Skocz do zawartości

Aquatic Nature Pro Soil - problem


miszszczu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Za 8 dni planuje start zbiornika 450l. Stopniowo zbieram wszelkie niezbędne komponenty.
Zakupiłem podłoże jak w temacie oraz korzenie. Akwarium będzie stało u mnie w pracy, w nowo urządzanym biurze, które będę dzielił z kolegami. W sumie akwarium to nasz wspólny projekt, tyle, że ja akwarystyki troszkę liznąłem, oni - nie.
I tu zaczyna się chyba problem.
Wczoraj, jak pojechałem do klienta, moi współpracownicy na fali euforii rozerwali worki z Pro Soilem, rozsypali w akwarium i poustawiali korzenie. Jak na ludzi bez doświadczenia zrobili to nawet fachowo (z tyłu grubiej, z przodu mniej podłoża) i ładnie. Tyle, że start szkła za 8 dni -dopiero wtedy zdobędę roślinność, którą chcę i będę miał czas na przeprowadzenie się z aktualnie posiadanej 112. Zatem przez ponad tydzień szkło będzie stało suche bez wody, z wysypanym na dnie podłożem.
Czy to rozsądne? Gdzieś wyczytałem, że podłoże należy rozkładać tuż przed zalaniem, żeby nie przeschło, z drugiej strony na tym blogu
http://aquascaping240l.blogspot.com/201 ... zacja.html
kolega pisze, że trzymał 10 dni na sucho aranżację, zanim zalał wodą.
A może wystarczy codziennie spryskiwać Pro soila, wodą żeby podłoże było wilgotne?
Ubytek wilgoci z podłoża jest, szyby w szkiełku po prostu są zaparowane
Czekam na rady

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak te przypuśćmy 7-10 dni wpływają na właściwości podłoża, ale jak się martwisz że coś może być z nim nie tak, to ja bym delikatnie je spryskał wodą i z góry okrył jakąś folią (np taka do pakowania albo owijania mebli na czas transportu), albo jakimś workiem foliowym i obkleił papierową taśmą żeby mniej więcej szczelne było i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam dylemat gdy zakładałem swoje akwarium tylko u mnie stało wszystko 3-4 dni. Zrobiłem tak jak piszę Nikodem i wszystko było ok. Hmm jeśli boisz się zakwitu wody lub glonów to zakryj szkło żeby nie dochodziło światło lub podłącz filtr i tyle. Jeśli masz czas i chęci to możesz oczywiście spryskiwać podłoże, każda z metod się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zalewał z obawy przed pojawieniem się glonów. Przy akwarium zalanym do pełna zaleca się od początku o dbanie o dużo większe i częstsze podmiany wody niż normalnie, więc myślę że zalanie podłoża wodą nie jest dobrym pomysłem. Chyba, że czymś je okryjesz żeby nie dochodziło do niego w ogóle światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rób przez 6 dni bo i tak nic to nie da. Dzień przed startem pomocz je konkretniej i to wszystko. Chodzi po prostu o to, że jak wysuszysz je za mocno to po zalaniu wodą może potrwać zanim kulki osiądą na dnie i to cała filozofia. Jak popsikasz je wodą wcześniej i poczekasz aż nasiąkną będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...