Skocz do zawartości

[1000+] Arowana ?


Bartt85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

Mam pytanie do osób które hodowały bądź hodują te ryby. Jaki rozmiar akwarium będzie optymalny dla 1 lub 2 sztuk tych ryb ? Zbieram informację o tej niesamowitej rybie, jednak jest strasznie duża rozbieżność co do wielkości akwarium i chciałbym być pewien na co się piszę. Planuję duże akwarium gdyż byłem zmuszony sprzedać swoją 700 setkę, ale w marcu będę mógł powrócić do dużego zbiornika. 

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbieżności bo ''eksperci'' myślą że kilkudziesięcio-centymetrową rybę można trzymać w 200 cm baniakach. Ja widziałem srebrną, nawet nie dorosłą i była potężna i według mnie 5,6 metrów to minimum. I nie myśl nawet o tym żeby jakąś inną rybę tej wielkości wsadzić do 1000l :P

Informacji nie dostaniesz bo musiałbyś zobaczyć tą rybę na własne oczy wtedy szybko widok wybiłby Ci z głowy 1000l :P

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem do czego zmierzasz, najlepszy byłby staw ale stawu nie będzie. Myślę też, że Twoje minimum 5-6 metrów to też lekka przesada. Jeżeli mamy się kierować takim tokiem myślenia to najlepiej zrezygnować całkowicie z akwarystyki. Miałeś je czy tylko widziałeś ?

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem tylko, trudno mi sobie wyobrazić żeby ktoś we własnym domu miał taki ogromny baniak :D

A mi się to wydaje i tak za małe. Zrobisz jak uważasz, ale dorosły osobnik będzie się męczyć w mniejszym zbiorniku, tak już go natura stworzyła i nic na to nie poradzisz ;)

Mój tok myślenia to :

 

lepiej zrezygnować z danej ryby jeśli nie mamy na nią akwarium, a nie :

 

zrezygnować z akwarium bo nie mamy dla niego ryby

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku uspokój się, mniej jadu ...chyba, że masz coś mądrego do powiedzenia ;)

Po drugie nie szukam forum, które mi udzieli pozwolenia bo mam to głęboko w d... co mi ktoś pozwoli a co nie. Czytaj ze zrozumieniem bo temat ma znak zapytania ? 1000+ arowana ??? więc może mieć np 1950 litrów. 

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia z tymi rybami to temat aktualny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś podał wymiary zbiornika na jaki możesz sobie pozwolić i nie będzie żadnych niedomówień.

Wydaje mi się że nie trzeba mieć doświadczenia z tymi rybami żeby sobie zobrazować minimalne wymiary basenu dla tej ryby (oczywiście na tyle minimalne żeby miała humanitarne warunki), wystarczy trochę wyobraźni.

 

 

 

Człowieku uspokój się, mniej jadu ...

 

Nie wiem po czym wnioskujesz że jestem niespokojny i w jaki sposób wyczuwasz "jad". Starałem się tylko uświadomić że twoja skóra raczej nie ucierpi, a warto pomyśleć o komforcie ryb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbyś podał wymiary zbiornika na jaki możesz sobie pozwolić i nie będzie żadnych niedomówień.

Wydaje mi się że nie trzeba mieć doświadczenia z tymi rybami żeby sobie zobrazować minimalne wymiary basenu dla tej ryby (oczywiście na tyle minimalne żeby miała humanitarne warunki), wystarczy trochę wyobraźni.

 

 

 

 

Nie wiem po czym wnioskujesz że jestem niespokojny i w jaki sposób wyczuwasz "jad". Starałem się tylko uświadomić że twoja skóra raczej nie ucierpi, a warto pomyśleć o komforcie ryb. 

No właśnie trzeba mieć doświadczenie bo wtedy wiesz jaka jest ryba i czego potrzebuje. To na jaki mogę sobie rozmiar pozwolić będzie wynikało z potrzeb ryb, dlatego pytam osób które miały jaki jest optymalny wymiar. Czy lepiej szersze, dłuższe czy może wyższe ?

 

Gdybym nie myślał o komforcie ryb to nie pytałbym tylko zrobił jak mi się podoba. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, nie ma szans, masz do czynienia z rybą która nie tylko jest duża:  80 cm, ale dodatkowo jest dość sztywna w ruchach i SKACZE! Arowana nie dość że potrzebuje akwarium co najmniej 600-800x200x150 [cm], to musi mieć dla bezpieczeństwa moskitierę nad akwarium. Dlatego mogę powiedzieć, że w wypadku arowan mówimy o litrażu rzędu 24 tysiące litrów. Do tego z racji mięsożerności dolicz jeszcze 10% na sumpa i 10% na hydroponikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trzeba wziąźć też pod uwagę to, że ta ryba to prawdziwy akrobata. Oprócz 6 metrowego (minimum) boku jeszcze potrzeba równie dużej szerokości.

Svert a i tak dorosłemu okazowi przydałby się większy baniak.

Edytowane przez Bobix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zorientowałem są odmiany, które nie rosną aż takie duże w akwariach jak arowana srebrna, Arowana czarna i różowa rośnie wolniej i mniejsza, nie jest tak masywna. Również arowany azjatyckie gold rosną mniejsze i akwarium 300x100x65h będzie dla niej dobre.  

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie najlepiej dam sobie spokój z arowaną. Nie mam zamiaru żyć w przekonaniu, że ciągle mało bo nie na tym chcę się skupiać. Wiadomo, że człowiek się przywiązuje i chce jak najlepiej dla swoich pupili. Ale nie jestem w stanie postawić aż tak dużego akwarium. 

Zastanawiają mnie jednak te wszystkie filmiki na yt z arowanami, które pływają w normalnych akwariach i to na całym świecie. Hmmm dziwne.

Pójdę w pielęgnice. 

Edyta:

Jest jeszcze jedna opcja, mógłbym wybudować staw u teściowej w ogrodzie przy domu. Ale nie wiem czy w tym klimacie ryba miałaby się dobrze, co z zimą i temperaturą ? Jest to ryba ciepłolubna więc ten pomysł raczej też odpada. 


3 metrowe akwarium z czarną arowaną i paletami. Czy ma mało miejsca ?

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ze stawem odpada, jedynie w lato byłbyś w stanie zapewnić rybie odpowiednią temperaturę. Ta ryba na filmiku ma chyba ze 35-40 cm, wyobraź sobie tutaj dorosłą sztukę w sytuacji gdy zacznie skakać w takim baniaku. Na pewno ktoś nie wyszedł by z tego cało, albo arowana zabijając się o szkło, albo któraś z mniejszych ryb. Na filmiku zresztą nie robi takiego wrażenia jak na żywo. 

 

E: co to znaczy ''w normalnych akwariach'' ? ;) To że tyle ludzi trzyma je w za małych zbiornikach to nie znaczy, że robią dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...