Skocz do zawartości

[1000+] Arowana ?


Bartt85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Mi nie zależy na tym by pozyskiwać ludzi, którzy uwierzą w moje wzorce. To ich wybór.

Moje wypociny uratowały życie wielu rybom- mogę się tym szczycić jak najbardziej :). W przeciwieństwie do Twoich wypocin, które mogą skazać biedne skalary na życie w klitce.

 

 

 

 

Hehehe dobre ! Bo wyraziłem inna opinię od Ciebie i tu Cię boli, że ktoś posłucha innej rady. Uwierz mi, że jeżeli te skalary tam będą, to będą miały świetne życie i będą szczęśliwe, że ktoś je trzyma same, dba o nie i niczego im nie brakuje. No poza Twoją tezą będą pływały w szklance :D 

 

 

 

 

Czym się jeszcze mogę szczycić wiem ja i moi najbliżsi znajomi. Gdyby mi zależało na rozgłosie- zrobiłbym go ;).

 

Właśnie to cały czas starasz się uczynić o czym świadczy Twoja mądrość na każdy temat. Ale co tam hipokryta może wiedzieć. 

 

 

 

 

O Twoich wzorcach nie wspominam.... Trzymanie ryb na siłe w za małych zbiornikach mimo tego, że na specjalistycznych forach jest wyraźnie napisane, że taki zbiornik jest po prostu za mały.

 

 

superakwarium to twoim zdaniem specjalistyczne forum ? no chyba, że masz na myśli takich specjalistów jak Ty. 

 

Jest tu wiele osób, które mają ogromną wiedzę, ale przez takich ludzi jak Ty jej nie okazują bo boją się krytyki.

 

Poza tym jeżeli uważasz, że moje zbiorniki są przerybione to widać jaki z ciebie specjalista.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

superakwarium to twoim zdaniem specjalistyczne forum ? no chyba, że masz na myśli takich specjalistów jak Ty.


Mówie o forum Arowana. Superakwarium nie jest specjalistycznym bo nie specjalizuje sie w żadnej konkretnej dziedzinie akwarystyki.

 

Bo wyraziłem inna opinię od Ciebie i tu Cię boli, że ktoś posłucha innej rady.


Tak, z pewnością to mnie boli.

 

Właśnie to cały czas starasz się uczynić o czym świadczy Twoja mądrość na każdy temat.


Udzielam się na tematy o których mam jakieś pojęcie. Gdybyś miał poprawne podejście do akwarystyki to byś to zauważył.

 

Jest tu wiele osób, które mają ogromną wiedzę, ale przez takich ludzi jak Ty jej nie okazują bo boją się krytyki.


Boją się pisać? Ty widzisz jakie głupoty wypisujesz?
Oj Bart, znów się rzucasz bo nie podoba Ci się czyjaś opinia. To samo było z Svertingiem i Twoim nieodpowiednim karmieniem dysków.
Coś Ci nie spasuje to od razu sięgasz do wycieczek osobistych i uszczypliwości. Niczym dziecko.

 

Poza tym jeżeli uważasz, że moje zbiorniki są przerybione to widać jaki z ciebie specjalista


Za specjaliste się nie uważam, ale pokaż gdzie napisałem, że Twoje zbiorniki są przerybione?

Ja mówiłem o Twoich wzorcach, a nie akwariach. Czytaj ze zrozumieniem.

 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mówie o forum Arowana. Superakwarium nie jest specjalistycznym bo nie specjalizuje sie w żadnej konkretnej dziedzinie akwarystyki.

 

 

Forum arowana to nie jest jedyne forum na którym można zasięgnąć informacji. Jest dużo zagranicznych z których cały czas korzystam i nie żałuję.

 

 

 

Udzielam się na tematy o których mam jakieś pojęcie. Gdybyś miał poprawne podejście do akwarystyki to byś to zauważył.

 

 

 

O moje podejście do akwarystki się nie martw. Patrz na siebie.

 

 

 

Boją się pisać? Ty widzisz jakie głupoty wypisujesz?

Oj Bart, znów się rzucasz bo nie podoba Ci się czyjaś opinia. To samo było z Svertingiem i Twoim nieodpowiednim karmieniem dysków.

Coś Ci nie spasuje to od razu sięgasz do wycieczek osobistych i uszczypliwości. Niczym dziecko.

 

Wybacz ale nie będę obojętny na kogokolwiek obrazy. Stwierdzenie "jak do słupa" nie jest w moim stylu więc zareagowałem.

Poza tym nie wtrącaj się w nie swoje sprawy. Przynajmniej Sver potrafi uszanować inną opinię na dany temat i nie rozwodzić się bezsensownie w nieskończoność. 

 

 

 

 

Za specjaliste się nie uważam, ale pokaż gdzie napisałem, że Twoje zbiorniki są przerybione?

 

Ja mówiłem o Twoich wzorcach, a nie akwariach. Czytaj ze zrozumieniem.

 

 

 

 

Wy też czytajcie ze zrozumieniem polecam zacząć od początku. 

 

 

 

 

 

 

 

Jak nie potrafisz zapewnić rybie odpowiednich warunków to się z tym pogódź. W 1000l można stworzyć multum ciekawych obsad, ale ty wolisz staranować wszystkie rady i postawić na swoim.

A w szczególności Tobie polecam czytanie ze zrozumieniem. Czy akwarium 320x100x70 to tysiąc litrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poza tym nie wtrącaj się w nie swoje sprawy.


Wypowiedz była pisana na forum, a nie jako PW więc była to tak samo moja sprawa jak i Twoja (oraz reszty użytkowników tego forum).

 

Forum arowana to nie jest jedyne forum na którym można zasięgnąć informacji. Jest dużo zagranicznych z których cały czas korzystam i nie żałuję.


To może nas oświecisz i przekierujesz do tematów w których możemy przeczytać, że planowane przez Ciebie akwarium jest odpowiednie dla Arowany ?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wypowiedz była pisana na forum, a nie jako PW więc była to tak samo moja sprawa jak i Twoja (oraz reszty użytkowników tego forum).

 

 

Spoko ale nie musisz wyciągać czegoś o czym ze mną nie rozmawiałeś po to żeby zaostrzać konwersację. 

 

 

 

 

To może nas oświecisz i przekierujesz do tematów w których możemy przeczytać, że planowane przez Ciebie akwarium jest odpowiednie dla Arowany ?

 

 

Nie ma problemu : 

 

http://www.roggenforum.nl/

http://www.punkyfish.nl/

http://www.arowana.de/

http://www.red-arowana.de/

http://www.arofanatics.com/forums/index.php

 

Przetłumaczyć Ci również korespondencję mailową z hodowcami z Niemiec i Holandii ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spoko ale nie musisz wyciągać czegoś o czym ze mną nie rozmawiałeś po to żeby zaostrzać konwersację.


A kto zaproponował Ci jak przechodzić z złej- Stendkerowej karmy na dobre żarcie? I ja brałem udział w tej rozmowie./

 

 

 

Przetłumaczyć Ci również korespondencję mailową z hodowcami z Niemiec i Holandii ?


Jeżeli wniesie to coś nowego do tematu i rozmówcy się na to zgodzą to jak najbardziej. Ja chętnie się czegoś nowego nauczę- tym bardziej, że w Monsterfishach nie siedzę.

 



Moderatorów proszę o nie usunięcie w/w linków. Są to linki do for specjalistycznych i mogą być pomocne w tej dyskusji.




Ja nim trochę poczytam w/w for na koniec dodam, że jestem przeciwnikiem trzymania tak dużych ryb w akwariach. Takie ryby są zbyt tanie i zbyt łatwo dostępne. Kupowanie ich może być dużym błędem (nakręcanie rynku) i taka Arowana niedługo skończy jak Gibbicepsy, L. pardalis (+ inne duże zbrojniki) czy Channy micropelltes oraz sumy czerwonoogonowe.

Te ryby są bardzo tanie i bardzo popularne. Arowany też tanieją...

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A kto zaproponował Ci jak przechodzić z złej- Stendkerowej karmy na dobre żarcie? I ja brałem udział w tej rozmowie./

 

 

Zaproponowałeś i nawet mam już takiego miksa, dla urozmaicenia podaję go rybom. Jak na razie nie jedzą ale może się to zmieni. Odniosłem się do tego co napisał Sver i w jaki sposób to napisał. Wg. Ciebie na niego naskoczyłem a była to zwykła wymiana zdań.

 

 

 

Jeżeli wniesie to coś nowego do tematu i rozmówcy się na to zgodzą to jak najbardziej. Ja chętnie się czegoś nowego nauczę- tym bardziej, że w Monsterfishach nie siedzę.

 

 

Na pewno wniesie, zrobię to w wolnej chwili. 

 

 

Ja nim trochę poczytam w/w for na koniec dodam, że jestem przeciwnikiem trzymania tak dużych ryb w akwariach. Takie ryby są zbyt tanie i zbyt łatwo dostępne. Kupowanie ich może być dużym błędem (nakręcanie rynku) i taka Arowana niedługo skończy jak Gibbicepsy, L. pardalis (+ inne duże zbrojniki) czy Channy micropelltes oraz sumy czerwonoogonowe.

Te ryby są bardzo tanie i bardzo popularne. Arowany też tanieją...

 

 

 

 

Rozumiem Twoje zdanie, ale pozwól innym mieć swoje. Jeżeli ktoś chce spróbować czegoś innego to nie powinno się go za to negować.

 

Arowany są tanie owszem srebrne. Tutaj za darmo mogę mieć nawet 5 sztuk dostałem już oferty. 

 

Czarne w granicach 200e za 12cm.

 

Azjatyckie to już masakra. Wszystkie hodowle mają ryby z czipami i certyfikatami. Koszt od 1000e za 9cm do nawet 25000 euro za 50cm dorosłe okazy.

 

Z linków, które Ci podałem nie musisz sprawdzać http://www.punkyfish.nl/ namierzyłem na tej stronce ogłoszenie do hodowcy z którym mailuje. Poza tym jest tam mało o arowanach. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie najbardziej do Srebrnej pije. Ona jest duża (w porównaniu do niektórych- droższych, a mniejszych), a jest tania jak barszcz. To idzie w złym kierunku.

Ja przykładowo lubie duże zbrojniki i nie widzę nic złego w trzymaniu ich w akwarium, ale pod warunkiem, że ich ceny bedą znaczące, a i ilość mocno ograniczona (wyjątkowe zamówienia).

To samo Arowany. O ile inne są drogie, to ta biedna srebrna jest po prostu za łatwodostępna.



Wspominałeś, że nie musi być to srebrna- to bardzo dobra wytyczna. Kieruj się na mniejsze Arowany- to będzie dobry przykład dla potomnych.
Cenowo widzisz jak to wygląda, ale chyba warto zainwestować w coś, co ma mniejsze wymagania lokalowe. Dłużej się Ty nacieszysz rybą, jak i ryba będzie szczęśliwsza.


Dobrze by było już wstępne wymiary szkła rozmyśleć. To da dużo do myślenia bo póki co można kombinować.
Gdyby tak podnieść litraż do 1500L... Dać odpowiednie wymiary akwa to może znalazłyby się nawet Arowany, dla których to akwarium mogłoby być docelowym...

Nie wiem. Póki co to wróżenie z fusów.



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley :) To jest cały czas to co staram się w tym poście zdziałać. Podałem wszystkie wymiary arowan wraz ze zdjęciami i to jaki gatunek chcę do akwarium o wymiarach 320x100x65-70h czyli około 2100l wpuścić. Arowanę azjatycką gold bo rośnie do max 50-60cm długości i zajmuje jej to jakieś 4 lata. 

Jak cofniesz się do str. chyba drugiej to jest wszystko opisane. 

Ja nie zakładałem tego tematu po to żeby się kłócić, dzielę się tylko tym co się dowiedziałem i pomyślałem, że jest to coś nowego więc może komuś się przyda. 

Srebrne są ogromne i szybko rosną, są tanie dlatego się sprzedają a później ludzie je oddają bo mają za małe akwarium. Dlatego nie chce popełnić tego błędu i będzie arowana azjatycka. Jedyne nad czym się zastanawiam to czy na próbę nie wziąć srebrnej i jak mi przypasuje to wtedy odłożę i kupię tą docelową. Srebrnej znajdę nowy dom bo jest wielu chętnych na nie mimo wszystko. 

Nie byłoby całej tej niepotrzebnej dyskusji gdybyście dokładnie przeczytali to co wstawiłem a nie ruszyli jeden za drugim. 

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem ten temat i wszystkie moje wypowiedzi dotyczyły A. srebrnej ponieważ o tych Azjatyckich nie mam pojęcia.

 

P.s. Za nim zdecyduję się na odmianę gold, która kosztuje nie małe pieniądze i muszę się przekonać najpierw czy ta ryba mi przypasuje prawdopodobnie kupię srebrną albo czarną i potrzymam ją do momentu jak osiągnie te 50-60cm co powinno potrwać około 1-1,5 roku.


I ja piłem tylko i wyłacznie do pomysłu tymczasowego trzymania srebrnej/ czarnej.


Była też mowa o hodowlanej arowanie. Dla mnie hodowlana ryba to taka ryba, która żyje w akwariach od swoich narodzin- ale posiadająca cechy ryb dzikich.

Hodowlana arowana osiąga takie same rozmiary jak dzika - o to mi chodziło.


Ty zaś jesteś zainteresowany wyselekcjonowanymi rybami. To zmienia postać rzeczy. Myślałem, że upierasz się o tych wielkościach przy hodowlanych, a mowa była o selekcjonowanych.

Pewna nieścisłość spowodowała pewne nieporozumienia. Z tej strony ja przepraszam, ale liczę na zrozumienie i mojej postawy w tej sprawie. Cały czas byłem przekonany, że mówimy o hodowlanej zwykłej, czystej gatunkowo, nie selekcjonowanej Arowanie Srebrnej.


W planach miałeś 120cm szerokości- wybierz to, kosztem wysokości.

Moim zdaniem takie 60h (słupa wody- można zrobić nadbudówkę paludaryjną by cała konstrukcja miala nawet 100cm) byłoby wystarczające.

320x120x60(część wodna) powinna być wystarczająca na te 50-60cm ryby spokojnie. Litraż wynosiłby ok. 2300L, a więc prawie 2,5 raza tyle co było planowane z początku. To już coś.


Myślę, że pomysł z tym

 

Jedyne nad czym się zastanawiam to czy na próbę nie wziąć srebrnej i jak mi przypasuje to wtedy odłożę i kupię tą docelową.


To nie za dobry pomysł. Każda ryba zachowuje się inaczej, a zwłaszcza jeżeli mówimy o rybach selekcjonowanych (Patrz na np. pielęgnice). Możliwe, że różnica w zachowaniu będzie diametralna i "sprawdzanie" okaże się zbędne.

Najlepiej już od początku trzymać się z dala od gigantów- nawet gdyby miałyby być tymczasowo. Tutaj chodzi o zainteresowanie rynku tymi rybami. Im mniejsze ono będzie- tym mniej ryb bedzie się pojawiać w handlu.

Lepiej spopularyzować te mniejsze odmiany. Droga zabawa, ale de facto jest to lepszy wzorzec dla potencjalnych właścicieli tej grupy ryb


 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Pley ja się nie gniewam. Debata była bardzo interesująca niech się młodzi forumowicze uczą i wyciągają swoje wnioski hehehe. Popieram, że faktycznie srebrna może zachowywać się inaczej. Przemyślę jeszcze temat. Najpierw muszę postawić baniak i mam nadzieję, że w marcu mi się to uda. 
Akwarium będzie takie duże jak pozwoli na to miejsce i portfel. 

 

Zamykam debatę!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...