Skocz do zawartości

pH ani drgnie


tomjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem z pH. Mimo wielu starań, nie udało mi się obniżyć pH wody w akwarium. Od startu, a więc od czerwca mam pH=8,0. Podam parametry:

Woda w kranie: Gh - ok. 22, Kh - ok 18, pH - 8,0

 

Woda wlewana do akwarium, przepuszczana przez kationit wodorowy:

Gh - 0, Kh - 0-1, pH - 6. 

 

Na początku mieszałem zmiękczoną wodę z kranówką. Mimo stopniowego spadku twardości, pH nie spadało, więc ostatnio wlewam samą zmiękczoną wodę. Parametry jakie mam teraz w akwarium:

Gh - 8, Kh - 5, pH - 8,0.

 

Do tego dodaję szyszki olchy - po 20 sztuk na tydzień lub dwa.

W lipcu wlałem cały pH minus sery (oczywiście nie na raz) przeznaczony na 400l.  Kh wtedy miałem ok. 8. Oczywiście nic nie zadziałało.

 

Zapewne nic z akwarium nie podnosi pH - mam tylko korzenie, piesek/żwir  nie działający na Tw i pH, oraz ziemia o pH 5,5 -6,0.

 

Czy ktoś wie od czego, prócz Kh, zależy pH ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badałeś czy podłoże nie podnosi twardości  przed zalaniem akwa? . Ja miałam podobnie ,podłoże niby nic zmieniać nie miało a zatwardzało wodę . Wtedy nic mi nie pomogło . Keramzyt podobno zatwardza też .Jeśli nie masz kh 0 to nic Ci nie pomoże obniżyć ph ,żadne ph minus nie obniży .

Moim Zdaniem to podłoże właśnie ,wyjmij troszeczkę do szklanki ,zalej wodą demineralizowaną /destylowaną i sprawdź ph ,potem po 24h znowu sprawdź. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir kupiony mam w akwarystycznym, lany kawasem solnym 14%. Nie reaguje.

Jak przygotowuję wodę do podmianki, to testy wskazują pH ok 6,0 (po przelaniu przez kationit mam pH ok. 4 i podnoszę odmierzoną porcją sody oczyszczonej). 

Testy raczej dobrze wskazują, a mierzę zoolekiem  2 różnymi skalami.

 

Problem polega na tym, że Tw mam niskie i nie rosną, zaś pH za wysokie. Widziałem kilka podobnych przypadków w necie, ale nie zostały rozwiązane. Być może buforowość wody nie zależy tylko od Kh i mam właśnie dużo 'tego czegoś' niepozwalającego na zbicie pH.

Edytowane przez tomjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...