Skocz do zawartości

warunki dla ramirezy w akwarium wielogatunkowym


kaserro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu zakupiłem do mojego akwarium 180l parę pielęgniczek ramireza. Zastanawiam się jakie warunki można im stworzyć aby do tarła doszło w akwarium wielogatunkowym. 

 

Dane akwarium:

-podłoże: średniej wielkości kamienie

-temperatura: 24.5 stopni celsjusza

-filtracja: AQUAEL turbo filter 1000 160l-250l

-roślinność: 3 małe mikrozorium i 3 anubiasy

-ozdoby(kryjówki): 2 jaskinki z kamieni duże, 1 jaskinka mniejsza(dla 3-4cm rybki), 2 kokosy, domek ceramiczny(na zdjęciu), 2 muszle duże, 1 muszla o ciasnym wejściu (schron dla narybku), muszla po małżu (na zdjęciu). Dodatkową kryjówką może być ok. 6cm kwadratowych miejsca za filtrem.

 

Proszę o pomoc, ponieważ bardzo zależy mi na tych pięknych rybkach.

 

Na zdjęciu brakuje roślin dodanych przed wpuszczeniem pielęgnic, oraz widoczny jest tlen który znikł 2 dni później po dodaniu soli.

 

 

post-19616-0-44503100-1387225400_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wywalenia tych wszystkich ozdób i wymiany 90% żwiru na piach. Warto na ten czas zaimprowizować małe akwarium na boku.

Mikrozoriom i anubiasom powiedz "papa" i kup kilka żabienic.

 

Warto też wygooglać i zaznajomić się z:

-filtr osmotyczny/filtr RO

-rękaw torfowy/armatka torfowa

i ten film:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że nie dodałem w pytaniu, ale do obsady należą 2 bocje wspaniałe i 3 zbrojniki, a te rybki z tego co pisze w encyklopedii ryb na tej zresztą stronie potrzebują kryjówek. Na przyszłość bardzo prawdopodobne są kakadu, kiryski i dodatkowe zbrojniki więc tym bardziej. Ale na_pewno skorzystam z porady i zakupię jakieś żabienice. Spytam jeszcze co ze zmianą ph, kwaśności i twardości bo ja niezbyt się na tym znam i nie wiem jak to zrobić. Podłoże postaram się wymienić w najbliższym czasie ale brakuje mi trochę środków, a nie wsypię tam chyba ziemi z piaskownicy lub mułu ze stawu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Spytam jeszcze co ze zmianą ph, kwaśności i twardości bo ja niezbyt się na tym znam i nie wiem jak to zrobić.

 

Jeśli przeczytasz powyższą odpowiedź i się dostosujesz, to już będziesz wiedział.

 

 

 

widoczny jest tlen który znikł 2 dni później po dodaniu soli.

 

Jaki tlen? Co za sól? Po co?

 

 

 

2 bocje wspaniałe

Nie znam wymiarów zbiornika ale podejrzewam że za mały na bocje. 

 

 

 

a te rybki z tego co pisze w encyklopedii ryb na tej zresztą stronie potrzebują kryjówek

Polecam korzenie, gałęzie, otoczaki.

 

 

 

a nie wsypię tam chyba ziemii z piaskownicy lub mułu ze stawu

Dlaczego nie?

Żwir do piaskownic, z nad rzeki lub żwirowni po wypłukaniu świetnie się nadaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do: marcin0714

Po pierwsze czy domowymi sposobami można ph itd zmienić? 

Po drugie po wlaniu do zbiornika wody osadził się tlen na ściankach, a po wsypaniu soli do akwa aby zrobić wode bardziej przejrzystą znikł też tlen

Po trzecie na młode bocje na pewno za mały nie jest a jak urosną dużo (rosną raczej wolno) mogę je oddać jeśli nie do sklepu to do znajomego akwarysty

Po czwarte do rozmnażanie potrzebują zbrojniki kryjówek, a kakadu korzeń nie wystarczy. Dodatkowo nie  ważne jakie drewno w wodzie lekko gnije i przyspiesza zabrudzenie jej.

Po piąte w moim poście pisało ,,ziemia z piaskownicy i muł ze stawu", a nie żwir


do: Sverting

Kryjówki nadają jakiś wygląd zbiornikow, a dla kakadu korzeń to za mało, dodatkowo korzenie się psują. A co do piachu to dzięki za uwagę załatwie go jakoś sobie. Przy okazji bo widze że się znasz, jakie warunki stworzyć dla rozrodu kakadu (mówię o tym samym akwa co i ramirezy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie zmienisz ich po domowemu. Najprostsza jest armatka. Poczytaj o tym.

 

Nie tlen, tylko powietrze. A dosypując cholera wie po co soli spartoliłeś wodę. Jak chcesz ramirezki, to wyjmuj wszystko, dokładnie wypłucz i wygotuj - akwarium do założenia na nowo.

 

Jest za mały. Chyba że codziennie robisz podmianę 20% wody. Lektura  o inhibitorach wzrostu.

 

Korzenie się psują? Po ilu latach? 10? Kakadu wystarczy sterta liści do rozmnażania. Zbrojnikom cokolwiek pod co mogą się podwiesić. Dodatkowo zbrojniki częściowo żywią się drewnem. Ręczysz za skład tej ceramiki? Masz pewność że została związana przez wypalanie, lakiery które na niej są nie szkodzą, a margiel się nie wypłukuje?

 

Zwykły piach jest konieczny, bo dla pielęgniczek spełnia rolę analogiczną do szczoteczki do zębów i wykałaczki.

 

Pielęgniczki do rozpłodu potrzebują kwaśnej wody, piachu, liści na dnie i małego bajzlu w kącie akwarium złożonego z korzeni i roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a liście na dnie czyli....? I ile wymienić tego dna bo u mnie warstwa tych kamyków to 3cm maks, więc myślę że 40% ok. do wywalenia, a piachu nie wiem KONKRETNIE ile dać. A co do korzenia to przez 2 lata w akwa kiedyś był, a następnie przez chyba 6 lat leżał na powietrzu przez zimy i lata, czy on się nadaje? Jeśli go wysuszę i wygotuję. Jaka sterta liści, roślin kilka po_prostu? Wygotowałem ceramikę, a ozdób nie  muszę usuwać chyba całkiem, jeśli dodam korzeń i upchnę trochę to, część wywalę oczywiście ale szkoda mi trochę wszystkiego bo kilka bliskich mi osób pomogło mi w przygotowaniu zbiornika, gdyż nie byłem w stanie zrobić tego sam (byłem prawie przykuty do łóżka). Chodzi mi krótko żeby zrobić tyle aby wystarczyło bardziej wymagającym rybkom jak kakadu, ramireza, kirysek; nie zmieniając jednocześnie wszystkiego. Wygotowanie wszystkiego nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaserro. Sam piach. Kamienie są Ci niepotrzebne. Co do liści w akwarium, to zobacz sobie akwaria z mojego podpisu. Obawiam się, że zmiany są konieczne. Jeśli boisz się o uczucia osób które pomogły, to polecam po prostu postawić te ozdoby na pokrywie, albo na półeczce obok. Wydaje mi się że nie wywalenie ich pomimo zmian znaczy więcej niż trzymanie się ich na siłę. Dodatkowo jeśli chcesz zobaczeć prefekcyjne dla pielęgniczek akwarium, to zobacz sobie zbiornik użytkownika Corvus_Albus i Pley, oboje mają kakadu, przy czym Pley ma dzikusy,

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/41475-120l-rio-ucayali/

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/39840-864l-apistogramma-cacatuoides-wf/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe... A co jeśli chodzi o korzeń - nadaje się? Czy taki wystrój (te liście i bajzel na dnie) jest dla kakadu  potrzebny w całym akwarium, czy wystarczy w dwóch miejscach po decymetr kwadratowy na przykład? I czy przy zmianie parametrów wody z tą armatką nie ma opcji żeby woda na ,,herbatkę" się nie robiła (nie znam się, może chemia jakaś czy coś)? Oraz czy taki bajzel i piach wystarczą kiryskom do rozmnażania, a ostatnia rzecz to czy dla pewności, przerobienie akwa na dla pielęgnic nie szkodzi piękniczkowatym w rozrodzie i wogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękniczkowate to nie towarzystwo dla kakadu czy ramirezek. Inne parametry wody potrzebne. Dla kirysków i pielęgniczek to raj. Herbatka pójdzie tylko z pierwszych przesięków. Potem już będzie coraz jaśniejsza. Od biedy możesz zastosować wkład węglowy do filtra żeby to zbierał, ale to tylko rybom na zdrowie wyjdzie. Wiele osób nie jest przekonanych, dopóki nie zobaczą tego na żywo.

 

Liście z czasem będą się rozkładać i powstanie warstwa tzw aufwuchsu i detrytusu. To wielki bonus dla filtracji, a młode ryby będą na tym miały niesamowitą wyżerkę. Znajomy robił testy i okazuje się, że obecność takich szczątków roślinnych może wpłynąć na szybsze osiągnięcie prawidłowych wymiarów. W wypadku pielęgniczek dopiero takie podłoże pozwala na pełny rozwój i wyrośnięcie na zdrowe ryby. U pielęgniczek i kirysków częścią diety jest właśnie ta biomasa, co pozwala na zdrowe życie, a także czyszczenie przewodu pokarmowego. Także same plusy daje taki aranż.

 

Dodatkowo! Im kwaśniejsza woda, tym większa odporność ryb na skoki azotu w akwarium. Itp itd. Ogólnie - idź w BW, akwarium samo się odwdzięczy. Im bardziej biotopowo utrzymasz wystrój i obsadę, tym bardziej bezobsługowe, stabilne i zdrowe akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samiec i samica na pewno, i nie chciałbym robić całego zbiornika tylko piach, czytałem jeden z tematów na forum użytkownika: offelia chyba, gdzie wkleiła zdjęcie podłoża pół/pół i nie wygląda źle. Pytanie jeszcze czy kiryski mi się rozmnożą, w stadku powiedzmy 5szt. i takich warunkach jak dla ramirezek i kakadu. No i czy połowa piasku i z tymi liśćmi na dnie ma być pod korzeniem czy na przeciwnej połowie? Jaki gatunek liści dać, czy ma to znaczenie? Pytanie co do grubości podłoża, jaki ma być poziom piasku i jak będzie lepiej dla tych gatunków - pół/pół jak powiedziałem czy pomieszane o piach i nieliczne kamienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec bym chciał spytać jaki efekt dadzą statystyki akwarium po zmianach: korzeń, piasek z niewielką il. kamieni, 2-3 żabienice, roślinka jakać pływająca, liście na dnie i chemiczne obniżenie ph; twardości; słodkości wody oraz dodawanie tej chemii czy czegoś do każdej podmiany wody. Chcę wiedzieć jak wtedy będzie z ramirezą, kakadu, zbrojnikami, kiryskami i piękniczkami które jak mniemam nic na tym nie stracą? Mam też pytanie konkretnie o ten piach, czy budowlany piasek zwykły czy żwirek drobny lub grubszy piasek kupić? No i po raz kolejny czy korzeń będący: rok w akwarium następnie 5 lat ok. na dworze przez wszystkie pory roku, nadaje się do włożenia do akwarium (spędził dobę w suszarni do drewna w temp. 60 stopni i zostanie przegotowany przez określony czas bezpośrednio przed ewentualnym włożeniem do zbiornika)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-19616-0-45747900-1387823123_thumb.jpg

 

 

Stan z 19godz. post-19616-0-98991200-1387823146_thumb.jpg post-19616-0-58146400-1387823136_thumb.jpg

 

 

 

Dzień przed wigilią dosypałem tego piasku, rybki są w misce 1/2 dna to piach. Zbiornik jest zamulony niesamowicie, 40 cm szer. i nie widać tapety nawet. Czy mogę coś zrobić aby się oczyścił szybciej i czy ryby wytrzymają w misce do jutra? Jak szybko się oczyści tak aby woda była czysta i przejżysta, a jak długo żeby rybki można było wpuścić? Czy przez święta może być nadal zamulona, czy powinna być czysta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...