Jump to content

Akwarium 30l


Recommended Posts

Zdecydowałem się na akwarium 30l. Obsada ma wyglądać następująco

- harem gupików Endlera 1+3

- 2 lub 3 helenki

- parę krewetek red cherry

 

Teraz mam parę pytań. Ile dokładnie ma być krewetek? Moja mama zdecydowanie sprzeciwia się takiej ilości jak 10, więc jeśli nic lepszego nie wymyślicie, podajcie chociaż jakieś argumenty.

 

Jakie roślinki byłyby dobre? Planuję podłoże z piasku (aby helenkom lepiej się żyło :)). Roślinki niech będą mało lub średnio wymagające i jakiś typ szybko rosnący (gupiki potrzebują). Proszę też o podanie oświetlenia najlepszego dla tych roślinek.

 

Jeszcze jeden problem natury technicznej. Chodzi o filtr. Jaki typ filtra byście polecali? Dobrze by też było, gdybyście podali firmę i model. Było by fantastycznie, gdyby był tani i prosty w obsłudze.

 

Jeszcze jedno proste pytanie. Chodzi o grzałkę. Co byście polecali?

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy 6 krewetek, Roślinki; Cabomba, Moczarka Kanadyjska, nadwódka wąskolistna,hygrophilla difformis,pistia stratiotes 

Jeżeli roślinki szybko rosną to nie potrzeba mocnego oświetlenia, jeżeli chodzi o filtrację mechaniczną to dobry będzie filtr wewnętrzny pat

mini, grzałka 15 w. wystarczy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Co do krewetek - jak będzie 6 i dobre warunki to po jakimś czasie będzie 10 potem 20 ..... 

Mam w 112l. Fan mini plus jako dodatkowy - mały, cichy - ale w 30l ja też wybrałbym kaskadę  -  jeżeli nie przeszkadza pluskanie wody - za to nie zabierze miejsca w baniaczku. Zwykła szyba powinna w 100% przepuszczać światło więc można tak oświetlać. 

Link to comment
Share on other sites

Jak zdecydujesz się na przykrycie akwarium szybą, to poszukaj jeszcze plastikowych narożników, które podtrzymują szkło nakrywkowe. Lampę zewnętrzną możesz kupić akwarystyczną np. Aquael-na moduły, Diversa LED, Aquatic Nature na świetlówki kompaktowe ze standartowym gwintem. Możesz również dobrać lampkę, która pomieści świetlówkę kompaktową. Pamiętaj, że nie każda świetlówka się nadaje. Większość w sprzedaży ma barwę 2700K, a taka się nie nadaje. Musisz poszukać świetlówek o barwie 6500K, np. Aquatic Nature-drogie, od 50zł za 13W, lub zwykłe o takiej barwie

post-14646-0-29639400-1383464813_thumb.jpeg

post-14646-0-97295500-1383464836_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Dzięki wszystkim i jeszcze jedno pytanie. Jaki typ filtra kaskadowego byście polecali? Zamierzam całą technikę zamówić przez internet (oprócz oświetlenia) i oszczędziło by mi to żmudnego szukania i porównywania :).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz trochę większy budżet, to kaskada FZN-1. Nie bierz najtańszych chinoli, bo w razie zepsucia, zużycia wymieniasz całość. A do markowych masz części i serwis. Moja nowa kaskada Aquatic Nature Flow 200 w akwa 30l po kilku dniach zaczęła hałasować. Szybko została wymieniona na nową, w ramach naprawy gwarancyjnej, zamiast wymiany samego wirnika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...