Skocz do zawartości

POMOCY


Killashandra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że powinnam przejrzeć forum i sprawdzić czy nie było już takiego tematu, ale to nagła sprawa i liczę, że wasze odpowiedzi będą szybsze niż moje poszukiwania. Od niedawna mam akwarium. Żyją w nim dwa welony i pięć małych rybek, które mają czyścić dno. Jeden z welonów dziwnie się zachowuje. Mało je, prawie nie pływa, siedzi przy powierzchni, szybko porusza skrzelami i nie boi się (wcześniej uciekał gdy podnosiłam pokrywę akwarium). Nie wiem co mu jest. Proszę pomóżcie. Druga rybka, która też się tak zachowywała umarła, a nie chcę żeby tej też się tak stało. Potrzebuję pomocy. Proszę.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat/

Wróżki chwilowo mają długi weekend. /ahr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium mam od miesiąca. Jest nieduże - 30l (tak wiem już, że welony potrzebują więcej miejsca, ale na razie są malutkie), ma dobry filtr, rośliny i żwirek. Od zalania do wpuszczenia rybek minęły jakieś 2 dni. Przez 3 tygodnie wszystko było dobrze. Rybki były wręcz żarłoczne i rzucały się na pokarm. Nie przekarmiałam ich. Aż w zeszłym tygodniu jedna z rybek przestała jeść i siedziała przy powierzchni hiperwentylując. Następnego ranka już nie żyła. Teraz druga ma takie same objawy i bardzo się o nią martwię. Proszę jeśli ktoś może mi pomóc będę bardzo wdzięczna. Ach jeszcze dwie rzeczy. Przy ostatnim sprzątaniu znalazłam w akwarium ślimaki, a na dnie był dziwny osad (myślałam, że to niezjedzone jedzenie, ale teraz nie jestem tego pewna). Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

30l (tak wiem już, że welony potrzebują więcej miejsca,

I to jest pierwszy błąd - akwarium jak na welony zdecydowanie za małe.

Drugi błąd to za szybko wpuszczone ryby - akwarium musi dojrzeć.

Na pewno nie zamknął się cykl azotowy co doprowadziło do pojawienia się w akwarium niebezpiecznych dla ryb azotynów ( poczytaj co to jest cykl azotowy i dojrzewanie akwarium).

I po trzecie przynajmniej raz na tydzień powinno się w akwarium podmieniać około 20% wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest pierwszy błąd - akwarium jak na welony zdecydowanie za małe.

Drugi błąd to za szybko wpuszczone ryby - akwarium musi dojrzeć.

Na pewno nie zamknął się cykl azotowy co doprowadziło do pojawienia się w akwarium niebezpiecznych dla ryb azotynów ( poczytaj co to jest cykl azotowy i dojrzewanie akwarium).

I po trzecie przynajmniej raz na tydzień powinno się w akwarium podmieniać około 20% wody.

Wiem, że jest małe!

Wiem, że powinno było dojrzeć dłużej!

Wiem co to cykl azotowy!

Nie mówi się już azotyny tylko azotany (III)!

Wymieniam wodę (oczywiście nie całą) i sprzątam akwarium regularnie co tydzień!

Proszę, akwarium nie było moim pomysłem i nie jest moją winą to co się stało. Ja po prostu się martwię, nie jestem w stanie zmienić przeszłości. Pytam czy jest możliwość uratowania umerającej rybki, którą polubiłam i co ważniejsze, za którą czuję się odpowiedzialna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azotyny NO2

Azotany NO3

Jak widać są to dwa różne związki

A jeśli chcesz uratować rybkę to myślę że najlepszym rozwiązaniem było by oddanie jej komuś kto ma już ustabilizowane akwarium.

NO2 a właściwie jony NO2- to jony azotanowe (III), a ich sole to azotany (III) dawniej nazywane azotynami.

NO3 a właściwie jony NO3- to jony azotanowe (V), a ich sole to azotany (V) dawniej nazywane azotanami.

Nie dwa różne związki, a dwie grupy związków.

Nie przyszłam jednak tutaj rozmawiać o chemii. Na tym się znam, na rybach nie.

Twoja rada niestety nie jest żadną radą. Nie mogę tego zrobić. Po pierwsze nie mam komu, po drugie rybka pewnie bądzie już rano martwa.

Jeśli nie potrafisz pomóc to nie pisz nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 a właściwie jony NO2- to jony azotanowe (III), a ich sole to azotany (III) dawniej nazywane azotynami.

NO3 a właściwie jony NO3- to jony azotanowe (V), a ich sole to azotany (V) dawniej nazywane azotanami.

Nie dwa różne związki, a dwie grupy związków.

 

 

No i pewnie dla rozróżnienia tych dwóch grup nazywa się je potocznie azotynami (NO2) i azotanami (NO3) ;)

Ja też na chemii się nie znam ale ten pierwszy związek jest wysoce trujący, drugi już mniej więc tak czy tak trzeba działać.

 

Jak już stwierdzono rybcia jest nieźle podtruta.

Musisz więc teraz jak najszybciej podmienić 50% wody ("najlepiej" z uzdatniaczem, bo nie ma czasu czekać aż chlor odparuje itp)

Następnie codziennie podmieniać jakieś 5-6 litrów wody, aż testy pokażą NO2 = zero

Niestety o cyklu azotowym możesz zapomnieć, bo w tym zbiorniku się nie zamknie tak szybko (będą długo szalone skoki parametrów)

Zakup większego zbiornika to priorytet, a przez ten czas codzienne podmiany wody (1-2 litry) na świeżą, będą koniecznością. Inaczej rybka zatruje się własnymi odchodami (a właściwie tym, co z nich się "wydobywa" ;) )

Welonka bardzo dużo je i wydala ze względu na specyficzną swą budowę. Musisz więc teraz ograniczyć karmienie do niezbędnego minimum, by jak najmniej produkowała odpadów.

Oczywiście pokarmy tylko dla welonek - są łatwiej strawne niż te, dla wszystkich ryb, ogólne. 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...