsumuję:

 

1. Ryby ze względu na załamanie światła widzą obraz pokoju zdeformowany.

2. Ryby widzą zarówno to co jest za szybą jak i swoje odbicie.

 

Ci wszyscy którzy pisali inaczej niech sobie rozpiszą na kartce bieg promieni bądź po prostu wsadzą głowę do akwarium.

 

"Prawie" z tego względu, iż ciągle nie wiem jak wyjaśnić fakt, iż patrząc przez przednią szybę na boczną to nie widzę niczego co się za nią znajduje. Chętnie poznam gimnazjalne czy też każde inne wyjaśnienie tego faktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to co widzisz to promień który wraca. Oświetlenie pada od wewnątrz i tak samo częściowo się odbija a częściowo ucieka poza akwarium. i w ten sposób otrzymujesz to samo tylko w drugą stronę czyli odbicie dokładnie tego co jest w akwarium :D jeżeli przytkniesz jakiś przedmiot do bocznej szyby to w końcu go zauważysz, ale bardzo niewyraźnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...