Skocz do zawartości

Planowanie Akwarium 260 l


Didox
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów. 

 

Akwarystyki można by rzec trochę liznąłem. W wieku bodajże 8-9 lat prowadziłem z tatą akwarium ~60l najpierw z obsadą (neony, gupiki, skalary i glonojad), po jakimś czasie miałem przez 9 msc Karasie srebrzyste - naście sztuk uratowanych z wysychającego stawu w pobliskim miejskim parku które zostały naturze później zwrócone :). Taka 'historia życia' choć przyznaję wprawiony w boju nie jestem bo mały dzieciak wtedy byłem.

 

Generalnie ostatnio wraz z wcześniej wspomnianym ojcem zatęskniliśmy za starym hobby, a że od jakiegoś czasu dla przyjemności niczym się nie zajmujemy postanowiliśmy przygarnąć parę rybek pod dach. Żeby była ciągłość - teraz lat mam 22 i już co nie co od ostatniego czasu w biznesie się zmieniło - nowe produkty, łatwiejsza dostępność i korzystniejsze ceny.

 

Nie jestem w gorącej wodzie kąpany także chce wszystko zaplanować - kosztorys, wystrój, obsada, a później dopiero zacząć kompletować sprzęt etc. Ostatnie kilka dni spędziłem na dosłownie chłonięciu forum i internetu.

 

Na domowników chciałbym aby się składały krewetki + rybki (obsada ogólna, wielogatunkowa - kolorowe towarzystwo - neonki lub danio / gupiki + odpowiednie ale to później i w odpowiednim temacie :))

 

Zacznijmy od umiejscowienia akwarium:

 

 

poklj-rys_nqaawxx.png

 

Jak widać chcę zrobić z akwarium punkt centralny pokoju tak aby można było je podziwiać zarówno z kanapy, trochę z biurka i było pierwszą rzeczą na którą się patrzy po wejściu do pokoju. Zamierzam osadzić je na szafce na zamówienie dokładnie na wymiar przy czym akwarium od ściany będzie odstawać o 20-25 cm (filtr kaskadowy).

 

Akwarium celuję albo:

  1. 80X35X40 (112L)
  2. 100X40X50 (200L)

Mile widziane sugestie odnośnie litrażu. 

 

 

 

Czy rybki nie będą "przerażone" brakiem dużej ściany - ciemnego tła?

 

Problemem jak mniemam mogłaby być zbyt duża ilość promieni słonecznych, niedaleko do okna i wystawiona duża powierzchnia jednakże mam ciemne rolety i mógłbym się dostosować do rybek.

 

Przedstawię może czym chciałbym się inspirować w kwestii wystroju i schematycznie jak bym chciał je rozplanować:

 

Po lewej przy ścianie byłby najwyższy poziom podłoża, gęsta roślinność która pięłaby się w górę (schronienie), skałki/kamienie. 

Coś ala - http://images.krajoweogloszenia.pl/nlarge/zak_adanie_oraz_profesjonalna_aran_acja_akwarium_122510.jpg choć w o wiele mniejszym wymiarze, tak aby po prostu "zwieńczyć" zbiornik.

 

W 1/3 od lewej chciałbym zbudować takie oto schronienie/jamki które będą współgrały z w/w, góra może porośnięta 'mchem':

http://img16.tablica.pl/images_tablicapl/105791657_5_644x461_zakladanie-i-serwis-akwarium-slodkowodne-swietokrzyskie_rev001.jpg

Choć w przestronnijeszym wykonaniu niż zaprezentowane

 

Następnie byłoby piaszczyste przejście.

 

Na drugim końcu, czyli na środku pokoju po prostu marzy mi się coś takiego:

http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/1/2_sbs_large.jpg

http://images.krajoweogloszenia.pl/nlarge/zak_adanie_oraz_profesjonalna_aran_acja_akwarium_122512.jpg

 

Choć jak mniemam może to być trudne do zrobienia, ale na czymś się trzeba wprawić no i na błędach się uczy. 

 

Tu pytanie 'extra':

Czy takie roślinki (użyte przy koronie) są łatwodostępne/tanie? 

 

Podłoże troszkę obrośnięte niską roślinnością w części piaskowe mając na uwadze krewetki. 

 

 

Ze względów ekonomicznych (prąd/woda) skłaniałbym się ku mniejszemu akwarium, jednak z drugiej strony większe akwarium to wygoda dla rybek i więcej miejsca na dekoracje i fantazje.

 

 

Trochę się rozpisałem. Z góry wielkie dzięki za sugestie i odpowiedzi!

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzu dużo chcesz jak na początek. Radził bym kupić sobie akwa tak jak napisałeś te 112l i robić wszystko po kolei zalać wodą posadzić kilka roślinek zrobić jakąż aranżacje po 2 tyg kupić rybki lecz muszę dodaż że to nie będzie tanie.

Za samo akwarium dasz pewnie z jakies 300zł do tego roślinki podłoże ryby... odłóż z jakieś 500zł i wtedy kombinuj. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest problemem, do 800-1000 zł spokojnie. 

 

Pytanie o cenę dotyczyło głównie tej konkretnej roślinki - bo jak to czasem bywa spodoba nam się jakaś rybka w atlasie, a w cenniku 350 za sztukę :)

 

/Edit:

Co do bardzo dużo mówisz o litrażu?

 

Bo jeśli chodzi o ogół to jedynie te 'drzewko' można uznać za fikuśne, reszta to raczej standard bo w żadną egzotykę nie idę.

 

 

Ah! Byłbym zapomniał.

 

Czy takie akwarium (z krewetkami) musi mieć pokrywę? Bo myślałem o instalacji halogenu/lampki ponad akwarium - gdzieś na forum widziałem taki projekt. A wyczytałem że są problemy w połączeniu kaskadowego filtra i pokrywy.

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im akwarium większe tym lepsze w pielęgnacji.Ale z tego co nam pokazałeś to takie iwagumi z tym drzewem i taki jakby biotop czyli misz masz.Iwagumi to akwaria tak gdzieś do 60l przynajmniej takie narazie spotkałem,więc takie drzewko jak na obrazku sobie daruj.

Moim zdaniem gdybyś zrobił akwa 200l by było ładne malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie... pomyślcie zanim coś napiszecie.

 

 

 

Im akwarium większe tym lepsze w pielęgnacji.Ale z tego co nam pokazałeś to takie iwagumi z tym drzewem i taki jakby biotop czyli misz masz.Iwagumi to akwaria tak gdzieś do 60l przynajmniej takie narazie spotkałem,więc takie drzewko jak na obrazku sobie daruj.

 

Im większe tym stabilniejsze, czy łatwiejsze w pielęgnacji zalezy od aranżacji.

Jak widziałeś takie cos tylko w 60 L to bardo mało oglądałeś zdjęć i nie przywiązywałeś wagi do opisów.

 

 

 

Co do pytania o pokrywie to nie do krewetek nie jest potrzebne ale czasem rybki lubią wyskoczyć więc jak będą rybki to lepiej jak będei pokrywa

 

Krewetki też wyskakują. Szyba nakrywkowa jest wystarczająca.


 

 

Bo jeśli chodzi o ogół to jedynie te 'drzewko' można uznać za fikuśne, reszta to raczej standard bo w żadną egzotykę nie idę.

 

Może nie idziesz, ale jak jesteś początkujący (można tak powiedzieć) taki efekt będzie trudno Ci uzyskać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie każda ryba czy krewetka w przypadku gdy się przestraszy rzuca się do ucieczki, często z powodu szyby jedyną drogą jaką znajduje to jest w droga górę.

Niektóre ryby same wyskakują, nie ze strachu i jest udowodnione, że sie przygotowywują do skoku.  Wykonują "wstępny pomiar" i próby rozpędu.

Także, trochę więcej doświadczenia przy doradzaniu...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez pokrywy mogą być problemy lecz nie muszą. Co do szkła nakrywkowego to czytałem że cięższe w utrzymaniu czystości aniżeli plastik. Wiec  ew. obstałbym przy pokrywie.

 

Co do efektów, liczę się z tym że za pierwszym razem cudów nie będzie :), ale na czyś trzeba się uczyć prawda? :) Poza tym można próbować dowolną ilość razy.

 

Jednak co najbardziej mnie zmartwiło:

 

Żeby akwarium miało sens jako oglądane z dwóch stron, to musi mieć co najmniej 60cm szerokości.

 

 

Jest to zasada bez odstępstw? (generalnie czym jest to podyktowane?)

 

Przy szerokości 60cm, długość musiałaby mieć przynajmniej 100 cm aby nie wyszedł z tego jakiś wielki kwadrat. A dodając sensowną wysokość to już będzie z 240 litrów, nie wspominając o tym że pokrywa dodatkowo na zamówienie.

 

Co do sugestii Malawii nie miałbym odpowiednich warunków raczej (ph), i z tego co pobieżnie przeczytałem potrafią być agresywne - terytorialne. A nie chciałbym obstawać też przy 1'gatunkowym akwarium.

 

/Edit:

 

Szukałem odpowiedzi w:

http://forum.superakwarium.pl/topic/2494-spis-ro%C5%9Blin-akwariowych/

Jednak nie umiałem znaleźć - co to za roślinki których używa się do tworzenia takich drzewek oraz te roślinki bardzo niski ala mech? Są łatwo dostępne?

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wąskim akwarium ciężko jest pokazać głębię.

A chyba nie chciał byś, żeby wyszło Ci płasko jak na sawannie.

Bo musisz pamiętaż że z dwóch stron akwarium ma się ładnie prezentować.

Rozrysuj sobie na podłodze wymiar dna w akwarium i poukładaj tam cos tak, żeby miało sens z dwóch stron (np. pomięty papier), a sam zobaczysz że nie masz miejsca żeby  "poszaleć".

 

Edit:

 

Rośliny na "drzewkach" to mchy, taiwan, christmass i jeszcze kilka innych masz do wyboru.

Na "trawniku"  mały heniek ( Hemianthus callitrichoides) lub glosia (Glossostigma elatinoides).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem, że dno 100x40 to jedno z najgorszych powierzchni do zrobienia sensownej aranżacji. Wykonalne, ale trudne.
Nie wspominam już o baniakach oglądanych z obu stron...

100x50x50 -standardowy wymiar to rozsądne minimum.


Odnośnie pokrywy/ szyb nakrywowych- co kto lubi. Ja kiedyś nie wyobrażałem sobie akwaria bez pokrywy, ale wraz z perspektywą czasu zmieniłem opinie na ten temat i wszystkie moje akwaria mają szyby nakrywowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne rzeczowe porady!

 

100x50x50 to już 250 litrów, sporo. Na początku się wystraszyłem bo wklepałem w kalkulator mocy i wyszła grzałka 250 W co przekłada się na rachunek 100 zł + na miesiąc i nieco nas to odstraszyło. Ale po krótkim prysznicu mnie oświeciło że nie wziąłem poprawki na to że grzałka z termostatem, przecież nie pracuje czas na pełnej mocy!

 

Więc kolejne nowicjuszowskie pytanie, ile taka grzałka faktycznie pobierałaby energii? Zakładając że temperatura w pokoju wynosi około 20 - 23 stopni, a temperatura w akwarium wynosiłaby 24-25 stopni?

 

Ta porada:

 

 

Rozrysuj sobie na podłodze wymiar dna w akwarium i poukładaj tam cos tak, żeby miało sens z dwóch stron (np. pomięty papier), a sam zobaczysz że nie masz miejsca żeby  "poszaleć".

 

Powinna być częściej powtarzana, genialna w swojej prostocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 100x50x50 może być trochę zbyt kwadratowe, jeśli Tobie to nie przeszkadza to ok, ale ja sam bałem się właśnie że moje akwarium takie wyjdzie. Akwarium o innych wymiarach i tej samej prawie pojemności to 200x40x30/35, oczywiście tylko jeżeli masz dużo miejsca. Patrząc na zbjornik od strony bocznej nie wygląda zbyt ciekawie, lecz z przodu i z tyłu jest super efekt i pojemność wydaje się dużo większa niż w rzeczywistości, co daje możliwość trzymania większej il. ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiam że wyjdzie trochę kwadratowe. 2 metry to już za długie poza tym czytając Twój post wydaje mi się że zrozumiałeś że chcę większy litraż dla ryb - bardziej chodzi tu o szerokość - wcześniej wspomniane akwarium "dwustronne".

 

Jeśli już miałbym kombinować to wziąłbym 110x60x40 tak aby zachować te 60 cm szerokości.

 

Byłbym niezmiernie wdzięczny jakby ktoś odp. na zagadnienie związane z grzałką. Żeby też nie dwoić postów - jest gdzieś w sieci kalkulator-wycena akwariów robionych na zamówienie? I jak sytuacja wygląda potem z pokrywą takowa jest dużo droższa od standardowych? 

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę można wykonać samemu.

Jeżeli masz w miare ciepło w pomieszczeniu w którym ma być akwarium to do takiego 200-250L powinna wystarczyć w zupełności grzałka o mocy ok. 150W. Ile taka pobiera? No to już właśnie uzależnione od tego jak często się włącza... Ale przyjmijmy, że łącznie w ciągu doby załącza się na 5h - przelicz na kWh i pomnóż przez stawke waszego dostawcy prądu.

Świetny wymiar akwarium planujesz. Daje dobre możliwości aranżacyjne i obsadowe!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W sumie w pokoju mam dość ciepło, pokój raczej jest zamykany, a gdy wieczorami siedzę to komp skutecznie nagrzewa pomieszczenie.

 

Świetny wymiar akwarium planujesz. Daje dobre możliwości aranżacyjne i obsadowe!

Takie słowa od eksperta... fruwam pod sufitem :D

 

 

 To już myślę że to pytania zwieńczające temat samego szkła:

 

1) Czy ten wymiar 110 x 60 x 40 nie będzie za niski? Odliczając trochę gruntu i jakiś bufor u góry by się nie przelewało zostanie pewnie 30-35 cm w najgłębszym miejscu.

2) Jak to wygląda z ceną takiego akwarium, jest jakiś kalkulator na stronie jakiegośproducenta, czy raczej dowiadywać się już w lokalnych hurtowniach

3) Rodzaj szkła - czytałem że oprócz zwykłego - standardowego jest możliwość kupienia szyb OptiWhite. O ile drożej wychodzi taka przyjemność i czy jest ona warta.

4) Grubość - jaka grubość szkła, wolę spytać się grona eksperckiego tak by czasem nie wciśnięto mi niepotrzebnie pancernego akwarium ;)

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1) Czy ten wymiar 110 x 60 x 40 nie będzie za niski?
Nie :)

 

. 2) Jak to wygląda z ceną takiego akwarium, jest jakiś kalkulator na stronie jakiegośproducenta, czy raczej dowiadywać się już w lokalnych hurtowniach
Dużo firm klejących akwaria wycenia je na zasadzie 1Litr = 1złoty. Znajdź taką z dobrymi opiniami to baniak nie wyjdzie drogo.

Rotalaindica z Wrocławia kleiła znajomemu baniaki. Te mniejsze optycznie wyglądały różnie, ale 100x50x50 skleili mu bardzo ładnie- dopytaj ich :)

 


3) Rodzaj szkła - czytałem że oprócz zwykłego - standardowego jest możliwość kupienia szyb OptiWhite. O ile drożej wychodzi taka przyjemność i czy jest ona warta.

Różnica w cenie OW a Float to około 80zł. U mnie cena klaruje się następująco:

Float 8mm - 100zł/m2
OptiWhite 8mm - 180zł/m2

Czy warto? Im grubsza szyba tym bardziej można myśleć o froncie OW. No chyba, że planujesz akwarium z biotopem BW - tam efekt Opti jest niemalże niezauważalny :(

 


4) Grubość - jaka grubość szkła, wolę spytać się grona eksperckiego tak by czasem nie wciśnięto mi niepotrzebnie pancernego akwarium


Takie akwarium z szyby 8mm + 2 wzmocnienia podłużne i 1 wzmocnienie poprzeczne będzie ok.
 
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tą wysokością jestem spokojny :). Bo chyba będę próbował z tymi "drzewkami" :D

 

Oki, nie jestem z okolic Wrocławia ale porównam na pewno ceny, mieszkam na "drugim" Śląsku i znajomy ze studiów polecił hurtownię http://www.aquario.pl/ jednak właśnie nie mają cennika. 

 

Czyli wzmocnienie Diversa?

 

 

t_wzmocnienia_akwarium_193.jpg

 

 

Mam nadzieje że nie podbijają one drastycznie ceny.

 

 

Nie planuję biotopu BW, raczej idę w "kolor" :D, można się zastanowić, problem tylko taki że "frontów" będzie ogólnie 3.

Jedne problemy się rozwiązują drugie się tworzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jest jeszcze jedna opcja - możesz sobie z fabryki zamówić samo szkło, szkalaną pokrywę i te podpórki też, kupić klej silikonowy i skleić zbiornik samemu. Ja jestem z Polski wschodniej, więc nie wiem jakie są ceny u Ciebie, ale ja za za szkło 8mm z podpórkami i pokrywą biało czarną do baniaka 180l zapłaciłem niecałe 150zł

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też jest wariant, najpierw zobaczę jak to wygląda na zamówienie. Bo niedoświadczony "szklarz" może narobić szkód z oszczędności  :)

 

Jeszcze jedna kwestia - podłoże.

 

Do "przejścia" na pewno drobny piasek powinien się spodobać planowanym kiryskom i krewetkom. Tylko co w pozostałej części.

 

Jakie podłoże w takich wypadkach zastosować:

http://images.krajoweogloszenia.pl/nlarge/zak_adanie_oraz_profesjonalna_aran_acja_akwarium_122510.jpg

http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/1/1_Syrah_Large.jpg

 

Żwirek rzeczny?

 

I jak wygląda kwestia odżywiania takich roślinek, podłoże musi być żyzne czy można dostarczać w jakichś tabletkach etc.

 

/Edit:

 

Korzeń do takiego 'drzewka' najlepiej kupić na allegro czy można pójść do lasu na poszukiwania i z powalonego drzewa zebrać?

Edytowane przez Didox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki wielkie, biorę się już do lektury :)

 

A takie może nietypowe pytanie, na jakiej wysokości najlepiej umiejscowić akwarium? Tak żeby najlepiej się prezentowało, szafka na zlecenie będzie robiona, ew. sami będziemy klecić.

 

Będzie obserwowane zarówno z kanapy jak i na stojąc.

 

Początek na 80 cm a co za tym idzie koniec na 1,20 m będzie odpowiedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...