Skocz do zawartości

[1000+] Arowana ?


Bartt85
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do 60 cm raczej nie, może do ok. 40 cm tak jak na filmiku. Ale to nie najlepszy pomysł, bo jak posiedzi za długo w ciasnym baniaku to hormon wzrostu może się jej przystopować. Tak jest w naturze, nie wyhodujesz rekordowego karpia jeśli będzie siedział w małej sadzawce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rekordowym wzroście to mi nie zależy. Wiadomo, że ryba i tak nie osiągnie takich rozmiarów w akwarium jak w naturze. Znalazłem już hodowcę i importera arowan w Holandii. Przejadę się, zobaczę, pogadam i podejmę jakąś decyzję. Myślę, że obserwacja tych ryb nawet do osiągnięcia rozmiaru 40cm może być niesamowicie ciekawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartt, arowana to ryba cały czas w ruchu. To nie pielęgniczka że odwala helikopter w miejscu. Arowany patrolują cały czas. Arowana z filmu jest młoda. Co do filmików na świecie, to pogooglaj sobie w jakich warunkach ludzie trzymają pawiookie.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej możliwości, żebym postawił akwarium 25tys. litrów w domu. Maksimum to w granicach : 300-320x 100- 120x 65-100 wszystko jest zależne od tego czy zdecyduję się zamówić akwarium ze szkła wtedy będzie 65cm wysokie, czy zamówię akwarium ze sklejki wtedy będzie 100 wysokie. Jestem na etapie rozmów z wykonawcami i wszystko będzie zależne od kwoty.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc nie dawało mi to spokoju te wasze 25 tys. litrów akwarium dla arowany. Zrobiłem więc głębokie rozeznanie, które zajęło mi całą noc i prawie cały dzień. 

Dowiedziałem się bardzo dużo interesujących rzeczy, którymi kierują się hodowcy oraz posiadacze arowan na całym świecie. Posłuży to również jako lektura do zainteresowanych w przyszłości. 

Ludzie którzy zajmują się tymi rybami na co dzień zalecają pięciokrotną długość dorosłej arowany jako długość akwarium, oraz szerokość akwarium taką jaką długość ma dorosła ryba ponieważ jest ona bardzo elastyczna i potrafi bardzo dobrze dostosować się do rozmiaru akwarium oraz panującego w nim wystroju np. z korzeni. Jednak jeżeli ryba ma ochotę odpocząć przyklejając się do boku akwarium  to szerokość powinna jej umożliwić pełne wyprostowanie ciała. Jeżeli chodzi o wysokość akwarium to nie ma to zbyt dużego znaczenia, często nawet zbiorniki są zalewane tylko do połowy wysokości gdyż jeżeli ktoś ma takie widzi mi się i lubi obserwować polowanie ryby podczas karmienia, umieszcza pokarm na korzeniu nad taflą wody. Nie jest to jednak przymus i rybę można karmić normalnie wtedy nie będzie skakała i szybko przyzwyczai się, że nie musi się wysilać bo pokarm dostanie pod nos. Jest to bardzo inteligentna ryba i można ją nauczyć wielu rzeczy takich jak: przypływanie na klaskanie właściciela, zabawy z ręką. 



Do wyboru mamy odmiany oraz rozmiary jakie osiągają dorosłe ryby : 

Silver arowana - długość w naturze ponad 100cm, w akwariach 80cm - 100cm 

aqtq.jpg


Black arowana - długość 70cm - 100cm 

q6ta.jpg


Green arowana - 60cm - 80cm 

vuwb.jpg


Yellow tail arowana - 60cm - 80cm

qv4i.jpg


Red tailed golden arowana - 60cm - 70cm

ypnb.jpg


Hight back golden arowana - 60cm - 70cm 

wh34.jpg


Cross back golden arowana (blue based, gold based)  - 50cm - 60cm 

9bks.jpg


Kilka odmian ominę bo jest ich sporo, ale są w podobnych rozmiarach w przedziale 60cm -80cm. 


Zgodzę się z Wami, że arowana srebrna i czarna to ryba która powinna mieć akwarium 5 metrów plus po osiągnięciu docelowych rozmiarów. Ale odmiany hodowlane takie jak np. gold która dorasta do 60ciu cm i jest ich kilka odmian kolorystycznych będzie miała się bardzo dobrze w akwarium 320cm długości.

Np. w Azji, Malezji te ryby są dla ludzi święte i w większości gospodarstw domowych pływa arowana i uwierzcie mi, że nie w zbiornikach 320cm długości, mimo to ryby dożywają niekiedy do 50ciu lat więc chyba źle im nie jest. 

Tak więc zdecydowałem, że będzie pływała u mnie hodowlana arowana. 

P.s. Za nim zdecyduję się na odmianę gold, która kosztuje nie małe pieniądze i muszę się przekonać najpierw czy ta ryba mi przypasuje prawdopodobnie kupię srebrną albo czarną i potrzymam ją do momentu jak osiągnie te 50-60cm co powinno potrwać około 1-1,5 roku. 

 

 

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysil się i poczytaj, a nie kierujesz się stereotypami. życie nie kończy się tylko na superakwarium i przyjętych tu ogólnych zasadach :) Poza tym co Ty możesz wiedzieć o moim podejściu. Jak popatrzysz dalej to powinieneś zauważyć, że wkładam w to dużo wysiłku i staram się zapewnić jak najlepsze warunki swoim rybom. Więc jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to się nie wypowiadaj. Planuję również otworzyć sklep akwarystyczny bo jest to moja życiowa pasja i mam zamiar poznać wiele gatunków ryb z którymi nie miałem jeszcze do czynienia. 

Co jest złego w podejściu jak urośnie to oddam ? Tak się robi i nie ma w tym nic dziwnego, jest dużo osób które zapłacą duże pieniądze za większe okazy ryb i zapewnią im większe warunki. Ale jeżeli w Twoim podejściu oddam znaczy do sklepu albo komuś kogo nie znasz i nie wiesz co zapewni rybie to inna kwestia ...

 


P.S. Co do Azji jak już nawiązałeś :) To ryby które są  eksportowane na cały świat kosztują np. 30tys euro za sztukę więc poczytaj jak są tam traktowane ryby ;) 
 

Panowie spokój!

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh Bartt postąpiłeś jak człowiek który pierwszy raz zakłada akwarium.  Ryba powinna mieć godne warunki do życia, nie zadbałeś o to. A co jeśli ryba nie urośnie, bo nie ma odpowiednich warunków na rozrost. Słyszałeś o tym, że im mniej miejsca, tym zwierze rośnie mniejsze ? Podczas kilku pokoleń w końcu byłoby to ok dla organizmu ryby, bo by się przystosowały, ale tutaj mówimy o jednej rybie która ucierpi bo w DNA ma geny rodziców którzy rosną więksi i wymagają miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojjjj Bobix Bobix poczytaj jeszcze i powiększ swoją wiedzę bo widzę, że daleka jeszcze przed Tobą droga :)

 

Ehh Bartt postąpiłeś jak człowiek który pierwszy raz zakłada akwarium.  Ryba powinna mieć godne warunki do życia, nie zadbałeś o to.

Znaczy się co masz na myśli ?

 

 

A co jeśli ryba nie urośnie, bo nie ma odpowiednich warunków na rozrost. Słyszałeś o tym, że im mniej miejsca, tym zwierze rośnie mniejsze ? 

Po czym to wywnioskowałeś ?????

Czy np, dzieci które wychowują się w mieszkaniu 30m z trojgiem rodzeństwa i rodzicami rosną mniejsze ?

Czy paletki, które są hodowane w akwariach 200l po np. 10 sztuk i rosną po 20cm są jakieś nienormalne. O tym raczej nie słyszałeś...

Czy psy które są trzymane całe życie na łańcuchu rosną mniejsze ? 

 

 

Podczas kilku pokoleń w końcu byłoby to ok dla organizmu ryby, bo by się przystosowały, ale tutaj mówimy o jednej rybie która ucierpi bo w DNA ma geny rodziców którzy rosną więksi i wymagają miejsca. 

Czy doczytałeś, że mowa jest o arowanach hodowlanych ? Czy powiedziałem, że wpuszczę tu dziką 120cm arowanę ? Czy pozostałe ryby hodowlane żądzą się jakimiś innymi prawami ?

Ile pokoleń musi mieć ryba Twoim zdaniem żeby się "przystosowała" ?

No właśnie sam sobie przeczysz więc resztę pozostawię bez komentarza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 320 cm i tak jest za małe na tamtą arowanę to po pierwsze. Po drugie nie przeczę sobie, tylko napisałem, że ona ma geny rodziców którzy rosną do 60 cm, więc potrzebuje więcej miejsca niż to 3,2. Dostosowałaby się z pokolenia na pokolenie, ale kosztem pierwszych pokoleń które najpierw musiałyby ucierpieć. Nie porównuj ryb do ludzi, u których ciągle jest wymiana genów i jest to niemożliwe chyba, że mówimy o ludziach na małych wyspach. To samo z psami, słabe porównanie. Szkoda że nie mogę znaleźć, bo bym Ci podał prosty przykład sprzed 80 mln lat, gdzie gady żyjące na wyspie osiągały 2/3 tego co ich bracia na stałym lądzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy doczytałeś, że mowa jest o arowanach hodowlanych ? Czy powiedziałem, że wpuszczę tu dziką 120cm arowanę ? Czy pozostałe ryby hodowlane żądzą się jakimiś innymi prawami ?


Czy hodowlana, czy dzika. Jeżeli posiadana przez nas ryba nie jest wynikiem selekcji może osiągnać takie same rozmiary jak WF.


A co do porównania z dziećmi, psami na łańcuchach to trzeba przyznać, że jesteś niezłym hipokrytą  :). Do mnie sie czepiałeś jak porównałem 2 różne ryby z zachowaniem proporcji, a Ty wylatujesz z takimi porównaniami :D.


 

Czy paletki, które są hodowane w akwariach 200l po np. 10 sztuk i rosną po 20cm są jakieś nienormalne. O tym raczej nie słyszałeś...


Ja słyszałem- nazywa się to sadyzmem ;).

Czasem ryby potrafią urosnąć w mniejszym zbiorniku i to nic dziwnego. Paletka w 200L urośnie spokojnie do docelowych rozmiarów. Ale wymaga większego zbiornika z innych względów. Jako właściciel paletek powinieneś to wiedzieć :).



A co do podchowywania i oddawania...

Ok. Można tak zrobić, ale pamiętaj, że dorosłe ryby gorzej znoszą stres, a transport takiego 60cm giganta może być problemem. Nie możesz być pewien czy ktoś z Twoich okolic będzie mógł sobie pozwolić na taką rybkę i co potem? Tranport na drugi koniec Polski?

Kolejną kwestią jest kolejny nabywca. Co jeżeli będzie się zarzekał, że ma odpowiedni zbiornik, powysyła fotki, jak potem wrzuci tą rybkę do 450L baniaka "Bo się mieści" ?

To musi być 100% pewniak. Ja kiedyś tak się wyrolowałem. Oddawałem ryby, koleś pokazał mi swoje akwarium. Było ok.
Póżniej gdy odwiedziłem go (inny interes) okazało się, że ryby trafiły do innego- o wiele mniejszego zbiornika...



Ja bym Arowany nie kupował. To jedna z tych monsterfishów, która nie powinna być w ogóle w handlu.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobix miałeś kiedyś okazję na żywo zobaczyć akwarium o długości 320cm, 100cm szerokości i 70cm wysokości ? 

 

 

te 320 cm i tak jest za małe na tamtą arowane to po pierwsze.

Na tamtą tzn na którą ?

 

 

Po drugie nie przeczę sobie, tylko napisałem że ona ma geny rodziców którzy rosną do 60 cm, więc potrzebuje więcej miejsca niż to 3,2.


 Są to xxxxxxx pokolenia hodowlane i nie ma to tutaj żadnego znaczenia. Bo ryba nawet naturalnego środowiska na oczy nie widziałą i nie zobaczy. Rodzicami są inne które też są i były hodowlane.
 

 

Nie porównuj ryb do ludzi, u których ciągle jest wymiana genów i jest to niemożliwe chyba że mówimy o ludziach na małych wyspach. To samo z psami, słabe porównanie. Szkoda że nie mogę znaleźć, bo bym Ci podał prosty przykład sprzed 80 mln lat, gdzie gady żyjące na wyspie osiągały 2/3 tego co ich bracia na stałym lądzie. 

Porównanie jak najbardziej prawidłowe, odnoszące się do braku miejsca a rozwoju i rośnięcia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh Bartt długi temat nie ma co się rozpisywać w internecie. Tak miałem okazję zobaczyć i większe baniaki, ale uwierz ten Twój nie zrobi na arowanie wrażenia. Jak dla mnie kompletnie zignorowałeś to co tutaj pisali wszyscy, dostałeś tyle info w tym temacie a i tak zrobiłeś po swojemu. Nie pomyślałeś o rybie, a o swojej zachciance.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie nie ma sensu ta debata, każdy ma inne pojęcie o akwarystce i chęci rozwoju. 

Pley kiedy ja się ciebie czepiłem ?

Mogę być dla Ciebie hipokrytą  ;) szczerze mam to głęboko .....  

Dla Ciebie sadyzm, dla innych doświadczonych normalność i piękne okazy o których wielu może pomarzyć. 

Z oddaniem ryb oraz transportem, nie takie ryby ludzie transportują. Patrz oceanaria itp. mają się dobrze, żyją do dziś. To Twoje odczucie komu rybę oddasz sprzedasz. 

Tak jak już kiedyś wspomniałem. Cieszcie się akwarystyką i nie szukajcie problemów które nie istnieją albo sami je sobie stwarzacie. 

Jakie by akwarium wielkie nie było to i tak będzie za małe. a jak nie będzie za małe to znajdzie się coś innego ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh Bartt długi temat nie ma co się rozpisywać w internecie. Tak miałem okazję zobaczyć i większe baniaki ale uwierz ten Twój nie zrobi na arowanie wrażenia. Jak dla mnie kompletnie zignorowałeś to co tutaj pisali wszyscy, dostałeś tyle info w tym temacie a i tak zrobiłeś po swojemu. Nie pomyślałeś o rybie, a o swojej zachciance.

Zignorowałem bo się nie zgadzam z pewnymi kwestiami. Na szczęście są jeszcze inne fora na których ludzie mają znacznie więcej wiedzy o arowanach niż tutaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pley kiedy ja się ciebie czepiłem ?


W temacie gdzie wmawiasz akwarystce, że 80cm zbiornik jest dobry dla parki skalarów ;).

 

Mogę być dla Ciebie hipokrytą ;) szczerze mam to głęboko .....


No i widać z kim mamy do czynienia ;).

 

Dla Ciebie sadyzm, dla innych doświadczonych normalność i piękne okazy o których wielu może pomarzyć.


Hehe, z pewnością. Może jeszcze podasz Stendkerowe ryby jako przykład normalnie prowadzonych ryb? :) Właścicieli 10Dorosłych Dysków w 100cm zbiorniku nazywasz doświadczonymi? Piękne wzorce masz...

 

Z oddaniem ryb oraz transportem, nie takie ryby ludzie transportują. Patrz oceanaria itp. mają się dobrze, żyją do dziś.


Z tym, że zapominasz, że Ty nie jesteś właścicielem Oceanarium, a prywatnego zbiornika. To zasadnicza różnica.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi trudno byłoby się cieszyć akwarystyką ze świadomością że trzymam kilkukilogramową rybę w szklance

 

Szczerze Ci życzę żebyś takiej szklanki się doczekał :)

 

 

Bartt, jeśli już musisz się próbować, to znajdź jakiegoś łosia który pozbywa się ryb z przymałego akwa. Dłużej to potrwa, ale za to zrobisz coś dobrego.

Ale jaka w tym różnica Sver ? przecież moja szklanka i tak jest za mała :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą wiedzę bo powiedzą coś co bardziej Ci pasuje ? Tutaj była mowa o 6 metrach, a tam powiedzieli Ci że 3. Łyknąłeś 2 wersję i pomyślałeś OK kupuję. Niestety kto by ci co powiedział, to są tylko ludzie i każdy się czasem myli :P

Edytowane przez Bobix
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W temacie gdzie wmawiasz akwarystce, że 80cm zbiornik jest dobry dla parki skalarów ;).

 

Widzę, że nie do końca wiesz co znaczy wmawiać.

 

 

No i widać z kim mamy do czynienia ;).

 

Pierwszy nazwałeś mnie hipokrytą więc czego się spodziewasz ??? podziękowań ?

 

 

 

Hehe, z pewnością. Może jeszcze podasz Stendkerowe ryby jako przykład normalnie prowadzonych ryb? :) Właścicieli 10Dorosłych Dysków w 100cm zbiorniku nazywasz doświadczonymi? Piękne wzorce masz...

 

Taka różnica, że ryby są znane na cały świecie i cieszą ich właścicieli. Ty możesz się szczycić się pisaniem wypocin na forum ;) I wierzyć w swoje wzorce oraz pozyskiwać ludzi którzy też w nie uwierzą.

 

 

 

Z tym, że zapominasz, że Ty nie jesteś właścicielem Oceanarium, a prywatnego zbiornika. To zasadnicza różnica.

 

Co ma piernik do wiatraka ??? Transport to transport, czy to ryba z oceanarium czy prywatna. Stres taki sam

Większą wiedzę bo powiedzą coś co bardziej Ci pasuje ? Tutaj była mowa o 6 metrach, a tam powiedzieli Ci że 3. Łyknąłeś 2 wersję i pomyślałeś OK kupuję. Niestety kto by ci co powiedział, to są tylko ludzie i każdy się czasem myli :P

Większą wiedzę bo trzymają te ryby, a nie gdybają i negują wszystko co jest inne i myślą, że są najmądrzejsi na świecie. Dobre są te ksywki forumowe. Nie przegadasz idealnie do Ciebie pasuje, zawsze owiniesz kota ogonem i nie przyznasz się do błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Taka różnica, że ryby są znane na cały świecie i cieszą ich właścicieli.

Hehehe, z pewnością :). Jeszcze nie znasz drugiej strony medalu.

 

Ty możesz się szczycić się pisaniem wypocin na forum ;) I wierzyć w swoje wzorce oraz pozyskiwać ludzi którzy też w nie uwierzą.


Mi nie zależy na tym by pozyskiwać ludzi, którzy uwierzą w moje wzorce. To ich wybór.
Moje wypociny uratowały życie wielu rybom- mogę się tym szczycić jak najbardziej :). W przeciwieństwie do Twoich wypocin, które mogą skazać biedne skalary na życie w klitce.

Czym się jeszcze mogę szczycić wiem ja i moi najbliżsi znajomi. Gdyby mi zależało na rozgłosie- zrobiłbym go ;).

O Twoich wzorcach nie wspominam.... Trzymanie ryb na siłe w za małych zbiornikach mimo tego, że na specjalistycznych forach jest wyraźnie napisane, że taki zbiornik jest po prostu za mały.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...