Skocz do zawartości

Planowanie Akwarium 260 l


Didox
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Albo podeścik dla dzieci kupić hehe :) To już coraz bliżej jest planowania fauny i flory niż spraw technicznych, kolejny raz dzięki. 

 

Jednak cały czas mnie zastanawia oprzyrządowanie:

 

Czy filtr kaskadowy na samym skraju akwarium wystarczy czy raczej dwa razy droższy kubełkowy i potem kombinowanie z orurowaniem, a pewnie umiejscowienie filtra poniżej akwarium, i przedłużenie fabrycznych rur mocno przełoży się na jego wydajność.

 

Ale z drugiej strony oszczędność prądu mógłbym uzyskać na grzałce (150 W) zamiast (250 W) jak to wcześniej było nadmienione, choć nie tylko o to chodzi w/w wspomniane wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zainwestował w kubełek, większa ilość biologi da Ci lepszą stabilizację biologiczną akwa.

Grzałkę bym dał 250 W,  szybciej Ci nagrzeje jak 150 W, z taką samą częstotliwością będzie chodzić, ale krócej.

W razie konieczności podniesienia temp. da radę. Przy 150-tce będzie ciężko.

Akwarystyka wbrew pozorom to dość drogie hobby i jak sie chce mieć akwarium to nie ma co przeliczać i oszczędzać bo potem się to odbije na stanie akwarium i koszty "naprawy" wszystkiego i tak przewyższą te zaplanowane.

Np. podczas ataku ospy żeby podnieść temp. w akwarium będziesz musiał dokupić grzałkę.

Nie dokupisz, stracisz ryby...  Więc od razu lepiej kupić lepszą , mocniejszą i dokładniejszą, która niekoniecznie będzie tańsza.

To samo tyczy się filtrów i całej reszty....

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę. Siedzę trochę w komputerach i tam panują podobne zasady dotyczące efektywności oszczędzania na poszczególnych komponentach w odniesieniu do czasu... Choć w sumie to cecha wspólna wielu dziedzin.

 

 

Reasumując czy poniższe komponenty byłyby w porządku (~264 Litry) - już na konkretnym przykładzie bez zbędnych dywagacji :):

 

http://www.aquario.pl/ogrzewanie/315-atman-grzalka-z-termostatem-200w.html - grzałka - http://www.aquario.pl/ogrzewanie/319-eheim-jager-grzalka-z-termostatem-200w.html bo ta niestety chyba będzie za długa - 41 cm i w pionie nie postawię

 

http://www.aquario.pl/zewnetrzne-filtry-akwarystyczne/1622-bhw-302.html - filtr - (nie odpowiedziałeś na wcześniejsze pytanie - czy nie będzie problemu jeśli taki filtr będzie pod spodem akwarium i węże będą znacznie dłuższe? Powiedzmy 1,5m każdy?

 

Bo jak mniemam z osprzętu tyle wystarczy na to co chcę założyć? Napowietrzacz i CO2 nie będzie konieczne?

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żal Ci kasy, to zainwestuj w ryby "bezgrzałkowe", tj. gatunki żyjące w temperaturach 15-22*C. Jest tego masa. Np, jeśli w domu utrzymuje Ci się stała temperatura 23-24 *C, a w lecie podskakuje do tych 28*C, to bez problemu możesz mieć prętniki i danio. Dodatkowo, jeśli i tak już akwarium ma spełniać rolę telewizora, to warto, żeby było ono WYSOKIE. Urokiem wysokiego akwarium jest to, że widzisz wszystko ponad nim, warto więc tego uniknąć. Wg. mnie spokojnie można pomyśleć nawet o 60-70cm wysokości, jeśli środkową część akwarium stanowić będą rośliny w stylu nurzańca. Wadą jest ograniczenie głębi i konieczność zamontowania filtra kubełkowego o dość sporej mocy. Zaletą niewątpliwie wizualna lekkość takiej aranżacji. Na szafce 60cm szkło 70cm będzie na wysokości klatki piersiowej (akurat żeby wygodnie operować w środku), a powyżej można zastosować dość mocne oświetlenie..

 

Tzn może tutaj z wizją zaszalałem, ale najważniejsze to sprawdzić pH, GH i KH wody, określić jaka jest najniższa dobowa temperatura w akwarium i potem dumać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Żal" mną w żadnym wypadku nie kieruje, chodzi o jak najlepsze warunki dla rybek... i krewetek oczywiście przy założeniu optymalnego osprzętu tak żeby po prostu energia nie była marnowana. W końcu nie liczy się tylko i wyłącznie środowisku w naszym domu - akwarium, ale też te za oknem.

 

Jeśli grzałka będzie się odpalać na parę godzin to i tak nie będzie to spory wydatek. Głównie chodziło mi o to czy konieczna jest grzałka 200-250 W skoro jest mała różnica temperatur, ale faktycznie jeśli przydarzyłoby się jakieś nieszczęście (choroba) lub przy wymianie wody to mocniejsza grzałka się przyda a po prostu będzie krócej pracować.

 

Co do roślinek, takich wysokich nie planuję jedynie na jednym boku parę sztuk wyższych (ewentualnie) jako zakończenie, choć dokładnego planu jeszcze nie mam. 

 

 

Dodatkowo, jeśli i tak już akwarium ma spełniać rolę telewizora, to warto, żeby było ono WYSOKIE. Urokiem wysokiego akwarium jest to, że widzisz wszystko ponad nim, warto więc tego uniknąć.

 

 

Coś tu chyba jest namieszane :D - Chodziło Tobie o urok niskich akwariów tak?

 

 

Także grzałeczka na pewno będzie, kubełkowy raczej też o ile tutaj panowie/panie rozwieją wątpliwości czy przedstawiony może być (dobra firma etc.oraz wydajność kubełkowego przy przedłużonych wężykach niż fabryczne, bo inaczej nie da rady go zamocować sensownie).

 

Bo jak mniemam z osprzętu tyle wystarczy na to co chcę założyć? Napowietrzacz i CO2 nie będzie konieczne?

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie kupuj tego badziewia (filtr) . Tak jak bylo pisane na sprzęcie nie oszczędzisz i ja bym na twoim miejscu uderzył w firmy TETRA TEC(korzystam aktualnie), JBL a jezeli nie szkoda Ci kasy to EHEIM ale nigdy nie HW, Hanza itp. Co do grzalki popatrz na firmę AquaEl bo jak kupisz tanie dziadostwo i padnie termostat to ugotujesz ryby. KUPUJĄC TANI SPRZĘT DWA RAZY TRACISZ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także grzałeczka na pewno będzie, kubełkowy raczej też o ile tutaj panowie/panie rozwieją wątpliwości czy przedstawiony może być (dobra firma etc.oraz wydajność kubełkowego przy przedłużonych wężykach niż fabryczne, bo inaczej nie da rady go zamocować sensownie).  

 

Z racji, że mam długie akwarium (180 cm) a filtry umieszczone pod spodem akwarium tylko z jednej strony musiałem węże jednego z tych filtrów przedłużyć i nie zauważyłem spadku wydajności. Dodam, że celowo kupiłem filtr nieco mocniejszy JBL E150. Tak jak tu ktoś napisał w twoim wypadku warto mieć filtr kubełkowy. Napowietrzacza nie potrzebujesz (możesz go mieć w razie gdybyś potrzebował go użyć w nagłych przypadkach, (choroby,przyducha)), CO2 to zależy jakie akwarium planujesz tzn. roślinne z dużą ilością światła  to według mnie jak najbardziej, w innych wypadkach raczej nie potrzebujesz 

Co do samego zbiornika to firma z Katowic podana przez Ciebie jest ok. Też jestem z tego "drugiego" Śląska chociaż szkło mam z Wrocławia (załatwił mi znajomy z zoologa) ale kontaktowałem się wcześniej z nimi i cena przez nich podana była dość dobra.

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ostrzeżenie! No to fajnie że ta firma warta zaufania po nowym roku będę się orientował w cenie zbiornika.

 

W takim układzie na podstawie waszych porad:

 

http://allegro.pl/filtr-tetra-tec-ex-700-nowy-typ-mega-gratis-i3807100328.html - Filtr Tetra tec ex 700 - w takich wybajerzonych filtrach drogi jest koszt eksploatacji? - wymiany poszczególnych poziomów filtra

 

http://www.aquario.pl/ogrzewanie/319-eheim-jager-grzalka-z-termostatem-200w.html - Grzałka

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Sverting zainwestuj na start w testy. A co do Tetry to obawiam się że jednak musisz szukać Tetratec ex 1200 do takiego litrażu jaki planujesz. Ja mam ex 700 w 112 litrach i jest super ale 260 litròw to on raczej nie pociągnie.

 

Wysyłane z mojego HTC ChaCha A810e za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Dzięki za ostrzeżenie! No to fajnie że ta firma warta zaufania po nowym roku będę się orientował w cenie zbiornika.   W takim układzie na podstawie waszych porad:   http://allegro.pl/fi...3807100328.html - Filtr Tetra tec ex 700 - w takich wybajerzonych filtrach drogi jest koszt eksploatacji - wymiany poszczególnych poziomów filtra   http://www.aquario.p...tatem-200w.html - Grzałka

 

 

Filtr kup mocniejszy, ten jest dedykowany do zbiorników 250L, twój bądzie wynosił 264L więc już jesteś poniżej swojego litrażu a biorąc pod uwagę, że po wypełnieniu koszy mediami filtracyjnymi to przepływ z 700l/h jak podaje producent spadnie pewnie do 500L/h.

Grzałka na pewno świetna ale jak dla mnie za droga, wolałbym kupić coś tańszego. Może się okazać, że w ogóle nie będziesz jej potrzebował skoro masz w pokoju 23-24* to w zbiorniku będzie o te 2-3* cieplej. Ja mam 2 grzałki jedna Tetry 100W druga 150W zwykły chinol i przez cały rok nie używałem jej ani razu, nie mniej grzałka musi być w zbiorniku w razie choróbska rybek i ewentualnego leczenia.

Zastanów się nad obsadą jak napisał Ci Sverting bo jak już zamówisz to klamka zapadnie. Zbiornik, który planujesz na pewno będzie ciekawy pod jakieś pielęgniczki, piękniczkowate czy ciekawe ławice ale np. skalarów już tam nie wpuścisz i później  :facepalm: .

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy to na razie się wstrzymuje z prostej przyczyny, że akwarium najprawdopodobniej jeśli ruszy to za miesiąc-dwa i mam tu na myśli kupno osprzętu i baniaka dodać do tego czas dojrzewania wody to koniec lutego/początek marca. 

 

I generalnie wtedy szarpnę się na dokładniejsze testy, bo Ph jest znane ~7, i wtedy do wody dopasuję obsadę która najlepiej by się czuła - nie mam konkretnych marzeń co do jednego gatunku. A poza tym wiem że sąsiedzi z powodzeniem trzymają rybki (ogólne) na "mojej" kranówie więc tragedii nie ma. 

 

Tak jak pisałem wcześniej planuje ogólne-towarzyskie i rybki raczej dla początkujących-średniozaawansowanych. Krewetki Filtrujące/RC/Lub jakaś odmiana Blue, Kirysek Lamparci/Panda, Neon Inessa/Danio, Pielęgniczka Ramireza, Gupiki - choć nie mówię tutaj o dokładnym składzie bo obsada oczywiście w odpowiednim dziale :).

 

Filtr:

Faktycznie jest do 250 litrów i 264 litrów to przekracza, lecz o 5%, jednak skoro to porządna firma to mają jakiś margines bezpieczeństwa, poza tym planuje w niektórych miejscach spore podniesienie gruntu, sporo kamieni lecz z zachowaniem ogólnej dobrej cyrkulacji wody - mało gęstej roślinności i myślę że w tych warunkach da radę bo co to za sens kupować zamiast filtra za 250 zł taki za 500 zł który uciągnie nawet 500 litrowe akwarium. Ciężki wybór albo "na styk" albo podwójna przesada.

 

Są jakieś ogólne zalecenia - ile razy woda "nominalnie" ma obiec filtr w ciągu godziny? Nadmieniam tu do wydajności filtra podawanej w litrach na godzinę.

 

 

Chyba że lepszym wariantem w moim przypadku jest kaskadowy tak by się nie pakować w ten większy filtr, a miejsce na niego by się znalazło bo pokrywa i tak będzie DIY?

 

Co do grzałki to widzę różne opinie. Wezmę markowe 150W/200W i będzie spokój, bo w przypadku grzałki dopłata od chiniola do markowego to raptem 30-40 zł, a będzie po prostu spokój. 

 

@Moderator Jeśli jest możliwość można zmienić w temacie wartość na 260 litrów, tak żeby było czytelniej ;)

 

Jest, zmienione. Nie używaj czerwonej czcionki, jest ona zarezerwowana dla administracji. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Faktycznie jest do 250 litrów i 264 litrów to przekracza, lecz o 5%, jednak skoro to porządna firma to mają jakiś margines bezpieczeństwa, poza tym planuje w niektórych miejscach spore podniesienie gruntu, sporo kamieni lecz z zachowaniem ogólnej dobrej cyrkulacji wody - mało gęstej roślinności i myślę że w tych warunkach da radę bo co to za sens kupować zamiast filtra za 250 zł taki za 500 zł który uciągnie nawet 500 litrowe akwarium. Ciężki wybór albo "na styk" albo podwójna przesada.   Są jakieś ogólne zalecenia - ile razy woda "nominalnie" ma obiec filtr w ciągu godziny? Nadmieniam tu do wydajności filtra podawanej w litrach na godzinę.

 

Powiem tak: Ja mam akwarium 360L czyli 0 100L większe niż ty będziesz miał (o ile na takie się zdecydujesz) a pod nim pracują 2 kubły, jeden to Fluval 305 o wydajności jak podaje producent 1000L/H i JBL Cristal Profi E1501, wydajność podana przez producenta to 1500L/H, czyli razem 2500L/H.

Ktoś napisze, że nad filtracja, że za dużo itd. ale w rzeczywistości nie ma szans na taki przepływ. Nie wiem czy chociaż połowę mam z tego Producenci bardzo często zawyżają te parametry. 

Generalnie możesz kupić Tetrę, którą podałeś i jeżeli uznasz, że to mało to dołożysz drugi (kubełek lub wewnętrzny, kaskada nie "podoła"), ja jestem niemal pewien, że bez względu na to jaką będziesz miał obsadę to Tetra EX 700 to za mało na ten litraż.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filtr: Faktycznie jest do 250 litrów i 264 litrów to przekracza, lecz o 5%, jednak skoro to porządna firma to mają jakiś margines bezpieczeństwa, poza tym planuje w niektórych miejscach spore podniesienie gruntu, sporo kamieni lecz z zachowaniem ogólnej dobrej cyrkulacji wody - mało gęstej roślinności i myślę że w tych warunkach da radę bo co to za sens kupować zamiast filtra za 250 zł taki za 500 zł który uciągnie nawet 500 litrowe akwarium. Ciężki wybór albo "na styk" albo podwójna przesada.

Nie ma sensu to kupowanie czegoś do baniaka bo jest tańsze jak nie pociągnie takiego litrażu bez pomocy i filtr wewnętrzny to jest minimum do dokupienia przy tym filtrze, chociaż ja bym stawiał na większy kubeł( większy przepływ większa pojemność na wkłady). Jak chcesz zrobi taniej to nie porywaj się na taki litraż tylko zrób sobie 112 l wtedy ten kubełek da rade. 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

112 L odpada - nie wiem czy śledziłeś cały temat więc powtórzę - akwarium ma być "dwustronne" i wchodzi w grę tylko te 260 l.

 

@Lesiu dzięki za naświetlenie sprawy na przykładzie, wielki plus.

 

Więc poszukiwania filtra ciąg dalszy, a jest coś w granicach powiedzmy 350 zł do takiego akwarium - poniżej zaprezentowane mogłyby być? Nie posądzajcie mnie tu znów o skąpstwo ;) na przykładzie mocniejszego Tetratec ex 1200 - ma za dużą rozpiętość aż do 500l przez co jest ogromny. Filtr chciałbym schować w szafce pod akwa i będzie ciężko wygodnie tam go zmieścić jeśli dodam dodatkowo wygłuszenie szafki. 

 

Jeszcze nawiążę do jednej sprawy - Tetratec ma 4 wkłady filtracyjne w odróżnieniu od tych niższych co mają 2. Czy jest to jakiś problem w przypadku tej "początkującej" obsady którą planuje? 

 

Aqua Nova była tu wspominana jako firma z średniej półki:

 

http://www.aquario.pl/zewnetrzne-filtry-akwarystyczne/337-aqua-nova-ncf-1000.html

 

Firma Atman:

http://www.aquario.pl/zewnetrzne-filtry-akwarystyczne/333-atman-cf-1000.html

 

/Edit: Bo rozumiem że droższy wariant, a pewny to:

http://allegro.pl/fluval-305-filtr-kubelkowy-do-300l-wklady-gratis-i3821835915.html który ma użytkownik Lesio? Choć widzę że jest bez deszczowni, lecz z lektury widzę że nie jest ona konieczna, a nawet może być uciążliwa.

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Didox  a poczytaj sobie ten temat, masz tam kupę filtrów różnych firm wraz z opisami użytkowników więc na pewno dopasujesz coś do twojego zbiornika.

http://forum.superakwarium.pl/topic/12748-m%C3%B3j-filtr-w-praktyce-czyli-nasze-do%C5%9Bwiadczenia-z-filtrami/

 

Jak nie chcesz bulić kasy za porządny filtr to do kubła dokup wydajny filtr wewnętrzny. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonfrontowałem wasze informacje :)

 

Kanciorek poleciłeś http://www.clarias.pl/energooszczedny-jbl-cristalprofi-e901-greenline-do-akwarium-do-300l-p-1021.html , a z tematu polecanego przez lesiu681:

 

"Filtr : JBL CristalProfi e900

Akwarium : 110x 55x 47cm - 284L
Obsada : Na razie nic, ale będą 1+1 P. Szmaragdowej + pewnie coś sumowatego
Podłoże : Piach
Podmianki: Planuje co tydzień- dwa jakieś 20-25%
Filtr : Jako że filtr jest świeży, to jeszcze go nie czyściłem, ale na pewno napiszę tutaj swoje spostrzeżenia na temat tego filtra.
Słyszalność: Sprawa ma się tak - Jest głośniejszy od Tetry ex700, ale cichszy od EHEIMA 2215  :)
Ogólnie Filtr sprawia wrażenie solidnego, jak jest na prawdę? Napiszę najprawdopodobniej za jakiś +/- Kwartał."

 

Wydaje się wporzo, tylko w sumie autor recenzji nie przekazał nic na temat tego czy daje radę. Jednak takie informacje znalazłem tu - > http://akwanet.pl/testy/test-filtra-jbl-cristalprofi-e901-greenline

 

Więc jest solidny kandydat, dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba techniczne zaplecze rozplanowane.

 

Teraz muszę skompletować rośliny - jakie bym potrzebował, później do nich podłoże. A jak już będzie zalane to parametry i obsada :)

 

Dzięki wielkie za pomoc :) Choć proszę jeszcze nie zamykać, może coś jeszcze wypłynie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie - z własnego doświadczenia albo odnośnik do tematu - gdzie są najlepsze miejsca do "połowu" kamieni do akwarium najbliżej żeby każdy wiedział gdzie to powiedzmy że Katowic/Gliwic?

 

25 zł za kilo trochę odstrasza w akwarystycznych, nie ma takich jak bym chciał a tak przynajmniej sobie wybiorę co chcę :D

 

http://images.krajoweogloszenia.pl/nlarge/zak_adanie_oraz_profesjonalna_aran_acja_akwarium_122510.jpg

http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/1/1_Syrah_Large.jpg

http://img16.tablica.pl/images_tablicapl/105791657_5_644x461_zakladanie-i-serwis-akwarium-slodkowodne-swietokrzyskie_rev001.jpg

 

/Edit: Trochę jeszcze pogooglowałem to widzę żeby uderzać w składy budowlane :)

 

Piaskowiec i kwarc się nadają z tego co wyczytałem.

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...