Skocz do zawartości

Ślimaki helenki a pasożyty


kamilp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to pasożyt, tak wywnioskowałem po tym że glonojady , aby siądą na żwir, pobędą tam dobę brzuch im puchnie i zdychają , a gupiki mają galaretkowate odchody , jasne. Więc co innego ? Przymierzam się do restartu zbiornika, co zrobić z mediami w sumpie? Co z roślinami  ? Żwirem, co dać pod żwir?

Piszą że w mrożonkach są takie pasożyty, to jak mam dawać rybą zmienny pokarm jak może w nim być robal ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasożyt, pasożyt.

Opisz mi proszę, dokładnie: jakie pokarmy dajesz, kiedy i ile.

W szczególności interesuje mnie to co ile dajesz te mrożonki i co to za mrożonki.

Na początek zrób im 3- dniową głodówkę.

 

Restart zbiornika, Ci nie pomoże pozbyć się pasożyta.

Edytowane przez Beniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ma mi nie pomóc ? Jak wy gotuje żwir, ryb się pozbędę, roślin też, nowe media w sumie, nowa woda,w akwarium ogólnym już z  tydzień nic nie jedzą a taki problem mam z może 4-6 miesięcy, artemia, cyklop, różnie teraz to im daje ok raz na tydzień, dwa.Czym różnią się nicienie te złe , od których mi chorują ryby od tych czym można karmić narybek.

Edytowane przez kamilp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , ale akwarium mam rok czasu i ciągle coś nie tak, chciałbym dać też ziemię pod żwir, ryby tak już głodzę od ponad kilku miesięcy i nic mi to nie daje . Dość mam tego, wiele rodzajów zbrojników już kupowałem wpuszczałem i padały mi , pokarm cyklop, artemia, suchy to wieloskładnikowy, i kupiłem kiedyś jakiś od hodowcy z lublina w granulacie sprowadza go z holandii nie wiem jaki to.Przecież jak mam nicienie to nic to nie da, dalej zbrojniki czy gupiki chorować mi będą.Daję im jeść raz,dwa razy dziennie.

Edytowane przez kamilp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podejrzewasz pasożyty to, możesz zrobić kwarantannę ślimakom, i roślinom, czyli - osobne akwarium, woda z ogólnego, do tego grzałka i filtr, i tak zostawiasz bez ryb na co najmniej 3-4 tygodnie, a dla zwiększenia pewności i nawet 2 miesiące. Ślimaki są żywicielami pośrednimi dla pasożytów. Bez ryb nie przeżyją.

Reszta obsady (ryby) - głodówka (ale to już zastosowałeś). Następnie pokarm z dodatkiem spiruliny, dla oczyszczenia przewodu pokarmowego. Możesz także przeprowadzić kurację Protosolem Zooleku, plus dodatkowo w trakcie leczenia witaminy dobrej jakości (np. Sera Fishtamin).

Ja jednak zastanowiłabym się nad dietą, tak jak pisał Beniek. Mrożenie nie daje 100% ochrony przed patogenami, ale to nie znaczy, że w każdej mrożonce są pasożyty, bakterie, wirusy itp. Po prostu należy używać dobrej jakości pokarmu (przede wszystkim nie rozmrażanego i ponownie zamrażanego!) i nie za często.

"Glonojady" mogą padać, gdy nie ma w akwarium naturalnych korzeni, które dostarczają im celulozy do prawidłowego trawienia, lub gdy zbyt często zjadają pokarmy mięsne.

Jeśli już restartujesz akwarium to albo kuracja w ogólnym i lek zabije pasożyta w całym akwarium, łącznie z filtrem, albo osobne akwarium do leczenia ryb i dezynfekcja ogólnego, łącznie ze sprzętem.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na obsadzie mi nie zależy, jedynie na lotosie :), czyli ślimaki mogę zostawić i się nie martwić że mają pasożyty ? Spirulina by coś dała ? Ja wcale nie mówię że mrożony pokarm jest ok, po prostu daję mrożony w celu urozmaicenia diety, kupuję taki jaki jest w sklepie, korzenie mają , puchną strasznie, i zdychają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałeś już kilka razy glonojady i sytuacja się powtarza to albo:

- zmień źródło (sklep, hodowca) z którego pochodzą ryby, kupowane przez ciebie;

- zmień pokarmy które używasz, odstaw całkowicie mrożonki, wyrzuć pokarmy suche, które masz otwarte dłużej niż 2 miesiące, lub istnieje nawet najmniejsze podejrzenie, że mogły się zawilgocić (np. przez nabieranie pokarmu mokrą ręką)

- zmierz parametry wody, moze się okazać, że masz wysokie NO2 i dlatego "glonojady" nie wytrzymują u ciebie dłużej niż jeden dzień; PH wody też warto byłoby zmierzyć, żeby wykluczyć ewentualne skrajne wartości

 

Nie wiem już właściwie co chcesz zrobić z tymi ślimakami, ale pozostawienie ich z rybami podejrzanymi o chorobę pasożytniczą, to koło zamknięte, pasożyt będzie wędrował od ryb do ślimaków i z powrotem, zabijał ryby, "czekał" w ślimakach, aż wpuścisz następne i tak "wkoło Macieju" :roll:

Kwarantanna dla ślimaków niezbędna w takim przypadku.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to zrobię im kwarantannę, a co do glonojadów to napewno nie winda sklepu bo to od prywatnych hodowców, i w innych zbiornikach są bez problemu, mało tego w ogólnym giną od razu brzuch u padają a w kominie od sumpa, żyją bez problemu więc morał chyba z tego że to jednak pasożyty, jaką zrobić kwarantannę tym helenką bo aby je chce. A czemu nie mogę mokrymi palcami pokarmu nabrać, przecież wpada do akwarium też jest wilgotny, no pokarm ma na pewno już z rok który im daję. Chciałbym aby ślimaki zostawić i lotosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bierzesz mokrą ręką pokarm z puszki (pojemnika) to krople wody zostają na pokarmie w pojemniku, zamykasz puszkę i wilgoć plus ciemno plus mnóstwo jedzonka to rozwój pleśni, grzybów i tym podobnych mikroorganizmów, niezbyt dobrych dla rybek ;)

Później twoje rybcie to jedzą i stąd problemy z przewodem pokarmowym i padanie ryb. Proste.

Roczny (otwarty) pokarm to nie tylko kompletny brak jakichkolwiek składników odżywczych ale i witamin (utleniły się już dawno). Bez witamin i składników odżywczych ryby są osłabione i narażone na łatwy dostęp chorób.

Kwarantannę helenkom i lotosowi zrób tak jak opisałam powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to będzie osobne akwarium to woda z ogolnego - tak jak pisałam - grzałka (jak już upały się stracą bardziej się przyda, no ale warto mieć ;)) no i filtr, czyli normalnie funkcjonujące akwarium (dla samych helenek to i kilka litrów, na czas kwarantanny, wystarczy). Żwir niekoniecznie, ale dla lotosa możesz nieco wrzucić, ewentualnie lotosa daj do czystego pojemnika plastikowego (np. po margarynie, z otworkami w dnie) i do zbiorniczka.

Pokarm lepiej częściej, a świeży mieć, jak najbardziej ;)

A dalej to już pisałam powyżej. Zależy co dalej planujesz. Nie wiem, co to znaczy, że na obsadzie ci nie zależy. Jak ryby masz i chorują to do twoich obowiązków należy coś z tym zrobić, tak jak przy każdym innym zwierzęciu. Więc albo je lecz, albo zostaw aż dokonają żywota (ale narażasz je na ewentualne cierpienie z powodu chorób ), albo pozostaje eutanazja (osobista decyzja każdego).

Planujesz hodowlę samych helenek, dlatego ci na nich zależy, czy masz dość chorujących ryb i helenki to... "święty spokój"...? ;)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ryzyko chorób przy pokarmach żywych i mrożonych jest, ale to wtedy gdy pochodzą z wątpliwego źródła. Ryby o mocnych, zdrowych organizmach dadzą radę chorobotwórczym bakteriom i innym patogenom, nawet jeśli od czasu do czasu "wpadną" do akwarium z takim pokarmem. Czyli dbanie o dobre warunki w akwarium to podstawa.

Jeśli tych helenek jest tak dużo to w miarę duże to akwarium kwarantannowe powinno być.

Przy całkowitym restarcie akwarium możesz wygotować żwir. Co do sumpa, nie bardzo się na tym znam (jak go zrestartować), ale jeśli jest taka opcja to wkłady rzeczywiście wymień. Co do ponownego startu akwarium, w kwestii, co dać pod żwir, to także pytaj w odpowiednim dziale, nie chcę siać herezji ;) Mamy tu osoby, co lepiej ci doradzą.

Pytanie pozostaje co z rybami? Jakią właściwie masz obsadę?

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten restart akwarium zamierzasz zrobić ze względu na to podejrzenie pasożytów, czy ogólnie zmiany planujesz?

Uzupełnij pozostałe informacje o zbiorniku na podstawie tego tematu:

http://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat/

Wtedy będzie można się zastanowić, czy restart rzeczywiście jest konieczny.

Możliwe, że wystarczy zmiana diety, a te objawy to nie wynik pasożytów.

Na razie wszystko wydaje się być w porządku, oprócz tych zgonów "glonojadów" i podejrzanych odchodów gupików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałam tematy, które wcześniej pisałeś.

Niektórzy pisali coś o słabej filtracji tego sumpa. Próbowałeś coś zmienić? Na przykład dodać jakiś wewnętrzny filterek? Może słabo filtruje ci wodę, zaburzając w ten sposób biologię w akwarium.

Co to za tło? Z czego zrobione? Było od początku w akwarium?

Pisałeś, że te problemy z rybami, i ogólnie z akwarium, pojawiły się kilka miesięcy temu. Przypomnij sobie, czy robiłeś wtedy w akwarium jakieś istotne zmiany, np. duża podmiana wody (powyżej 40%), zmiany w aranżacji, jakie nowe dekoracje, rośliny, ryby. Miała miejsce jakaś awaria filtra, dłuższa przerwa w dostawie prądu...?

 

Masz gdzie przenieść ryby, na czas restartu zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja dowiadywałem się czy ta filtracja nie jest za słaba,pompa 1500l/h .Nie wiem co to za tło, jakiś kamień, chyba jest przyklejony do jakiejś płyty pilśniowej jak dobrze widzę.Generalnie nie robiłem nic w akawrium raz podmiana ok 50% bo właśnie były jakieś problemy i tak mi doradzono na tym forum, że cykl azotowy się nie zamknął i kazano mi tak zrobić.Nie nie było takich problemów z awarią, ryby może bym i znalazł gdzie przenieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...