Skocz do zawartości

Atak okrzemek! Pomocy jestem laikiem


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu pierwszy raz na tym forum więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość (chce się czegoś nauczyć od doświadczonych akwarzystów).

Wiem że jest dużo tematów i było to wiele razy wałkowane na forum ale naczytałem się dużo i nie mogę do końca ogarnąć tego wszystkiego z czym się zmagam.

Zacznę od początku:

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane: Nie pamiętam 3miesiące temu około może 4

2.Litraż i wymiary akwarium 30L akwarium proste szerokie.

3.Jakie jest oświetlenie model: AQUA4START 11W v2 do tego pokrywa oklejona folią odbłyskową żeby nie tracić światła od pokrywy
4.Jak długo świecisz od 10H do 12H.

5.Podłożokoło 2cm ziemi do kwiatów na to około 4-5cm żwirku.

6.Filtracja Filtr wewnętrzny AQUAEL FAN mini plus =260l/h bez standardowej końcówki tylko z deszczownią która jest pod skosem żeby wyrzucała wodę z pod tafli wody.

7.Typ zbiornika ogólny

8.Ozdoby Ozdób nie mam jako takich oprócz kokosa dla glonojada

9.Rośliny Lobelia cardibalis, hygrophila polisperma, anubias mini nana, cryptocoryna rubella, Echinodorus Green Horemani

10.Ryby  4x czerwone danio, 1x glonojad i 1x helenka

11.Podmianki  około 6-7L raz w tyg. Woda odstała z kranu około tyg.

12.Nawożenie akwarium Easy Life: EasyCarbo co 2 dni po 10 kropelek i tej samej firmy PROFITO raz w tyg 20 kropelek

13.CO2 tylko nawóz pkt wyżej

14.Parametry wody Parametrów aktualnych wody nie mam (zrobie dzisiaj wieczorem do dopisze)

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? raczej nie oprócz podmian wody i odmulania

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?Rybki karmie pokarmem płatkowym sypiąc po pare płatków (nie raz w dużej ilości) do momentu aż przestaną się interesować jedzeniem. Oraz raz w tyg karmie je ochotką mrożoną ale wszystko zjadają do cna. Glonojad dostaje na noc pół tabletki swojej karmy oraz czasem jakieś ogórki marchewki itp. Także o zasyfieniu podłożu pokarmem nie ma mowy.
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali ok mam ale z delatali gorzej dlatego wrzucam jedno zdj w dużej rozdziałce żebyście mogli sobie powiększyć ewentualnie

 

Opis problemu: Mam atak okrzemek (raczej), po poczytaniu postów znalazłem jeden błąd jaki robię a mianowicie czyszczę filtr jak podmieniam wodę ale pod bieżącą wodą (teraz wiem że trzeba w tej z akwarium), wydałem 70zł za roślinki i nie chce ich w głupi sposób stracić do tego mam na żwirku gdzieniegdzie też plamki okrzemek. Roślinki czyszcze ręcznie ale nic nie słabnie co chodzi o okrzemki. Nie wiem w czym tkwi u mnie problem. 

 

Dorzucam też plik z danymi wody z kranu może coś wam podpowie to i pomożecie mi ustalić co i jak. 

A testy tak jak napisałem wyżej, zrobię wieczorem bo teraz nie bardzo mam jak.

 

 

 

post-19975-0-40883200-1389184977_thumb.jpg

analiza_lab_3_2013.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi doradzili w zoologu nie każdy wpada na pomysł żeby spr w internecie jakie rybki można mieć, nie spr bo wydawało mi się że tam się na tym znają. 

Po dwa mam problem a nic w twoim poście nie było o nim napisane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie problem rozwiązałeś sam, mycie filtra w bieżącej wodzie rozwala Ci złoże biologiczne. Masz po prostu cały czas niedojrzałe akwarium. Powinieneś też ograniczyć karmienie. Stosujesz głodówki raz w tygodniu? Ochotkę wyeliminuj z diety, zamiast niej podawaj wodzień, artemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Stosujesz głodówki raz w tygodniu? Ochotkę wyeliminuj z diety"

Chodzi mi że ochotkę podaje raz w tyg a tak to 2 razy na dzień karmie pokarmem płatkowym.

 

 

Mógłbyś mi poradzić co mam teraz zrobić z akwarium i tymi okrzemkami? Bo roślinki pewnie mi padną jak tak dalej bd. Może jakiś nawóz albo jakiś przyśpieszacz żeby akwarium zakwitło (czy jak to się fachowo nazywa) ???

 

Zrobiłem test Aquatest GH-KH

 

wyszło mi TwO (GH) 10 kropli

a TwW (kH) przy 17 zrobiło się żółtozielone a przy 19 żółte

tylko taki test miałem. Nie wiem jak to obliczyć nawet bo to jakaś skala niemiecka czy coś :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? raczej nie oprócz podmian wody i odmulania

 

Odmulanie to destabilizacja. 

 

wyszło mi TwO (GH) 10 kropli

a TwW (kH) przy 17 zrobiło się żółtozielone a przy 19 żółte

 

Coś chyba pomyliłeś. kH >gH ? Nie na odwrót ?  Twardość nie ma wpływu na okrzemki raczej.

 

17 kropel = 17 stopni niemieckich

 

 

Napisz jaką barwę masz tego światła ? 

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisz jaką barwę masz tego światła ? 

6500K

 

a co do (GH) pomyliłem się bo wyszło 20. Zrobiłem jeszcze raz :)

 

Co mogę zastosować żeby zbiornik szybciej dojrzał?? Nie chce stracić roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, zobacz jaką kolega ma obsadę, musi odmulać bo potruje monent ryby zanim nie zmieni obsady. Nie będzie odmulał będzie miał moment krasnorosty lub inne dziadostwo.

Na pytanie o okrzemkach odpowiedział Ci Ahr.

Akwarium musi samo dojrzeć, ja nie wierzę w żadne biostartery i inne takie, bakterie nitryfikacyjne to bakterie tlenowe a one niby żyją w zamkniętych butelkach...

Co do światła ja myślę, że jest ok, masz niskie akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.Ryby  4x czerwone danio, 1x glonojad i 1x helenka

 

To dużo ? W sensie brudzenia. Danio wymagają dłuższego akwarium.

 

Akwarium musi samo dojrzeć, ja nie wierzę w żadne biostartery i inne takie, bakterie nitryfikacyjne to bakterie tlenowe a one niby żyją w zamkniętych butelkach...

 

Ja także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na akwa 30L sam zbrojnik to już dużo. W sensie sr... brudzenia.

właśnie wiem że zbrojnik to brudas, nie mam komu go oddać a do zoologa nie chce bo tam wrzucą go do akwa z dużą ilością jego "kolegów" i bd bardziej się dusił niż u mnie. Czekam na kogoś ze znajomych aż ktoś założy akwarium (bo planują większe) i komuś go podaruje. 

Na razie będę mechanicznie czyścił roślinki. Może akwarium dojrzeje i zniknie mój problem. Teraz mam kolejne pytanie:

 

1. Czy odmulać akwarium?

2. Czy mogę myć filtr w wodzie którą spuszczę z akwarium przy podmianie czy robić to jakoś inaczej? 

3. Nie stosować tych nawozów co podawałem? 

4. Jak ze świeceniem? 10h dziennie czy mniej czy więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbrojnika (wersja mniejsza - mam nadzieję), ale nie zauważyłem aby brudził. Zbrojniki lubią zajmować terytorium. Póki jest mały to ok.

 

Odpowiedzi:

1. Ja bym nie odmulał, bo wszystko wymiesza się z wodą i może być masakra. 

2. W wodzie spuszczanej z akwarium, ale nie szoruj go, płucz jedynie.

3. Lejesz makro ? Bo bez sensu dawać same mikro + ec - to tak jakbyś miał paliwo, a nie miał samochodu. Chyba, że makro jest z ryb.

4. Ja bym świecił 10h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbrojnika (wersja mniejsza - mam nadzieję), ale nie zauważyłem aby brudził. Zbrojniki lubią zajmować terytorium. Póki jest mały to ok.

 

Odpowiedzi:

1. Ja bym nie odmulał, bo wszystko wymiesza się z wodą i może być masakra. 

2. W wodzie spuszczanej z akwarium, ale nie szoruj go, płucz jedynie.

3. Lejesz makro ? Bo bez sensu dawać same mikro + ec - to tak jakbyś miał paliwo, a nie miał samochodu. Chyba, że makro jest z ryb.

4. Ja bym świecił 10h.

 

Leje tylko to co mam wpisane w poście pierwszym. hmm to co polecasz, jaki preparat?? bo skoro mówisz że nie ma sensu podawać samego mikro to dokupie makro tylko nie wiem co jest dobre i co mógłbym spróbować u siebie.

 

Ja mam troszkę większego zbrojnika i już troche brudzi dlatego muszę troche odmulać baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebanie w podłożu wzrusza wszystko i to idzie do wody. Teoretycznie z tych brudów powinien być azot i fosfor. Dlatego polecam na początek sam POTAS. Możesz kupić gotowca, ale ważne jest aby był tylko sam potas. Kupuj najtańszy jaki znajdziesz. We wszystkich nawozach jest ten sam potas, a różnie się ceną. Opcjonalnie możesz bawić się w sole. Na allegro kupisz pewnie za 2,5zł + wysyłka za 100gram. Pewnie to wystarczy Ci na 3 lata. Tylko musisz umieć to później zmieszać z wodą lub ktoś musi Ci to pomieszać. Do tego potrzebna jest waga z dokładnością do 1grama. Jeśli masz taką to bierz sole z allegro azot, potas, fosfor - pewnie to wyjdzie z 15zł za komplet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdjęcie w pierwszym poście pokazuje stan roślin (pomijając te okrzemki, które tam słabo widać ;)), to albo daj aktualne zdjęcie, albo nic w nawożeniu nie zmieniaj.

Płucz gąbkę z filtra w wodzie odlanej z akwarium i czekaj aż się ustabilizuje. Okrzemki znikną, nie zabiją Ci roślin do tego czasu. Cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdjęcie w pierwszym poście pokazuje stan roślin (pomijając te okrzemki, które tam słabo widać ;)), to albo daj aktualne zdjęcie, albo nic w nawożeniu nie zmieniaj.

Płucz gąbkę z filtra w wodzie odlanej z akwarium i czekaj aż się ustabilizuje. Okrzemki znikną, nie zabiją Ci roślin do tego czasu. Cierpliwości.

no dobrze, o taką odp mi chodziło. a na zdj nie widać okrzemek bo akurat w ten dzień były manualnie czyszczone przeze mnie, a dopiero później zdecydowałem się o nap posta na tym forum. Tylko szkoda że wcześniej nie wpadłem żeby tu zajrzeć tzn przed założeniem swojego akwa. No ale teraz jak zechce coś kombinować to bd się najpierw dowiadywał :) 

 

Dzięki wszystkim za pomoc, każdy coś mi pomógł :) Nap za jakiś czas jak wygląda moja sytuacja z moim baniakiem a teraz idę szperać po forum żeby przyswoić więcej wiedzy w tej dziedzinie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to podmienię jakieś 5L, test pH mogę zrobić po podmianie czy przed? Czy może wstrzymać się z dzień czy 2 po podmianie i dopiero? Ma to jakieś znaczenie? 

 

I mam jeszcze jedno pytanie, jakie wg was są najważniejsze testy?? bo nie mam aż tyle kasy żeby kupić wszystkie, na pewno można się ograniczyć do najważniejszych. Znalazłem na necie coś takiego i jakbym zaopatrzył się na razie w konieczne to by mi wystarczyło?

  1. KONIECZNE, o ile nie chcesz pozostawiac zycia rybek przypadkowi:
    • - pH
    • - NH3/NH4
    • - NO2
  2. PRZYDATNE w kazdym akwarium:
    • - KH
    • - GH
    • - NO3
    • - CO2 (przy nawozeniu CO2)
  3. POMOCNE, jezeli chcesz zapewnic optymalne warunki rybom i roslinom:
    • - PO4
    • - Fe++
    • - Cu++
    • - O2
  4. Liczę też na wasze propozycje :) 

    Nie rozpoczynam nowego tematu ponieważ dalej brnę ze sprawą okrzemek więc piszę tu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to podmienię jakieś 5L, test pH mogę zrobić po podmianie czy przed? Czy może wstrzymać się z dzień czy 2 po podmianie i dopiero? Ma to jakieś znaczenie? 

 

pH bardzo szybko się stabilizuje. Nie bardzo wiem po co chcesz to robić. Nic ciekawego nie powie.

 

1. Jeśli chcesz dbać o rośliny to:

no3 - zooleka odradzam - miałem problemy

po4

ewentualnie Fe (mam zooleka),

 

2. Opcjonalnie 

kH i gH - jak poszukasz w necie znajdziesz zooleka za 10zł jako uzupełniacz bez strzykawki i instrukcji. Stosowanie jest proste. Po co Ci strzykawka i kolorowy kartonik za kolejne 10zł (komplet 20zł). Ja biorę uzupełniacze.

pH - mam zooleka ale są lepsze. Koniecznie o przedziale 6-8 i skali co 0,2

 

Resztę bym olał.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jakiś czas temu pisałem z tymi okrzemkami. Od tamtego czasu sytuacja poprawiła się na tyle że nie mam ich w całym baniaku ale też nie ustąpiły całkiem. tak czy tak one są na roślinkach, czyszczę je mechanicznie (ręcznie) ale one powstają na nowo. Co najlepsze powstają po lewej str akwarium w dużej ilości a po prawej gdzie jest mniej roślinek i więcej miejsca ich prawie nie ma (gdzieś na liściach pojedyncze plamki). I tutaj mam zagadke dlaczego tak jest że tam gdzie więcej roślinek to one są a tam gdzie mniej to ich nie ma??  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...