Skocz do zawartości

Mój filtr w praktyce- Czyli nasze doświadczenia z filtrami.


Pley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że ten pomysł pomoże wielu osobom w wyborze filtra do swojego zbiornika.

 

Znajdować się tutaj będą informacje o :

Obsadzie

Podmiankach ( Co ile, a także jak dużo podmienianej było wody)

Podłożu

Wielkości zbiornika (wymiary oraz litraż)

Co ile (dni, tygodni, miesięcy) jest czyszczony dany filtr

Oraz pewnie jedno z najważniejszych - słyszalność

 

Czyli innymi słowy informacje w jakim zbiorniku był podłączony filtr.

Do tego prosiłbym o umieszczenie WŁASNEGO komentarza na temat działania, konserwacji oraz zadowolenia z danego filtra.

 

Filtr : Eheim Classic 2215

Akwarium : 75x 36x 32cm - 86,4L

Obsada : Były 1+1 P. Zebry, a aktualnie 3szt saulosi + 1 szt Naskalnika

Podłoże : Piach

Podmianki:+/- 2 tyg, ok. 20-25%

Filtr : Czyszczony co ok. 7-8miesięcy, ale bardziej z nudów, niż potrzeby

Słyszalność: Nie jest bezszelestny, ale mam go obok głowy gdy śpię i nie narzekam.

Filtr ogólnie rewelacja, co prawda nie miałem okazji dłuższy czas wypróbować go z większą obsadą, ale tak jak napisałem wyżej, czyszczę go rzadko, ale z nudów, a nie potrzeby. Przy umiarkowanej obsadzie

(do 2 par) IMHO woda była by kryształ przy nieczyszczonym filtrze do 12miesięcy, ale z regularnie podmienianą wodą

 

 

 

Filtr : Tetratec ex700

Akwarium : 100x 40x 50cm - 200L

Obsada : Po 1 parze z Pielęgnic (Niebieskołuska, Miodowa, Akara Piaskowa, oraz tymczasowo Szmaragdowe) + Kiryśniki (3szt) oraz Zbrojniki para

Podłoże : Piach

Podmianki:+/- co tydzień, ok. 25-30%

Filtr : Czyszczony co ok. 3miesiące max.

Słyszalność: No i tutaj to jest rakieta, filtr jest całkowicie niesłyszalny, czasem aż podchodzę do filtra i kładę na niego rękę by sprawdzić czy działa bo przykładanie głowy jest bezcelowe - FILTRA NIE SŁYCHAĆ!

Niestety, filtr nie jest rewelacja. Co prawda wodę mam krystalicznie czystą przy rybach brudasach, ale to zasługa częstych podmianek ( +/- co tydzień). Niestety nie obejdzie się bez czyszczenia filtra, woda zaczyna się robić wyraźnie brudniejsza po ok. 4 miesiącach od ostatniego czyszczenia. Tak samo (jak nie gorzej) ma się z obsadą "ogólną" typu skalar, tetra, gurami itd. Pamiętam że gdy miałem obsadę ogólną to po jakimś czasie zaczynałem narzekać na wydajność pracy tego filtra.

 

 

 

Filtr : JBL CristalProfi e900

Akwarium : 110x 55x 47cm - 284L

Obsada : Na razie nic, ale będą 1+1 P. Szmaragdowej + pewnie coś sumowatego

Podłoże : Piach

Podmianki: Planuje co tydzień- dwa jakieś 20-25%

Filtr : Jako że filtr jest świeży, to jeszcze go nie czyściłem, ale na pewno napiszę tutaj swoje spostrzeżenia na temat tego filtra.

Słyszalność: Sprawa ma się tak - Jest głośniejszy od Tetry ex700, ale cichszy od EHEIMA 2215 :)

Ogólnie Filtr sprawia wrażenie solidnego, jak jest na prawdę? Napiszę najprawdopodobniej za jakiś +/- Kwartał.

 

 

 

Filtr : Aquael Fan 1 PLUS

Akwarium : 65x 25x 35cm - 56,8L

Obsada : 1+1 Wielkopłetw, XX - Gupik Endlera, 1+1 Zmienniak plamisty

Podłoże : Ziemia ogrodowa + Żwirek o różnej granulacji

Podmianki: Praktycznie nie robię, czasem podczas grzebania w akwarium zrobię z max 5L

Filtr : Filtr czyszczę co 2tygodnie około, woda przejrzysta, na mchu ani trochę syfku się nie osiadło

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle

Polecam ten filtr do zbiorników 20-70L, Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

 

 

Filtr : Aquael Fan 1 PLUS

Akwarium : 40x 40x 31 - 49,6L

Obsada : XX - Drobniczki, ale planuje coś dodać

Podłoże : Piach + Bazalt

Podmianki: Co 2 tyg, jakieś 20%

Filtr : Sprawa się ma tak jak w 56,8L, filtr czyszczę co ok. 2 tygodnie, a woda czysta

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle

Polecam ten filtr do zbiorników 20-70L, Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

 

 

Filtr : Aquael Fan 1 PLUS

Akwarium : 50x 30x 30

Obsada : Były Viejita szt. 2, ale teraz jest Krab Mangrowy (1szt), ale oczywiście będzie ich więcej

Podłoże : Piach

Podmianki: Praktycznie nie robie

Filtr : Filtr jest w pozycji leżącej, trochę zasłonięty kamieniami, a mimo tego syf z dna bardzo dobrze zbiera. Czyściłem go ostatni raz jakieś 3tyg. temu, a woda kryształ

Słyszalność: Tego Nie słychać w ogóle

Polecam ten filtr do zbiorników 20-70L, Jeżeli nie przesadzicie z obsadą, to wystarcza spokojnie.

 

 

Bardzo proszę o umieszczanie swoich spostrzeżeń w takiej samej formie jak ja umieściłem.

Również bardzo proszę o nie umieszczanie tutaj zbędnych pytań, jak i komentarzy. Ten temat został założony w celu informacyjnym, jeżeli nadal masz jakieś wątpliwości, po prostu załóż nowy temat w dziale "Napowietrzanie i Filtracja"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : Aquael FZN 1

Akwarium : 25l

Obsada : Bojownik + 4 kiryski (małe - ''na przechowanie'') + 7 krewetek RC

Podłoże : Bazalt

Podmianki: Co tydzień

Filtr : Jak na razie bez zarzutów. Wodę mam czystą. Jak na razie czyściłem go raz (po 1 miesiącu aby sprawdzić czy wszystko jest ok) i cały syf widzialny okiem wciągnął.

Słyszalność: Nie mogę porównać bo nie miałem styczności z innymi filtrami tego typu ale śpię w odległości 1,5 m od niego to słychać w nocy lekki szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dodam coś od siebie. ;)

 

----

 

Filtr: AquaEl FZN2

Akwarium: 60x30x30 profil +/- 50l

Obsada: Lekkie przerybienie. Głównie żyworódki: zmienniaki, drobniczki, endlerki, ameki.

Podłoże: Bazalt.

Podmianki: Co tydzień 25%.

Filtr: Czyszczenie rzadko, zależnie od chęci i motywacji. Raz, lub dwa w miesiącu.

Słyszalność: Prawie niesłyszalny, dużo cichszy od filtrów wewnętrznych. Słychać tylko lekki szum, da się przy nim spokojnie spać. Po zdjęciu "pokrywki" jeszcze bardziej się wycisza.

 

Solidny, polski produkt w przystępnej cenie [nawet mimo tego że zdrożał]. Godny polecania do każdego akwarium do 80l. Doskonale napowietrza wodę. Dwa spore koszyki na wkłady. Wygodne czyszczenie i regulacja przepływu. Po przesiadce z starego dużego wewnętrznego filtra widać było sporą różnicę na plus.

 

----

 

Filtr: AquaEl Turbo Filter 350

Akwarium: 60x30x30 profil +/- 50l

Obsada: Harem bojowników + stado neonów Innesa.

Podłoże: Bazalt.

Podmianki: Co tydzień +/- 20%.

Filtr: Gąbka co tydzień dwa, węgiel i zeolit po wyczerpaniu swoich właściwości zastąpiony wkładem biologicznym.

Słyszalność: Sytuacja prosta: z włączonym napowietrzeniem go trochę słychać [ale i tak jest dużo cichszy od większości starych wewnętrznych], z wyłączonym praktycznie nie.

 

Akwarium i filtr co prawda nie moje, ale sam doradzałem przy zakupach i stale pomagam w opiece nad tym akwarium. Filtr spisuje się bardzo dobrze, tylko konieczne było jego "skręcenie" bo robił małą wirówkę. Porównując go do kaskady jest trochę gorszy, ale i tak daje radę - jednak tego modelu w większym akwarium bym nie użył. Alternatywa dla osób nie chcących ciąć pokrywy.

 

----

 

Niebawem pojawi się tu też recenzja chińskiego HW 302.

Pierwsze wrażenia mam bardzo pozytywne, ale dokładny opis pojawi się gdy sprawdzę go w 168l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Filtr: AquaEl UniMax 250

Wkłady: Ceramika, Zeo, Słoma [każdy kosz ma na dnie 5mm warstwę gąbki o dużych oczkach]

Akwarium: 80x 35x 40cm - 112L [około 90L netto]

Obsada: 20szt. Razbora Galaxy, 10szt. Otosek, 5szt. Helena, 4szt Amano, (10*n) Red Fire i Babaulti (dąży do nieskończoności)

Podłoże: 80% bazalt z Terta Plant Initial Sticks, 20% piach

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: 2x na rok przepłukanie wkładów, otwieranie w celu wymiany słomy i usunięcia zassanej zwierzyny co 2-3 miesiące

Słyszalność: Filtr jest niesłyszalny, śpię około pół metra od niego i głośniej rosną mi włosy na głowie. Żeby sprawdzić czy działa muszę patrzeć na ruch wody.

Opinia: Rewelacyjny produkt, cztery pojemne kosze, pompka do zalewania, możliwość instalacji grzałki lub UV.

No i cisza, cisza i jeszcze raz cisza.

Ale żeby nie było tak miodnie to też ponarzekam, sztywne węże, końcówka ssąca wygląda jak łopata albo kratka ściekowa, elementy deszczowni są wykonane z tak tandetnego plastiku, że podczas składania (elementy wciska się jeden w drugi) pękają na szwach gdzie łączą się formy wtryskarki.

Dane w/g producenta: Wydajność: 650 l/h, Moc: 11 W, Liczba koszyków 4 szt.

 

====================================================

Dołączona grafika

Filtr: AquaEl MiniKani 120

Wkłady: Ceramika, Zeo, Słoma [każdy kosz ma na dnie 5mm warstwę gąbki o dużych oczkach]

Akwarium: 50x 30x 30cm - 45L [około 40L netto]

Obsada: 10 małży, (10*n) Red Fire i Babaulti (dąży do nieskończoności)

Podłoże: piach

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: 2x na rok przepłukanie wkładów, otwieranie w celu wymiany słomy i usunięcia zassanej zwierzyny co 2-3 miesiące

Słyszalność: Pompa jest niesłyszalna.

Opinia: Następny udany produkt AquaEl'a. Kupiłem bo byłem zachwycony UniMaxem 250 i nie żałuję. Idealny do małych zbiorników gdzie każdy cm3 jest na wagę złota. Małym problemem jest zalewanie jeśli pompę damy na wąż wylewowy, ja tak mam bo nie chciałem aby pompa mieliła zassaną zwierzynę. Ale zalewanie robi się 4 razy w roku więc to nie jest taki kłopot.

Dane w/g producenta: Wydajność: 350 l/h, Moc: 6 W, Liczba koszyków: 4 szt.

 

====================================================

Dołączona grafika Dołączona grafika

Filtr: AquaEl FZN 3 + dedykowana lampa UV 3W

Wkłady: oryginalne wkłady gąbkowe

Akwarium: 30x 30x 35cm - 30L [poligon lub kwarantanna dla nowych roślin i zwierzaków]

Obsada: aktualnie tylko rośliny [pelia, mchy, gałęzatka, microsorium] trochę świderków

Podłoże: brak

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: płukanie gąbek w wodzie z podmiany

Słyszalność: niestety jest głośny, dodatkowo pokrywa wzmacnia hałas.

Opinia: Bardzo dobra monolityczna konstrukcja pojemnika, idealnie dopasowane kosze, rura ssąca z regulacją przepływu, regulacja odległości dolnej części filtra od szyby. Niestety w porównaniu do FZN 1 oraz 2 pompa jest głośniejsza co się bardzo odczuwa jak próbujemy zasnąć. Producent mógłby zrobić jakiś amortyzator z miękkiego silikonu, który zapobiegał by przenoszeniu drgań z pompy na pojemnik.

Dane w/g producenta: Wydajność: 1200 l/h, Moc: 9,8 W, Liczba koszyków: 2 szt.

 

Filtr został zmodyfikowany przez założenie wirnika od FZN-2, stał się cichy i przestał buczeć

 

EDIT: no czuję że to już wszystko o moim sprzęcie

EDIT2: poprawione fotki bo Aquael dokonał zmian na stronie, skąd pobierają się zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: AquaEl UniMax 500

 

Wkłady: Ceramika, Zeo, Biobale, Gąbki

 

Akwarium: 120x 40x 50cm - 240L [około 190L netto]

 

Obsada: 5 szt. kosiarka, około 10 kiryski albinosy i pstry, 3 mieczyki czarne, 4 szt. miecze pozostałe, 2szt molinezje, 30szt. Helena, 4szt. krewetki filtrujące, 1szt. zbrojnik

 

Podłoże: drobny żwir

 

Podmianki: co 2 tyg 25%

 

Obsługa 2x na rok przepłukanie wkładów

 

Słyszalność: Filtr jest niesłyszalny.

 

Opinia: Rewelacyjny produkt, cztery pojemne kosze, pompka do zalewania, możliwość instalacji grzałki lub UV (lub dosypanie dodatkowej torby bioceramiki).

 

 

Filtr: AquaEl MiniKani 120

 

Wkłady: Ceramika, Zeo, torf i gąbka

 

Akwarium: 60x 30x 33cm - 54L profil

 

Obsada: 10 neon innesa

 

Podłoże: piach

 

Podmianki: co 2 tyg 20%

 

Filtr: otworzyłem do po 3 miesiącach by wymienić torf przy okazji z ciekawości przepłukałem pierwszą gąbkę i była czyściutka. Rozkręciłem też pompę z ciekawości i była czyściutka

 

 

Słyszalność: U mnie pompa wisi na przewodzie za akwarium. Jeżeli nie dotyka szafki to w ogóle jej nie słychać. Jeżeli jakimś cudem dosunie się do szafki to słychać delikatne wibrację na styku obudowy i szafki.

 

Opinia: Jestem bardzo zadowolony z tego kubełek. jak najbardziej nadaję się do tego kubełka, nie robi przysłowiowej "pralki". Pompkę zamocowałem na przewodzie zasysowym. Problemu z zalewaniem nie mam. Zasysam wodę przez rurkę wylotową i kubełek się sam napełnia.

Szkoda że nie ma deszczowni w komplecie.

 

EDIT:

Stracił trochę na urodzie. Po niecałych dwóch latach użytkowania strzeliła uszczelka w pompce. Efekt - sąsiad z dołu lekko zalany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : Tetratec ex700

Akwarium : 100x 40x 50cm - 200L

Obsada : Kilkanaście mieczyków, dwa glonojady syjamskie, dwie parki p. ramireza, krewecie RC

Podłoże : Czarny bazalt 1-3mm

Podmianki:co tydzień, ok. 10-15%

Filtr : Czyszczony co ok... jeszcze nie czyszczony (od dwóch miesięcy)

Słyszalność: Bardzo cichy. Jedynie jak dotyka obudową szafki to słychać buczenie. Mam dodatkową gąbkę na wlocie - czyszczona co około miesiąca.

 

Filtr: AquaEl FZN 3

Wkłady: oryginalne wkłady gąbkowe, gąbka na wlocie

Akwarium: 80x 35x 40cm - 102L - profil

Obsada: dwie ampularie, 5x kirysek pstry, 3 x bojownik, kilkanaście neonów, krewecie RC

Podłoże: koci żwirek tesco :D

Podmianki: co tydzień 10-20%

Słyszalność: cicho szumi, czasem buczy - trzeba poprawić pokrywę; o dziwo po otwarciu drzwiczek szafki słychać buczenie :D

Opinia: jestem zadowolony; dużo ciszej niż filtr wewnętrzny Penn-Plax Cascade600; filtracja chyba ok; najlepsza cyrkulacja wody gdy jest z boku - na tylnej ściance niestety prąd odbija się od przedniej i schodzi silnie w dół; wyśmienicie sprawdza się przy podawaniu CO2 do wlotu celem lepszego rozpuszczania - dużo lepiej rośliny babluja niż przy dyfuzorze ze spieku

Dane w/g producenta: Wydajność: 1200 l/h, Moc: 9,8 W, Liczba koszyków: 2 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Filtr: FLUVAL 403

Akwarium: 80x35x40 profil - Jakieś 102l

Obsada: 20 neonów inessa, 6 otosków, 2 kosiarki, 1 helenka, 30-40 krewetek (rozmnażają się i ciężko je zliczyć)

Podłoże: Bazalt

Podmianki: Co dwa tygodnie 15l

Filtr: Co około 3 miesiące - jak spada przepływ to wiadomo, że już czas :)

Wkłady: W kolejności: Gąbka, ceramika, ceramika, gąbka, włóknina, torf, włóknina

Słyszalność: Jak się już odpowietrzy i 'ułoży' to można przy nim spać. Ale wirnik już swoje lata ma i najcichszy nie jest.

 

Ciekawy produkt, który mimo upływu lat nadal się sprawdza robiąc dobrą reklamę firmie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5D57Ig1XbMY03x3PS1NxiadI8ZUfLTy2uu8yuBI-b640w5ZwYlA

Filtr HW 302

Akwarium :100x40x50 200l

Obsada : x pawich oczek około 10 dorosłych i maluchy ,15 kirysków, zbrojniki

Podłoże : Piach kwarcowy

Podmiany: drobne 5-10 litrów na tydzień akwarium ma 1,5 miesiąca , więc na razie nie ma potrzeby większych

Filtr: ceramika, dwa kosze waty filtracyjnej, czyszczenie co 1,5 tyg , dwa to już maksimum :roll: ,inaczej woda traci przejrzystość, filtr kosztował z przesyłką pobraniową ,kupiony z kompletem wkładów 116 zł , bardzo delikatne rureczki od deszczowni i wlotu ,dosłownie zginają się w rękach, przy montażu uszkodziłam jedną, wydajność szybko spada ,ale mam grzebiące w dnie rybki

Słyszalność: filtr jest dość głośny i trudno usnąć -śpię metr od akwarium , a jestem przyzwyczajona do odgłosu filtrów .

Dane wg producenta: Wydajność: 1000l/h, Pobór energii: 18W, 3 kosze na wkłady

Podsumowując : filtr jest tani i to widać , ale za tą cenę schowany w szafce, jeśli stoi poza pokojem gdzie się śpi mogę go polecić. Cena jest jego główną zaletą. HW 302 nie oczyści dobrze wody w akwarium większym niż 200l ,a podawane jest ,że nadaje się do akwariów 300l . Cena jest jego główną zaletą-116 zł z przesyłką i wkładami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: HJ 111b

Akwarium: 12 L

Obsada: Krewetki, około 40(maluszki plus dorosłe) w szczytowym okresie

Podłoże: Bazalt.

Podmianki: Co tydzień 25-30%.

Filtr: gąbka, czyszczenie co tydzien, czasem dwa

Słyszalność: prawie bezgłośny, nawet w nocy

 

Filtr ze względu na cenę i niewielkie rozmiary doskonały do nanoakwarium w którym nie możemy mieć kaskady. Dość duża gąbka, cichutki, w zestawie deszczownica spisująca się bardzo dobrze. Przez 6 miesięcy użytkowania działał jednakowo sprawnie, bez zmian w głośności ani wydajności. Plastik z którego jest zrobiony jest estetyczny i wytrzymały. Myślę że obsłużyłby może nawet 20 litrowe akwarium. Minusem jest brak regulacji przepływu wody.

 

Filtr: HBL 301

Akwarium: 20 L

Obsada: krewetki, ok 80 sztuk(?)

Podłoże: bazalt i piasek

Podmianki: 20 % co 10 dni

Filtr: gąbka standardowa, garść ceramiki, wypełniony do pełna skrawkami gąbki o dużych porach

Słyszalność : z pokrywką głośny, ale da się zasnąć 1.5 m od niego, bez pokrywki słyszalny w nocy, odrobinę bardziej od wyżej opisanego HJ 111b.

 

Kolejny chiński produkt, bardzo atrakcyjny ze względu na cenę. Wykonany z całkiem porządnego plastiku, jedynie łączenie rurki zasysającej wodę jest kiepskie, klejone i brzydko wyglada. W sam raz do 20 litrów, woda czysta, nie ma pralki przy maksymalnym odkręceniu. Standardowo mały wkład gąbkowy, ale można to nadrobić upychając w nim więcej. Do nanoakwarium jak znalazł. Oczywiście przepływ zawyżony na obudowie przez producenta kilkukrotnie(300 L/h pffff).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: unimax 250

Akwarium: 240l

Obsada: gupiki niezliczona ilość, molinezja 2+1,platka 2+1, bojownik, glonojad, kosiarki 3 szt., kirysek, ślimaki: świderki, zatoczki, helenki.

Podłoże: substrat+żwirek

Media: bio-ceramika, zeolit, wypalana glinka, gąbki.

Słyszalność: po odpowietrzeniu praktycznie go nie słychać.

Filtr: dla mnie bardzo dobry woda ok. czyszczenie przy spadku wydajności co 5m-cy.

 

Filtr:turbo filter 650

Akwarium: 100l

Obsada: gupiki, mieczyki 1+1( 4 szt. narybku)

Media: zeolit+gąbka

Słyszalność: lekki szum

Filtr: woda przejrzysta, często się zapycha gąbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : JBL CristalProfi e900

Akwarium : 110x 55x 47cm - 284L

Obsada : W szczycie były tam szmaragdowe, miodowe, herosy efasciatusy + sumowate

Podłoże : Piach

Podmianki: Co tydzień, dwa. Różnie

Filtr : Od kiedy mam filtr, czyściłem go raz - kontrolnie. Tak to nie ruszam go

Słyszalność: Sprawa ma się tak - Jest głośniejszy od Tetry ex700, ale cichszy od EHEIMA 2215

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: TetraTec Easy Crystal 600

Akwarium: 60l

Obsada: 4 welonki, 9 neonków, 4 brzanki sumatrzańskie,

Podłoże: Bazalt

Podmianki: wcale

Filtr: gąbka, czyszczenie co tydzien, czasem dwa

Słyszalność: nic nie słychać, akwaium stoi w pokoju 7 miesięcznego dziecka i brat sie wcale nie budzi

 

Filtr warty polecenia, jest on poprosty niezawodny. Miałem do wypróbowania sporo filtrów ale ze wzgledu na welonki(nie jest to mój wymysł ale siostra chciał złotą rybkę ) żaden sie nie sprawdził jedynie ten dał sobie rade. Jest on bardzo cichy, w ogóle go nie słychać. Woda jest jak z kranu. Wyglada jakby codziennie czyszczona. Cichy, super czyści wodę naprawdę godny polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr : Aqua Szut Senior BIO 1000 oraz Aqua Szut junior Bio 500

Akwarium : 60x 30x 40cm - 70L

Obsada : Przerybienie :)(lada moment nowe akwa 160lit) 2x skalar, 2x Gurami Mozajkowe, 2x Molinezja, 1x Bocja wspaniała, 3 mieczyki, 5x neon czerwony

Podłoże : Piasek, żwir

Podmianki: 1 w tygodniu 20%

Filtr : Czyszczony co tydzień (tylko gąbka), Ceramika nie płukana.

Słyszalnośc: Bardzo cichy, świetne napowietrzanie, daje możliwośc włożenia, może nie wystarczającej ilości ale zawsze, wkładu bio np: ceramika, w mojej skromnej ocenie w skali 1-5, daje mu 5. Przy takim przerybieniu udaje się dzięki nim utrzymac wodę w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr:aqua szut super-mini 360

akwa:40x30x25-30l

obsada:lekkie przerybienie :oops: 3xplatka,2xmiedzik,2xgupik,3xkirysek pstry(w tym jeden albinos)1xbojownik,1xglonojad

(jeszcze mały)

podłoże:drobne kamyczki

podmianki:raz w miesiącu 1/3 wody

filtr:gąbka myta raz na tydzień

słyszalność:bardzo cichy jedyne co słychac to jak bąbelki powietrza wylatują z filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze raz opiszę jak filtr Unimax 250 sprawuje się w akwarium z żółwiami.

 

 

Filtr: unimax 250

Akwarium: duże (nie wiem ile ma litrów do fulla) ale nalewam tam wody 125L (5x25L)

Obsada: 2 żółwie czerwonolice

Podłoże: brak

Media: bio-ceramika, zeolit, wypalana glinka, gąbki.

Słyszalność: po odpowietrzeniu praktycznie go nie słychać tylko słychać jak z deszczowni nieraz kapie.

Filtr: dla mnie bardzo dobry woda ok. czyszczenie przy spadku wydajności co 4 tygodnie.

 

 

 

Mam nadzieję, że nie dostanę ostrzeżenia bo taki filtr już był tylko użytkowany w akwa z rybkami. Ja napisałem z żółwiami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Filtr: AquaEl UniMax 250

Wkłady: Ceramika, Zeo, Słoma [każdy kosz ma na dnie 5mm warstwę gąbki o dużych oczkach]

Akwarium: 80x 35x 40cm - 112L [około 90L netto]

Obsada: 20szt. Razbora Galaxy, 10szt. Otosek, 5szt. Helena, 4szt Amano, (10*n) Red Fire i Babaulti (dąży do nieskończoności)

Podłoże: 80% bazalt z Terta Plant Initial Sticks, 20% piach

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: 2x na rok przepłukanie wkładów, otwieranie w celu wymiany słomy i usunięcia zassanej zwierzyny co 2-3 miesiące

Słyszalność: Filtr jest niesłyszalny, śpię około pół metra od niego i głośniej rosną mi włosy na głowie. Żeby sprawdzić czy działa muszę patrzeć na ruch wody.

Opinia: Rewelacyjny produkt, cztery pojemne kosze, pompka do zalewania, możliwość instalacji grzałki lub UV.

No i cisza, cisza i jeszcze raz cisza.

Ale żeby nie było tak miodnie to też ponarzekam, sztywne węże, końcówka ssąca wygląda jak łopata albo kratka ściekowa, elementy deszczowni są wykonane z tak tandetnego plastiku, że podczas składania (elementy wciska się jeden w drugi) pękają na szwach gdzie łączą się formy wtryskarki.

Dane w/g producenta: Wydajność: 650 l/h, Moc: 11 W, Liczba koszyków 4 szt.

 

====================================================

Dołączona grafika

Filtr: AquaEl MiniKani 120

Wkłady: Ceramika, Zeo, Słoma [każdy kosz ma na dnie 5mm warstwę gąbki o dużych oczkach]

Akwarium: 50x 30x 30cm - 45L [około 40L netto]

Obsada: 10 małży, (10*n) Red Fire i Babaulti (dąży do nieskończoności)

Podłoże: piach

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: 2x na rok przepłukanie wkładów, otwieranie w celu wymiany słomy i usunięcia zassanej zwierzyny co 2-3 miesiące

Słyszalność: Pompa jest niesłyszalna.

Opinia: Następny udany produkt AquaEl'a. Kupiłem bo byłem zachwycony UniMaxem 250 i nie żałuję. Idealny do małych zbiorników gdzie każdy cm3 jest na wagę złota. Małym problemem jest zalewanie jeśli pompę damy na wąż wylewowy, ja tak mam bo nie chciałem aby pompa mieliła zassaną zwierzynę. Ale zalewanie robi się 4 razy w roku więc to nie jest taki kłopot.

Dane w/g producenta: Wydajność: 350 l/h, Moc: 6 W, Liczba koszyków: 4 szt.

 

====================================================

Dołączona grafika Dołączona grafika

Filtr: AquaEl FZN 3 + dedykowana lampa UV 3W

Wkłady: oryginalne wkłady gąbkowe

Akwarium: 30x 30x 35cm - 30L [poligon lub kwarantanna dla nowych roślin i zwierzaków]

Obsada: aktualnie tylko rośliny [pelia, mchy, gałęzatka, microsorium] trochę świderków

Podłoże: brak

Podmianki: co weekend 30%

Obsługa: płukanie gąbek w wodzie z podmiany

Słyszalność: niestety jest głośny, dodatkowo pokrywa wzmacnia hałas.

Opinia: Bardzo dobra monolityczna konstrukcja pojemnika, idealnie dopasowane kosze, rura ssąca z regulacją przepływu, regulacja odległości dolnej części filtra od szyby. Niestety w porównaniu do FZN 1 oraz 2 pompa jest głośniejsza co się bardzo odczuwa jak próbujemy zasnąć. Producent mógłby zrobić jakiś amortyzator z miękkiego silikonu, który zapobiegał by przenoszeniu drgań z pompy na pojemnik.

Dane w/g producenta: Wydajność: 1200 l/h, Moc: 9,8 W, Liczba koszyków: 2 szt.

 

Filtr został zmodyfikowany przez założenie wirnika od FZN-2, stał się cichy i przestał buczeć

 

EDIT: no czuję że to już wszystko o moim sprzęcie

EDIT2: poprawione fotki bo Aquael dokonał zmian na stronie, skąd pobierają się zdjecia

 

 

Podepnę się żeby nie opisywać tego samego filtra po raz drugi

mam filtr kubełkowy unimax 250

spostrzeżenia-cichutki,duża powierzchnia filtrująca,fakt końcówka do zasysana wody mogla by być mniejsza/zgrabniejsza

mój zbiornik 112L prosty podmiany 40%wody co 7 dni(stosuje metode EI)w nim ok 20 gopików większość młodych 2 kosiarki 2 otoski 1 albinos dosyć duży sra jak najęty :D ale do rzeczy filtr moim zdaniem za słaby nie ma tego powera powinien lepiej wodę zasysać tym czasem przepływający np.pokarm w odległości ok 2 cm od wlotu wogole nie jest zasysany może to wina zbyt dużej wielkości tej"kratki"ogólnie nie jetem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr : Aquaclear 70

Akwarium : 70l

Obsada : 5 kiryskow panda, 12 bystrzykow

Podłoże : drobny zwierk

Podmianki:co tydzień, ok. 30%

Filtr : tandetny plastik, no i duzy minus za ustawianie sily przeplywu - praktycznie mozna ustawic tylko max. i min. i po srodku,

Słyszalność: od poczatku buczy juz ponad 10 dni i nic nie zapowiada na zmiane, slychac go z drugiego pokoju gdy jest cisza.

ponad 100zl wywalone do kosza:(no chyba ze wymienia na gwarancji.

 

 

Filtr :fzn2

Akwarium : 54l

Obsada : 8 kiryskow pigmejow, 12 teczanek

Podłoże : drobny zwierk

Podmianki:co tydzień, ok. 30%

Filtr : bardzo fajny filtr, ladnie mozna operowac sila przeplywu

Słyszalność: slychac go dopiero przy przylozeniu ucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr: Eheim 2026

Wkłady: Gąbka, wata, ceramika

Akwarium: 240l

Obsada: 7x kirysek spirzowy, 4 sumy, 3 glonojady, 2x płaskobok, 4x molinezja, pielęgnica zebra

Podłoże: Żwir o dość małej granulacji. Jakiej? - nie wiem

Podmianki: Co tydzień 20%

Obsługa: Od założenia baniaka nie był ani razu czyszczony (jakieś 2 tygodnie)

Słyszalność: Niesłyszalny :P

Opinia: Jestem bardzo zadowolony. Woda w akwarium kryształek :)

Dane w/g producenta:

 

Pojemność akwarium: do 350 l

Maksym. wydajność pompy: 950 l/h

Wysokość Pompowania: 2 m

Pobór energii: 20 W

Pojemność filtra: 9 l

Pojemność wypełnień: 4,9 l

Wymiary: 375 x 210 x 210 mm

 

 

Jak by się kto pytał, że zbiornik nie dojrzewał - miałem 80% starej, dojrzałej wody :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Filtr: KUBEŁKOWY 1400L/H + LAMPA UV 9W HW-303B

Wkłady: ceramika, zeolit mineralny, bio-włóknina

Akwarium: 240l

Obsada: 2 molinezje, 2 kiryski pstre, 3 gupiki, 2 glonojady oraz 1 neonka (będzie więcej, to obsada początkowa)

Podłoże: żwir o małej granulacji, 3-5mm plus duże kamienie

Podmianki: jeszcze żadne

Obsługa: od założenia akwarium nie był ani razu czyszczony (1,5 tygodnia)

Słyszalność: kompletnie niesłyszalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Filtr :

Tetra Tec Ex 700:

Przepływ wody 700 l/h

Właściwy rozmiar zbiornika 100-250l

Pojemność filtra 6,6 l

4 Pojemniki na wkłady filtracyjne

 

Akwarium : 100x40x50 Ogólne

Obsada :

2 x skalar

2x gurami mozajkowe

1X molinezja balonowa

4x molinezja ostrousta

1x bocja wspaniała

3xmieczyki czerwone 2+1

13x neon czerwony

Gromada - ślimaki świderki

Podłoże :

Ziemia ogrodowa dalej na ziemie keramzyt dalej Siatka, piasek kwarcowy (pył-na obrzeżach akwarium), na wszystkim dalej żwir/grys czarny granulacja do 3mm

Oświetlenie:

2x30W (standardowe/poniżej - 5W/1L) + odbłyśniki

Napowietrzanie:

Filtr wewnetrzny + Tetra ap300

Rośliny: ogólne

Podmianki:

co 2 tyg, ok. 10%

Filtr :

Czyszczony: co dwa miesiące włókniny(wymiana na nową), co 3 miesiące wymiana zeolit.

Wkłady od dołu: 1. pojemnik(gąbka + Zeolit) 2. pojemnik(ceramika) 3. pojemnik(ceramika) 4. pojemnik (ceramika + włuknina)

PLUSY: Bardzo cichy, cześci składowe dobrze wykonane, łatwy w montarzu.

Minusy: realny przepływ wody Max do 300l/h, był reklamowany poanieważ producent podaje 700l/h w odpowiedzi na reklamację otrzymałem informację "że podana w instrukcji wydajności jest możliwa bez obciążenia - "wkład filtracyjny, rury" oraz wpływ na przepływ ma umiescowienie filtra w stosunku do akwarium oraz zabrudzienie." Osobiście poczekam dwa tygodnie, jeżeli okaże się że filtr nie daje rady w moim akwarium, napiszę odwołanie do reklamacji z wniosekiem o zwrot pięniędzy lub wymianę na Tetra EX 1200 za dopłatą, motywując to tym że producent wprowadził mnie wbłąd podając takie parametry bez wyjaśnienia z jakim realnym przepływem wody powinienem się liczyć.

01/04/2011 - Filtr jak się okazało wystarcza na moje akwarium, po około miesiąca moje rury od filtra były w opłakanym stanie, kiedy wszystko wyczyściłem na błysk, wydajność się poprawiła, nie jest to wciąż 700l/h ale jest ok. Polecam filtr - głównie dlatego że: Cichy, dużo powieżchni na wkłady, dobra cena.

 

 

Mod.Janusz---Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr: AQUAEL VARSAMAX FZN-1

Akwarium : 40x25x25 - 25l

Obsada : harem 1+3 Gupik pawie oczko

Podłoże : Czarny piasek bazaltowy

Podmianki:co tydzień 5 litrów

Filtr : Jeszcze nie czyszczony

Słyszalność: Silnika nie słychać, ale słuchać wibracje gdy dotykał bezpośrednio szyby akwarium. Podłożyłem tam Gumę przemysłową o grubości 0.5 mm i przestał buczeć.

Ogólnie jak dla mnie jest najlepszym filtrem do akwarium max 50l. Producent mógłby zrobić jedną dłuższą rurkę (taką jak w oryginale) a drugą połowę krótszą wlotową do filtra. Oryginalna była za długa do mojego 25cm, i musiałem ją przerobić, ale to mały szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Filtr : FZN-3

Akwarium : 350l

Obsada :

Podłoże : żwir

Podmianki: co 2 tyg

Filtr : Działał jako typowy mechanik przez rok czasu w komplecie z Tetra 1200EX. Czyszczony co 2 tyg.

Słyszalność: Na początku ideał, cichutko. Z czasem wirnik robił się bardziej słyszalny. Jednak nie było to uciążliwe.

 

Jako filtr typowo mechaniczny mogę go polecić z czystym sercem. Gdyż tylko tak go użytkowałem

 

 

Filtr : Tetra 1200EX

Akwarium : 350l

Obsada : razbory, zbrojniki, krewetki, kiryski, otoski itp

Podłoże : żwir

Podmianki: co 2 tyg

Filtr : Działał początkowo sam, potem jako biolog razem z FZN-3. Woda kryształ, cichutki, wszystko pięknie ładnie do czasu zalania szafki. Poszła równocześnie uszczelka pod głowicą i pod systemem do zalewania filtra.

Cichy. Przez 1.5 roku na tym samym poziomie. Nie zauważyłem głośniejszej pracy.

 

Gdyby nie przygoda z uszczelkami, pewnie miałbym go do dziś.

 

 

 

 

Filtr : Eheim 2080 III

Akwarium : 350l

Obsada : razbory, zbrojniki, krewetki, kiryski, otoski itp

Podłoże : jbl manado

Podmianki: co 2 miesiące!!

Filtr : pracował na 1/3 , 1/2 mocy. Cichy, ogromne złoże filtracyjne. Wbudowany prefiltr. Czyszczenie po 2 miesiącach gąbki i włókniny w nim było trochę na siłę. "Próbę" przeżył zeszłej jesieni. 3 miesiące bez podmianek i bez czyszczenia. Była tylko dolewana woda odparowana do zbiornika. Wszystkie ryby przeżyły, parametry wody pozostały praktycznie nie zmienione.

Słyszalność: jednak jego mocy nie da się wyciszyć. Jest słyszalny aczkolwiek spałem jakieś 3m od niego i nie było to specjalnie denerwujące. Bardziej słychać nurt wody, która szaleje pod dość dużym ciśnieniem niż sam wirnik.

 

 

 

Filtr : Eheim 2213

Akwarium : 54l

Obsada : razbory espei, krewetki

Podłoże : bazalt, potem ADA Amazonia II Powder

Podmianki: co 2-3 tyg.

Filtr : Troszkę musiałem rozwiercić otwory w deszczowni. Robił na początku "pralkę" w zbiorniku. Po delikatnych korektach było juz idealnie. Czyszczenie polegało na wymianie włókniny co 2-3 miesiące. Bardziej z nudów niż z potrzeby.

Słyszalność: Musiałem spojrzeć na deszczownię lub dać na niego rękę aby sprawdzić czy działa. Cisza praktycznie absolutna. Delikatny szum jak się przystawiło ucho i tyle.

 

Muszę sobie przypomnieć co tam jeszcze miałem z filtrów ;)

Jakiś atman wewnętrzny i inne cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Filtr: Tetratec ex700

Akwarium: 126L brutto

Obsada: skalary, zbrojniki, molinezje, mieczyki

Podłoże: bazalt + torf

Podmiany co 2-3 tyg. w miedzy czasie dolewki (brak pokrywy)

O filtrze: ++Wręcz niesłyszalny, 4 koszyki w zupełności wystarczają na rozplanowanie wkładów, Przyzwoite węże i osprzęt mały pobór prądu 13W, łatwe zalewanie filtra przez pompkę w głowicy.

A teraz na -- wydajność 700l/h jest wyssana z palca i tylko wprowadza w błąd(jak jest po gruntownym czyszczeniu i węże bez nalotu na fabrycznych wkładach to może 500l/h może złapie), absolutnie nie brać do większych zbiorników niż 130 litrów bo wydajność i tak szybko spada i czyszczenie co miesiąc jest bankowe. Jak ktoś go weźmie do 250L (tyle podaje producent) to powodzenia i ciekaw jestem jak długo będzie lubił akwarystykę. No chyba że akwa holenderskie bez ryb i brudu to może tak ale nie testowałem. Przy rozbieraniu i czyszczeniu warto uszczelki smarować gliceryną, smarem do filtrów lub czymś podobnym bo potrafią się zawinąć/przyciąć podczas składania i woda płynie nie tędy co powinna skutecznie podnosząc ciśnienie przy takim zabiegu. Trzeba uważać podczas przykręcania zaworków do modułu aquastop mogą pęknąć chociaż póki co nie zdarzyło mi się to.

 

Filtr: Fluval 304 MSF

Akwarium: 126L brutto

Obsada: skalary, zbrojniki, molinezje, mieczyki

Podłoże: bazalt + torf

Podmiany co 2-3 tyg. w miedzy czasie dolewki (brak pokrywy)

O filtrze: ++ 3 kosze z grodzią co daje 6 miejsc na wkłady o wielkości dużej pięści, pionowe gąbki w ramce (4sztuki) obok koszyków jako filtr wstępny (jak czyścimy filtr z nudów zaczynamy od tych gąbek jak są w miarę czyste nie ruszamy pozostałych wkładów) duża wydajność - producent podaje w instrukcji max przepływ pompy 1000L/h oraz max przepływ przez filtr 710L/h co wydaje się realne moc 15W. Dobry osprzęt jakość materiałów ok. Kolega używał tego w 240L i był zadowolony Ryby chyba też :) W moim 120L czyszczę przy spadku wydajności czyli co ok 3-4 miesiące.

Na -- :kupiłem jako używany i od początku głośniejszy dużo od Tetrateca ex 700 wręcz buczy, ale to raczej wina zjechanego trzpienia i wirnika (filtr jest chyba z 2007 roku jak nie starszy) Trzpień i wirnik to koszt około 50+35= 85zł Do filtra Tetratec ex700 komplet za 45zł więc fluval tutaj przegina z cenami. Ale coś za coś. Zalewanie dźwignią to pomyłka albo tylko mi nie idzie. Poza tym strach jest że zaraz może się ta dźwigienka złamać. Szybciej i pewniej jest wstępnie zalany wodą filtr podłączyć pod akwa wężami i zassać wodę przez rurę wylotową jak usłyszymy że się zalał włączyć do prądu żeby przerzucił powietrze i ok tylko trzeba uważać na silny wypływ wody z końcówki. Karbowany wąż wylotowy również czyścimy podczas czyszczenia filtra bo inaczej taki syf poleci, że ręce opadają... Końcówki węży karbowanych mają gumowe nakładki, to jakiś patent fluvala, nie wzbudza to zaufania i co jakiś czas sprawdzam czy się nie zsuwają z zaworu aquastop ale póki co o.k. (puk! puk!) raz tylko się zsunęła podczas odłączania zaworu od filtra więc trzeba wtedy uważać. Ogólnie jak trafimy że wirnik i trzpień są ok i nie hałasuje to brać do baniaków od 120L w górę. Lepiej mieć nadmiar filtracji i przykręcić na filtrze niż za słaby filtr. Z niepewnego źródła wiem że 300L akwa też pociągnie ale to trzeba by zweryfikować samemu.

 

Filtr: Aquael FS-80 bio

Akwarium: 45L brutto

Obsada: krewetki, gupiki, ślimole

Podłoże: JBL

Podmiany co 4 tyg. ok. 50%

O filtrze: ++ Mały, cichy, gąbka + 2 koszyki na wkłady tylko 4W max 300l/h do zb 40-80 L

Na -- nie stwierdziłem żadnych wad

w 45L woda kryształ, porósł mchem więc nawet ni rzuca się tak w oczy, oś ceramiczna, czyszczę w razie potrzeby POLECAM

 

Filtr: Aquael FZN-1

Akwarium: 25L brutto

Obsada: co się urodzi to jest

Podłoże: bazalt

Podmiany co 2-3 tyg. w miedzy czasie dolewki (brak pokrywy)

O filtrze: ++ koszyki na wkłady, nie zajmuje miejsca a akwa? (szukam chyba plusów na siłę)

Na -- HAŁAS- no normalnie terkocze jak śmigłowiec, spać nie idzie jak się rozkręci, podłożenie czegoś miedzy filtr a szkło trochę pomaga 500L/h to on ma tylko na papierze to już FS-80 co ma niby 300l/h wydaje mi się że więcej przerzuca. Z tego co czytałem po opiniach innych to chyba zależy na jaki silnik się trafi jedne są ok inne do bani. Ja na swoim się przewiozłem pewnie dlatego że kupiłem używkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...