Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium przez amatora - proszę o rady


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) 

 

Poczytałem tutaj kilka tematów, poradników, ale i tak mam mnóstwo pytań :(

Dodam, że nigdy nie miałem akwarium 

 

  1. Zbiornik... No cóż wyszukałem na znanym portalu aukcyjnym akwarium profilowane 60x30x30 (60l) i takie właśnie by mnie interesowało na początek. Istotniejszą sprawą jednak dla mnie są te gratisy w tej aukcji i czy opłaca to się kupić za 205zł z wysyłką 
    http://allegro.pl/akwarium-60-profil-full-wypos-12-gratisow-i3725041501.html
     
  2. Podłoże chciałbym mieć czarne więc co muszę kupić, aby mieć ładne zdrowe podłoże, to znaczy chodzi mi o to, bo znalazłem kamyki czarne oraz piasek i czy muszę np wysypać najpierw kamyki i na to piasek czy wystarczą kamyczki ? 
    Dodatkowo czy pod podłoże jakiś nawóz ? 
     
  3. Roślinki: Trudna sprawa.. Nie chce, aby moje akwarium było mega zarośnięte.. Na dalszym planie może ze dwie większe aby ukryć grzałkę oraz filtr.. Może do tego jakaś roślinka "ala bombka" 
    Myślałem też o jakiejś roślince o innym kolorze niż zielony, ale ciężko taką znaleźć - zdecydowanie łatwiej sztuczną
    Dodam jeszcze, że nie będę stosował techniki CO2 na tak małym zbiorniczku, więc szukam też roślin mało wymagających
     
  4. Zwierzątka :) Najważniejsza rzecz w akwarium. Chciałbym mieć ładne i ciekawe akwarium.
    Chciałbym się dowiedzieć czy w akwarium 60l jest możliwe umieszczenie takiej mieszanki jaką sobie wymarzyłem :P 
    Na dnie: chciałbym umieścić 2-3 małże, podobno dobrze filtrują wodę + jakiś raczek.. Czytałem troszkę o nich i są gatunki które potrafią żyć z rybkami, a także nie niszczyć aż tak mocno zieleni (nie chce marmurka, bo podobno strasznie szybko się mnoży, a ja nie miałbym co z nimi zrobić) Jeżeli miałbym raczka to krewetka odpada ? A co z glonojadem ? Może być glonojad+raczek ? 
    Późniejsze piętra akwarium to oczywiście rybki tylko jakie, aby było kolorowo?? Myślę, że ciekawie wyglądałoby jakieś stado małych rybek i ze 2 większe różne rybki

Bardzo spodobało mi się to akwarium 

Ale wiadomo przy czarnym podłożu musiałbym zastosować jasne dekoracje, aby był ładny kontrast :)

Ciekawie tej prezentuje się napowietrzanie na szerokości szyby, więc jak mocny bym potrzebował ten brzęczyk (dobrze mówię?)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy raczku zapomnij o krewetkach i małych rybach. Przerabiam właśnie ten problem, poczytaj moje tematy - pożegnałem już 5 rybek. A teoretycznie mam najmniejszego i najmniej agresywnego ze wszystkich akwariowych gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej wiem co przeżywasz więc pomogę.

1.Moim zdaniem profilowane są złymi awariami.Uważam że to też cięzęj dla ryb,Z reguły są też droższe o pare złoty.Grzałka w      zestawie jest dobra,ale z doświadczenie filtry z zestawów to badziewia,więc radzę kupić porządny.

2.Podłoże czarne ładnie się prezentuje więc spoko jak chcesz mieć ryby denne piasek !!!.Nawóz kulki gliniano-torfowe jakieś 3 zł

3Rośliny (jak błędy w nazwach sorry)  moczarka kanadyjska,anubias lanceolata sam mam,kabomba,cryptocoryna i jakiś mech.

 Sztuczne rośliny to już jak uważasz.

4.O rakach się niewypowiem bo nic niewiem.Na glonojady za mały zbiornik.Obsada np.

z piaskiem                                                                     bez

10 neonków innesa                                       10 neonków innesa

pielęgniczka ramireza 1+1                             bojownik 1

otoski 6                                                          otosek 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tego zestawu, bo te gratisy to chiński szajs do niczego się nie nadający. Zestaw akwarystyczny zakup oddzielnie. Czyli szkło z pokrywą osobno, filtr osobny i grzałka osobno. Do tego polecałbym Ci jak zapewne większość osób przednią szybę prostą, a nie profilową.

 

Nie polecam czarnego podłoża (zapewne bazalt), bo to mocno ogranicza obsadę. Najlepiej zwykły piach, który daje największe możliwości co do wyboru rybek.

 

Nie wiem jak może Ci się podobać to akwarium z filmiku, które jest okropne. ŻADNYCH sztucznych ozdób nie trzyma się w akwarium. Najlepiej jakieś korzenie, kamienie i prawdziwe rośliny. Żadnych muszli i wapieni, które mogą zatwardzać wodę!

 

Podaj parametry swojej wody wtedy będzie można myśleć na obsadą.

 

Przykładową mogę podać:

1+2 prętnik karłowaty

12 razbora klinowa

na dno stado krewetek

 

Żadnych raczków, bo z nimi zazwyczaj są tylko kłopoty. Masz za małe akwa na glonojada.

 

Przykładowy niezły zestaw na początek:

akwa: http://allegro.pl/aqc204-akw-63l-60x30x35-proste-pokrywa-czarna-i3733586626.html

filtr: http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-aquael-fan-1-plus-60-100l-i3744572542.html

grzałka: http://allegro.pl/mini-grzalka-z-termostatem-50w-apzoo-i3703260534.html

Edytowane przez szymx007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Hmmm... Zbiornik... 60 L chyba najlepiej dla początkującego akwarysty. Gratisy dodawane wraz z akwariami są marnej jakości. (Sam coś o tym wiem, bo dwóch moich kolegów się o tym przekonało ;)) Filtry zazwyczaj padają i nie można sobie wybrać oświetlenia w pokrywie.
Sprzęt lepiej kupić jakiś bardziej "firmowy". Żwirku stanowczo za mało.

Tło najlepiej jest zrobić samemu, np. takie: Płyta styropianowa 5 cm, spryskana rozpuszczalnikiem (http://www.youtube.com/watch?v=p4YadcBjbFY - Nie mój film, przykład tła) i pomalowana granatowym sprayem, przyklejona od zewnątrz. Profilowane akwaria źle działają na ryby i zaniżają głębie.

Na glonojady ten zbiornik jest za mały. Zamiast niego proponował bym otoski zebra.

Podłoże czarne ładnie wygląda i nie stresuje ryb. Nawóz? Pałeczki gliniano-torfowe.

Z raczkami jest za dużo roboty... To raczej nie dla Ciebie ;)

Obsada? 12 Neon Inessa, parka Pielęgniczek Ramireza, Kiryski (Spiżowe/Pstre) - tu trzeba zwrócić uwagę na roślinność, kryjówki, etc.

Sztucznych roślin nigdy w życiu :!:

To już chyba na tyle ode mnie...

Pozdrawiam,

Hubert

 

Edit:

Filtr np. jakiś Aquaela, ok. 300l/h, grzałka ok. 60w

Edytowane przez Hubolex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za rady :)

Jestem totalnym laikiem w tym temacie.. Wiem tyle co sam wyszperam w internecie, 0 doświadczenia.

Zupełnie nie wiedziałem, że profilowane nie jest dobre dla rybek, ale dziękuje teraz na pewno kupie zwykłe, mimo że jednak profilowane ładniej wygląda :)

Prosiłbym o podesłanie jakiś akwariów z pokrywami dobrej jakości w rozsądnej cenie :)

 

Jeżeli mówicie, że raczek tak bałagani, to co wybrać, żeby coś tam na dnie chodziło dodatkowo chciałbym, żeby jakiś zwierzaczek troszkę czyścił akwarium, myślałem, że od tego jest glonojad

 

Co do filmiku: Nie chodzi mi o te sztuczne roślinki tylko ciekawie wszystko rozmieszczone i nie jest, że tak powiem "zaćpane". Sporo przestrzeni wszystko ładnie przejrzyście widać, chociaż dołożył bym coś jeszcze :) 

Edytowane przez lukasz188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glonojady to są syfiarze a nie czyściciele. To jest tylko taki mit, że żywią się glonami i czyszczą akwarium ;)

Dobrą ekipą sprzątającą są np. otoski, krewetki amano albo ślimak ampularia.

 

Przykładowy zestaw w rozsądnej cenie masz w moim wcześniejszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 1 świetlówka o mocy 15W wystarczy na 60l ? Jak rozglądałem się po allegro to są pokrywy 2x30W. Więc trochę mnie to zmartwiło czy nie za ciemno będzie :( 

Ewentualnie zawsze można przerobić pokrywę, dołożyć jakieś ledy, czy nie bardzo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można, zależy od chęci, wolnego czasu i umiejętności :) 2x15w lub jedna 30-tka powinno wystarczyć. Dwie 30 to już za dużo. Tylko nie myśl o paskach ledowych bo nie jest to wynalazek dla akwarystów, w sensie stricte.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie to: http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

W skrócie powiem, że przy 2x30W daje Ci łącznie 60W. Przy 60l daje 1W/l co daje baaardzo mocne światło i wtedy konieczne jest podawanie CO2 i nawożenie. Takie oświetlenie tylko przy roślinnych akwariach.

Akwarium holenderskiego zapewne zakładać nie będziesz. Więc nie dawaj oświetlenia o łącznej mocy większej niż 30W.

 

Wszystko zależy od tego jakie planujesz rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem swoje akwarium 72l u tego sprzedawcy ( przyszło stłuczone bo w kartonie był cienki styropian a reszta słoma -,-. Pomimo kilku trudności udało się wymienić na nowe) i szczerze mówiąc z tego całego zestawu zostawiłem tylko szkło i grzałkę ( co prawda grzeje o 2 stopnie za dużo niż jest ustawione, ale to się nie zmienia więc nie problem) :) Kup na allegro może samo szkło, ewentualnie szkło + grzałka i osobno kup belkę oświetleniową LED Diversy . Jak dla mnie świetne rozwiązanie, ponieważ przy podobnym poborze energii daje ona dużo więcej światła i jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących, ponieważ ledów nie trzeba wymieniać co pół roku tak jak świetlówki żeby świeciły tak jak powinny ;)

Mam nadzieje że troszkę pomogłem, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie rozwinąć to ograniczenie obsady jeżeli chodzi o czarny żwir?

 

Zasadniczo ja zrobiłem jak przedmówcy. Szkoło i pokrywę kupiłem na alledrogo. Dodatkowo dokupiłem markowy filtr, markową grzałkę. Do świetlówki 18W dokupiłem odbłyśnik - tu nie wiem, czy dobrze zrobiłem, podobno bez drugiej żarówki dodaje nieco światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem czarny bazalt na dnie i generalnie ryby denne sobie radziły ale niektóre delikatniejsze kiryski traciły wąsiki. Bałbym się o kopiące pielęgnice na takim podłożu. Na ciemnym podłożu ryby będą miały ciemniejsze barwy, na jasnym bardziej 'wyprane'. Czarny piach kwarcowy w ogóle się nie nadaje bo jest farbowany.

Obecnie moje ryby mają zwykły piasek rzeczny i świetnie się na nim czują.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wybrałem tak samo pokrywę z jarzeniówką 15W. Jak będzie mało to przerobie pokrywę :) 

Filtr kupię ten co mi polecaliście oraz grzałkę znalazłem taką za 50 zł dodatkowo zakupie jakieś podstawowe akcesoria (siatka, skrobak termometr itp)

Mam tylko takie pytanie czy opłaca się kupować odmulacz ? Czy np tetra gc 50 spełnia swoją role czy to pic na wodę?

 

I nadal nie wiem jakie podłoże wybrać

 http://allegro.pl/czarny-zwirek-do-akwarium-2-5mm-najlepszy-i3689427634.html

 

http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-czarny-krewetki-0-8-1-2mm-1kg-i3686892732.html

 

Tak jak pisałem wcześniej chciałbym aby coś na dnie chodziło, ale raczek odpada :( 

Dodatkowo chciałbym  jakieś zwierzątko które teoretycznie "dba" o porządek w akwarium. Myślałem, że taką rolę pełni glonojad, ale mówicie że to mit i w ogóle za mały zbiornik :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrobak - zbędny, karta kredytowa, identyfikator wszystko co jest sztywne i plastikowe może za niego robić.

Podłoże- zwykły piasek, może nie pył, ale drobniutki. Aby tylko nie zmieniał parametrów wody, lub zmieniał odpowiednio dla obsady (ktoś kiedyś pisał, że kupował w OBI). Będziesz chciał mieć kiedyś pielęgniczki, z innym podłożem nie obejdzie się bez restartu.

Na dno stadko wygłodniałych i wszędobylskich kirysków. Sprzątają nie tylko z wierzchu (lubią też kopać).

Odmulacz zrobić samemu - jak dla mnie szkoda pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć akwarium bezproblemowe, to po pierwsze sprawdź parametry wody. Parametry na spółę z wielkością akwarium ograniczą Ci możliwą obsadę tak bardzo, że się aż zdziwisz. Następnie do ryb dobiera się resztę wyposażenia: podłoże, rośliny, filtrację, oświetlenie, ogrzewanie itp.

 

Także zacznij od sprawdzenia w wodociągach, lub w kranie testami, jakie masz:

pH

GH

KH.

 

Jak nie wiesz co jest czym, to polecam google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można, zależy od chęci, wolnego czasu i umiejętności :) 2x15w lub jedna 30-tka powinno wystarczyć. Dwie 30 to już za dużo. 

 

 

W skrócie powiem, że przy 2x30W daje Ci łącznie 60W.

 

Jak wy widzicie instalację świetlówki 30W w pokrywie 60x30?  :mrgreen:

 

Jeśli chcesz mieć czarne podłoże, możesz zastosować JBL Sansibar Black. Ładnie się prezentuje. Pod to daj jakiś substrat podżwirowy, np JBL Aquabasis. Na tym powinny rosnąć dobrze cieniolubne zwartki, co przy Twoim oświetleniu ma znaczenie. Zainwestuj w dobry odbłyśnik. JBL lub Juwel robią porządne odbłyśniki. 

Edytowane przez blacksubmarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...