Skocz do zawartości

Czy moje oświetlenie jest ok?


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powyżej napisałem co i jak. Ty nadal brniesz w nie wiadomo co. ;)

Kiedyś były zestawy z podwójnym uchwytem T8. Teraz nie mogę odnaleźć więc rozpiszę co Ci potrzeba.

-statecznik elektroniczny 1x18W

-2 oprawki bryzgoszczelne na świetlówki T8 wraz z kablem

-4 uchwyty metalowe do świetlówki T8 plus śrubki do skręcenia

-kabel zasilający

Pokrywę można obkleić od wewnątrz folią aluminiową.

Jeśli ktoś wie gdzie można kupić gotowy zestaw to niech poda link.

Nie pchaj się w świetlówki, których parametry są nieznane, a "producenci" (raczej dystrybutorzy świetlówek z ich logo) podają zazwyczaj lakoniczne info.

Kup porządne świetlówki znanych marek (n.p. philips, osram) o podanych parametrach. Powtórzę: ja posiadam 1xT8 18W 940 i 2xT8 18W 965. Jeśli chodzi o świetlówki wystarczy przepisać i udać się do sklepu elektrycznego. ;) Mogą to być też 3x T8 18W 965.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc prosto to T8 to te grube świetlówki a T5 to te cienkie świetlówki, do każdej z nich potrzeba innego statecznika. 

Musisz poczytać o oświetleniu trochę.

Ja w 200 litrach mam 2 x 6500K i po jednej 8500K i 10000K. Nie zmieniając nic w nawożeniu i dawkowaniu CO2 jest znaczna zmiana na plus jeśli chodzi o wzrost roślin, jeszcze dopracuje nawożenie i roślinki powinny ruszyć z "kopyta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko bo czytałam sobie trochę i kilka razy spotkałam się z teorią albo ryby albo rośliny. Na jednym z forum wyczytałam nawet,że odpowiednie światło dla roślin tj.0k 0,4- 0,5 W/L jest szkodliwe dla rybek gdyż jest za mocne. Chciałam dołożyć do tych moich Aqua Glo 20W i Philips 865 18W jeszcze jednego Philipsa 18W o barwie ok 85000-10000K, powiedziano mi, że wysyp glonów gwarantowany i źle wpłynie to na ryby. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zwiększasz światło i nie masz CO2 to prawdopodobieństwo pokazania się glonów znacznie wzrasta.

 

Wiem, pytanie czy jeśli dołoże jeszcze jedną także świetlówkę jak pisałam to czeka mnie jakaś duża inwazja? I co z kwestią ryb przy zwiększeniu oświetlenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, w końcu udało mi się wrócić do tematu i chciałam się pochwalić :) Rozwiązanie , które zaproponował przemo jest jak najbardziej ok ale udało mi się zrobić coś podobnego taniej :) Sam statecznik okazało się,że kosztuje 49 zł a pozostała resszta z nową jarzyniówką prawie 90 zł więc całość wychodziła ok 140zł. Mnie udało się kupić już gotową, bryzgoszczelną taką oprawę za 49zł + 10zł jarzeniówka więc udało mi się nieco zaoszczędzić. Podłączenie nie było trudne i wygląda to tak:

 

post-15884-0-68677200-1393354637_thumb.jpg

 

post-15884-0-90100900-1393354679_thumb.jpg

 

Jarzyniówkę udało mi się dostać tylko Philips 865 18W więc mam teraz:

 

2x Philips 865 18W 6500K

1x Aqua Glo 20W 18000K

 

Myślicie,że będzie poprawa jeśli chodzi o rośliny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym się nie odważył wsadzić takiej lampki do akwa.

A za te pieniądze mogłaś spokojnie kupić np. moduł 24W T5 Aquaela (z IP67). Albo za odrobinę drożej kompletny zestaw (do dokupienia tylko świetlówka za 8zł w castoramie.

 

A dlaczego byś się nie odważył? Nie bardzo rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok a więc mały update:)

 

Zakupiłam http://allegro.pl/aquael-modul-eco-light-sunny-t5-24w-6500k-i3960839689.html i zamotowałam go w akwa. Teraz się zastanawiam jaka konfiguracja jarzyniówek będzie najlepsza-mam 3 miejsca, pierwsze dwa obsadzone;) doradzcie jaką dac trzecią?

 

1.  Aquaele 24W 6500K - jest nie do ruszenia-pasuje do tej obudowy nowej, tak więc ona musi zostać.

2.  Philips 18W 6500K

3. Jeszcze jeden Philips 18W 6500K czy AauaGlo 20W 18000 K ?

 

Z roślin dodam ,że mam głównie mchy i HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że jeśli czerwonej barwy będzie więcej od niebieskiej to rośliny będą szybko iść do góry ale mało krzewić na dole . U mnie przy limnophili tak było długie patyki i listki co jakiś czas. Najlepiej by było wsadzić 6500 8500 i 10000 . z tym że lepiej jak ta 10000 była by mocniejsza wat. od 8500 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...